MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nie chcą rządzić w przedszkolach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 17 maja 2008, 8:31
Aktualizacja: 8:32
Autor: ROB
Zabawy przedszkolaków w cieplickim Parku Zdrojowym.
Fot. TEJO
Miasto ogłosiło konkursy na dyrektorów pięciu przedszkoli, ale do każdego zgłosiło się tylko po jednym kandydacie.

Chodzi o przedszkola nr 2, 10, 13, 14 i 19. Szefami tych placówek zostali dotychczasowi dyrektorzy, odpowiednio: Grażyna Skalska, Bogumiła Lepieszo, Lucyna Balińska, Joanna Konopka i Teresa Herbut. Sam konkurs był w zasadzie formalnością, gdyż żadna z pań nie miała nawet jednego kontrkandydata. Dlaczego tak się dzieje?

– To ciężka praca – mówi jedna z dyrektorek, prosząca o anonimowość. – Trzeba być wychowawcą i zarazem menedżerem i jeszcze administratorem. W szkołach podstawowych czy gimnazjach jest rozbudowana administracja, są kierownicy, zastępcy dyrektora. Prawda, że tam są większe problemy wychowawcze, ale sprawny dyrektor sobie z tym poradzi. W przedszkolu nie ma chwili wolnej, a cała administracja to najczęściej dyrektor i księgowa.

I dodaje, że tylko w jednym przedszkolu w mieście jest wicedyrektor. Prawdą jest też, że dyrektorzy przedszkoli mają niższe dodatki do pensji niż szefowie szkół. Same ich pensje też nie są bajeczne. Przeciętny dyrektor przedszkola zarabia 2500-2800 złotych brutto, po wliczeniu wszystkich dodatków i premii.

Na szczęście, szefowe wyżej wymienionych przedszkoli mają ochotę jeszcze trochę porządzić. Co by było, gdyby któraś z dyrektorek nie przystąpiła do konkursu?

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust na szczycie

Winda w Ratuszu – po przetargu

PiS ujawnił listy kandydatów

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 17-05-2008 9:31
No coż mili Państwo?A może taki konkurs to fikcja i kto raz się ,,dowartościował' już wie i nie startuje?Liczą sie znajomości i ,,zapisz sie do partii..."/usłyszałam cichą wskazówkę od życzliwego//-nieziemsko przygotowana,a te panie dyrektorki to takie bohaterki teraz-nikt nie chcial,więc ...Siłaczki nie zawiodły...
kazimierzp 17-05-2008 11:11
Jeżeli startują dotychczasowi dyrektorzy (torki) to nikt inny nie ma szans na wygraną w konkursie. Więc nie startują. Skład komisji zgodnie z ustawą o oświacie powoduje, że większość członków komisji konkursowej jest za dyrektorką - bo z reguły większość stanowią pracownicy tejże dyrektorki, lub osoby jej życzliwe - a zaden z pracowników nie chce zmian, bo sie boi iz nowy będzie gorszy (dla nich, nie dla dzieci). Proponuję autorowi tekstu zapoznac się ze składami komisji konkursowej i zobaczenie jakie są proporcje i ile głosów czyli do powiedzenia w takiej komisji mają przedstawiciele własciciela czyli gminy!?
~hirsch 17-05-2008 12:09
zgadzam sie w pelni, podobnie jest z radami nadzorczymi, konkurs konkursem, ale sprawiedliwosc musi byc po naszej stronie - PO!
~uchty 17-05-2008 13:31
Nareszcie, rozsądek bierze górę nad tytułomanią. po co z własnej woli pchać się w bagienko?
~....stud 17-05-2008 13:54
jakbyśce mieli kiedyś jesce taki problem to piszcie do mnie. ja z chęcią wezmę z 2-3 etaty.. no problem. jakaś kasa dodatkowa zawsze się przyda :D
~ 17-05-2008 19:09
te komisje to cyrk na kółkach wielka korupcja
~pracownik przedszkola 19-05-2008 12:11
jak czytam te wypowiedzi to po prostu nie mogę nie dać komentarza!! w komisji konkursowej jest 12 osób, z tego 2 osoby - to pracownicy danej placówki , 2 osoby - przedstawiciele Rodzicow, pozostali to przedstawiciele Kuratorium i Urzędu Masta.Skoro jest tak łatwo zostac dyrektorem to zachęcam do startowania na te stanowiska !!! proszę tylko jeszcze napisać o kryteriach , które musi spełnić kandydat na te stanowiska.Nie zaszkodzi być rzetelnym ( był jeszcze konkurs na dyr. szkoły 15, bursy , i JODM ) i nie wszystkim to pomogło pomimo braku konkurencji - z bursy ( dyrektorka , która tam była ) nie wygrała konkursu !! więc chyba nie ma protekcji !! nie wypowiadajcie się jeżeli nie znacie tematu dość dobrze , nie wolno obrażać !!!bycie dyrektorem - to ciężka praca ! proponuję zglaszac sie do konkursów i próbować sił a potem zapraszam do dyskusji!! pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Z Ziemi czerpane...

W obronie zwierząt

Rusza budowa kanalizacji deszczowej

Gdzie wymienią oświetlenie?

Odchudzam się, ale nie chudnę

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
532
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%