MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ni ma jak Lwów – w piosence

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 18 maja 2008, 8:17
Aktualizacja: 8:18
Autor: AGA
Fot. AGA
Kresowe melodie, dowcipne dialogi i nowe aranżacje starych lwowskich przebojów w wykonaniu kilku i kilkudziesięciolatków – w Osiedlowym Domu Kultury rozpoczęły się XII Spotkania z Piosenką Lwowską i Kresową „TA JOJ 2008”.

– Co my tu będziemy gadać, o Lwowie można tylko śpiewać – stwierdził jeden z uczestników, dodając – moje serce dzielę na połowie, jedna jest tutaj, a druga we Lwowie.

W spotkaniach mających charakter przeglądu konkursowego wzięły udział 22 zespoły i soliści z Dolnego Śląska prezentujący piosenki związane z kulturą kresową. Dzisiaj w sali teatralnej Osiedlowego Domu Kultury odbyły się eliminacje, dziś o godz. 17 laureaci wystąpią w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach. Gościem specjalnym będzie zespół „Fidelis”.

Jury oceniało przede wszystkim umiejętności wokalne, stopień trudności wykonywanych utworów, interpretację, autentyczność repertuaru oraz wartości muzyczne i literackie prezentowanych utworów autorskich. Najlepszym zostaną przyznane nagrody w kategoriach: piosenka lwowska oraz folklor kresów wschodnich.

– Spotkaniom przyświeca jeden, najważniejszy cel – ocalić to wszystko od zapomnienia. To również doskonała okazja do spotkania wszystkich, którym bliska jest kultura dawnych kresów wschodnich – mówi Sylwia Motyl-Cinkowska, dyrektor ODK. Przegląd co roku cieszy się ogromnym powodzeniem, chociażby ze względu na liczną grupę lwowiaków, którzy mieszkają na naszym terenach.

Ludowe melodie śpiewają nie tylko osoby starsze, ale też najmłodsi. – Jeśli chcemy, aby pamięć po przodkach pozostała, musimy zaszczepiać ją w młodych – uważa Beata Smętek, instruktor grupy „Węglinieckie Bajbusy”. W jej zespole występują dzieci w wieku 4-10 lat.

– Chociaż piosenka ludowa nie jest łatwa i popularna, maluchy śpiewają bardzo chętnie i są spontaniczne, bo czują radość i rytm płynące z tych melodii – mówi pani Beata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Podatki – zmiany  

Kolizja trzech aut w Radomierzu

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~M&M 18-05-2008 10:18
Super ,że Lwowiacy trzymają sie krzepko i jak tylko potrafią, na ile starcza im sił i pieniędzy, to organizują co roku świetny juz XII przegląd piosenki lwowskiej i keresowej TA JOJ. Dzięki nim wracają wspomnienia o naszych pięknych- niestety utraconych- ziemiach. Daj im Panie Boże dużo zdrowia i wszystkiego najlepszego.
piipi 18-05-2008 12:27
.~Moja Babcia cudownie spiewala,a tym spiewem chciala wyrazic swoj bol za tym,co nam ZABRANO !!.~Sambor k/Lwoawa..to byla Ojczyzna mojej Babci.~Zawsze z ogromnym sentymntem opowiadala...o najcudowniejszej wiosnie..tam daleko.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

Będą opłaty za billboardy

Studium na początek

O rozpadających się górach

Nowy sprzęt dla OSP

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
123
Tak
63%
Nie
35%
Nie wiem
2%