Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11830
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nie dać się cyberprzemocy

Poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 13:00
Aktualizacja: Wtorek, 28 kwietnia 2009, 7:55
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nie dać się cyberprzemocy
Fot. Angela
Prześladowanie, zastraszanie, grożenie za pomocą internetu i telefonu komórkowego: jak się przed tym ustrzec, jakie mogą być skutki takiego działania i konsekwencje dla sprawców z uczniami Gimnazjum nr 4 rozmawiali dziś policjanci.

Sierż. Alicja Baranowska i sierż. Arleta Czado z Sekcji ds. Nieletnich i Patologi jeleniogórskiej policji odwiedziły dziś gimnazjalistów z „czwórki”. – To nie pierwsza tego typu akcja jeleniogórskiej policji, która dotyczyła omówienia narastającego w ostatnim czasie problemu cyberprzemocy.

Dzisiaj we wspólnej debacie na ten temat wzięli udział drugoklasiści z Gimnazjum nr 4. Podczas spotkania okazało się, że uczniowie sporo na ten temat widzą, i nie wiele mniej odczuli na własnej skórze.

Problem cyberprzemocy występuje i jest ogromny. – Uczniowie przyznają się do tego, że ktoś im groził w internecie, włamywał się na ich blogi, robił zdjęcia, które później przerabiał i wrzucał do internetu czy dodawał obraźliwe komentarze – mówi sierż. Alicja Baranowska z Sekcji ds. Nieletnich i Patologi Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Trudno jest zbadać liczbowo skalę tego problemu, bo większość tego typu zjawisk nie jest zgłaszana. Rodzice i dzieci wstydzą się o tym mówić i zgłaszają tylko najbardziej drastyczne przypadki, kiedy sami już sobie z tym nie radzą. Stąd konieczność, żeby rodzice kontrolowali przede wszystkim ilość czasu, jaką ich dziecko spędza przed komputerem oraz strony, które odwiedza. Policjantki pytały też gimnazjalistów m.in. o skutki cyberprzemocy. Do najczęściej wymienianych należało samobójstwo.

– Uważamy, że takie spotkania są bardzo potrzebne, bo każdy z nas coś już na temat cyberprzemocy wiedział, ale nie wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, jakie niesie to konsekwencje, nie tylko dla ofiary, ale również sprawcy – powiedzieli nam po spotkaniu Alicja Jolicka i Przemek Gajewski, drugoklasiści z Gimnazjum nr 4.

Za stosowanie cyber przemocy nieletnim grozi odpowiedzialność karna. W sytuacji złamania prawa czyli znieważania i gróźb karalnych przez internet lub za pomocą telefonu komórkowego sprawa po zakończonym postępowaniu do spraw nieletnich trafia do sądu rodzinnego, który indywidualnie dobiera karę dla każdego sprawcy.
– Może być to nakaz przeproszenia, naprawienia szkody, nałożenie dozoru kuratora, a w skrajnym przypadkach nawet skierowanie do zakładu poprawczego – mówiły funkcjonariuszki.
Uczniowie obejrzeli też film z udziałem ofiary cyberprzemocy i sprawców, a do domu zabrali rozdane ulotki dla nich i ich rodziców.

Policjantki odwiedziły już kilkanaście jeleniogórskich szkół gimnazjalnych i podstawowych. Zapowiadają też, że jeśli będzie taka potrzeba, odwiedzą kolejne z nich. Akcja profilaktyczna uświadamiania uczniów w szkołach a dotycząca tego problemu potrwa do lutego 2010 roku.

Gdzie po pomoc?
Pomoc w sprawie zagrożeń i uzależnień od Internetu można znaleźć na stronie internetowej www.helpine.org.pl, lub zgłaszając się na policję. Dla dzieci i młodzieży dostępne są również ogólnopolskie telefony zaufania - 116 111 oraz 0 – 800 – 100 – 100.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
198
wymaga dużej restrukturyzacji
62%
wymaga likwidacji
19%
jest dobrze jak jest
19%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Był poszukiwany aż trzema listami gończymi!
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group