MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Nie dać się cyberprzemocy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 13:00
Aktualizacja: Wtorek, 28 kwietnia 2009, 7:55
Autor: Angela
Fot. Angela
Prześladowanie, zastraszanie, grożenie za pomocą internetu i telefonu komórkowego: jak się przed tym ustrzec, jakie mogą być skutki takiego działania i konsekwencje dla sprawców z uczniami Gimnazjum nr 4 rozmawiali dziś policjanci.

Sierż. Alicja Baranowska i sierż. Arleta Czado z Sekcji ds. Nieletnich i Patologi jeleniogórskiej policji odwiedziły dziś gimnazjalistów z „czwórki”. – To nie pierwsza tego typu akcja jeleniogórskiej policji, która dotyczyła omówienia narastającego w ostatnim czasie problemu cyberprzemocy.

Dzisiaj we wspólnej debacie na ten temat wzięli udział drugoklasiści z Gimnazjum nr 4. Podczas spotkania okazało się, że uczniowie sporo na ten temat widzą, i nie wiele mniej odczuli na własnej skórze.

Problem cyberprzemocy występuje i jest ogromny. – Uczniowie przyznają się do tego, że ktoś im groził w internecie, włamywał się na ich blogi, robił zdjęcia, które później przerabiał i wrzucał do internetu czy dodawał obraźliwe komentarze – mówi sierż. Alicja Baranowska z Sekcji ds. Nieletnich i Patologi Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Trudno jest zbadać liczbowo skalę tego problemu, bo większość tego typu zjawisk nie jest zgłaszana. Rodzice i dzieci wstydzą się o tym mówić i zgłaszają tylko najbardziej drastyczne przypadki, kiedy sami już sobie z tym nie radzą. Stąd konieczność, żeby rodzice kontrolowali przede wszystkim ilość czasu, jaką ich dziecko spędza przed komputerem oraz strony, które odwiedza. Policjantki pytały też gimnazjalistów m.in. o skutki cyberprzemocy. Do najczęściej wymienianych należało samobójstwo.

– Uważamy, że takie spotkania są bardzo potrzebne, bo każdy z nas coś już na temat cyberprzemocy wiedział, ale nie wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, jakie niesie to konsekwencje, nie tylko dla ofiary, ale również sprawcy – powiedzieli nam po spotkaniu Alicja Jolicka i Przemek Gajewski, drugoklasiści z Gimnazjum nr 4.

Za stosowanie cyber przemocy nieletnim grozi odpowiedzialność karna. W sytuacji złamania prawa czyli znieważania i gróźb karalnych przez internet lub za pomocą telefonu komórkowego sprawa po zakończonym postępowaniu do spraw nieletnich trafia do sądu rodzinnego, który indywidualnie dobiera karę dla każdego sprawcy.
– Może być to nakaz przeproszenia, naprawienia szkody, nałożenie dozoru kuratora, a w skrajnym przypadkach nawet skierowanie do zakładu poprawczego – mówiły funkcjonariuszki.
Uczniowie obejrzeli też film z udziałem ofiary cyberprzemocy i sprawców, a do domu zabrali rozdane ulotki dla nich i ich rodziców.

Policjantki odwiedziły już kilkanaście jeleniogórskich szkół gimnazjalnych i podstawowych. Zapowiadają też, że jeśli będzie taka potrzeba, odwiedzą kolejne z nich. Akcja profilaktyczna uświadamiania uczniów w szkołach a dotycząca tego problemu potrwa do lutego 2010 roku.

Gdzie po pomoc?
Pomoc w sprawie zagrożeń i uzależnień od Internetu można znaleźć na stronie internetowej www.helpine.org.pl, lub zgłaszając się na policję. Dla dzieci i młodzieży dostępne są również ogólnopolskie telefony zaufania - 116 111 oraz 0 – 800 – 100 – 100.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie  

Skatepark za frekwencję?

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Komentarze (4) Dodaj komentarz

Ryba 27-04-2009 13:15
A jak sie nie bedziecie stosowac do wskazowek policji to Was wszystkich poza%!@%&() !!! Nogi Wam z %!@%&() !!! Zapie%!@%&() !!! ;)
~Cień 27-04-2009 19:30
Jest taki jeden, co lubi znieważać i obrażać innych na tym forum, nie będę wywoływał willa z lasu, bo i tak każdy wie, o kogo chodzi.
~NO, WŁAŚNIE 27-04-2009 20:17
chyba to właśnie przykład znieważania czytelnikow ..... i dowod,ze tak naprawde to ...
piipi 27-04-2009 21:53
..do . [~Cien.]..to wilk-miastowy !.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
795
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%