MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Newralgiczne skrzyżowanie w Kowarach oddane do użytku

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Sobota, 29 października 2011, 9:43
Aktualizacja: 9:44
Autor: Angela
Fot. Angela
Pół roku trwała przebudowa skrzyżowania ulicy Karkonoskiej z Jeleniogórską w Kowarach. Wczoraj to newralgiczne miejsce oddano kierowcom do użytku ze zmienioną organizacją ruchu. Co pokazał pierwszy dzień użytkowania? Konieczna jest sygnalizacja świetlna.

Przy oficjalnym otwarciu przebudowanego skrzyżowania Mirosław Górecki, burmistrz Kowar podkreślał, że jest to jeden z przykładów na to, że przy dobrej współpracy samorządów lokalnych i wojewódzkich można zrobić o wiele więcej dobrego dla mieszkańców. A na tę inwestycję mieszkańcy czekali kilka lat. Przez skrzyżowanie biegnie bowiem droga wojewódzka 366, która generuje ogromny ruch na trasie Wałbrzych – Karpacz.

– Miasto Kowary nieodpłatnie przekazało pod rozbudowę tej drogi cztery działki, wyburzyło budynek przy ul. Karkonoskiej 1 i przekazało lokale zastępcze dla czterech rodzin, które zostały stamtąd wykwaterowane. Koszty gminy Kowary szacuje się na 100 tys. zł. Samorząd Województwa Dolnośląskiego sfinansował natomiast pozostałą część przedsięwzięcia, w tym przebudowę skrzyżowania z odwodnieniem terenu, wymianę kanalizacji i doprowadzenie sieci wodociągowej, przekazując na ten cel niemal 1,2 mln zł – poinformował burmistrz Mirosław Górecki.

W uroczystym otwarciu uczestniczył Jerzy Łużniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego oraz Elżbieta Zakrzewska, która w czasie realizowanej inwestycji pełniła funkcji szefowej komisji rozwoju. W ramach podziękowania burmistrz Kowar wręczył im pamiątkowe tabliczki. Na spotkanie został również zaproszony wicestarosta Andrzej Więckowski.

– Zmierzając na dzisiejsze spotkanie miałem okazję przejechać przez to skrzyżowanie. Wyjazd z ulicy podporządkowanej od strony Jeleniej Góry nie jest tam łatwy, bo słabo widać czy po lewej stronie nie nadjeżdżają jakieś samochody. Prawdopodobnie będziemy musieli się zastanowić nad zamontowaniem w tym miejscu sygnalizacji świetlnej – powiedział Jerzy Łużniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. O konieczności zamontowania na skrzyżowaniu sygnalizacji świetlnej mówiła również Elżbieta Zakrzewska. Jej zdaniem skrzyżowanie bez świateł w dalszym ciągu będzie niebezpieczne.
.
– Samo skrzyżowanie jest natomiast jednym z zadań, które realizowaliśmy na terenie powiatu jeleniogórskiego w 2011 roku. W najbliższym czasie zostanie zakończona droga 366 na odcinku przebiegającym przez Piechowice. Zakończony został też odcinek w Podgórzynie, podobnie jak droga 365 od Dziwiszowa na Kapelę. Cieszy nas to, że znajdujemy partnerów po stronie samorządów lokalnych. W ramach takiej współpracy chcemy wybudować też chodnik w Dziwiszowie na długości ponad tysiąca metrów – dodał wicemarszałek Łużniak.

Mirosław Górecki przypominał też, że na przebudowanym skrzyżowaniu funkcjonuje nowa organizacja ruchu i prosił mieszkańców Kowar, by przestali jeździć na pamięć. Teraz główną ulicą jest droga 366 czyli ulice Zamkowa i Karkonoska. Ulica Jeleniogórska w rejonie banku jest podporządkowaną. Roboty wykonało Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Ich odbiór przebiegł bez zastrzeżeń.

Elżbieta Zakrzewska zwróciła się również do wicemarszałka by powrócić do realizowanego w minionych latach programu oczyszczania dróg i przydrożnych terenów z krzaków i przerośniętych koron drzew. Dwa lata temu zarząd województwa zakupił sprzęt, lokalne władze kupiły paliwo i żyłki do pił, a do robót zatrudniono osoby bezrobotne. Pomysł zyskał akceptację wicemarszałka, który zaproponował, by te działania rozpocząć już w przyszłym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Droga jak nowa

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Alarmy bombowe

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~ 29-10-2011 10:23
a nie lepszym rozwiązaniem było by RONDO?
~ 29-10-2011 10:35
jestem zszokowany prawie jak we francji. POprostu super.jaka tam piekna okolica c...nkow mozna napotkac fasady wyremontowane nie posadaja skupow zlomu na ulicach mili ludzie salonowe samochody nikt sie nie ubiera w LUmpeXie::ITP
~ 29-10-2011 10:36
Ładnie! Ulica super,droga inwestycja a w tle...? Straszą ruiny jakże dostojnej niegdyś Fabryki Dywanów! Żal patrzeć....
~r.m. 29-10-2011 10:46
widać że to strasznie skomplikowana i droga inwestycja, warto odtrąbić wielki sukces urzędników z Kowar i nie tylko, dlaczego nie było Schetyny na otwarcie?
~6939 29-10-2011 10:48
Oczywiście jak to w Kowarach,wszystko pięknie. Niestety dla mieszkańców jak zwykle utrudnienie,mało kto jeździ ulicą która jest teraz główna,a wjazd na to skrzyżowanie od strony Jeleniej góry,ten ze stopem,jest wręcz niebezpieczny. Nie widać aut jadących od strony byłej FD!!!
~cieplik to j 29-10-2011 10:59
sukces niebywały ,te gębusie będą przyozdabiać to skrzyżowanie,a nie było,można bez przechwałek,wybory już były
~Kaska11 29-10-2011 11:05
No to teraz poważne pytanie do p.Burmistrza, kiedy będzie tam sygnalizacja świetlna?? Najlepiej jak najszybciej bo bedą tam tragedie!!
~ROGATY 29-10-2011 11:39
JA SIĘ PYTAM: KTO SIĘ ODWAŻYŁ ZROBIĆ DROGĘ DO JELENIEJ GÓRY DROGĄ PODPORZĄDKOWANĄ? WAŁBRZYCH W KOWARACH JEST WAŻNIEJSZY???
~bb 29-10-2011 11:44
Gapić się na oznakowanie !!!! Świat się zmienia co dnia. Kak skazał PantaRej - Wsio pławajet !!!
~aaa 29-10-2011 11:52
zakrzewska też tam budowała widział ją ktoś przy łopacie
~ 29-10-2011 12:06
DOLNOŚLĄZAK. Czy napewno potrzebna jest tam sygnalizacja swietlna? Watpię. Wg mnie wystarczy uczynić jako podporzadkowaną /przywrócić stan pierwotny/ drogę od Parku Miniatur. I to nalezy uczynić w pierwszej kolejności, gdyż ruch kolowy odbywa się głównie wzdłuż ul. Jeleniegórskiej. W sprawie autorytetem dla mnie nie jest Łużniak a tym bardziej Zakrzewska, lecz specjalisci drogowcy, którzy monitorują to skrzyżowanie od 1946 roku
~ 29-10-2011 12:57
do ROGATY oczywiście dla mnie np.WAŁBRZYCH jest ważniejszy od Jeleniej Góry chociaż mieszkam w Kowarach. Co mi po Jeleniej nic tam nie ma a Wałbrzychu mam wszystko. Więc dobrze że ta droga jest ważniejsza niż ta do Jeleniej... Owszem słaba widoczność od strony Jelonki coś powinni z tym zrobić
~ 29-10-2011 14:24
przywrócić "stop" w stare miejsce, a nie wymyślać i utrudniać
Tomy M. 29-10-2011 15:49
Tam prosiło się RONDO ... ale 90% polskich kierowców nie potrafi jeździć przez rondo ... zatrzymują się przed rondem jakby tam jakiś STOP stał.
*Piękny Roman* 29-10-2011 15:50
Myślę, że sygnalizacja świetlna na tym skrzyżowaniu powstanie...Szkoda tylko, że dopiero wtedy jak ktoś tam zginie...Będzie jak zwykle, czyli mądry Polak po szkodzie.
~j23 29-10-2011 18:02
Właśnie miałem okazję włączyć się od Jeleniej Góry widoczność od znaku STOP tragiczna .
~ 29-10-2011 18:46
Skrzyżowanie zrobione fakt ale kto mądry pozmieniał znaki teraz to dopiero tam jest niebezpiecznie bez świateł to będzie masakra po prostu już dziś dwa zderzenia tam miały miejsce a to dopiero początek u nas już jak coś wymyślą to tylko stać i bić brawo tak samo te wysepki koło netto wspaniały pomysł po prostu zwłaszcza autobusy mają super jak szorują po krawęzniku żeby skręcic WIELKIE BRAWA DLA PROJEKTANTA
playmen-piotr 29-10-2011 19:34
Newralgiczne skrzyżowanie, teraz będzie wypadkowym skrzyżowaniem i niestety, pewnie nie długo będziemy czekać na informację i wypadku śmiertelnym. :( Co do zasad poruszania, to natychmiast powinno się powrócić do stanu poprzedniego, to po pierwsze, a po drugie, już teraz powinny zostać postawione tzw. lustra. Przydały by się też światła, miejmy nadzieję że się ich doczekamy. I oby, nie za długo przyszło nam czekać, jak na rozpoczęcie ich stawiania, jak i zakończenia prac.
~chriss 29-10-2011 19:40
Niech się wezmą za końcówkę Bielarskiej!!
~Ciekawy 29-10-2011 19:58
Na jednej z fot jest zdjęcie pulchnej kobiety. Czy to sponsor tego skrzyżowania?
~czesława 29-10-2011 20:51
Przy wyjeździe spod NETTO tak wąskie jezdnie z jednej i drugiej str. wysepki, to poroniony pomysł, pożal się Boże projektantów. Mój sąsiad jeżdził wiele lat transportem ciężarowym i ręce mu opadły ,jak to zobaczył- a miejsca było wiele i można było wjazd i wyjaz w kierunku Karpacza zrobić z metr szerszy. A przy okazji ;nie nazywajcie w Jelonce Andrzeja Więckowskiego wicestarostą ,bo jest tylko urzędującym członkiem Zarządy Powiatu.
~ 29-10-2011 21:20
Czekaliśmy na to skrzyżowanie czekaliśmy i się doczekaliśmy ... miało być bezpieczniejsze a co jest HORROR tylko czekać aż dojdzie do tragedji ale wtedy już będzie za póżno a zresztą kogo to obchodzi
~alek06 29-10-2011 21:43
ciekawe kiedy będzie pierwszy dzwon
~men 30-10-2011 1:31
Rondo moze z pozorow lepsze rozwiazanie w tym wypadku nie ma racji bytu. Po 1 mało przestrzeni na małe rondo z pierścieniem dla czesto jezdzacych tam autobusow. Po 2 rondo zeby dobrze spelnialo swoje funkcje powinno byc z kazdej strony podobne natezenie ruchu. No i po 3 juz mielismy jedne magiczne pseudo rondo kolo kosciola. O ile tak je mozna bylo nazwac wiec nie chce wyobrazac sobie organizacji ruchu na kolejnym:)
~gosssc 30-10-2011 2:54
He he co najbardziej imponujace w tym wszystkim ??? Nowa droga,zmienione znaki kilka tysiecy poszlo iiiiiiiiii??????? Smiech mnie ogarnol na 14 zdj. Taki widok nowej drogi a po lewej budynek który sie posypie gdy przejedzie pierwszy tir :D Gratuluje burmistrzu przy dobrym farcie zmniejszy sie liczebnosc Kowar.
~ 30-10-2011 10:45
To za pol roku powinna sie odbyc rocznica powstania-odremontowania tego skrzyzowania z wszystkimi nieudacznikami czyt.poslami,radnymi ,itp darmozjadami regionu Kowar ,Jeleniej i co sie jeszcze tam da pomiescic.
~ 30-10-2011 13:57
Tam nie pasuje rondo. Za dużo autobusów, a za mało miejsca. No i jak piesi mają tam przechodzić? I tak potrzebne światła. Bo to prawie w środku miasta. No ruch powinien być taki jak przed remontem. Czyli Jeleniogórska główną ulicą.
~kowarzanin 2 30-10-2011 20:17
W sprawie pierwszych dzwonów. Już w piątek rano, gdy pozmieniali znaki stał samochód na śląskich blachach z trójkątem, który pewnie wcześniej jechał z Karpacza. Drugie auto na naszych tablicach, chyba zjeżdzało Jeleniogórską. Nie sprawdzałem, co tam było, bo pewnie sam miałbym kłopoty. Rozjazd przy NETTO to równiez nieporozumienie. Tak jak nowa obwodnica Karpacza o 1 metr węższa od starej. Pięknie się buduje, a wychodzi tak jak zawsze, a nawet gorzej.
~Pesiu22 31-10-2011 1:19
długo czekałem na otwarcie a teraz wolę unikać tego miejsca... po prostu jeżdżę z przyzwyczajenia a teraz nowe znaki i mogę kiedyś się zapomnieć i będzie dzwon...
~piekarz 3-11-2011 14:58
droga sup[er lecz oznakowanie do bani jak nasz kochany burmistrz lepij niech zrobi c...nom nowe mieszkania bo oni sa ważniejs nisz my kowarzanie jedna szmira z tego wszystkiego pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zniknęły kolejne wraki

Senator zachęca do głosowania na maszty

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Są kolejne 52 zakażenia (aktualizacja)

Zadbaj o swój zdrowy sen, wybierając materace Janpol oraz Hilding

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
90
Tak
39%
Nie
52%
Nie wiem
9%