MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Nie będzie nas, będzie las

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 28 października 2008, 7:53
Aktualizacja: 16:28
Autor: Ania
Fot. Ania
Leśny Bank Genów Kostrzyca otworzył w minionym tygodniu swoje drzwi przed zainteresowanymi naturą i zielonymi płucami naszego regionu. Edukacja to podstawa, aby i ludziom, i lasom żyło się dobrze. I aby tytułowe powiedzenie miało rację bytu w przyszłości.

Dni otwarte LBK były związane z Europejskim Tygodniem Leśnym, który organizowany jest przez Lasy Państwowe. W tym roku obchody odbywały się pod hasłem „Las Czeka na Was”.
– To okazja do przybliżenia wszystkim zainteresowanym roli lasu, potrzeby jego ochrony i przybliżenie pracy leśników – mówi Joanna Borowy specjalista ds. informacji naukowo-badawczej i ekoedukacji.

– Jest do okazja do przybliżenia dzieciom, czym się zajmujemy jako leśnicy oraz ogólnej wiedzy o lesie – mówi Marek Rybak leśniczy, szkółkarz w Nadleśnictwie Śnieżka. – Przyjmowaliśmy codziennie po pięć lub sześć grup uczniów podstawówek. Na Lasach Państwowych poniekąd spoczywa obowiązek edukacji społeczeństwa. Przybliżaną wiedzę staramy się dostosować do poziomu dzieci. Niektóre z nich mają informacje, które nazwałbym nawet specjalistycznymi, inni musza się jeszcze wiele nauczyć.

– To okazja do przybliżenia dzieciom ze szkół podstawowych roli lasu i potrzeby jego ochrony– mówi Joanna Borowy specjalista ds. edukacji ekologicznej w Leśnym Banku Genów Kostrzyca.
– Jest do okazja również do przekazania dzieciom, czym się zajmujemy jako leśnicy– mówi Marek Rybak kierownik szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Śnieżka. – Przyjmowaliśmy codziennie po pięć lub siedem grup uczniów ze szkół podstawowych. Na Lasach Państwowych spoczywa również obowiązek edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa.

Na nauczycieli i uczniów, którzy przyjechali do banku genów, czekał specjalnie przygotowany program. Słuchano wykładu dotyczącego ogólnej wiedzy o lesie. Podczas zajęć praktycznych przyrodnicy pokazywali urządzenia, jakie są wykorzystywane w ich pracy i tłumaczyli, do czego służą. Młodzi ludzie zwiedzali też szkółkę kontenerową.

– Szeroko edukujemy w zagadnieniach dotyczących gospodarki leśnej. Przyjeżdżają do nas co roku grupy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz z technikum z Czech. Zdarzają się także osoby prywatne, które interesują się tym środowiskiem. Istotną rolę spełniają także ścieżki edukacyjne na terenie Arboretum LBG, przy których rozmieszczone są tablice edukacyjne informujące o różnych funkcjach lasu – mówi Jerzy Jaworski, specjalista ds. organizacji zbiorów i tworzenia zasobów.

– Podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Lasu staramy się także wpłynąć na świadomość i aktywne działanie dzieci. Dajemy im dębyi, a nadleśnictwo świerk , które powinny zasadzić w wybranym miejscu i zadbać o to, żeby drzewo stało się dorodnym okazem. Proponujemy, żeby uczniowie zsadzili drzewko na terenie szkoły, w ten sposób mogą zapoczątkować akcję, która będzie trwała nawet kilkanaście lat.

Dzięki takim akcjom jak Europejskie dni Lasu najmłodsi zrozumieją, że las to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy bezwzględnie dbać, albo przynajmniej starać się nie niszczyć tego, co nam ofiaruje.

Organizatorzy akcji zwrócili uwagę, że w dalszym ciągu zaśmiecamy lasy, traktując je jako darmowe wysypiska śmieci – Poziom świadomości ludzi jest nieco większy, pojawia się też coraz więcej punktów odbioru zużytych sprzętów, niektóre firmy przyjmują także stare akumulatory i zniszczone opony, ale mimo to w dalszym ciągu znajdujemy śmieci w lesie. Ostatnio zlikwidowaliśmy jedno z dzikich wysypisk, postawiliśmy słupek z zakazem wyrzucania śmieci. Jednak po paru dniach pojawiły się kolejne. Czasem odnosimy jednak sukces, bo po analizie śmieci udaje nam się dotrzeć do sprawcy – powiedział Grzegorz Marciniak, strażnik leśny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bezpieczne place zabaw

Tak nie wolno parkować!

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Komentarze (9) Dodaj komentarz

Patol 28-10-2008 10:23
w polsce jest coraz mniej kasztanów ;/ niech ten bank zacznie cośrobić wkierunku sadzenia kasztanów :d
piipi 28-10-2008 11:07
~Mamy Przyjaciela w przyrodzie - DRZEWO !.
~n i c o 28-10-2008 11:19
Super miejsce, polecam wszystkim, można się duzo ciekawych rzeczy dowiedziec i zobaczyc. Pozdrowienia dla pracowników ! A tak z innej beczki, gdzie nasz glupiutki niedorozwój, jeszcze nie napisała zadnego komentarza ? :) Wszyscy wiedza o kogo pytam :)
~labor 28-10-2008 12:59
Już kolejny raz na łamach Jelonki powielano błąd związany z nazwą banku. Nie jest to Bank Genów Leśnych tylko Lesny Bank Genów Kostrzyca w Miłkowie.
~ktos 28-10-2008 13:19
Do redakcji, poprawki widac ale nadal nie LBK tylko LBG :)
~forest 28-10-2008 13:35
Poprawne informacje o LBG Kostrzyca można odnaleźć na stronie www.lbg.jgora.pl
~Trzy grosze... 28-10-2008 15:37
Brawo, bardzo cenna inicjatywa...
~n i c o 28-10-2008 16:05
WOW, jestes piipi, a martwilem sie ze Cie tu nie zobaczę :) Choc raz cos napisalas, nie obrażając innych.
~Sabath 28-10-2008 21:18
drzewa dają tlen a jak drzew nie będzie to nie będzie tlenu i drzewa trzeba zacząć sadzić

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Podgórna zarośnięta

Kolejne roje pszczół

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
310
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%