MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Nie dajmy rządzić bandytom

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 24 maja 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arek
Jedni przestępcy za dnia tuż przy ratuszu czają się na niemieckich turystów, inni wieczorami czyhają na wracającą z pubów młodzież. Wandale bezkarnie malują mury i niszczą witryny sklepów. Jeden z powodów to brak w mieście brakuje sprawnego monitoringu wizyjnego.

Przed nadchodzącym sezonem turystycznym można być pełnym obaw, co do bezpieczeństwa gości, którzy odwiedzą stolicę Karkonoszy. W ubiegłym roku do kradzieży torebek, plecaków z dokumentami w centralnym punkcie miasta dochodziło w biały dzień. Na szwank może być także narażone bezpieczeństwo samych jeleniogórzan.

Złodzieje nic sobie nie robią z przestarzałego monitoringu. Co z tego, że kilka kamer umieszczonych na ratuszu przekazuje kiepskiej jakości obraz z placu do dyżurki Straży Miejskiej? Swoim zasięgiem nie obejmują całego placu, a zwłaszcza arkad, pozostających wymarzoną kryjówką dla bandziorów.

Pod koniec sierpnia ofiarą przestępców padła Niemka. Rabusia złapał pragnący pozostać anonimowy świadek zdarzenia i wezwał funkcjonariuszy. Wcześniej przy ratuszu obrabowani z plecaków z cenną zawartością zostali angielscy turyści. Złodziei szybko zatrzymała policja. Często dochodzi tu do kradzieży na wyrwę.

Bandy opryszków składają się najczęściej z kilku osób. Najpierw bacznie obserwują zagraniczne wycieczki. Później wybierają ofiarę. Jeden rabuś kradnie i szybko ucieka z łupem. Aby odwrócić uwagę, w przeciwnym kierunku ucieka kolejny człowiek. Potem znikają w bramach kamienic w podcieniach placu i w okolicznych uliczkach: tak wygląda scenariusz przestępstw, do których dochodzi niemal pod oknami gabinetów najwyższych rangą samorządowców.

Policja i Straż Miejska czuwają, ale obawiają się, że taki scenariusz może się powtórzyć. Tym bardziej, że wandale wciąż dają o sobie znać nie tylko na placu Ratuszowym, ale na całym śródmiejskim trakcie. Ostatnio porysowali ostrym narzędziem witryny sklepowe. Niemal codziennie bazgrzą farbą w spreju po sklepowych elewacjach.

Jeleniogórzanie chcieli, aby na placu Ratuszowym powstał mały komisariat policji. Jednak skończyło się tylko na pomyśle.
Miasto od kilku lat zapowiada montaż nowego monitoringu wizyjnego nie tylko przy ratuszu, ale na całym śródmiejskim trakcie oraz terenie przy kościele garnizonowym. Ale na inwestycje wciąż brakuje pieniędzy. Szacowane koszty to około dwóch milionów euro.

Wszystko wskazuje na to, że troska o instalacje nowoczesnych kamer z odpowiednim systemem wizyjnym spadnie na barki samorządowców przyszłej kadencji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Klasyki zjechały do Kowar

Inwestycje wodno–kanalizacyjne we Wleniu

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~megan 24-05-2006 10:21
massssakra, to co sie dzieje w naszym miescie, do takich ciemnych i bardzo niebezpiecznych punktów dorzucić mozna tez okolice estakady na Jana Pawła, tamtędy póxnym wieczorem lepiej nie kursowac....a gdzie sa te patrole? widok strażników albo policjantów, to już w Jeleniej Górze prawie egzotyka....
~Mały 24-05-2006 10:53
Teron pod Estakadą na leży do Służby Ochrony Koleji , a nie Policj, a z tego co się oriętuje to tamtędy nie można przechodzić--megan
~megan 24-05-2006 11:19
no to jeszcze ustalmy, że deptak na "krzywej" należy do muminków..i będziemy mieli pozamiatane na maksa......a kto mówił o przechodzeniu przez tory, mowa była o okolicach estakady, hę
~Jeleniogórzanin 24-05-2006 11:29
Skandalem jest to, ze zabytkowa starówka z całym ciągiem ulicy 1 Maja i przyległymi uliczkami nie jest monitorowana.Oczywiscie instalacja sporej ilosci kamer to duży koszt, ale przecież byłaby to inwestycja na lata.Ważna jest także postawa mieszkańców starówki, któzy widząc akty wandalizmu powinni informować straż miejską.
~ASIA 24-05-2006 12:43
Jaka władza takie zachowanie ludzi !! Jak władza nie potrafi poradzic sobei z takimi sprawami niech zejda ze stołkuow i dadza rzadzic tym ktorzy to zwalcza
~foryou 24-05-2006 19:47
2 miliony euro na monitoring? duża przesada
~pp 24-05-2006 21:05
Ja wam zrobię za milion
~ :| 24-05-2006 21:19
" Jeden z powodów to brak w mieście sprawnego monitoringu wizyjnego. " :| a może brakuje miejsca dla tych osób? gdzie są legalne ściany do malowania itp.? Najłatwiej zepchnąć na margines i zamknąć temat. :| kpina
~Ludek 25-05-2006 13:34
megan masz rację, ja dorzucę jeszcze ulicę Bankową i Matejki. To co tam się dzieje zwłaszcza w weekend przechodzi ludzkie pojęcie, począwszy od "wyjeżdżających" na drogę śmietników, "przewracających" się pojemników PCK, po niszczenie (rysowanie) aut. Straż miejska o tym wie ale boi się wyściubić nosa po zmierzchu. I nikt się nie interesuje zakapturzoną "młodzieżą" okupującą nocą przystanki i ławki, która tylko szuka okazji aby coś zniszczyć! Czas najwyższy, żęby ktoś się tym zajął!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Odpust na Śnieżce

Śmierć na żwirowni

Parking na... przejściu

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
581
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%