MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nauka na kredyt w Kolegium Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 27 listopada 2004, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 stycznia 2006, 14:00
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Studenci Kolegium Karkonoskiego nie mogą doczekać się stypendiów socjalnych.

Brak stypendiów naukowych i socjalnych utrudnia naukę wielu studentom Kolegium Karkonoskiego. - Nie mam nawet na bilet miesięczny, żeby dojechać na zajęcia - skarży się Ewelina. Po naszej interwencji władze uczelni obiecały, że w przyszłym tygodniu będą pierwsze wypłaty.

Jest końcówka listopada, a pieniędzy jak nie było tak nie ma - mówią studenci Kolegium. - Nawet wnioski dostarczono bardzo późno. Tymczasem, np. studenci Akademii Ekonomicznej w Jeleniej Górze nie mają takich zmartwień.- We wrześniu mieliśmy już wypełnione przez studentów wnioski i pieniążki zostały wypłacone w terminie - usłyszeliśmy w dziekanacie akademii.

Inni zdążyliPodobnie jest w filii Politechniki Wrocławskiej. Tam studenci dostali pieniądze już na początku roku akademickiego.Ewelina i Patrycja studiują polonistykę w Kolegium Karkonoskim. Dla nich stypendia to być albo nie być.- Od początku roku akademickiego pożyczamy na bilety, może pani kanclerz nam zafunduje? - mówią dziewczyny. - Zostaliśmy wszyscy potraktowani jak dzieci. Nie wiadomo, czy dostaniemy pieniądze z wyrównaniem.- Z tego co wiem, wszystko zostanie wyrównane - mówi przewodniczący samorządu uczniowskiego kolegium Krzysztof Bogdaszewski. - Powodem opóźnień mogą być formularze, które zaczęły obowiązywać od tego roku. W ciągu tygodnia powinny zostać wywieszone listy osób, które dostaną pomoc finansową.W tym roku zmieniły się zasady przyznawania stypendiów. Uprawnienie do nich zdobyli studenci zaoczni. Zlikwidowano wewnętrzne komisje przydzielające pieniądze. To tylko niektóre powody opóźnień.- Mieliśmy taką sytuację, że dziewczyna ubiegała się o stypendium socjalne i twierdziła, że cała jej rodzina nie ma dochodów - mówi kanclerz Kolegium Karkonoskiego Grażyna Malczuk. - Ale do wniosku nie dołączyła żadnych dokumentów świadczących o tym, że rzeczywiście rodzina nie ma z czego żyć. Musimy to dokładnie sprawdzić i, niestety, trochę to trwa.W tym roku o stypendia socjalne ubiega się 1696 studentów kolegium. Na prośbę samorządu studenckiego przedłużono termin składania wniosków do 10 listopada.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

E–projekt w Kowarach już wkrótce

Niedoróbki na drodze

Wiosna Biedronia sprawdza i zapowiada

Cmentarzysko drzew

Ogołocili drzewa

Miłośnicy zabytków na swoim kolejnym zlocie

Szukają odznaczonych orderem Virtuti Militari

Prezesi spółek miejskich o cenach energii

Sonda

Czy wszyscy młodzi do 26. roku życia powinni być zwolnieni z podatku PIT?

Oddanych
głosów
958
Tak
38%
Nie
54%
Nie mam zdania
8%