MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Nie będzie Alei Gwiazd w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 2 września 2016, 9:15
Aktualizacja: Sobota, 3 września 2016, 7:23
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
To już przesądzone. Alei Gwiazd w Jeleniej Górze nie będzie. Mimo deklaracji władz miasta sprzed ponad roku oraz wykonanej pracy przez Konrada Tomaszewskiego, o atrakcję turystyczną wzbogaciła się Bystrzyca Kłodzka zamiast stolicy Karkonoszy. Artysta nie ukrywa rozczarowania niedotrzymaniem słowa przez prezydenta Marcina Zawiłę.

Dlaczego 15 miesięcy od czasu deklaracji władz miasta i rozpoczętych działań przez lokalnego artystę, nadal nie możemy przemierzać filmową ścieżką? - Aleja Gwiazd jest, natomiast pojawiła się w zupełnie innym miejscu niż to było planowane pierwotnie. Pan prezydent, tradycyjnie zresztą, nie dotrzymał słowa robiąc brzydkiego psikusa mi i mieszkańcom Jeleniej Góry. W efekcie kolejne elementy Alei Gwiazd jadą do Bystrzycy Kłodzkiej – powiedział Konrad Tomaszewski.

Jak dotąd artysta sportretował ponad 20 osób, m.in. Janusza Majewskiego, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Hoffmana, Kazimierza Kutza, Roberta Gonerę. Jednocześnie Konrad Tomaszewski zapowiada, że na październik szykuje pożegnalną wystawę w przestrzeni miejskiej, na której zaprezentuje efekt współpracy z wielkimi ludźmi kultury.

- Dość prominentny kolega partyjny pana Zawiły kiedyś powiedział, że woli dwa razy dobrze obiecać, niż raz dotrzymać słowa. Myślę, że coś jest na rzeczy – stwierdził Tomaszewski deklarując, że zdecydował się opuścić Jelenią Górę.

- Dzwoniła do mnie pani z informacji turystycznej pytając, czy Galeria Gwiazd jeszcze istnieje. Powiedziałem, że tak – była bardzo zdziwiona. Powiedziała, że wszyscy pozostali uciekli. Uważam, że w takich sytuacjach należy iść z prądem, a nie pod prąd i skoro wszyscy uciekają, to dlaczego ja mam zostać? - kontynuował Konrad Tomaszewski. Już 4 września w Bystrzycy Kłodzkiej swoje wizerunki w Alei Gwiazd będą odkrywać Grażyna Wolszczak i Janusz Majewski.

Czy zdaniem prezydenta brak Alei Gwiazd w Jeleniej Górze to strata dla miasta? - Na pewno tak. Twórca tej Alei Gwiazd przybył do Jeleniej Góry przed pięcioma laty. Powiedział, że jedyna rzecz, której mu potrzeba, to lokal, w którym mógłby prowadzić działalność. W myśl zasady, że artystów zapraszamy, taki lokal dostał. Później, mam wrażenie, że miał oczekiwania dotyczące rozwoju swojego przedsięwzięcia, ale przy tak rozbudowanym finansowaniu kultury nie mogliśmy tego finansować. To wybór każdego wolnego artysty – powiedział Marcin Zawiła podkreślając, że nikomu nie może zagwarantować pełnego finansowego działalności twórczej.

W efekcie K. Tomaszewski zamierza opuścić Jelenią Górę, więc nie będzie też Galerii Gwiazd, która znajduje się przy ul. Bartka Zwycięzcy 1. - Dobrze pamiętam naszą pierwszą rozmowę, kiedy sprawę stawialiśmy dość jasno – były i są projekty europejskie, a my lokal na preferencyjnych warunkach jesteśmy w stanie przydzielić – dodał prezydent Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

W cieniu wygasłych wulkanów – w środę

Rzeźby dla Kowar

Komentarze (51) Dodaj komentarz

~michałł 2-09-2016 9:19
bardzo dobrze gloryfikować pasożytów
~leo 2-09-2016 9:23
Żadna strata.Wymysł artysty kompletnie nie związany z miastem i jego historią.
~Pi 2-09-2016 9:38
Pomijając czy ta Aleja Gwiazd komu potrzebna czy też nie - to lokalizacja "interesu" na Bartka Zwycięzcy 1 to samobójstwo dla każdego interesu ...
~akurat 2-09-2016 9:41
widze że ratuszowe szczekaczki od razu sie uaktywniły broniąc tzw. prezydenta niesłownego obiecywacza. To jest stratą dla Jeleniej Góry przeniesienie Galerii Gwiazd i że nie będzie Alei Gwiazd podobnie stratą jest że nie będzie już Festiwalu Reżyserii bo został przeniesiony bo tzw. prezydent znów obiecał i nie dotrzymał. To jest wstyd i znowu zostaną tylko imprezy dla starych dziadków robione przez wydział kultury który powinien sie udać na emeryturę!!!!
~u..u 2-09-2016 9:44
Szkoda!!! Mordki Mroczków, albo Cichopek zobaczyć... . Panie Tomaszewski Bóg z tobą. Baj, baj.
~hee,he 2-09-2016 9:50
Proponuję muzeum figur woskowych i oczywiście wystarczy jedna figura Lech Kaczyński.
~VITOLE 2-09-2016 9:51
Faktem jest że Zawiła nie dotrzymał słowa. To jest gość nie na miejscu. Wszystko opornie idzie bo miastem rządzi bibliotekarz. To miasto potrzebuje porządnego zarządcy a nie kogoś kto chce publicznej kasy z koryta się nachapać
~18 sqandal 2-09-2016 9:52
....... aleja gwiazd ? najpierw trzeba te gwiazdy mieć . Miernoty chciał nam tu pan Tomaszewski pokazywać. Dobrze ze wyniosły się ( te niby gwiazdy > z Jeleniej Góry , dość , chałtury > ,prawdxiwa sztuka sama się obroni , kropka
~ 2-09-2016 9:52
no to zróbmy Aleje Zasluzonych dla Jeleniej Gory Blagierow i Cwaniakow- tych mamy pod dostatkiem - ciekawe czy co niektórzy odciski dloni robili by w białych rekawiczkach tak jak kręcą lody, a kogo mam na mysli to chyba kazdy wie-
~jajo 2-09-2016 9:53
Ciekawe jakie "gwiazdeczki" miałyby być w JG?? hehehe
~beee 2-09-2016 9:53
Beee, nie dostałam od wujka różowej laleczki barbie ze świecącymi cekinami, beee, to ja wam za karę pokażę: zabieram swoje zabawki i wyjeżdżam, beeee, i jeszcze do wszystkich napiszę że wyjeżdżam, beeee, nie żegnajcie mnie na dworcu, beee...
~r 2-09-2016 10:01
zrobimy aleleje byznesmenów w zamian.....
~ 2-09-2016 10:05
Niektórzy ludzie nie potrzebują żadnych faktów, porównań, jeśli jest okazja zaatakować władzę na pewno to zrobią. Już mają wyrobione z góry zdanie. Nie jest ważne dla nich czy akurat w tym wypadku było tak czy inaczej... Nie jest dla nich nawet potrzebne zastanowienie się nad wersją drugiej strony. Proste pytanie, czy osoby które tak chętnie krytykują Prezydenta, chociaż raz go pochwaliły za coś? Czyżby ich zdaniem absolutnie wszystko robił źle? Czy to czegoś nie przypomina? Ja tam widzę i dobre i złe zmiany w mieści, ale może te dobre to dzieło kosmitów.
~Gość 2-09-2016 10:18
Ta galeria była w takim miejscu ze normalnie rece opadają na przeciw urzędu marszalkowskiego czy jak go tam zwą ,nawet kiedyś chciałem tam wejśc ale drzwi na klucz zamknięte byłe a kartki zadnej godziny oczywiście otwarcia byly a turysta to tam nawet nie trafi .wiec spoko niech jedzie do Bystrzycy tam napewno spełni swoje marzenia
~... 2-09-2016 10:26
Co mu się udało to wykorzystał, miasto podoił a teraz idzie zawracać głowę innym włodarzom! Ot niewydarzony artysta z dużym ego!:-)
~ 2-09-2016 10:33
Wy Jeleniogórzanie nie macie Prezydenta wy macie Marcina który jest zjednoczony ze swojakami,koleśiami i nic nie może.Tam jest potrzebny Prezydent z spoza układów.Ot i cała prawda.
~hehe1245 2-09-2016 10:48
I bardzo dobrze, po co to komu potrzebne? Lepiej za te kasę załatajcie chociaż z 2 dziury w drogach albo wyrównajcie te krzywe chodniki !
~ 2-09-2016 11:32
Z tymi alejami gwiazd to zgrana plyta, Bystrzyca mogla sie na to zlapac tu sa potrzebne inowacyjne pomysly, swietnie sprawdza sie szczudlarz i byk na majowce.
~ 2-09-2016 11:37
A kiedy będzie ten szybki tramwaj miejski? Pic i nic ?
~dd 2-09-2016 12:30
No i gitara.Aleje gwiazd to można w Hollywood robić a nie w powiatowej mieścinie,która z filmem i gwiazdami ma tyle wspólnego co żebrak z mercedesem.
~qqq 2-09-2016 12:57
A na h.. to komu potrzebne??
~ 2-09-2016 13:04
no i bardzo dobrze na wacława to komu potrzebne , a ten rzeźbiarz niech swoje ambicje realizuje za swoje pieniądze a nie podatników i na swoim podwórku
~gosc turysty 2-09-2016 13:11
a co ma taka aleja z jelenia Górą jedynie Bareja by się w to wpisywał. Z jednej strony szkoda, ale z drugiej nie można robić wszystkiego na łapcu capu , bo komuś się wydaje ,ze jego prace to właśnie to. Jelonka i tak na kulturę łoży bardzo dużo pieniędzy. Tutaj coś się dzieje w innych miastach z podobna liczbą mieszkańców i obszarem imprez jest naprawdę mało. Dobry jest tok myślenia Prezydenta - nie wszystko należy tylko w 100% dawać. Zawsze szkoda ,że coś nie wyjdzie
~anonim2 2-09-2016 13:48
MAMY NIESTETY TAKIEGO PREZYDENTA POKULU DRUGIEGO DONICZKARZA TRZECI udający prezydenta tez nie znający sie na niczym a czy ta aleja jet dobra czy zła to nie wazne tylko była by w jeleniej gorze i moze ludzie by przyjezdza;li do nas był festiwal rezyserii obiecał ze bedzie nie ma czyli dopóki sie ich nie w..ierd..... to nic z tego marazmu niewyjdzie chyba ze moze jakis nowy zawalik i niech zdyuc...
~bora bora 2-09-2016 13:50
wałbrzych mógł zrobic złoty pociag mogł i nawet prezyden był za nim unas odrazu by było ze niema a tam prywaciaze wytłorzyli 1000000 zł i zapromowali miasto
~ 2-09-2016 13:52
a na co komu gwiazdy skoro już dawno grafika 3d, syntezatory mowy i śpiewu świetnie mogą je zastąpić a nawet wskrzesić nie żyjących
~ja123456 2-09-2016 13:57
Jak widać większość komentujących nie ma kompletnie pojęcia na temat marketingu i promocji miasta. Czym chcecie przyciągnąć turystów - chyba nie pustymi galeriami handlowymi. To miasto umiera bo nie ma tu ludzi otwartych i życzliwych dla innych , a nasze władze nadają się jedynie do p..rdzenia w stołek - co zresztą skutecznie realizują.Takie przedsięwzięcia lokalnych artystów powinny być wspierane bo tworzy klimat i promuje miasto.Ciekawe za co biorą kasę ludzie z wydział promocji miasta?
~TAK! 2-09-2016 14:13
A kto to jest Pan Tomaszewski??? :/ żadna strata!!! Zamiast wydawać publiczne pieniądze na p..rdoły, może miasto doinwestowuje drogi, chodniki, żłobki i przedszkola, kulturę itd. itp. Brawa za asertywność!
~do widzenia 2-09-2016 14:35
A ktoś z obrońców "artysty" był w tej "galeriii"??? Ja byłam. Żenada.
~BA 2-09-2016 15:32
Ogromna strata dla miasta. To miasto w centrum nic już nie oferuje turystom.Gdyby nie niemieckie wycieczki starców na ul. 1 Maja mielibysmy tylko popijających "obszczymurków" po kątach. Straciliśmy piękny pomysł podświetlonych rzeżb zasłużonych dla Polski artystów z krótka informacją o nich samych. Szkoda pomysłu szkoda Artysty.
~kurde...p 2-09-2016 15:34
nie słyszałem o tej inicjatywie i o artyście, ale widocznie niezbyt mu się udały te rzeźby. W Jeleniej powinno atrakcją być wg mnie możliwość zwiedzania podziemnych poniemieckich korytarzy
~ja123456 2-09-2016 17:05
Jelenia Góra to miasto z potężnym potencjałem rozwoju turystycznego. Potrzebny jest jedynie dobry gospodarz który to wykorzysta. To co przez ostatnie lata robi rada miasta i prezydent powinno się zakwalifikować na działanie na szkodę mieszkańców i zgłosić do prokuratory.Jeżeli nie zrobimy z tym porządku to zostaniemy zaściankowym miastem zamieszkałym przez niezadowolonych frustratów.
~Dość szkaradztwa w JG 2-09-2016 17:51
I bardzo dobrze ;)
~ 2-09-2016 19:22
Ci z Ratusza potrafią tylko podatki ściągać ale żeby mieszkańcom pomóc to nic z tego , h... z... na czele z h... bibliotekarzem w łeb z...
~leb glowacki 2-09-2016 20:03
Każde mniasto ma takiego prezydęta na jakiego zasłużyło. Taki był boski plan, trza się pogodzić i modlić o lepszego. Plana czy prezydenta - oto jezd pytanie. Cóż, nie da siem ukryć że od czasu likwidacji województwa zjazd trwaaaaaaaaaaaaaaaa..........
~anonim 777 2-09-2016 20:17
I pomnik poległych lotu pamiętnego, II ,wyznaczyć miejsce na pomnik obecnego prezydenta.
~sprawiedliwy 2-09-2016 20:23
Jak się chce ściągać turystów to trzeba najpierw zrobić infrastrukturę . Lepiej te pieniążki wydać na drogi rowerowe w regionie. A nie na gęby żydów , pseudo gwiazdy i kutzów buców.Pozdrawiam
~gr 2-09-2016 20:50
Ta cała "aleja gwiazd" to zupełnie nietrafiony pomysł. Dobrze, że tego u nas nie będzie
~Rico 2-09-2016 21:28
Dzisiejsze decyzje naszych miejskich rajców są jak za komuny, 1-szy Festival Muzyki Country też był w Jeleniej Górze , i kto teraz trzepie kasę ????? Panie Boże miej w opiece nasze piękne miasto !
~M. Kamiński 2-09-2016 21:30
nie ma co żałować tej galerii z gipsowymi podobiznami mniej i bardziej znanych ludzi kina i sceny, może w tym miejscu powstanie jakieś wartościowe przedsięwzięcie kulturalne, z którego będziemy wszyscy dumni, będziemy je pokazywać swoim gościom i turystom; tymczasem władzom bystrzycy gratulujmy dokonanego wyboru i niech każdy pozostanie zadowolony!
~no i prawidłowo 2-09-2016 22:23
Myślę podobnie, absolutnie nie ma czego żałować, jest sztuka i jest pseudo-sztuka, której nie ma co bronić. Brawo za prawidłową decyzje miasta w tej sprawie. Ps. wpis beee: dobrze ujęte, hihi :)
~i 2-09-2016 23:26
K,,,, a pomnik k,,,y prezesa !!!
~Konrad Tomaszewski 3-09-2016 0:08
Z własnych środków wyremontowałem ruinę i płacę dziesiątki tysięcy podatków. Galerię odwiedzili: ambasador USA, dyrektor Luwr i osobistości życia publicznego z całej Europy. Od miasta otrzymałem 4 tyś. W tym czasie na plakaty z Mają Włoszczowską wydano ponad milion zł. Projekt dwutygodniowej imprezy dla mieszkańców władze skopiowały i za 50 tyś z kasy miasta, zamieniły dwudniową kampanię wyborczą z Lindą. W JG są blokowane projekty finansowane przez prywatnych sponsorów warte dziesiątki milionów np. : Bramę Karkonoszy, Złoty dom, Zaczarowany ogród, park Maciejowa ... . Miasto staje się zadupiem regionu, a twórcy uciekają ponieważ ... nie chcą fundować mandarynom wczasów w Grecji. Inne miasta skorzystają, a wam pozostaną rosnące podatki.
~Konrad Tomaszewski 3-09-2016 6:56
Z własnych środków wyremontowałem ruinę i płacę dziesiątki tysięcy podatków. Galerię odwiedzili: ambasador USA, dyrektor Luwr i osobistości życia publicznego z całej Europy. Od miasta otrzymałem 4 tyś. W tym czasie na plakaty z Mają Włoszczowską wydano ponad milion zł. Projekt dwutygodniowej imprezy dla mieszkańców władze skopiowały i za 50 tyś z kasy miasta, zamieniły dwudniową kampanię wyborczą z Lindą. W JG są blokowane projekty finansowane przez prywatnych sponsorów warte dziesiątki milionów np. : Bramę Karkonoszy, Złoty dom, Zaczarowany ogród, park Maciejowa ... . Miasto staje się zadupiem regionu, a twórcy uciekają ponieważ ... nie chcą fundować mandarynom wczasów w Grecji. Inne miasta skorzystają, a wam pozostaną rosnące podatki.
rymcycymcy 3-09-2016 7:58
Odlewy były niekompletne! Kto by chciał same głowy oglądać? :)
~r 3-09-2016 9:15
a to w innych miastach są wywczasy dla mandarynów
~cheplewody 3-09-2016 13:53
stowarzyszenie cheplewody chciało zeby udostepnic wieze widokowa w Cieplicach to prezydent odpisał ze tam sa nasadzenia brzozy nawet q.. nie spytał sie czy cos takiego istnieje jak nasadzenia brzozy .Brzoza jest samosiejka no ale tojest prrrrrezydent lepiej wie
~do 13:53 3-09-2016 16:11
ciepłe wody a nie "czeple wody" z angielską pisownią a może chodzi czaplę wodną ?
~ 3-09-2016 18:37
Takie inicjatywy jak Pana Tomaszewskiego sa dla miasta zbawienne poniewaz generalnie taki tworca jest po prostu tani. Ale nasze miasto ma na utrzymaniu 11 wlasnuch instytucji kultury na ktore wydaje grube miliony i na wszystkie takie pomysly jak Galeria Slaw nie wystarczy juz kasy.
~ 4-09-2016 1:50
jak będzie duża liczba miejsc pracy to wtedy różne atrakcje będą się od prywatnej strony tworzyły bo będzie na nie zbyt
~ 4-09-2016 21:06
Bo tutaj jest jak jest...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Trwają porządki w Mysłakowicach

Weekend w Małej Japonii z Radiem Eska Summer City  

Wystawa makiety stacji kolejowej w holu kina

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
944
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%