MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

(Nie)bezpieczna Jelenia Góra

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 11 października 2009, 7:58
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 października 2009, 8:11
Autor: Ania
Fot. TEJO
O stanie bezpieczeństwa w mieście rozmawiamy z podinsp. Zbigniewem Markowskim, zastępcą komendanta miejskiego policji w Jeleniej Górze.

Czy funkcjonariuszy nie jest za mało, a może po prostu nie są skuteczni?

Zbigniew Markowski. – Jelenia Góra jest miastem blisko stutysięcznym, siłą rzecz na jego terenie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, jednak trzeba zaznaczyć, że od kilku lat ilość przestępstw pospolitych takich jak kradzieże, włamania, rozboje, bójki i pobicia systematycznie i w znaczący sposób spada. Doskonale rozumiemy i analizujemy odczucia mieszkańców, nie zgodziłbym się jednak ze stwierdzeniem, że funkcjonariusze policji nie są w stanie zadbać o bezpieczeństwo. Faktem jest, że dysponujemy określoną liczbą policjantów, ale nie my sami ją ustalamy, a ustawa budżetowa. Od kilku lat dynamicznie reorganizujemy naszą komendę, między innymi „ucywilniliśmy” wszystkie aktualnie możliwe do tego etaty, a odzyskane siły w postaci policjantów skierowaliśmy do pełnienia służby patrolowej i w ruchu drogowym na terenie miasta i powiatu. W ten sposób reagujemy na zmieniającą się rzeczywistość i wpływamy na poprawę bezpieczeństwa. Przez 24 godziny na dobę patrolujemy teren i nie lekceważymy żadnego wezwania. Teren patrolowany jest w oparciu o bieżącą analizę zagrożeń, w tym w oparciu o sygnały napływające od mieszkańców o miejscach, które uznają za niebezpieczne. Wyciągamy także wnioski z tego, w jaki sposób i jak szybko udaje się nam dotrzeć na miejsce zdarzenia. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że funkcjonariusze pomagają wielu osobom. Często wzywani są na interwencje domowe, które bywają bardzo czasochłonne ze względu na ilość badań, jakie musi przejść osoba pijana i awanturująca się. Jeżeli więc wzywani są do kolejnego wydarzenia, jadą często z drugiego końca miasta, ale nigdy niczego nie lekceważą.

– Czy w związku z tym policjantów patrolujących miasto nie powinno być więcej? Ich brak odczuwają zwłaszcza mieszkańcy Cieplic.

– Często jeździmy na interwencje w miejsca, obok których znajdują się sklepy nocne. Mieszkańcy informują nas o zakłóceniach porządku, nazywanych przez nas społecznie uciążliwymi. Należy jednak wiedzieć, że jeżeli osoby nietrzeźwe kupujące alkohol nie popełniają ani przestępstwa, ani wykroczenia np. nie tłuką butelek, to funkcjonariusze mają bardzo wąskie pole działania. Najlepiej jest gdy pielgrzymki ludzi nietrzeźwych kończą się do godziny 22.00, ale niestety w mieście powstają punkty zapalne w pobliżu miejsc, gdzie alkohol sprzedawany jest dłużej. Podejmujemy zawsze zdecydowane działania, by usunąć zagrożenie i zakłócenia porządku, często we współpracy z mieszkańcami, strażą miejską i zainteresowanymi podmiotami. Ale gdy likwiduje się jeden problem, powstaje drugi. Staramy się jednak zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom. Wysyłamy dodatkowe patrole w miejsca, w których spotyka się młodzież, gdzie może dochodzić do rozprowadzania środków odurzających oraz tam gdzie mogą przebywać osoby podejrzane. Codziennie szczególną uwagę zwracamy na newralgiczne miejsca takie jak np. centrum miasta, czyli odcinek od Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa do placu Ratuszowego, gdzie poza służbami interwencyjnymi, niemalże każdego dnia kierujemy dodatkowe patrole piesze, także pełnione wspólnie z SM. Poza tym w weekendy więcej funkcjonariuszy wysyłamy w okolice dyskotek i zabaw. Nie mówiąc już o tym, że dodatkowo pracujemy podczas wielu imprez organizowanych w naszym turystycznym powiecie, zarówno artystycznych, jak i sportowych. Warto jednak wiedzieć, że o bezpieczeństwo muszą zadbać przede wszystkim organizatorzy, my ich jedynie wspomagamy.

- Mieszkańcy powinni informować policję o każdym według nich niebezpiecznym wydarzeniu, czy raczej poczekać, aż sytuacja naprawdę będzie wymagała interwencji funkcjonariuszy?

– Jeżeli zauważą, że wokół nich dzieje się coś złego i może dojść do przestępstwa lub wykroczenia, to jak najbardziej powinni nas o tym informować. Funkcjonariusze na pewno przyjadą na miejsce lub udzielą informacji jak się należy zachować. Dobrze jest także, gdy osoba, która zgłasza nam daną nieprawidłowość, zgodzi się być świadkiem wydarzenia. Przyczyni się wówczas do ukarania sprawcy kradzieży czy bójki. Takich osób jest jednak niewiele, ale chwała tym którzy w ogóle dzwonią i rozumieją, że tak naprawdę w ten sposób działają dla dobra samych siebie i nas wszystkich jako mieszkańców tego regionu. Czasami wzywa się nas również w ciągu dnia, żebyśmy z centrum miasta „wywieźli” np. osoby żebrzące. Jeżeli jednak nie robią one tego w sposób natarczywy i nie mają dochodów, a wywołują jedynie litość wśród przechodniów, to nie możemy nic zrobić. Są dla nas takimi samymi obywatelami, jak inni. Co nie znaczy, że nie interesujemy się nimi. Zawsze sprawdzamy ich tożsamość i fakt czy nie otrzymują żadnej pomocy finansowej. Często odsyłamy ich także do ośrodków pomocy społecznej.

- Czy planowane są jakieś działania, które sprawią, że jeleniogórzanie będą czuli się naprawdę bezpiecznie?

– Cały czas pracujemy nad tym, żeby w Jeleniej Górze było bezpieczniej. W ciągu trzech-czterech minionych lat przestępczość w mieście zmalała dwukrotnie. Niedługo będzie ono monitorowane przez kamery, co powinno pozwolić szybciej schwytać sprawców przestępstw lub wykroczeń np. sprawców niszczenia elewacji. Miasta, które od dłuższego czasu mają monitoring są dowodem na to, że jest to naprawdę dobra inwestycja. Mówi się co prawda o tym, że do sytuacji niebezpiecznych i tak będzie dochodzić, a ochroni się jedynie osoby, spacerujące w centrum, ale to właśnie tutaj tętni turystyczne życie i pojawia się najwięcej osób, posiadających dobra materialne, a to kusi potencjalnych sprawców kradzieży i innych negatywnych zachowań. My również nie pozostajemy bierni i przygotowujemy kolejne zmiany organizacyjne w naszych jednostkach , które we współpracy z samorządami powinny spowodować dalsze zwiększenie ilości policjantów pracujących bezpośrednio w służbie interwencyjnej i patrolowej. Mówiąc o bezpieczeństwie i skuteczności naszych policyjnych działań chciałbym także podkreślić, że wokół problematyki bezpieczeństwa staramy się skupić wszystkich bez wyjątków, bo znając naszą wiodącą rolę, wiemy przecież, że na rzecz bezpieczeństwa powinni działać wszyscy, także my sami jako mieszkańcy. Jako wymierny przykład dobrze rozumianej współpracy i troski o nasze lokalne bezpieczeństwo chciałbym wskazać, że w Jeleniej Górze w ciągu minionych kilku lat, a dokładnie od 2002 r. nie ma żadnego niewykrytego zabójstwa, a część z nich została wykryta bezpośrednio na podstawie informacji napływających od mieszkańców, także po publikacjach w mediach. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli nadal liczyć na naszych mieszkańców, nie tylko w sprawach tak ważkich, ale także w tych które utrudniają nam codzienne życie.

– Dziękuję za rozmowę.

Ogłoszenia

Czytaj również

KPN otwiera szlak graniczny

PZN na kręgielni

Plaża nad Bobrem otwarta

Komentarze (34) Dodaj komentarz

kwakwa 11-10-2009 8:53
powiało mi tu oklepaną tematyką i propagandą, poz tym, społeczeństwo i tak nie będzie zadowolone, jedni narzekają na braki etatowe policji a inni na wszelkie zakazy i "państwo policyjne"
~HAHA 11-10-2009 8:55
Mieszkańcy Cieplic odczuwaja brak policji?!!!! Żałosne!, dwie góra trzy osoby wiecznie siedzą na forach i pitola o Cieplicach, tam nie brakuje policji a zwykłych ludzi z telefonem. Brak informacji to brak policji bo sa oni akurat na dołku albo użeraja sie z pijaczkami. Albo stoja całą noc koło żabki, bo jakiś kre.....n nie może spać i wydzwania całą noc aby tylko patrol stał mu pod oknem i dbał o ciszę!!! W centrum na 1 maja jest podobnie! policja siedzi godzinami w szpitalu z pijakiem i czeka jak książe dr habilitowany zechce ich przyjąć i przebadać "lumpa" aby mogli wrócic do patrolowania. A wy ludziska za telefony a nie do laptopów brednie wypisywać!!!!
~popo 11-10-2009 9:15
ja odnoszę ostatnio wrażenie że wszystkich jeleniogórskich policjantów przeniesiono do drogówki bo tam wyciąga się kasę od obywateli
piipi 11-10-2009 10:29
~POPO .. przeciez mamy Strazników *fajnych policyjnych POMOCNIKÓW !
~ 11-10-2009 10:42
do HAHA,odczep sie od Cieplic
~widzzz 11-10-2009 10:50
mam pytanie do komendanta tak od siebie dlaczego w oststnim czasie tak ciężko jest dodzwonić się na nr. ratunkowy 997??????? i dlaczego coraz częściej widzi się policjantów którzy rozmawiają przez telefon w czasie jazdy powodując tym duże zagrożenie w ruchu drogowym czy nie mam racji????? Niech pan przyjedzie kiedyś na realizację interwencji domowej zobaczy pan jak pana funkcionariusz cały czas rozmawia przez tel. średni długość odebrania tel.997 wacha się w granicach 7-10 sygnałów czasami może być już za póżno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~jpjp 11-10-2009 10:56
w angli jest tak to pomyslane ze o 24 kazdy sklep,ale to kazdy, konczy sprzedawac alkohol...sprawa zalatwiona..w pubach tez tak jest,i na dyskotekach...ludzie wracaja z nocnych wojaży trzezwi..
~ktosiek 11-10-2009 11:11
do 11-10-2009 08:55 | ~HAHA | Masz dużo racji w tym co piszesz, bo to od nas samych zależeć będzie jak sprawnie policja złapie różnych wandali itp :) Pozdrowienia dla tych co więdza do czego służy telefon w trudnych chwilach ;)
~ 11-10-2009 11:12
Do HAHA - Czyli wszystkiemu winni "książęta" ze szpitala! A zostawić im tych pijaków do badania! A co jak do nich pijak sam przyjdzie? Wtedy chyba także muszą go przebadać! Pielęgniarki również mogą zająć się "pacjentem" przez czas oczekiwania na "księcia".
~xXx 11-10-2009 11:41
tak jasne kradzieże spadają ale za to rosną zabójstwa???
~ 11-10-2009 11:58
Moja sąsiadka wzywa Policję bo ma urojenia,a jak Policja przyjedzie to dzwoni do Jeleniej albo do Wrocławia że Policja ją prześladuje bo nie potwierdza tego co jej się w danej chwili uroiło.I tak często kilka razy w tygodniu,a w tym czasie może inni potrzebują pomocy.W końcu znalazła się mądra i odważna Pani Sędzia która skierowała ją na badania psychiatryczne może zaczną ją leczyć i trochę odpoczniemy.
~... 11-10-2009 12:15
a moze panow z ruchu drogowego czas zagonic do patrolowania miasta,albo wysylania na interwencje??taki sam policjant jak ten z prewencji tylko ma biala czapke...nie bo po co,lepiej postac w krzakach z suszareczka,albo na darmowa kawe na stacje benzynowa zajechac:)),a zeby widac nie bylo,to mozna z tylu radiowozik zostwic:))...nie o wszystkich w rzeczy samej policjantach mowie:)))pozdrawiam!!!
~ 11-10-2009 12:58
szkoda że tylko wszystkie zabójstwa są wykrywane, a kradzieże samochodów juz nie... Ciekawe dlaczego?
~policjant 11-10-2009 13:58
przypomina mi sie znana rymowanka rodem ze stadionów " zawsze i wszędzie policja j.. będzie " Jak by nie było zawsze pretensje do Policji. Nie wszyscy wiedzą, że policja jeleniogórska ma jedną z najwyższych wykrywalności w województwie i to niemal we wszystkich kategoriach! W tym w kategorii -kradzieże pojazdów. Pozdrawiam wszystkich nudzących się komentatorów =malkontentów.
~hmm 11-10-2009 15:01
Do: 11-10-2009 10:56 | ~jpjp | Sprzedaż alkoholu w Anglii, w pubach oraz innych lokalach nocnych, zależy od wykupionej i zatwierdzonej koncesji. Mozna wykupic koncesje, zalozmy do godz 23.00 oraz do poznych godzin nocnych..np. 03.00 (wlasnie taka wykupilismy w zeszlym miesiacu), z tym ze im pozniej, tym drozsza kocesja. Dodam tylko, ze aby uzyskac pozwolenie na sprzedaz alkoholu w pubie lub lokalu nocnym, musi zostac to zatwierdzone pozytywnie przez wiele instytucji, w tym policje. I jest to mocno przestrzegane, poniewaz jezeli bylo wczesniej sporo skarg, interwencji policji lub innych dziwnych rzeczy w lokalu lub jego obrebie..mozna dostac opinie negatywna..i po ptokach. Wszystko zalezy od koncesji przyjacielu. Pozdrawiam
~gdyby nie 11-10-2009 15:03
wszyscy marudzą że źle, to zróbcie to lepiej !!! powodzenia życzę.
~hmm 11-10-2009 15:10
Sensowne odpowiedzi pana podinsp. Doskonale rozumiem ograniczenia prawne w stosunku do dzialan i posuniec policji. Rozumiem takze ograniczenia finansowe. Wiem takze, ze w tej instytucji pracuje sporo ludzi z powolania, poniewaz mam okazje przyjaznic sie z jednym z nich. Szkoda tylko ze ogolnie pojety "syf" w tej instytucji oraz w tym panstwie, zniecheca pozniej takich policjantow z powolania. A my-mieszkancy dalej czekamy na MOCNO widoczne efekty. Chcemy bezpiecznie maszerowac ulicami miasta czy to w dzien czy w nocy i spotykac mile i pomocne patrole. Z wyrazami szacunku do ludzi(!) pracujacych w policji - mieszkaniec
~hmm 11-10-2009 15:14
Jeszcze jedno. Drodzy policjanci i policjantki - nie zapominajcie, ze jednak wielu z nas-mieszkancow ma do Was szacunek i mocno na Was liczy, doceniajac Wasza prace. Ogromne dzieki za wszystko!
~Życzliwy 11-10-2009 15:47
Przestępczośc spadła w jeleniej górze nie dlatego ze mamy taką fenomenalną policje tylko dlatego że większośc bandziorów po otwarciu granic poprostu wyjachała za granice i niestety dla naszej policji nieszczęsnej ich zachodni koledzy potrafili zrobic z nimi porządek i zdyscypilnowac a ci co tu zostali dalej wojują a wy niedajecie sobie z nimi rady a jak sie dzwoni na policje to usłyszy sie jedną jeszcze komunistyczną odpowiedz tylko rozbudowaną o słowo DZIĘKUJE przyjołem do wiadomości będe miał to na uwadze i tak oto wygląda załatwienie sprawy a jak sie dzwoni że jedzie ktoś bardzo niebezpiecznie i podejrzanie to dobrze juz zaraz tam bedzie patrol jak sie człowiek pyta czy jechac za nim to usłyszy nie ma potrzeby bo zaraz bedzie tam patrol i jak sie tak jedzie za jakims gagadkiem i ponownie sie dzwoni po jakims czasie około 5min to usłyszy sie już przekazałem sprawe do bolkowa ta powinien byc patrol a pytanie czy bedzie to sami sobie odpowiedzmy tak oto nasza POLICJA działa owszem może ma jakies sukcesy ale nie oklaskujmy tak zwycięstwa tylko faktycznie działajmy
~Czyniacy cuda 11-10-2009 17:24
........a mi sie marzy kurna chata , aa aa ..........
~ 11-10-2009 20:06
"Ludzie wracaja z nocnych wojazy trzezwi" hehe dobre sobie! Pozdowienia z Southampton
~gosc portalu 11-10-2009 20:15
i tak policja nie da rady z tymi wszystkimi łobuzami ;p;p;p
~haha 11-10-2009 20:50
A jak w moje zaparkowane auto wjechał pijany facet i zaczął uciekać z miejsca zdarzenia, więc pan dyżurny... kazał mi ich gonić :) Bo niby nie mieli patrolu żeby wysłać, jednak w drodze na komisariat radiowóz się znalazł, lecz sprawca już nie... Szkoda pisać...
Cień 11-10-2009 21:19
Czasem mam wrażenie, że policja kontroluje moje posty zanim dotrą do Jelonki, ponieważ jak ja coś napiszę szczerego na temat policji to jakoś się nie pokazuje. Moje podejrzenia uzasadnione są trojanami, próbami przekierowania do nieznanych serwerów, tylko czy to jest legalne? A może ja zacznę łamać prawo w sieci? Mamy wolność słowa, jak komuś przeszkadza to co piszę, to niech pójdzie z tym do sądu, zobaczymy kto będzie się śmiał.
~JakiśTam 11-10-2009 21:32
Niestety tak jest ten świat skonstruowany że nie ma idealnego społeczeństwa. Zawsze będą ci żli, dobrzy no i oczywiście normalni po środku. Takie jest życie.
~JakiśTam 11-10-2009 21:36
Niestety tak jest ten świat skonstruowany że nie ma idealnego społeczeństwa. Zawsze będą ci żli, dobrzy no i oczywiście normalni po środku. Takie jest życie.
~hmm 11-10-2009 23:15
Cien, czy moglbys,prosze dokladniej opisac o co chodzi z tymi trojanami i probami przekierowywania? Uwazasz,ze to jelonka kombinuje czy kto inny, czy moze to ktos tylko ciebie stara sie inwigilowac? Szalenie jestem ciekaw (i wydaje mi sie,ze kazdy kto tutaj pisze) co to za kombinacje ktos probuje uskuteczniac. Z gory dzieki!
piipi 11-10-2009 23:35
~CIEŃ .. masz rację,bo mamy wolnosc słowa ! Co tam gazeta .. to tylko *pisadło ! Jezeli masz głos silny .. to idz na ul.Nowowiejską,a tam wykrzycz swoje "wolne slowo" !
piipi 11-10-2009 23:37
~C.d .. obiecuję,ze odwiedzę Ciebie w "innym domku" ! ~PA.*piipi
~blazdj 12-10-2009 0:25
źle Wam? To zapraszam do Piechowic na wieczorny spacer..a raczej wieczorny oklep
~do Cień 12-10-2009 19:17
Nie zauważyłeś, że pipi z ciebie łacha ciągnie?
~do policjant 12-10-2009 21:25
...a co, wszystkiemu winna ma być sm...i w ogóle każdy sądzi według siebie...
~or mo 13-10-2009 12:31
kwakwa,blokady na plecy i na miasto zarabiaj na miasto bo to miasto Ci płaci.
~zwykła 16-10-2009 19:46
To jest strasznie głupie co pewne osoby piszą jakie wspaniałe czyny w imię prawa wykonują -ale co do czego-ja nic nie widziałem i nie słyszałem ,tak było jak małolaty zdemolowały plac zabaw przy ulicy Trzcińskiego.Proszę w imię całego społeczeństwa czyńcie to co wypisujecie bo jesteście niezastąpieni !!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drastyczne billboardy

Spotkali się z Beatą Kempą

Kapitalna wiadomość w sprawie linii kolejowej do Karpacza i Kowar!

Kowary liczą straty po nawałnicy

Spotkania z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1110
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%