MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Natura z ekologią i rękodzieło na Placu Ratuszowym

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 9 września 2012, 8:26
Aktualizacja: 9:21
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Ponad trzydziestu wystawców prezentowało swoje naturalne produkty podczas jubileuszowego XXV Kiermaszu Ekologicznego, który odbył się wczoraj (8 września) na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. – Były: warzywa, owoce, zioła, przyprawy, przetwory, kozie sery, miody, ciasta, chleby, pierogi, nalewki i wina. Można było kupić również wyroby wiklinowe, miody, ceramikę, obrazy rzeźbione w drewnie i koronki.

- Ponieważ kiermasz ma formułę otwartą, mogli się zaprezentować producenci ekologicznych produktów z całego województwa. Swoje stoiska w Rynku mieli więc m.in. pszczelarze z Oleśnicy, producenci dżemów i konfitur z Milicza, twórcy ludowi malujący w drewnie z Dzierżoniowa i wielu innych - wyliczał Jan Gancarz, współorganizator z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

- Bardzo nam się tu podoba, wszystko jest dobre i zdrowe. Spróbowałam już chleba orkiszowego, który był tak pyszny, że go kupiłam. Skusiłam się też na podpłomyka i ekologiczne jajka. Stałam się właścicielką poduszki z gryką, bo ma właściwości lecznicze. Zapewnia m.in. zdrowy sen, działa antyalergicznie i - co najważniejsze - wypędza czarne myśli – mówiła Irena Tomkiewicz z Kotliny Kłodzkiej, którą spotkaliśmy na kiermaszu.

Dużym zainteresowanie ciszyły się wyroby z gliny. – Ozdobne przedmioty codziennego użytku oraz figurki wykonujemy sami, poczynając od modelowania, poprzez wypalanie i ręczne malowanie. Sprzedajemy gwizdki w kształcie kogucików, kubki, dzwonki, cukiernice, krzyże, baranki, ptaki itp. To moja ogromna pasja już od wielu lat. Glina jest wdzięcznym tworzywem, można z niej cuda wyrabiać – powiedziała Dorota Laskowska z Rudzicy.

Kiermaszowi towarzyszyły występy m.in. zespołów folklorystycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wandale kontra naukowcy

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Taniej za wodę i ścieki

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 9-09-2012 10:32
Ale badziewia sprzedają wszystko na śmietnik się nadaje.
~ 9-09-2012 11:43
głupia prowokacja
~ 9-09-2012 20:30
Zero zainteresowania, normalnie toszto szok, szklane motyle i koty fusami zajerzdżające.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wysyp grzybów w okolicznych lasach  

Międzynarodowe warsztaty w JCK

Przełamywanie barier  

Budują ekopostojownię

Wrocławski festiwal światła – tego nie było!

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
597
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%