MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Nie doczekała mieszkania od miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 16 kwietnia 2009, 8:17
Aktualizacja: 8:17
Autor: Angela
Jedno z ostanich zdjęć Anny Perun z mężem: marzec 2009.
Fot. Angela
Dziś odbędzie się pogrzeb niepełnosprawnej lokatorki, która przez wiele miesięcy wegetowała z chorym mężem w zapuszczonym mieszkaniu przy ulicy Zjednoczenia Narodowego. Małżeństwo w nieludzkich warunkach, zamknięte w czterech ścianach, czekało na dzień, kiedy miasto przydzieli im lokal na parterze. Pani Anna nie doczeka się już tej chwili, zmarła w miniony piątek.

Kobieta miała 77 lat, zmarła w miniony piątek po dwutygodniowym pobycie w szpitalu. – Pani Anna do końca wierzyła, że wraz ze swoim mężem zamieszka chociaż na starość w warunkach godnych człowiekowi. Niestety nie zdążyliśmy wywalczyć jej tego lokalu, spóźniliśmy się z przekonaniem do tego urzędników. Wszystko na próżno – mówi pani Irena Krzepkowska, która powiadomiła nas o śmierci pani Anny.

W lutym ubiegłego roku kobieta straciła nogę po komplikacjach leczenia powypadkowego urazu. Pięć lat wcześniej jej mąż dostał trzech udarów mózgu. Od tego czasu życie małżeństwa zmieniło się w prawdziwe piekło. Oboje mogli się poruszać tylko na wózkach inwalidzkich, a mieszkanie na pierwszym piętrze ze stromymi i wąskimi schodami uniemożliwiało im wyjście na zewnątrz budynku. Poza tym lokum Perunów było całkowicie zawilgocone, zniszczone i pokryte grzybem. Nie było w nim też łazienki, gdzie mogliby oni zadbać o swoją higienę.

Od maja ubiegłego roku sprawą zajęła się również niepełnosprawna koleżanka pani Anny, Irena Krzepkowska. Problemem zainteresowała Rzecznika Osób Niepełnosprawnych i urząd miasta. Do wydziału gospodarki lokalowej w Jeleniej Górze zaczęły wpływać kolejne pisma z opisem sytuacji materialnej i zdrowotnej Perunów, oraz prośbą o jak najszybsze przydzielenia im lokalu na parterze.

Mimo to urzędnicy stwierdzili, że niepełnosprawni nie mogli być ujęci w wykazie osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego na rok 2009, bo wcześniej przez dwa i pół roku nie płacili za czynsz. Zdanie zmienili dopiero po licznych interwencjach rzecznika osób niepełnosprawnych i ludzi troszczących się państwo Perunów. Niestety skończyło się tylko na teorii. W rozmowie z nami naczelniczka lokalówki otwarcie powiedziała nam, że nie wie, kiedy realnie Perunowie otrzymają nowe mieszkanie i do tego momentu nic w tej kwestii się nie zmieniło.

W przesłanym piśmie urzędnicy napisali również, że zamiana mieszkania jest możliwa tylko po uregulowaniu odsetek za wcześniejsze długi. Kwota, jaką miasto wymagało od niepełnosprawnych to 1400 złotych, których ci ludzie nie byli w stanie zapłacić.
Pogrzeb pani Anny odbędzie się dziś w Cieplicach, na starym cmentarzu o godzinie 13.00.Wcześniej o godzinie 12.00 w intencji zmarłej zostanie odprawiona msza święta w kościele Jana Chrzciciela.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Bus dla strażaków

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~hm 16-04-2009 8:36
[*]
~tutek 16-04-2009 8:45
Czy naprawdę w Polsce niepełnosprawny to persona non grata? Obawiam się, że niestety, tak - dla urzędników w ciepłych, słonecznych, klimatyzowanych pomieszczeniach, dla włodarzy w ciepłych, klimatyzowanych, szybkich limuzynach. Co ich to obchodzi, że tuż za ścianą cierpi człowiek i to nie tylko z powodów swej niepełnosprawności takiej czy innej, ale z powodu opieszałości, lenistwa, wygody i znieczulicy urzędników, dla których liczą się tylko własne interesy. Przy tej okazji - mija już prawie rok od wystawienia sztuki w teatrze, a której celem było zebranie funduszy na budowę windy dla niepełnosprawnych. Czy ktoś mi jest w stanie odpowiedzieć na jakim etapie są prace? Czy zebrane wpływy wystarczą na projekt, za który ktoś weźmie pieniądze, grube pieniądze, nie zważając komu to urządzenie będzie potrzebne skoro można napchać własną kieszeń, no i czy pan poseł, który tak dzielnie wymachiwał szabelką w jednej z regionalnych telewizji, zgodnie z własną obietnicą przypilnuje realizacji tego przedsięwzięcia? Odpowiem - nie łudźmy się, żyjemy w Polsce - niestety.
~fbp 16-04-2009 8:54
wazne,ze rodziny urzedasow moga liczyc na mieszkania i rozne pomoce...przeciez ludzi,ktorzy odpowiadali i robili pod gorke tym schorowanym,starszym ludziom nie da sie inaczej nazwac jak PATOLOGIA!!!jeszcze wiecej nagrod premii itd.dla takich...oby moje pokolenie doczekalo innych czasow...
~Gothic Girl 16-04-2009 8:54
No cóż nie pierwsza to i nie ostatnia taka sprawa w wydziale lokalowym.Nie oszukujmy się czynsz trzeba opłacać, kogo nie stać są możliwości dofinansowania czy to z urzędu czy to z opieki społecznej, więc tak na prawdę po części Ci państwo są sobie winni tego w jakich warunkach przyszło im dożywać ostatnich dni. Nie sądzę żeby ten artykuł cośkolwiek zmienił wpostępowaniu urzędników, więc pożegnajcie godnie tą kobietę i nie szukajcie tanich sensacji.
~Nazwiska!!! 16-04-2009 8:59
Upublicznić nazwiska urzędasów odpowiedzialnych za ten "niedasizm".
~Jeronimo 16-04-2009 9:05
Oczywiscie ze nie dostali bo nieprzysmarowali, ja te staralem sie o mieszkanie z miasta, czekalismy dwa lata az w koncu kupilem a za jakis miesiac znalazl sie kontakt, wystarczy 20tysi wylozyc i dostajemy piekne mieszkanie komunalne z mozliwoscia wykupienia za dwa lata w kwocie 1procent wartosci rynkowej. wiec bezkontaktowi biedacy porzuccie nadzieje...
~wie39 16-04-2009 9:22
urzędnicy-nieroby (ciepła posadka i nic sie nie robi) mają od razu odpowiedź:nie ma pieniedzy...i to im na rękę-bo gdyby pieniądze były to trzeba byłoby coś robić.A gdzie są pieniądze płacone przez lata przez tych staruszków jako czynsz,gdzie??????-poszły na utrzymanie urzędników-nierobów...
~fbp do Gothic Girl 16-04-2009 9:22
nikt nie szuka tanich sensacji i to jest pewne!!!nalezalo sie tym ludziom cos od tych wszystkich urzedasow,bo jak sie nie patrzac to oni placili na nich cale zycie podatki,to oni odbudowali ten kraj po wojnie,a problemy finansowe ma wiele osob...nigdy nie pisz ,ze ktos jest sobie winien czegokolwiek,szczegolnie wobec starszych osob,bo niewiadomo gdzie ty bedziesz mieszkac za 50 lat...poprostu przeraza znieczulica urzedow wobec takich spraw...
~Smart 16-04-2009 9:40
Ano jest to niestety prawda, że urzędnicy z UM nie cieszą się dobrą opinią. Załatwić tam coś szybko i od ręki graniczy z cudem. A co do wydziału lokalowego to jest tam taki Tomek i Agata, ich kierownik(czka). Nie chcę się wyrażać brzydko na ich temat ale jak ich człowiek to ręka sama po broń sięga... Drugą sprawą jest jak to napisał fbp to że rodzinka musi się ustawić najpierw - mieszkania i posady (tylko po znajomości przyjmują). Ludzie, sami wybieracie taką władzę. Najwyższy czas na zmiany.
~Bolko z Piastowiczów. 16-04-2009 9:48
Urzędasy z ZGL-ów, są zobowiązani Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2002 roku, do zapewnienia wyposażania starych mieszkań komunalnych, w podstawowe miejsca i urządzenia sanitarne w tych lokalach. A jeśli ludzie na własny koszt już to zrobili, chcąc wreszcie godnie mieszkać, to niech ZGL-e bezwarunkowo to akceptują, a "nie rzucają kłody pod nogi", nakazując właśnie rozbieranie tych urzadzeń i cofając tym samym standard życia mieszkańców do epoki Gomułki. Jesteśmy już "pełną gębą" w Unii Europejskiej, a myślenie i postępowanie urzędasów pozostało w czasach siermiężnego socjalizmu. Wspólne WC na korytarzach to jest dopiero "raj" na miarę XXI wieku.
~Mieszkanka Wojska Polskiego 16-04-2009 10:46
...wspólne WC to norma na Wojska Polskiego...
~do ~fbf, ~smart, ~wie39 16-04-2009 11:18
słuchaj gościu niestety nawet rodziny jak to mówisz urzędasów nie mogą liczy na mieszkanka, niestety tez siedzimy w starych poniemieckich kamienicach z nieszczelnymi oknami itd. wiec przestań pie.... głupoty skoro nie wiesz jak jest na prawdę ale top tak na marginesie, bo pracując w lokalówce wcale nie ma się większych praw do jakiegokolwiek mieszkania czy chociaż by do remontu i tak już bardzo zniszczonych kamienic, niestety też musimy pisac pisma i czekac latami aż ktoś wreszcie się tym zajmie
~Zdziwiony 16-04-2009 11:29
To dziwne ,że ZGL nie dysponują wolnymi mieszkaniami !!! A choćby w Sobieszowie takich pustostanów i budynków ZGL -ów jest kilkadziesiąt.Np: budynek przy ulicy Karkonoskiej po byłej Bursie szkolnej /Rolniczej/. Stoi od lat nieczynny i tylko niszczeje a dużo w nim by mogło zamieszkać rodzin.Powie ktoś to są koszty ,aby je teraz wyremontować ,a ja się pytam dlaczego do tego się dopuszcza / obiekt niezabezpieczony z latami niszczeje/. Jest też wiele takich budynków, w których mieszkają ludzie z marginesu,nie opłacają latami oni czynszu i jeszcze je sukcesywnie niszczą przy aprobacie odpowiedzialnych za te budynki urzędników.Może w końcu pan Prezydent zająłby się rozliczaniem swoich podwładnych i odpowiedzialnych za ten stan ,a winnych ukarać i wymienić na nowych.
~emeryt 16-04-2009 12:07
cala ulica Zjed.Narodowego zasluguje na wysiedlenie tylko patrzec jak bedzie powtorka z Kamienia Pom.rudery nie remontowane od stu lat
~olo 16-04-2009 12:14
na nowym osiedlu "sloneczne",stoi pelno pustych nowo wybudowanych domkow niech UM kupi i przesiedli potrzebujacych(jezeli twierdzi ze nie maja lokali zastepczych)
~Smart 16-04-2009 12:22
Do postu z 16-04-2009 11:18 |: Jakoś nie przekonuje mnie twoja wypowiedź. Widocznie masz słabe plecki lub za nisko siedzisz. Chodziło mi o kolesiostwo ogólnie. Ogólnie jednak prawda jest jaka jest...
~jeden szczegół 16-04-2009 14:41
W tekście jest informacja, że w mieszkaniu nie było łazienki. Z tego co wiem łazienki nie znikają, więc nie było jej w lokalu nawet wówczas, gdy ci państwo byli dużo młodsi i w lepszej kondycji. Prawda jest taka, że trzeba pomyśleć o starości. Moja babcia z własnych pieniędzy dostosowała sobie łazienkę do potrzeb osoby niepełnosprawnej.Decyzję o przebudowie podjęła mając 6o lat i będąc sprawną fizycznie. Dziś jest w znacznie gorszej kondycji i ta inwestycja procentuje. Dlaczego ci państwo nie zatroszczyli się o siebie wcześniej? Jak im brak łazienki nie przeszkadzał to jaki oni reprezentują poziom. A w komentarzach "DAĆ, DAĆ" Z naszych podatków to rozdawnictwo. Niby dla kogo? Dla kogoś komu się palcem we własnej sprawie kiwnąć nie chciało?!
~Wiarygodny 16-04-2009 16:09
Najwyższy czas aby Naczelnik Wydziału Lokalowego w osobie Pani Zofii Janochy opusciła te stanowisko.
~Agata 16-04-2009 17:09
co za chamstwo i znieczulica
kazimierzp 16-04-2009 19:48
Świeć Panie nad Jej duszą! Proponuję redakcji Jelonki nie bawienie się w obliczu śmierci w granie na najniższych populistycznych instynktach! Proponuję za jakiś czas poważna dyskusję o prawie jakie ustanowił najjaśniejszy Sejm RP, dyskusję o lokalnych uchwałach ustanowionych przez Radę Miasta które regulują zasady przyznawania prawa do lokali komunalnych! Urzędnik nie może dowolnie interpretować prawa. On ma dosłownie realizować zapisy! Jeżeli te paragrafy są nieżyciowe, jeżeli nie przystają do rzeczywistości to pokazujcie w których miejscach radni, czy też posłowie powinni je zmienić, ale na Boga! Nie nawołujcie urzędników do łamania prawa! Im nie wolno! Gdyby mogli je dowolnie interpretować to dopiero byłby wrzask niczym z gardła Ziobry, jak to urzędnicy naginaja prawo! Kochana Jelonko! Nie bądźcie prymitywnym tabliodem!!!
HAVA_NAGILA 16-04-2009 23:26
I wy mieszkancy dalej trzymacie swojego prezydenta miasta . Za wasze pieniadze jezdzi prezentowac wasze miasto w ludzkiej Europie a pod waszym nosem ludzie umieraja z jego i tylko jego powodu . Prosze o skierowanie do prokuratury doniesienia o domniemanym popelnieniu przestepstwa polegajacym na dyskryminacji osob niepelnosprawnych przez prezydenta miasta Jeleniej Gory . Brawo Polacy , Jeleniogorzanie , tylko brac przyklad z was i waszego prezydenta .
~starajaca sie! 17-04-2009 0:20
wiadomo ze czlowiek i tak nic nie dostanie te zlodzieje w urzedach to na nic nie patrza...oj przepraszam na dobrze wypchana koperte to sie slinia!dla mnie to banda zlodzieji!!!ja na mieszkanie czekam juz 14 lat!do gazu ich banda szmaciakow!!!
~stanleyowsky35 17-04-2009 21:48
...ale czynsz trzeba płacić... no mam rację czy nie? To się tak nie da: "jestem biedny, to będę mieszkał nie płacąc, a ponieważ utraciłem zdrowie to dajcie mi trochę lepiej zlokalizowane mieszkanie, ale sorry dalej nie będę za nie płacił". Ta historia to jest tragedia i dramat. Ta historia to kolejny wtręt o układach urzędniczo-rodzinnych. Ale też przenikanie w tle, nieudolności ludzi (nie jednej osoby) do zadbania o swój los. Coś jak mój daleki wujek. Od ukończenia szkoły budowlanej czterdzieści tal temu - do dzisiaj - całe życie na czarno, na budowach za niezłe pieniądze. I od dzisiaj - do końca życia zęby w ścianę i płacz, bo nic mu się nie należy na stare lata, a siły na latanie po budowie już nie wystarczy.
~do urzędasów 19-04-2009 16:44
Mam nadzieję,że na starość też was wszyscy oleją.
~ 4-05-2009 13:50
Hola,hola,urzędy,urzędami.Ktoś mądrze napisał ,o starość trzeba zadbać.Mając bardzo wysoką -wspólną emeryturę nie koniecznie należy ją przepić. Znam to mieszkanie 20 lat,stawało się ruiną z dnia na dzień.Zero inwestycji, zero zainteresowania własnym jutrem i zero wdzięcznosci za dobre serce.Ta starość,właśnie taka, była nieco na życzenie.Owszem choroba,niepełnosprawność itd,ale następne mieszkanie czeka taki sam los
~JAnina 18-09-2009 12:23
A może ktoś sobie przypomni historię naszego byłego prezydenta, który rządził kupę lat wcześniej?Można powiedzieć: "...ponieśli i wilka". Z całego serca życzę wszystkim tzw.urzędnikom aby poznali los biednych, wystraszonych, wyrzuconych na śmietnik, starych, czy chorych ludzi, którzy albo nie wiedzą jak poprosić (bo brak im "argumentów"PLN), albo nie mogą z powodu choroby. Żeby poznali i przerobili go na własnej skórze, żeby ich los odwrócił się i zaznali tego, co przeżyli ich petenci. To wina urzędasów i ich ignorancji. Należy dawno wymienić tę starą, zasiedziałą gwardię, która myśli, że wszystko im się należy. To za nasze pieniądze tam siedzą.Wstyd, że sami ich utrzymujemy, prosimy o coś, co nam się należy, bo jesteśmy ludźmi, i jeszcze im za to płacimy. I na jakiej podstawie prezydent jednym umarza zaległości a innym nawet odsetek nie chce????????Skąd prezydent ma środki na coraz to nowe, nieszczęsne produkcje teatralne, które wchodzą dwa, trzy razy na afisz, po czym idą w kąt? a koszt takiej produkcji to rząd setek tysięcy PLN.?skąd forsa na nagrody, premie, dodatki itp? Myślę, że pora na kontrolę NIK w naszym mieście i właśnie piszę taki wniosek. Skończą się te sławne nazwiska, siedzące od lat na stołkach, o których każdy wie, jaki mają cennik.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Klasyki zjechały do Kowar

Czytelniczka: drogo i brudno

Przebudowa chodnika

Inwestycje wodno–kanalizacyjne we Wleniu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
298
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
5%