MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Nie daj się oszukać!

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 20 września 2017, 8:07
Aktualizacja: Czwartek, 21 września 2017, 7:18
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Na rynku działa mnóstwo firm, wśród nich są i takie, których przedstawiciele często nie są rzetelni i wprowadzają klientów w błąd. Konsekwencje zawarcia z nimi umowy mogą być bardzo kosztowne, dlatego warto poświęcić chwilę swojego cennego czasu na ten artykuł aby w przyszłości „zaoszczędzić” pieniędzy oraz nerwów.

Sposób działania jest bardzo prosty. Przedstawiciel dzwoni do klienta i podszywa się pod jedną z większych, dobrze znanych firm. Proponuje bajeczną ofertę, na której będzie można zaoszczędzić. Potem taki przedstawiciel przychodzi do klienta do domu i stara się możliwie jak najszybciej dobić targu. Tłumaczy, że śpieszy mu się, że jest już spóźniony, często gra na emocjach ofiary.

Później okazuje się, że osoba z którą podpisaliśmy umowę nie jest z firmy nam dobrze znanej i zmieniliśmy operatora, a warunki wcale nie są korzystniejsze. Jeśli konsument w porę się nie zorientuje i w ciągu 14 dni nie odstąpi od podpisanego dokumentu, będzie miał bardzo duży kłopot. Zerwanie umowy może kosztować nawet 1,5- 2 tysiące złotych. - W jaki sposób bronić się przed takim procederem? To proste. - Czytać umowę – wyjaśnia Dominika Jagielska, miejski rzecznik konsumentów.

Jeżeli mamy problem z jej przeczytaniem, bo umowy często pisane są niezrozumiale, bądź po prostu drobnym drukiem, to pokażmy ją najbliższym, rodzinie, znajomym lub przyjdźmy do rzecznika konsumentów dzień po podpisaniu dokumentu, a nie po miesiącu. Wtedy jest jeszcze szansa na odstąpienie od niego bez konsekwencji.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał już ostrzeżenie przeciwko pracownikom firmy NASZA S.A., co do której ma podejrzenie, że jej klienci są przy podpisywaniu umów wprowadzani w błąd. Nałożył także karę finansową w wysokości 500 tysięcy złotych na Telekomunikację Cyfrową- dostawcę usług telekomunikacyjnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowy program "Moja woda"

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Grzześ 20-09-2017 9:18
Prezes wydał ostrzeżenie. Absurd. Czemu nie zamkną od razu takiej firmy ???? Tylko dalej taka firma działa ? Wiedzą że jest nieuczciwa i wydają ostrzeżenie?!?! Inny przykład : blondyn lat 30 o takim imieniu i nazwisku kradnie od miesiąca - proszę na niego uważać i nie dać się okraść ! Polska to kraj absurdów.
~Anonim+ 20-09-2017 10:08
Gdyby "ktoś" zamalował (lub zakleił swoją reklamą) czarno biały baner z wiadomym przekazem, to natychmiast został by aresztowany na 3 m-ce. No, ale to drobne przestępstwo naciągania nie jest godne fatygowania poważnych służb, chyba że "popadnie" na kogoś znaczącego z PIS.
~Dlaczego 20-09-2017 13:32
Powszechnie znane sposoby na oszukańcze przejęcie klienta. Czemu naczelny szeryf Ziobro jeszcze nie grzmi i nie ściga tych oszustów? Problemy i koszty prostych ludzi już go nie obchodzą?
~AD966 20-09-2017 14:22
Tak było i tak będzie.Czyż księża nie oszukują swych wyznawców co do życia wiecznego? KRK zbudowany na fałszu i obłudzie.
~Muamar 20-09-2017 16:14
Samo zło w tej pl
~Darek52 20-09-2017 16:28
Czyżby znowu ktoś wylosował cudowne garnki z Warszawy nie za 8000 a wyjatkowo za 5500 Poprostu szczęściarze !
~### 20-09-2017 17:56
Z tymi dziadami co dzwonią, abo nachodzą w domach się nie dyskutuje i nie rozmawia.Tych dziadów się goni....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tak nie wolno parkować!

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Krakowska w budowie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Zebrali 3 tony odpadów

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
296
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%