MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Nie” dla likwidacji przedszkola w Jagniątkowie

Wiadomości: Jagniątków
Poniedziałek, 18 czerwca 2012, 12:27
Aktualizacja: Wtorek, 19 czerwca 2012, 7:28
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Od przyszłego roku szkolnego przedszkole w Jagniątkowie ma być zamknięte, a 15 dzieci będzie musiało dojeżdżać do Sobieszowa – taką decyzję podjęły władze miasta. – „Będziemy walczyć o utrzymanie naszego przedszkola” – mówili mieszkańcy Jagniątkowa podczas spotkania z prezydentem Jeleniej Góry Marcinem Zawiłą oraz jego zastępcą Mirosławą Dziką.

Spotkanie było wynikiem planowanej przez władze miasta likwidacji przedszkola w Jagniątkowie . Placówka ma przestać funkcjonować od najbliższego roku szkolnego.

- Nie pozwolimy zamknąć tego przedszkola. Ta placówka wiele dla nas znaczy. Z własnych pieniędzy malowaliśmy ten budynek i wyposażaliśmy, zrobiliśmy dach. Teraz władze miasta chcą nam ją zlikwidować, bo tak jest najwygodniej.

Będziemy musieli dowozić dzieci do przedszkola w Sobieszowie. Nie wszyscy rodzice mają samochody, a autobusy jeżdżą rzadko. Zlikwidowano nam już szkołę i pocztę, do czego to wszystko zmierza? – pyta oburzona jedna z mam, która napisała do nas e-maila z prośbą o anonimowość.

Podczas spotkania z rodzicami władze miasta tłumaczyły, że dalsze utrzymywanie tej placówki jest nieekonomiczne i nieracjonalne.

– Dla mnie opieka przedszkolna nad dziećmi jeleniogórzan jest też jedną z najważniejszych spraw w całokształcie miejskich spraw – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Ale do moich obowiązków należy też wybór takiego sposobu sprawowania opieki, by ona była pełna i najlepsza z możliwych, a jednocześnie optymalna w sensie finansowym. Trudno jest mówić o racjonalności, jeśli w miejskim przedszkolu w Jagniątkowie przebywa niespełna piętnaścioro dzieci, a ponosimy koszty utrzymywania nieproporcjonalnie duże. W jagniątkowskim przedszkolu nie ma nawet kuchni, więc trudno jest je utrzymywać bez głębokiego remontu, a remont, to kolejne wydatki przekraczające sto tysięcy złotych. Demografia zaś jest nieubłagalna – w Jagniątkowie w najbliższych latach będzie przybywało po czworo-pięcioro dzieci w wieku przedszkolnym - dodał.

Rodzicom zaproponowano dowożenie dzieci do przedszkola w Sobieszowie lub stworzenie przedszkola niepublicznego.

- Miasto zapewni bezpłatne przejazdy autobusem miejskim dzieciom i skieruje nauczyciela przedszkola do opieki w czasie podróży – mówił prezydent Marcin Zawiła. Być może rodzice zechcą rozważyć utworzenia przedszkola niepublicznego, a Miasto będzie wspierać je finansowo, podobnie, jak w każdym przypadku niepublicznej placówki przedszkolnej.

Zdaniem rodziców takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia.

- To Miasto powinno zapewnić nam przedszkole, wyremontować kuchnię, poprawić otoczenia przedszkola. Szacuje się, że będzie to koszt około 60 tys. zł – mówili. Władze chcą stworzyć boisko z terenem rekreacyjnym za ponad 100 tysięcy złotych, a dla nas priorytetem jest przedszkole, którego będziemy bronić do końca - mówili.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tak w szpitalu zachował się lekarz?

Protest pod sądem

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Komentarze (43) Dodaj komentarz

~ 18-06-2012 13:19
"a jednocześnie optymalna w sensie finansowym" - jest to credo PO normalnie Partia Optymalna , optymalnie wszystko zlikwiduje ....
~Tubylec 18-06-2012 13:24
Czy mieszkańcy Jagniątkowa to ludzie na specjalnych prawach? Chyba im sie coś w głowach powywracało! W Maciejowej też nie ma przedszkola i rodzice dowożą dzieci do przedszkoli w Jeniej Górze. Jakież wymagania mają ci ludzie?! Dowóz dzieci do przedszkola. To jest obowiązek rodzica dowieźć dziecko i zapewnić mu opiekę w czasie podróży. A tu bezpłatny dojazd i jeszcze nauczyciel do opieki. A co ma powiedzieć rodzic mieszkający na Zabobrzu, którego dziecko system eletroniczny wrzucił do przedszkola w Cieplicach. Władze Jaleniej Góry muszą traktować wszystkich mieszkańców jednakowo, a nie stosować do wybrańców inne kategorie. Jeszcze się nigdzie nie spotkałem z przedszkolem dla 15 dzieci. Gdzie jest rachunek ekonomiczny. Ktoś tu podpuszcza ludzi dla swojego interesu.
~12sqandal 18-06-2012 13:42
niech wszystko zlikwidują bo sie opłaca , oswiate jak i przedszkola powinno winansować państwo i basta!!
~Tubylec 18-06-2012 13:43
A czy nie jest tak, że Pan Radny (mający zresztą mniemanie, że jest prezydentem Jagniątkowa) toczy pod stolikiem walkę o przejęcie budynku szkoły w Jagniątkowie z inną osobą z tego urokliwego zakątka, tylko musi poczekac z jego kupnem do końca kadencji, ponieważ jako radny nie może zakupić miejskiej nieruchomości, więc podpuszcza ludzi do walki o przedszkole, którego jako takiego w Jagniatkowie nie ma od kilkunastu lat. Nie rozumiem mieszkańców Jagniatkowa, którzy chcą czerpać od władz Jeleniej Góry jak najwiecej, a sami się izolują, torząc tam jakiąs dziwną enklawę. daja sie wodzic Panu radnemu za nos Swoją droga to dziwne, ze obecnie nie widać Pan radnego w Sobieszowie tak czesto jak w czasie kampanii wyborczej. Wówczas nawet robił ludziom zakupy za własne pieniądze. Kasa się skończyła?
~... 18-06-2012 13:58
Wszyscy chcieliśmy demokracji, która kojarzyła się z wolnością i otwartymi granicami.Nikt nie myślał, że skończą się również czasy, gdy wszystko dostawało się tzw za darmo. Utrzymywanie budynku dla tak małej ilości dzieci jest rzeczywiście nieopłacalne.Ten budynek utrzymywany jest z podatków wszystkich mieszkańców miasta. Propozycja niepublicznego przedszkola jest trafną ale czy rodziców Jagniątkowa będzie na to stać ? Szkoda przedszkola ale nie jest ono pierwsze w mieście, które zostało zlikwidowane. Takie czasy - rachunek ekonomiczny jest ważniejszy niż wygoda jednostki.
~Michałowice 18-06-2012 14:01
Chcieliście do miasta to macie teraz,jak Jagniątków należał do Piechowic to było wszystko,teraz nie ma nic,no może poza 3 razy droższymi czynszami.
~Az2 18-06-2012 14:03
DO LIKWIDACJI
~Michałowice 18-06-2012 14:03
18-06-2012 13:24 | ~Tubylec | Przyjedz do Świerzawy to zobaczysz czy nie ma przedszkoli na wioskach,Dobków i Stara Krasnica ma placówki przedszkolne aby rodzice nie musieli dowozić dzieci do przedszkola w Świerzawie,chciec to móc!!!
~ 18-06-2012 14:10
Dalej głosujcie na PO.
~hehe hoho 18-06-2012 14:29
od razu widać, że za tą sprawą idzie czyjeś zainteresowanie odnośnie kupna budynku.. gdyby przedszkole mieściło się w jakimś \"prostym\", a nie po części (chyba) zabytkowym budynku, to pewnie nie byłoby problemu z brakiem pieniędzy na jego utrzymanie.. po co więc wydawać na coś pieniądze, skoro można za to o wiele większe otrzymać ^_^
~aa 18-06-2012 14:42
Strasznie sie mieszka w jagniatkowie. Dwa stowarzyszenia, pan radny ktory sie panoszy jak malo kto, ludzie strasznie problemowi. A ciekawe czy na ten budynek nie ma chrapki wlasciciel willi obok....
Nοstradamus 18-06-2012 14:51
Jacy rodzice?! Przecież ta garstka dzieci z Jagniątkowa i tak chodzi w większości do przedszkola w Sobieszowie. Problem dotyczy dosłownie 4 rodziców i ich 34 dzieci! Dla 4 dzieci jest utrzymywany olbrzymi budynek, który trzeba ogrzać, posprzątać, naprawiać, remontować. Ale to mały problem, dużo większy to IZOLACJA TYCH DZIECI. Dzieci MUSZĄ przebywać w dużej grupie aby uczyć się zachowań społecznych. Właśnie dlatego warto wysyłać dzieci do przedszkola nawet gdy w domu jest babcia i dziadek. Dzieci wychowywane w domu, czy mały przedszkolu nie rozwijają się społecznie, mają później problemy z rówieśnikami w szkole. Sam budynek tego przedszkola-szkoły w Jagniatkowie to TRAGEDIA, na obecne standardy jest to kompletna RUINA. Aby go wyremontować trzeba wsadzić tam z 200 tys. Dla 4 dzieci?!
~Tubylec 18-06-2012 14:52
Do Michałowice. Owszem są na wsiach oddziały przedszkolne, zwłaszcza tam gdzie jest kiepska komunikacja, a budynek nie jest drogi w utrzymaniu. W tym przypadku chodzi o zamiejscowy oddział innego przedszkola, dla kilkorga dzieci. W tym budynku była kiedyś szkoła podstawowa dla kilkunastu klas. Teraz utrzymanie tego budynku dla kilkorga dzieci mija sie z celem. Nikt sobie nie moze pozwolic na takie drogie wydatki. Przeciez samo ogrzanie takiego budynku to są kolosalne koszty. Kto będzie kupował browar jak chce sie napić piwa. Logiczne jest, że skoro sa miejsca w pobliskich przedszkolach, to utrzymanie tego budynku tylko dla celów opieki nad kilkorgiem dzieci jest niezasadne.
Nοstradamus 18-06-2012 14:55
Ten budynek jest nic nie warty. To stara ruina, aby zrobić z niej np. pensjonat trzeba w niego włożyć ze 2 miliony złotych. Wierzcie mi że nikt nie ostrzy sobie zębów na ten budynek. Jagniatków umiera, pensjonaty są sprzedawane bo turystyka pada. Największe obawy budzi właśnie brak zainteresowania tym budynkiem ze strony inwestorów. Rodzi to ryzyko że popadnie w ruinę jak wiele budynków w Jagniątkowie. Jagniątków to miasteczko ruin. Jest tam wiele obiektów którymi nikt nie jest zainteresowany i popadają w ruinę. Trzeba nie mieć kompletnie rozeznania na rynku by sugerować że ktoś chce tanio wyrwać ten obiekt. Ceny są teraz zaporowe, inwestorzy NIC NIE KUPUJĄ, a jeżeli już to niezabudowane działki i budują bo budowanie teraz jest w miarę tanie. Kto chce mieć konserwatora zabytków na garbie?
~mieszkaniec1 18-06-2012 14:58
do nostradamus, człowieku nie dla 4 tylko kilkunastu a od nowego roku nawet 20, gdzie ty czerpiesz informacje, o jakiej izolacji mówisz tu się wychowało kilkaset dzieci w małych grupach i mają się bardzo dobrze, okop się człowieku i nie bazgraj!
~THX1138 18-06-2012 14:59
CO ZA KAPITALISTYCZNE ŚWINIE !!!!!!!!! byle jak najwięcej forsy zgarnąć i pierdzieć w stołek może jeszcze policję straż pożarną itd sprzedajcie bo też się nie opłaca, a tyle gadają że za mało dzieci się rodzi no i nic dziwnego, PRZEDSZKOLA POWINNY BYĆ CAŁODOBOWE (TAKŻE W ŚWIĘTA), DARMOWE I ZAWSZE BLISKO JAK BIEDRONKA w końcu płacimy olbrzymie haracze rządowi więc mamy prawo wymagać
~ 18-06-2012 15:07
tak tak likwidowac , bezwględnie likwidowac, a zaoszczedzone pieniadze przeznaczyc na diety dla radnych, bo o to idzie ze im ciagle malo no i reszta ratusza skorzysta na premiach i innych wydatkach na przyjemnosci
~ 18-06-2012 15:11
komus sie domek spodobal? Komus obiecali ze wszystko bedzie dobrze , ktos chce kupic a tu masz ci los - przedszkole- wiec likwidacja przedszkola i heja, moze juz cos obiecali ratuszowi , moze wyjazd na urlopik, moze dlugopisy samopiszace madre ustawy, a moze papier co sie forsa zwie
~ 18-06-2012 15:12
przedszkole to nie jest fabryka pieniędzy tylko instytucja użyteczności publiczne do ku#### nędzy
~~jg 18-06-2012 15:12
Obrębalski wracam, bo ten zawiły Complex wszystko wkrótce rozwali!!!!!!!!!!!
~VERA 18-06-2012 15:14
Przecież może tam być nadal zamiejscowy oddział przedszkola, niech mieszkańcy, zainteresowani rodzice poszukają odpowiedniego lokum, a władza niech takie lokum odda w posiadanie dla przedszkola/ tych 15- stu przedszkolaków. Po co utrzymywać taki wielki budynek? Narzekacie na wszelakie marnotrawstwo, a sami chcecie pieniądze podatników marnować?
~ 18-06-2012 15:31
14,03 Michalki. Zgoda maja te bajery, ale maja tez normalnych ludzi u sterow. W Jeleniej Dziurze sa zawilosci w kompleksach wiec czemu sie dziwic z dojenia czego sie da od ludzi.
~ 18-06-2012 15:33
DOLNOŚLĄZAK. Gajewski z Jagniątkowa dostał się do Rady Miasta z listy SLD. Chyba nie dlatego,że czuje miłość do lewicy? Nie utożsamia się z klubem radnych SLD. Dlaczego? Głosuje nawet odmiennie od lewicy. Najwyższa pora aby SLD-owcy przejżeli na oczy i zadali konkretne pytania. Czym kierował się poprzedni zarząd umieszczając na liście wyborczej Gajewskiego? Czy to dobry kumpel Grażynki lub Andrzejka. Likwidacją szkół, przedszkoli oraz MDK zajmuje się "lewicowy" Domagała. Dziwię się vipom SLD, że Domagała nadal funkcjonuje w SLD, kompromitując całe ugrupowanie. SLD jest jedyną sensowną alternatywą dla innych partii. Niestety z Domagałą to nawet wybory sołtysa w Pikutkowie przegracie!
~Error 18-06-2012 15:34
Co za tupet! Dla 15 dzieci utrzymywać przedszkole? Ile to nas podatników ma kosztować ( nie licząć drogiego remontu), może by tak redaktor Angela się dowiedziała?
~DO OSZCZEDNY 18-06-2012 16:04
a to że cygany leniuchują za nasze podatki (zwłaszcza w Kowarach) i często jeszcze napadają ludzi to was nie drażni ???????????? a to że złodzieje w garniturach pierdylion razy więcej niz koszty tego przedszkola naszej forsy przejadają to was nie boli ????????????????
~ben 18-06-2012 16:20
bo to wszystko przez radnego jagniątkowa ana hrabiego gajewskiego
~ 18-06-2012 16:22
bo to wszystko przez radnego jagniątkowa pana hrabiego gajewskiego
Vikusia z Niemiec 18-06-2012 16:27
Polska dopuscila sie nieludzkiego i ponizajacego traktowania. Tymczasowo aresztowany mezczyzna byl osadzony w celi, gdzie do dyspozycji mial 1,1 m2. Nie otrzymal rowniez nalezytej pomocy medycznej mimo cukrzycy, raka prostaty i zaburzen kardiologicznych.
~123 18-06-2012 16:50
zorganizowac referendum za odwołaniem władz jeleniej i tyle
rymcycymcy 18-06-2012 17:57
Tak się zastanawiam dlaczego, gdy jest tylko temat o przedszkolach, to od razu taka masa agresywnych komentarzy ? :) ...oj, chyba największymi tutejszymi trolami są znudzone mamuśki !! :) ...miałbym dla was inny pomysł na pozbycie się napięć ! ;)
~jawiczyla 18-06-2012 18:05
bez sesu trzymac przeczkole dla 15osub
~jawiczyla 18-06-2012 18:30
*tżymac
~do Tubylec 18-06-2012 18:50
niech zlikwiduja przedszkole, jest taka ustawa, że jezeli szkoła, przedszkole itp znajduje sie więcej niz 3,5km od miejsca zamieszkania, to szkoła MUSI zapewnic dojazd i ponieśc koszty z tym związane. i nie rzucam słów na wiatr bo moje dziecko w ten właśnie sposób dojeżdża do szkoły/zerówki
~do 18:50 18-06-2012 19:06
z Jagniątkowa do Sobieszowa nie jest 3,5 km ;) Po co ta wrzawa - skrzyknijcie się i otwórzcie niepubliczne przedszkole i będzie po sprawie.
~s. 18-06-2012 19:16
....utrzymywanie tej placówki jest nieekonomiczne i nieracjonalne. Utrzymywanie POlityków też jest nieekonomiczne i nieracjonalne. Służba państwowa - jak sama nazwa wskazuje ma pełnić rolę służebna w stosunku do społeczeństwa - czyli wyborców.
~pytajnik 18-06-2012 20:50
Co na to Zofia Czernow?
~analityk 18-06-2012 20:52
Zachodzi na naszych oczach demontaż Państwa. Przedszkole w Jagniatkowie w tej sytuacji to "pikuś"
~Dżony 18-06-2012 21:05
W związku z głupim systemem sobót dzieciństwo spędziłem chyba w każdym z przedszkoli w Jeleniej i to jest po prostu EKSTRA! Szkoda tylko że jak zawsze panie zabraniały grać na perkusji czy jeździć traktorkami co uwielbiałem, ale przedszkole było the best. Teraz jest taki problem z tym, że nie mogą ci idioci tego zlikdidować, żeby potem zakładać od nowa. Polecam!
~ 18-06-2012 23:23
Urzędasy złodzieje tylko chcą podatków od ludzi ale zapewnić przedszkole dla przyszłych podatników nie potrafią,perfidne świnie.
~Przykro... 19-06-2012 11:23
Kilka lat temu w Jeleniej masowo likwidowano przedszkola, choć miały pełne obłożenie.( Sobieszów, Cieplice,na Wolności itd.) Ponoć nie było pieniędzy na utrzymanie tych obiektów. Dziś niektóre zmieniły właścicieli a inne stoją i straszą , choćby ten budynek na Wolności. Można było przedszkole w Jagniątkowie, zostawić w dawnym obiekcie, było mniejszy i na taka ilość dzieci odpowiednie. Nie zrobiono tego - może komuś na tym zależało! Błędem było przez lata utrzymywać taki stan jak ostatnio. Dziś pozostał niesmak i rozgoryczenie.
~Ryś z Klanu 19-06-2012 13:10
do Przykro. Dobry pomysł! Może nie likwidować przedszkola tylko przenieść do innego lokalu!Ktoś, kto ostrzy sobie zęby na ten obiekt nabędzie go(i tak by nabył) a koszty utrzymania nowego przedszkola, dostosowanego do ilości dzieci znacząco się obniżą.
~ 19-06-2012 21:39
DOLNOŚLĄZAK. Do radnego Gajewskiego. Zanim magistracki Domagała zlikwiduje /z przyczyn ekonomicznych/ przedszkole warto zapytać prezydenta ile kosztuje utrzymanie Komitetu Miejskiego PO-partii, zwanego wydziałem dialogu społecznego. Przynajmniej zachowasz Pan pozory, że sprawy socjalno-bytowe mieszkańców Jagniątkowa są przedmiotem pańskiego zainteresowania nie tylko przed wyborami. Dotychczas radny zasłynął jedynie z roznoszenia opłatka po urzędzie. Czym się pan kierował startując do samorządu z listy SLD? Przecież pan jest zaprzeczeniem lewicowca
~mja 30-06-2012 21:32
moze wtra pomoze jankowi i remikowi tankowac samochody bo dalej bfda tankowac w OSP Jagniatkow

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lista Lewicy do Sejmu

Kierowcy, zmiana organizacji ruchu!  

Wyprawka dla małych czytelników

Dożynki Wojewódzkie w Niemczy  

Inauguracja ze Stradivariusem

Sonda

Klub spóźnił się z wnioskiem o dotację. Czy mimo to Miasto powinno finansowć ten pierwszoligowy zespół?

Oddanych
głosów
239
Tak
51%
Nie
41%
Nie wiem
8%