MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Nie bali się Ducha Gór

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 30 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 30 czerwca 2007, 23:01
Autor: anzol / WW
Fot. Agnieszka Gierus
Wielu zainteresowanych promocją książki o Liczyrzepie.

W piątek w salach Muzeum Karkonoskiego Lucyna Biały przedstawiła swoją najnowszą książkę zatytułowaną „Duch Gór - Rübezahl. Geneza i powstanie legendy”. Pozycję można było nabyć po promocyjnej cenie.

Bohater książki to postać fantastyczna, wokół której osnuto wiele legend. Związany z Karkonoszami uosabiał siły przyrody i składano mu podobno w ofierze czarne koguty. On sam był przedstawiany jako zły duch, a nawet demon. Na jednej z pierwszych map Śląska z XVI wieku jest stojącym na tylnych nogach stworem z diabelskim ogonem, przypominającym jelenia. Jednak najczęściej widzimy go w postaci starego mężczyzny, który podpiera się kosturem.
Czesi mówią na niego Krakonoš, a Niemcy Rübezahl. Przez mieszkańców Karkonoszy znany jest oczywiście jako Liczyrzepa, choć nie brakuje muj innych imion, na przykład Rzepiór.

To pierwsze w polski piśmiennictwie kulturoznawczym, literaturoznawczym, historycznym i etnologicznym kompleksowe opracowanie genezy, wizerunku i upowszechnienia legendy karkonoskiego Ducha Gór – napisano w recenzji książki.

Jej prezentacja wzbudziła spore zainteresowanie wśród jeleniogórzan. Gośćmi imprezy byli radna Zofia Czernow, Alina Obidniak, wieloletnia dyrektorka Teatru Norwida oraz senator Tadeusz Lewandowski.
Ci, którzy pozycję nabyli, otrzymali autograf pisarki z dedykacją. Teraz książkę można kupić w niektórych jeleniogórskich księgarniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Tak nie parkujemy

Jarmark Staroci był skromniejszy tym razem...

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Obserwator 30-06-2007 14:01
Nie chce się wierzyć, że w naszym mieście jeszcze ktoś wydaje książki. Wielkie brawa!!!
~rys 30-06-2007 14:09
"byli radna Zofia Czernow, Alina Obidiak"; "Na jednej z pierwszych map Śląska z XVI wieku jest stojącym na tylnych nogach stworem z diabelskim ogonem, przypominając jelenia" – gratuluje znajomosci tematu i znakomitej promocji ksiazki.
~kazimierzp 30-06-2007 22:43
Pani Agnieszko! Alina Obidniak a nie Obidiak! Gdyby jeszcze dodać "znana reżyserka teatralna" przed Jej nazwiskiem! Wielu mieszkańców wie kim Ona jest, ale wielu nie!;–)
~bora 30-06-2007 23:15
A co robi płk Nowak na tej promocji? Może teraz pracuje dla WSI lub UOP?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Strategia rozwoju

Uroczyste posiedzenie

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Senator zachęca do głosowania na maszty

Pod tym samym niebem

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1003
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%