MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Nie chcą prywatyzacji Bukowca

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 19 czerwca 2010, 8:30
Aktualizacja: 8:31
Autor: Ania
Fot. Ania
Coraz więcej szumu wokół oddania placówki leczniczej w ręce prywatnego inwestora. Przeciwnicy prywatyzacji Szpitala „Bukowiec” obawiają się, że stanie się on ekskluzywną kliniką i przestanie pełnić funkcję placówki powiatowej. Zaprzeczają temu prezes placówki, Wiesława Gajewska oraz starosta jeleniogórski, Jacek Włodyga.

O zagrożeniach związanych z prywatyzacją szpitala „Bukowiec” już dawno temu mówił radny powiatowy, Eugeniusz Kleśta. Podtrzymuje swoją opinię na ten temat. Wskazuje na zapis w umowie starostwa z inwestorem, według którego placówka przez pięć lat musi pełnić funkcję szpitala powiatowego, po ich upływie to właściciel zdecyduję, jaką działalność będzie się w niej prowadzić.

- Szpital „Bukowiec” to przede wszystkim bardzo atrakcyjny obiekt. Może on pełnić bardzo różne funkcje, ale niekoniecznie te związane ze szpitalem powiatowym. Dlatego też wciąż nie zmieniam swojej opinii na temat zagrożeń związanych z prywatyzacją – mówi Eugeniusz Kleśta – W chwili obecnej zauważalne są głównie inwestycje związane z infrastrukturą i tutaj trzeba przyznać, że są one wykonywane bardzo dobrze – dodaje.

Podobne zdanie na temat placówki ma Henryka Kępińska, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” w szpitalu Bukowiec. Uważa przede wszystkim, że pracuje w nim za mało kadry medycznej. Według niej za kilka lat może ona pełnić zupełnie inną funkcję niż dotychczas.

- Na oddziałach brakuje pielęgniarek. Powinno zatrudnić się więcej osób do pracy. Z tymże, żeby byli chętni, pracodawca musiałby więcej zapłacić, bo nasze dotychczasowe wynagrodzenia są skromne – mówi Henryka Kępińska. – Biorąc pod uwagę obecne działania wydaje mi się, że za kilka lat szpital „Bukowiec” będzie raczej sanatorium leczniczym niż szpitalem powiatowym.

Prezes szpitala, Wiesława Gajewska tłumaczy, że nie ma takich obaw. Wyjaśnia, że faktycznie wyremontowano dach i przeprowadzono kilka innych prac budowlanych ze względu na to, że były one niezbędne. Przede wszystkim nie można było dopuścić, aby pacjenci leżeli pod przeciekającym dachem. „Bukowiec” ma obecnie podpisany kontrakt z NFZ-em i jak każda placówka medyczna będzie się musiała starać o jego przedłużenie.

Zarządcy placówki dementują więc pogłoski, że placówka zmieni swój dotychczasowy charakter, ale nie wykluczają także, że będzie w nim prowadzona również działalność komercyjna. Z dotychczasowego obrotu spraw w „Bukowcu” zadowolony jest starosta jeleniogórski.

- Dobrze, że w szpitalu przeprowadzane są remonty. W ten sposób spółka dba o bezpieczeństwo i komfort pacjentów – mówi Jacek Włodyga – Myślę, że „Bukowiec” może być ekskluzywną kliniką i jednocześnie pełnić funkcję szpitala powiatowego. Na czym mieszkańcy regionu skorzystają – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Trwa rozbudowa SOSW

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~olo 19-06-2010 11:25
spoko taki wielki radny powiatowy to załatwi. Do boju Mikrut do boju . Ups to już chyba jest polityczny impotent
dolnoślązak 19-06-2010 11:37
Mam cichą nadzieję, że przez najbliższe 30 lat nie będę musiał korzystać z usług jakiejkolwiek służby zdrowia, a w szczególności tej finansowanej z NFZ. Gdyby jednak - to wybieram ekskluzywną klinikę. Zatem prowadzenie działalności komercyjnej - w tym przepięknym obiekcie - nie pozostaje w sprzeczności z równoległym świadczeniem usług pseudo-medycznych za "5 zł" od pacjenta NFZ.
dolnoślązak 19-06-2010 11:57
W latach 70-tych ubiegłego stulecia znalazłem się w tym szpitalu po ostrym szusowaniu na stokach Karkonoszy. Był koniec lutego. Leżałem połamany w 2-osobowej salce z widokiem na Śnieżkę. Słońce zaglądało do okien, góry skrzyły się otulone puchową poduchą śniegu. Ten widok napawał mnie radością i optymizmem. Ordynator Wiadro był zaskoczony, że odzyskiwanie zdrowia przebiega u mnie tak szybko. Ten szpital zasługuje na to aby być komercyjną ekskluzywną kliniką . To czego nie zdziałają medykamenty zrobi przepiękny krajobraz, który otacza szpital. Naprawdę - chce się żyć.
~Edek 19-06-2010 12:04
Pan Kleśta jak zwykle wie najlepiej, słowa krytyki w tych ustach to codzienność. Wszystko neguje a jego rozwiązania są najlepsze, a może Pan Eugeniusz zaproponuje rozwiążanie i przedstwi je publicznie.......wówczas ocenimy jego pomysły.
~Piotrek 19-06-2010 13:48
Nie rozumiem tych pielęgniarek z jednej strony mówi ,że chce więcej zarabiać z drugiej boi się prywatyzacji . Bo prawda jest taka ,że w prywatnym będa więcej zarabiac ale i będą musiały lepiej pracować nie jak teraz kawka , ciasteczko i ploteczki. Czy szpital to z definicji ma być dłużnik czy po prostu dobry zakłąd pracy z zyskami.
~lekarz z Kowar 19-06-2010 14:52
Ty ~olo chyba musisz się udać do odpowiedniego doktora, bo coś ci padło na główkę. Tu sprawy szpitala ,a ty zajmujesz się Mikrutem. Zabiesz głos w poruszanej sprawie! . Czy podzielasz obawy pana radnego Kleśty ? Czy uważasz ,że sprzedaż Szpitala Bukowiec, przez Zarząd Starostwa Powiatowego był korzystny dla mieszkańców Kowar i powiatu ?No rusz wreszcie te kilkanaści - sprawnych mam nadzieję- szarych komórek i zadziałaj, dla dobra naszego powiatu. Pokażesz facet, żeś dzielny, a nie tylko upierdliwy maruda.
~ ..Dolnoślązak ! 19-06-2010 14:58
.. byłeś strasznie zdolnym niemowlakiem ! ~Hi, ..nie wiedziałam,ze jestes juz .. *'taki stary !
~anga 19-06-2010 15:03
Lepiej zeby inwestor prywatny zadbal o ten obiekt niz mial sie rozsypac za kilka lat w rekach panstwowych
kazimierzp 19-06-2010 15:21
Niedawno byłem zmuszony przeprowadzić operację obydwu swych kolan i założono mi endoprotezy. Ból nie pozwalał mi czekać na miejsce w szpitalu publicznym (czas oczekiwania był od roku do 8 lat). Zrobiono mi to komercyjnie w prywatnej klinice w Żorach na Śląsku. Robią oni też w ramach NFZ (czeka się tam na "darmowe zabiegi" 3 lata - krócej od przereklamowanej Akademii Medycznej we Wrocławiu gdzie czeka się 8 lat). Przyjrzałem się pracy tej kliniki w Żorach (stosunkowi do ubezpieczalnych pacjentów też - żadnej różnicy). Mam nadzieję, że więcej będzie takich konkurencyjnych w stosunku do zastałych szpitali "publicznych". Dla doszukiwaczy podtekstów - środki na "wymianę kolan" dostałem od swej rodziny!:-)
~ 19-06-2010 16:42
~OJEJ ! .. Pan Kazimierz ma nowe *kopytka ! ...życzę dobrego zdrowia !
~OLO 19-06-2010 17:52
Do lekarz z Kowar Oj myślę ze TY musisz ruszyć kilka swoich szarych komórek. Tak dla Twojej Wiedzy Niejaki Pan Mikrut jest radnym powiatowym, wice przewodniczącym powiatu, mieszkańcem Kowar i to od jego podniesionej ręki, tak samo jak Pana Kleśty, Pana Włodygi, Pani Zębik ( żony jednego z lekarzy w tym szpitalu) i innych radnych stało się to, ze szpital jest w takiej sytuacji a nie innej. No doktorku rusz swoimi komórkami.
~Krynia 19-06-2010 18:26
Jestem za prywatyzacją tego szpitala.Mam nadzieję że w prywatnym szpitalu panie pielęgniarki z interny zaczną w końcu pracować.Wiem jak tam traktuje się pacjentów,zwłaszcza starszych ludzi.Czas na zmiany.
~ 19-06-2010 20:20
Dolnoślązaku, ale pomyślałeś, że wiekszości społeczeństwa nie będzie stać na leczenie w takim szpitalu? W sławnej przychodni ginekologicznej też wykonuje sie badania lekarskie w ramach NFZ, ale trzeba na nie czekać tak samo długo jak w normalnej przychodni. A jak zaplacisz to jesteś przyjęty tego samego dnia. Tak samo będzie w tym szpitalu, tylko że ceny będą o wiele wyższe. Poczytaj jakie stawki licza sobie za zabiegi chirurgiczne w KCM!!! A jak chcesz być przyjęty w ramach NFZ, to musisz niestety długo czekać!!! Więc co to zmieni dla społeczeństwa gdy ten szpital się sprywatyzuje? Nie widzisz, że jest kryzys i większość społeczeństwa ubożeje?
~ 19-06-2010 20:26
Piotrek, pielęgniarki boją się o pracę, nie wszystkie mogą otrzymać propozycję pracy w sprywatyzowanym szpitalu. Ty byś sie nie bał na ich miejscu? Jeśli się boją zmian, to znaczy, że płace nie będą wyższe. No i prywaciarz jak będzie rządził, to praca będzie zależała od jego widzimisię, a nie od kompetencji. Tak jak u większości prywaciarzy. To, ze to szpital, nie będzie robiło różnicy.
~bronio 19-06-2010 20:34
bzdura! szpital przynajmniej sie rozwija. Bez prywatyzacji skisłby w grzybach i zaciekach. A tak.. bedzie piekna placówka. To nie pierwsza przebudowa szpitala tego inwestora, zarzad wie co robi.
~jaś przewożnik 20-06-2010 0:41
Powiem tak Pracuje u tego wspaniwłego prywaciarza w firmie na k zarobek 12oo reszta bokiem Łamane wszystkie przepisy prawa pracy kto myśli że w Polsce prywaciarz jest lekarstwem na uzdrowienie to jest głupi
~kibic 20-06-2010 13:57
Tak,tak, sprzedajcie wszystko,najlepiej obcemu inwestorowi.Niemiaszki juz czekaja na sanatorium,nam zostana cmentarze.Tylko w czyim wladaniu?
~ 20-06-2010 15:03
DOLNOŚLAZAK.ad. ~20.20. Sorki, ale nie zaliczam się do większości społeczeństwa. Z tego powodu nie ronię łez. Współczuję panu ~ kazimierzowip, że ściepę na jego "kolanka" musiała zrobić familia. Mam też świadomość, że "NIE ZROZUMIE GŁODNEGO SYTY, BO ICH RÓŻNIĄ APETYTY"/Sztaudynger/. Jednak transformacja 1989 r. dokonana dzięki ruchowi "SOLIDARNOŚĆ" spowodowała, że społeczność - dotąd jednolita w swojej szarości i siermiężności - zaczęła dzielić się na biednych i bogatych. Cieszę się, że własnym sumptem i wysiłkiem znalazłem się w tej II grupie. I dlatego zależy mi na tym ażeby w mojej ukochanej Kotlinie Jeleniogórskiej funkcjonowała ekskluzywna klinika, obsługująca klientów z kasą. Klinika, na rogatkach której nie stoją - w pełnej gotowości - autka firm pogrzebowych. Klinika, której celem będzie pełna diagnostyka, skuteczne leczenie i wyleczenie. Nie interesuje mnie szpitalik, dla którego nieopłacalne jest wykonywanie określonych badań i zabiegów, gdyż NFZ refunduje tylko "coś tam, coś tam" za bylejakość.
~@ 15;03 21-06-2010 20:26
A to jedz se bogaczu do szwarcwaldu jak cie stać bidulo. wolna droga.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czarnoborska telewizja

Nadbrzeżna gotowa

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Koronnik już po operacji

KD: powrót pociągów międzynarodowych

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%