MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Nie chcą miliona złotych od rządu

Wiadomości: REGION
Czwartek, 30 października 2008, 9:45
Aktualizacja: 9:46
Autor: TEJO
Kiedy ruiny odzyskają "świetność" z dawnych czasów?
Fot. Archiwum
Niedźwiedzią przysługę zrobiło ministerstwo kultury Wleniowi przekazując milion złotych na renowację murów najstarszej warowni w Polsce – Lenna. Pieniądze trafiły do gminy jednak za późno. Muszą być wykorzystane do końca roku, a samorządowcy podkreślają, że jest to niemożliwe. I zwracają dotację.

O precedensowej sytuacji doniosło Polskie Radio Wrocław. Ministerstwo postawiło Wleń w trudnej sytuacji. Pieniądze miały znaleźć się latem, ale wówczas urzędnicy dopatrzyli się uchybień formalnych, między innymi, braku dokumentu, że średniowieczna forteca jest… zabytkiem.

Kiedy braki uzupełniono, pieniądze przyznano. Ale był już październik, a dotację należy wykorzystać do końca roku. Później – „prezent” przepada. Samorządowcy argumentują, że czas pozostały do 31 grudnia 2008 roku to stanowczo za krótko, aby sprostać wszystkim procedurom związanym z remontem: ogłosić przetargi, doprowadzić do Lenna drogę dojazdową dla ekip, aby te mogły odbudować kamienne mury.

Burmistrz Wlenia Bogdan Mościcki zamierza zatem oddać pieniądze Warszawie licząc jednak, że ministerstwo zrozumie jego gest i zapewni możliwość wykorzystania tych środków w przyszłym roku. Jak zauważa PRW, będzie to jednak mało prawdopodobne: nie pozwalają na takie rozwiązanie procedury budżetowe.

– Kolejna zima może zupełnie zniszczyć podkopane przez archeologów mury historycznej warowni, zawalone na odcinku kilku metrów – podkreśla rozgłośnia dodając, że w staraniach o przedłużenie możliwości skorzystania z dotacji gminę wspiera poseł Marcin Zawiła, który pomógł w uzyskaniu pieniędzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spacery z przewodnikiem po centrum i Cieplicach

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~buahahah 30-10-2008 10:59
i szlak trafi zameczek.... jak dobrze pójdzie to do wiosny sie posypie
~Władek 30-10-2008 11:20
Leniwi urzędnicy którym nie chce się nawet wydawać pieniędzy. Za taką kwotę można wynająć tyle ekip budowlanych że na pewno wyrobiły by się z pracą do końca roku. Mamy takich Burmistrzów jakich wybraliśmy - obiecują przy wyborach złote góry - a tak naprawde zależy im na spokojnym braniu kasy i słodkim nieróbstwie i tak aż do kampanii wyborczej.
~Ret3 30-10-2008 12:16
"gminę wspiera poseł Marcin Zawiła, który pomógł w uzyskaniu pieniędzy". Może więcej informacji jak to poseł "pomaga" w uzyskaniu pieniedzy unijnych...
~_ojdiridirachciach___ 30-10-2008 13:40
Przecież to proste. Zaprasza się zaprzyjaźnioną firmę, robi odbiory na papierze, wystawia faktury i przelewa kasę, a prace realizuje w przyszłym roku. Przecież tak robi cała budżetówka od lat ! ;)
~rene 30-10-2008 17:30
Poseł Marcin Z. pomógł swojej żonie ,bez "pudła". O tej pomocy z pewnością nie wie poseł Szmajdziński- od wielu kadencji wybraniec dolnośląski. "Elektoracie" - widzisz i nie grzmisz !!!!!
~Łowca byków 30-10-2008 17:42
Do Władek "...Władek, ty bez konia gospodarzysz, a mnie się kobyła uchowała jeszcze z Krużewnik, dopóki się nie dorobisz pomogę!..." A tak na poważnie jak nie wiesz o co chodzi to się nie wypowiadaj i nie wieszaj psów na burmistrzu, bo chłop dobrze zrobił. Wykorzystać taką kwotę w tym roku to można jedynie poprzez matactwo i poświadczanie nieprawdy. Wszystko musiałoby się odbyć jedynie na papierze. Pieniądze należałoby rozliczyć przelewając je na konto wykonawcy, który pracy nie skończył, a inspektor nadzoru musiałby potwierdzić to protokolarnie, że wszystko zostało zakończone i rozliczone. Wystarczy wtedy jedno nieuczciwe ogniwo w tym łańcuszku i tragedia gotowa. Czy o to chodzi w tym śmiesznym kraju? Całe szczęście, że jest coraz więcej myślących, którzy mają odwagę do podjęcia takich kroków. Za powrót niewykorzystanych pieniędzy powinien odpowiedzieć ten kto je przyznał w myśl powiedzenia - MACIE NAŻRYJCIE SIĘ. Brawo dla Pana burmstrza Wlenia.
~Tee 30-10-2008 19:27
Pan Burmistrz Wlenia jest mądrym i uczciwym człowiekiem. Jeżeli wykonawca otrzyma potwierdzenie wykonania robót na protokół odbioru i zapłatę za nie wykonane roboty, to Burmistrz Wlenia potem może pisać na Berdyczów, jeżeli trafi na nieuczciwego. Wtedy to dopiero wyborcy mieszaliby go z błotem za wyłudzenie pieniędzy. Szacunek dla Burmistrza Wlenia. To urzędnicy z Ministerstwa Kultury zawinili. Nie mogli tego sami jakoś sprawdzić w Centralnym Rejestrze Zabytków? A tak w ogóle to temat terminu "wykorzystania do końca roku" pieniędzy z dotacji jest ciągle aktualny. Może jakaś inicjatywa ustawodawcza ze strony Pana Posła w tej sprawie?
~akt 30-10-2008 20:49
bo to Polska właśnie...
~Tee 30-10-2008 21:19
Do Ojdiridirachciach: A kto tak zrobił ?.....;-)
~Trzy grosze... 31-10-2008 2:34
...tegie glowy musza na tych ministerialnych stolkach siedziec, skoro podejmuja takie decyzje...
~jaśko 31-10-2008 8:21
W unii też jest biurokracja ... niestety.. ;-(
~ 31-10-2008 19:57
Na Dni Dziedzictwa pięknie tam wysprzątano, a teraz...pasą się krowy w zabytkowych murach, a stare groby pod murami w poniewierce...
~Sabath 31-10-2008 20:35
to nigdy nie będzie już takie samo jak kiedyś

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Trasy rowerowe w Złotoryi

Tak nie wolno parkować!

Czyżby Andrzej Duda?

Bestie A. Cieślińskiej w Muzeum Przyrodniczym

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
801
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%