MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nie bądźmy obojętni na bezdomnych na mrozie

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 4 grudnia 2014, 8:04
Aktualizacja: 8:07
Autor: Angela
Fot. Archiwum Jelonki.com
Jeleniogórscy strażnicy miejscy rozpoczęli akcję „Zima” i kolejny raz apelują do mieszkańców o zgłaszanie miejsc, gdzie przebywają osoby bezdomne. Niskie temperatury mogą się dla nich okazać zabójcze. Ciepły kąt znajdą oni w nowej ogrzewalni przy ul. Wolności oraz w Schronisku dla Bezdomnych przy ul. Grunwaldzkiej. Jednak warunkiem skorzystanie z tej formy pomocy jest trzeźwość.

Straż miejska apeluje, by mieszkańcy zgłaszali miejsca pobytu osób bezdomnych, w tym: pustostany, altanki działkowe, piwnice, śmietniki i zsypy, a także miejsca, w których pod „gołym niebem” śpią bądź błąkają się osoby bezdomne lub nietrzeźwe. Strażnicy reagują na każde takie zgłoszenie.

- W ostatnich dniach interweniowaliśmy w sprawie osób bezdomnych, które spały po alkoholowej libacji przy mostku przy ul. Kasprowicza w Jeleniej Górze – informuje Artur Wilimek, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Jeleniej Górze. – Sporo zgłoszeń mieliśmy również od mieszkańców bloków z całego miasta. Osoby bezdomne często wybierają sobie wielorodzinne budynki na miejsce noclegu i śpią na klatkach schodowych, ale też pozostawiają po sobie straszny nieporządek, dlatego mieszkańcy żądają ich usunięcia. Ogromna pomocą w tegorocznej akcji „Zima” jest nowa ogrzewalnia, która powstała przy ul. Wolności. Tam możemy odwieźć osoby, które mają do 0,5 promila alkoholu – dodaje rzecznik straży.

Kierownik ds. projektów Towarzystwa im. św. Brata Alberta w Jeleniej Górze Marcin Wierzchucki informuje, że są tam jeszcze wolne miejsca, w przeciwieństwie do zapełnionego już jeleniogórskiego schroniska dla osób bezdomnych. Z każdym dniem do obydwu placówek zgłaszają się jednak kolejni bezdomni. Osoby pijane w sytuacji zagrożenia są odwożone na tzw. „policyjny dołek”.

Jak co roku zimą w schronisku potrzebne są ubrania i obuwie. Niezbędne są też materace, środki czystości czy żywność. – Dlatego apelujemy do mieszkańców o wsparcie naszych placówek, bo potrzebne jest tu niemal wszystko – dodaje Marcin Wierzchucki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sentymentalny powrót Watry

W obronie H. Tomaszewskiego

Komisja w terenie

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~ 4-12-2014 8:35
a kto ich zrobil bezdomnymi- spoleczenstwo czy panstwo prawa? wiec niech panstwo prawa zajmie sie tymi ludzmi , niech straz miejska chodzi po pustostanach dzialkach i altankach to ich swiety obowiazek trzymac lad i porzadek w miescie ,a nie siedziec w cieplym biurze i czekac na telefon albo stac z radarem na wolnosci i i scigac obywateli
~do 08:35 4-12-2014 9:10
Aleś walnął. Jak gołąb na parapet!
~fan krychy 4-12-2014 9:45
nie ma wolności ani demokracji, najbliżej jest nam do ustroju feudalnego i niewolniczego , patrz,, byznesmeny,, z J G pracujesz a na życie ci nie starcza...po latach lądujesz na ulicy
~do 08:35 4-12-2014 10:59
pamiętaj że bezdomnym,mądrym,głupim czy bogatym robisz się ty sam a nie robi cię nim państwo,mamusia,miś kolargol czy yeti.ty sam jesteś odpowiedzialny za swoje życie.
~ 4-12-2014 14:08
Nie kazdy mial mozliwosc przejac odpowiedzialnosc za wlasny los. Czasami zycie plata straszne niespodzianki. Nie znasz zycia, jesli twierdzisz, ze KAZDY bezdomny sobie sam winny.Wiec co???? Zostawic, niech zamarznie? "Naturalna selekcja w polskim wydaniu"? Polscy katolicy przed swietami czesto upadaja na glowe.
~` 4-12-2014 14:19
Nie ważne że twoja żona poznała Pana złotówe a z ciebie sciąga alimenty, że zamknęli ci firmę bo skarbówka nie dostała 2 złotych, że dostałeś raka a na leczenie musisz czekać 3 lata to nie ważne sam jesteś kowalem swojego losu więc idź się zaje... .
~zastanowmy sie zanim napiszemy 4-12-2014 14:55
" Ich domem są ławki w parkach, bramy w kamienicach, puste wagony, czasem śmietniki. Spotkać ich można w każdej dzielnicy. Najtrudniejsza do przetrwania jest dla nich zima. Część z nas nie zwraca na nich najmniejszej uwagi - trudno sie dziwić, często brudni, hałaśliwi, a nie daj Boże podejdą do nas i poproszą o pieniadze. Wielu z nas ma niechętny stosunek do takich ludzi bywa że brzydzimy się lub po prostu się ich boimy. Zastanówmy się jednak, czy bezdomni są sami winni swej sytuacji, czy pewne koleje losu sprawiły że znaleźli się na ulicy. Z cała pewnościa nie możemy i nie mamy prawa oceniać tej grupy tak pochopnie."
~8:35do14:19 4-12-2014 15:18
Z twojego wpisu wynika że jesteś słaby psychicznie i masz niskie poczucie wartości...W tym społeczenstwie takie jednostki to niestety większość.Pozostaje ci tylko się zaje..
~ 4-12-2014 15:26
10,59 - myśl przednia, wyjęta z buddyzmu albo itp. religii zakladających,że dusza schodzi z pewnym programem przyjemności i nieprzyjemności jakie ma spotkać, i to jest jej wybór ( np. zapijaczeni rodzice i np.niedorozwój umyslowy),ale na wszelki wypadek , radziłabym, abyś np. pozytywnie zareagował np. na potrzebę głodnego, upadłego człowieka, bowiem jeśli będziesz obojętny, kiedyś podobnie ktoś w potrzebie cię obejdzie, nawet nie patrząc jak na śmiecia. Bo pamiętaj, każdy jest kowalem swojego losu, który podobno, pomimo wszystko, można kształtować.
~ 4-12-2014 15:43
10.59 dla ciebie z dedykacją słowa Wielkiej Poetki ( zgadujesz ,kto ?) „Tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono”. Tak .pod rozwagę. Swoją drogą ciekawi mnie cóż takiego mogła osiągnąć samodzielnie ( nie poprzez dzianych rodzicow) osóbka pisząca TAKIE WZNIOSŁE MYŚli i potem takie góciane konkluzje. Nie, już nie jestem ciekawa ,ja już wiem :osiągnęła WIELKIE GÓCIO j gócio przeżyła.Ale ... wszystko przed tobą, czego serdecznie życzę.
~do 14:19 4-12-2014 15:57
Takich co ich ich skarbówka wykończyła za niewinność albo mają raka to jest może 0,01% ,prawda jest taka że większść to nałogi i nieroby więc daruj sobie wymoczku te ckliwe historyjki i sam się idź za.. aha nie zapominaj o czymś taki jak prawo przyciągania więc dalej myśl o rakach,zdradzającej żonie a szybko to do ciebie przyjdzie.
~do 15:43 4-12-2014 16:02
Mówimy o ludziach,którzy urodzili się zdrowi a że ty wierzysz i potrzebujesz do osiągnięcia wszystkiego dzianych rodziców to już problem twojego "guciowego" umysłu.
~ 4-12-2014 16:41
A ja powiem po prostu tak (bo tu zaczyna sie znow durnowata dyskusja, ktora do niczego nie prowadzi): Polacy! Katolicy! byc moze jestescie fajni, pracowici, madrzy, zdrowi i czasami nawet troche zamozni. Nadchodza swieta. WASZE katolickie wielkie Boze Narodzenie. Zastanowcie sie, czy w obliczu waszej rybnej wigilli i podchmielonej pasterki wypada najezdzac na tych, ktorzy sa w potrzebie- sami zawinili, czy nie. Czy to tak wiele pomyslec o nich bardziej po ludzku, po cherzscijansku i moze nawet pomoc? Po co huzia na Jözia? czynisz blizniemu co tobie niemile????
~ 4-12-2014 16:49
Dodam, zeby nie bylo niedomowien- z mojej strony zero wiary, zero wigilii, zero kosciola. A mam szacunek do ludzkiego nieszczescia (nawet tego, ktore jest przez nich zawinione) i pomagam.Czego i wam zycze na te wasze swieta. Jak wy to nazywacie? Milosierdzie? no to tego tez wam zycze.
~dla katolikow 4-12-2014 17:09
Miłosierdzie to aktywna forma współczucia, wyrażająca się w konkretnym działaniu, polegającym na bezinteresownej pomocy. Samo współczucie nie przekładające się na działanie miłosierdziem jeszcze nie jest. Termin ten wywodzi się z Biblii. Miłosierdzie jest jednym z najważniejszych przymiotów Boga, tak jak jest on opisywany w Biblii.
~Boss 4-12-2014 17:31
Straż Miejska ostrzega bezdomnych - w czasie dużych mrozów pozostańcie w domach
~ 4-12-2014 17:34
Boss- jesli stac cie tylko na ten pseudosarkastyczny wpis, to zamknij jadaczke, bo los plata figle. Obys kiedys nie wyladowal pod mostem.
~do dynamic 4-12-2014 20:06
Aaaa, mówimy o zdrowych ? Tego nie zakładałeś..Umysł guciowy, dzięki, lepiej niż góciowy.Podam ci przykład, potwierdzający twoje słowa z 10.59 a jednocześnie korygujący je o to,że raczej nie żyjemy w pojedynkę a raczej wszyscy jesteśmy od innych zależni. Znam pana , lat ok.40, od urodzenia będącego kaleką. Jest mizernego ciałka nad którym nie ma władzy, ale i posiadaczem niesłychanego umysłu. Gość zrobił 11 fakultetów a samodzielnie nie podniesie szklanki wody czy nawet sam się nie wysika. Podziękował ZUSowi za rentę, jest dyrektorem niewielkiego przedszkola, doradcą zawodowym, negocjatorem. To wszystko jest możliwe, bo miał (ma) dość zamożnych rodziców bardzo zdeterminowanych do tego aby syn wiół godne życie pomimo niegodnej życiowej sytuacji. Teraz wyobraż sobie, że ten cd.
~do dynamic cd 4-12-2014 20:38
cd.Wobraż sobie teraz,że ten człowiek, ma rodziców z niższej półki, intelektualnej, majątkowej i obyczajowej . Sądzisz,że sam dałby sobie radę ,nie mogąc samodzielnie się nawet wysikać? Tak. zależymy od mamusi, koniunktury finansowej państwa, rodziny i wielu innych rzeczy.A lepiej traktować tych nieszczęśników , jakby byli w poczekalni do pewnego,nazwijmy to, oświecenia.,że można żyć inaczej,że pomocne dłonie się wtedy znajdą.Nie nawołuję do datków finansowych ( to czyńmy rozważnie zwłaszcza w stosunku do alkoholików i narkomanów) ale do l wezwania pomocy ,kiedy trzeba, bez rozważań czy sam tego chciał czy niekoniecznie.
~ 4-12-2014 21:03
Gdybym był bezdomny i byłaby wolność w tym kraju, zająłbym kawałek nieużytku, wybudował skromny domek i zająłbym się skromnym rolnictwem, ale wolności nie ma, więc przyjechałyby spychacze i zrównałyby wszystko z ziemią. Niektórych komentujących tu, to powinno się od razu postawić pod murem i rozstrzelać.
~do dynamic 4-12-2014 22:41
Bravo, bravisimmo,wydaję z siebie okrzyk będący wyrazem zachwytu, największego uznania; nadzwyczajnie! genialnie! wybornie! wspaniale! doskonale! bajecznie! świetnie! pięknie! cudownie!serce rośnie patrząc na to,że ktoś studiuje np. Sekret, czy Potęgę podświadomości! Ale uważaj studencie tej literatury, istnieją jeszcze inne prawa, które usadzą cię tam, gdzie powinieneś być, a ktore wobec ciebie , jako osoby, która po nie sięgnęła, taryfy ulgowej nie zastosują a wręćz przeciwnie. Prawo hierarchi i,przyczyny i skutku, prawo odbicia, prawo równowagi idą po ciebie. Uważaj co siejesz!póki co siew nienajlepszy, plony mogą być takie ,zę sam zwątpisz ,jak ci co upadli...
~ja 4-12-2014 23:47
niektórzy z was są naprawdę... ale po prostu głupi, albo nie mają za grosz empatii... nie każdy żebrak jest żulem, czasami "życie" płata figle, czasami rzeczy nie dzieją się tak, jakbyśmy chcieli. I ludzie lądują na bruku, z niczym, bez pieniędzy, przyszłości. Starajcie się czasem spojrzeć dalej niż czubek własnego nosa. Znacie jakąś potrzebującą osobę lub rodzinę? Nie musicie dawać pieniędzy, możecie kupić jedzenie, ciepłą odzież... Nie zapominajmy o bezdomnych zwierzętach, którym też jest zimno i głodno... Wystarczy odrobina empatii... To naprawdę niewiele...
~ 5-12-2014 8:29
Dziwie sie redakcji, ze zamieszcza tu takie wpisy jak ten od tego Boss. Katolickie bagno. Na pasterke pobiegna, a bezdomny im przeszkadza. Tfu.
~adas 5-12-2014 8:30
Gdy wieczorne zgasną zorze, zanim głowę do snu złożę, modlitwę moją zanoszę, Bogu Ojcu i Synowi. ... sąsiadowi! Dla siebie o nic nie wnoszę, tylko mu dosrajcie, proszę! Kto ja jestem? Polak mały! Mały, zawistny i podły! Jaki znak mój? Krwawe gały! Oto wznoszę swoje modły do Boga, Maryi i Syna! Zniszczcie tego ...! Mego rodaka, sąsiada, tego wroga, tego gada! Żeby mu okradli garaż, żeby go zdradzała stara, żeby mu spalili sklep, żeby dostał cegłą w łeb, żeby mu się córka z czarnym i w ogóle, żeby miał marnie! Żeby miał AIDS-a i raka, oto modlitwa Polaka!
~ 5-12-2014 9:18
Niestety nie jest to tak, ze KAZDY bezdomny to len, pijak, nieudacznik albo menel. Ten bardzo uproszczony obraz czlowieka bez dachu nad glowa zostal stworzony przez Polaka- wiesniaka bez wyobrazni, ktory niedlugo zasiadzie do wigilii, potem pomaszeruje na psterke, a w swieta wypije morze wodki i zje 2 tony miesiwa.I bedzie opowiadal, ze on jest fajny i pracowity, bo ma cieply kat. Jak ja ten kraj uwielbiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Studium na początek

Zachęcają do wsparcia Szlachetnej Paczki

Bulwar Cieplicki otwarty!

Wreszcie dobra droga

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
310
Tak
62%
Nie
36%
Nie wiem
3%