MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Nauka niemieckiego poprzez zabawę jest super! – mówią dzieci z Sosnówki

Wiadomości: Region
Czwartek, 11 kwietnia 2013, 7:14
Aktualizacja: Piątek, 12 kwietnia 2013, 7:40
Autor: Mea
Fot. Mea
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sosnówce wzięli udział w projekcie Deutsch–Wagen–Tour, którego celem jest nauka języka niemieckiego poprzez zabawę. – Nauczyłam się wielu nowych słówek, a przy tym miło spędziłam czas i poznałam fajne zabawy oraz piosenki – powiedziała Angelika Jarmakowicz z SP w Sosnówce.

Projekt Deutsch-Wagen-Tour prowadzony jest od 2009 r. pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dzięki nowatorskiemu podejściu, nauka języka niemieckiego i poznawanie kultury sąsiedniego państwa stają się ciekawsze i atrakcyjniejsze dla młodego człowieka.

– Są to zabawy ruchowe. Młodsze dzieci zabrałam w kolorową podróż do Niemiec. Podróżowaliśmy pociągiem, autobusem, rowerem oraz samolotem. Następnie byliśmy nad Morzem Północnym, gdzie bawiliśmy się ze specjalną chustą poznając przy tym słownictwo związane z wycieczkami oraz piosenki, czy też wiersze o morzu i wakacjach – powiedziała Małgorzata Urlich-Kornacka, lektorka projektu Deutsch-Wagen-Tour z Instytutu Goethego w Warszawie.

- Starsze dzieci przeniosłam nie tylko nad morze, ale również w Alpy, do Berlina i w inne regiony. Poprzez animację, czyli dodanie ruchu i elementów zabawowych do tradycyjnych lekcji, łatwiej i szybciej dzieci zapamiętują wiele słów. Średnio cztery razy więcej przyswajają wiedzy w takich nowatorskich formach – dodała.

Przed rozpoczęciem animacji, dzieci przedstawiły najważniejsze informacje o Niemczech, rozstrzygnięto też szkolny konkurs plastyczny. - Projekt zachęcił naszych uczniów do nauki języka niemieckiego poprzez zabawę i konkursy. Odbył się m.in. konkurs plastyczny dotyczący tego, jak dzieci odbierają Niemcy. Za piękne rysunki nagrodzono dziesięciu uczniów – powiedziała Agnieszka Stępień, nauczycielka języka niemieckiego z SP w Sosnówce.

Nowatorskie inicjatywy podwyższają poziom nauki języka niemieckiego w szkole. - Mamy świetną germanistkę, która korzysta z różnorodnych form nauczania i tym razem zgłosiła szkołę właśnie do tego projektu. Dzięki interaktywnym lekcjom uczniowie mogą pokazać swoje umiejętności lingwistyczne i poznać nowe informacje o sąsiednim kraju. Nietypowe zajęcia podwyższają poziom nauczania języka niemieckiego, który w naszej placówce jest dosyć wysoki – podkreśliła Barbara Lipińska, dyrektorka SP w Sosnówce.

W interaktywnych zajęciach wzięło udział ponad 50 uczniów z klas 1-6. – Fajna jest nauka poprzez zabawę, lubię język niemiecki i łatwiej się go uczyć, gdy można przy tym pobiegać, czy pojechać w wyobraźni do Niemiec – powiedziała Kornelia Trząsalska, uczennica SP w Sosnówce.

Warto podkreślić, że każda szkoła może wziąć udział w darmowym projekcie składając zgłoszenie pod koniec sierpnia lub na początku września.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wkrótce będzie zakaz wstępu na Tamę Złotnicką

Śmierć na żwirowni

Wespół dla promocji

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Helmut 11-04-2013 9:29
To sehr gute pomysl. Meine gratulacje. Te dzieci sie nauczyc dobry jezyk i umiec sie dogadac z niemieckimi ludziami. Jak one podrosnac to my je wszystkie zabrac do siebie, do roboty. Onie byc dobre robotniki i pomoce dla starsze ludzie. My im dac 1000e dla kazdego ludzia za dobra robota. A najlepsze dostac spanie i jedzenie gratis!
~jakitaki 11-04-2013 9:42
nie no, Helmut, lepiej pozostać takim matołem jakim ty jesteś, co ani po polsku, ani po niemiecku ni * ja.
~ja, ja, ja 11-04-2013 9:59
Niech się uczą za młodu, kiedyś tu będą Niemcy, a bez języka ani rusz.
~Christine 11-04-2013 10:12
Co to za Helmut co pisaac nie potrafi niech glosu nie zabiera ja popieram to nigdy nie jest zaduzo co sie umie.
~mint 11-04-2013 11:04
Świetny pomysł, proponuję również zacząć myśleć , że bliżej mamy do Czech i już dla przedszkolaków wprowadzać po kilka godzin nauki czeskiego.
~JK 11-04-2013 11:05
Jak się czyta te durne wpisy to chciałoby się takie chwasty raz na zawsze wysłać daleko bez możliwości powrotu, wy tylko ze wszystkiego drwicie, sami nie macie pomysłu na nic nawet na siebie. Moje dziecko chodzi do tej szkoły, szkoła bezpieczna , nauka na bardzo dobrym poziomie,nauczyciele swietnie przygotowani. Ale wy uczyliście się w OHP więc nie macie porównania.
~ 11-04-2013 11:17
do minta11:04 - właśnie kilka lekcji czeskiego obowiązkowo. Dodatkowo mogłyby byc też lekcje holenderskiego, szwedzkiego, duńskiego i norweskiego. I podstawowy język nauczania jako angielski oczywiście. Dla chętnych do wyboru: hiszpański, francuski, albo włoski. Na zajeciach pozalekcyjnych: flamandzki i retormański i islandzki.Nigdy nie wiadomo przecież gdzie kto wyląduje. Acha, z polskiego bym zrezygnował w ogóle bo to raczej bez przyszłosci jest i szkoda czasu i głowy.
~ 11-04-2013 13:08
Milena, czyli chello.pl 89.70- a co? smutna jestes, ze cie Niemiachy nie chcialy do Hagen? Opowiadalas wszem i wobec, ze jedziesz tam do pracy...pewnie za malo znalas jezyk. Nie bylo mnie tu 3 tygodnie i widze, ze zdurnialas jeszcze bardziej.Das Leben ist schwer, wahr?
~mint 11-04-2013 13:56
do obywatela z 11:17, szkoda, że zapomniałeś o rosyjskim , chińskim i arabskim (blisko 1/3 mieszkańców ziemi). Właśnie przez takie przejawy ignorancji cierpi współpraca transgraniczna, od polskiego jest dom a w szkole można dzieciom dać szansę czy chcą znać język sąsiadów, którzy są tuż za miedzą.
~do 101.unity 11-04-2013 17:13
a paszła ty won, tylko Jeleniej Góry się tak uczepiłaś (mimo iż nie masz z nią nic wspólnego) czy trolujesz także na forach innych miast w Polsce (z którą też nie masz nic wspólnego) ?
~o ho ho 11-04-2013 18:40
a czy niemieckie dzieci też uczą się po Polsku ? penie nie bo i poco ? niemieckie dzieci nawet nie wiedzą gdzie jest Polska
~Nie rzucim 11-04-2013 19:11
15 lat spędziłam w Niemczech, studiowałam germanistykę, znam różne, przyjazne dzieciom metody nauczania języka, ale cóż z tego...W szkołach siedzą pińdzie-paniusie, które trudno ruszyć z etatu i tak Wasze dzieciaki się męczą i przeklinają szwabski język. Jest on na ogół znienawidzony i nie dziwię się temu:/ A współpraca z Niemiaszkami z tamtej strony, to być może byłaby szansa dla tych terenów. Bo oni też cienko będą piać, prowincja się wyludnia, społeczeństwo starzeje. Niedługo za bezcen będzie można kupić tam dom, tylko po co?
~ 11-04-2013 20:52
18.40 - otóż to właśnie,dodatkowo te ... uczą niemieckiego,angielskiego z polskim akcentem i wymową, tak, że de facto trudno się po polskiej szkole w świecie dogadać. A metody jak za króla ćwieczka ... Za moich ogólniackich czasow, przez 4 lata miałam dwie sic! 2 laborki w laboratorium językowym.Sprzęt bowiem oszczędzano. Uczył mnie poczciwy, bardzo miły ale stanowczo za stary panT.D. śp. oczywiście. Szkoda mu było sprzętu, a myśmy konali z nudów.Minęło lat 30 z okładem, są "kompy","lapy" itd itp ale po co... wystarczy tablica, kreda i gęba nauczycielska ,i żeby to choć poprawnie wymawiająca wszystko co trzeba, niestety,dokladnie jest tak jak za moich czasów bywało... Niestety, czarno językową edukację widzę, chyba ,że prywatnie rodzice zadbają. Bo życie wskazuje, że trzeba.
~ 11-04-2013 20:54
oczywiście 19.11 nie 18.40 z 18.40 w calej rozciągłości się NIE zgadzam.
~NIKE 11-04-2013 22:17
Gratuluje innowacyjnego podejścia w interakcyjnych zajęciach szybko i skutecznie przyswaja się wiedzę jaka by to nie była
~ 12-04-2013 10:44
11-04-2013 20:52 | ~ | *.dynamic.chello.pl (87.206.*.*) "18.40 - otóż to właśnie,dodatkowo te ... uczą niemieckiego,angielskiego z polskim akcentem i wymową, tak, że de facto trudno się po polskiej szkole w świecie dogadać." Moge tylko potwierdzic. Polacy twierdza, ze sa poliglotami, ale to tylko oni tak o sobie mowia. Maja fatalny akcent i po angielsku i po niemiecku- jesli w ogole jakimkolwiek jezykiem rozmawiaja. Sprawa jezykow w Polsce bardzo kuleje i takie wpisy jak ten z godz.09:29 tylko to potwierdzaja. Z UE pieniazki by sie chetnie bralo na rozne dotacje, ale nauke jezykow sie wysmiewa.
~` 9-05-2013 10:49
Uczcie dzieci swoje języka i dawajcie je do zawodówek kończą 18 lat i wypadają z tego chorego kraju pełnego zwyrodniałych Padalców Obleśnych , Przekrętasów Obrzydliwych i innych Polaków Obiboków.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dla młodych rolników

Synoptycy: spodziewane burze i deszcz

Bezpieczniej nad Kaczawą

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Inwestycje wodno–kanalizacyjne we Wleniu

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
948
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%