MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Nastrojowe popołudnie z muzyką. W dzień Wszystkich Świętych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 26 października 2011, 13:02
Aktualizacja: 13:03
Autor: Angela
Fot. Organizator
Pierwszego listopada w kościele ewangelicko–augsburskim pw. Zbawiciela w Cieplicach odbędzie się niezwykły koncert wokalno–organowy, w którym wystąpią artyści z Wrocławia: śpiewaczka Dorota Baran–Błaszczyk (sopran) oraz organista koncertujący – Roman Pliś.

W programie koncertu zabrzmią m.in. arie A. Vivaldiego, kompozycje J. S. Bacha i F. Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz Adagio T. Albinioniego.

Dorota Baran-Błaszczyk jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie śpiewu solowego prof. Antoniny Kowtunow. Dysponuje sopranem lirycznym o oryginalnej barwie. Jest ceniona za wykonawstwo utworów sakralnych, ale także wykonuje muzykę wokalną różnych stylów. W swoim repertuarze ma pozycje z gatunku muzyki kościelnej, oratoryjno-kantatowej, operowej, operetkowej oraz pieśniarskiej, a także popularnej i jazzowej.

Koncertowała m.in. w ramach prestiżowego cyklu koncertów „Wieczory Tumskie” (Wrocław 2006 r.), podczas Bytomskiego Festiwalu Organowego (Bytom 2008 r.) oraz wystąpiła na Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Errantia Musica” (Polkowice 2011). W latach 2006/2008 współpracowała z wrocławską Fundacją „Studium Culturae Ecclesiae”, uczestnicząc w organizowanych w kościołach Dolnego Śląska cyklach koncertów muzyki poważnej pod patronatem prof. dra hab. Ks. Metropolity Mariana Gołębiewskiego, poprzedzanych prelekcjami o tematyce teologicznej – „Verbum cum Musica”.

Roman Pliś to absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem organisty prof. Juliana Gembalskiego. W trakcie studiów rozpoczął działalność artystyczną grając koncerty solowe. Współpracował także z różnymi zespołami, m.in. „Ars Antiqua”, Filharmonia Śląska. W 1987 r. uzyskał stypendium flamandzkiego i polskiego Ministerstwa Kultury, dzięki czemu odbył Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzyki Organowej im. Floor Petersa w Mechelen (Belgia). W latach 1989 – 1991 był członkiem Zespołu Kameralnego Polskiego Radia we Wrocławiu.

Dokonał wielu nagrań polskiej muzyki epoki baroku. Od 1992r. był stałym współpracownikiem Filharmonii Wrocławskiej. Współpracował także z Teatrem Polskim i Operą Wrocławską. Specjalizuje się w realizacji basso continuo. Występuje jako solista i kameralista w różnych składach. Gra dzieła kompozytorów od czasów najdawniejszych po współczesność.

Koncert odbędzie się we wtorek (1 listopada) godz. 16.00 w kościele Zbawiciela na Pl. Piastowskim 18 w Jeleniej Górze Cieplicach. Bilety w przedsprzedaży w cenie 10 zł są do nabycia w Przystani Twórczej – Cieplickie Centrum Kultury, ul. Ściegiennego 5/7, w Centrum Informacji Turystycznej – Cieplice, Pl. Piastowski 36, oraz w Jeleniej Górze przy ul. Bankowej 27, a także w dniu koncertu w tej samej cenie u organizatorów w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Zbawiciela.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wystawa Wojciecha Krausewicza w POK–u

Alarmy bombowe

Razem z Andre Rieu

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~anty-przysta 26-10-2011 23:46
A dlaczego Pani Ewelina Marciniak nie zaprosi żadnej z czynnych zawodowo jeleniogórskich Śpiewaczek i nie zajmie się promocją rodzimych artystek? Przystań Twórcza ma to w statucie i co? Jak nie poezja śpiewana to wrocławskie odpady! Przypomnę więc Pani Marciniak , że Jelenia Góra ma znakomite artystki, których miejscowe pseudodyrekcje instytucji kultury omijają. Panią Rehlis- Opera Narodowa, Panią Patrys-Opera Wrocławsla, Panią Lubaszkę- Capella Cracoviensis oraz Panie: Przybysz, Przyborowska, Bienkiewicz!!!! Ich chcemy słuchać a nie jakieś nikomu nieznane sopraniki!
~Ilona 26-10-2011 23:50
I jak się ma bios tej sopranistki do osiągnięć naszych gwiazd, których nikt na koncerty do Jeleniej nie zaprasza!?!?
~Tytus 28-10-2011 7:48
Popieram przedmówców! Dość poezji śpiewanej i niskiego poziomu wykonawców jaki serwije nam Pani "dyrektor". Znamy budżet placówki i wiemy, że można więcej... ale chyba trzeba też mieć większe pojęcie!?!? Z niecierpluwością czekamy aż sunoea kefnego z naszych miejscowych polityków ustąpi wreszcie miejsca kompetentnej osobie. I przestanie robić koncerty koleżkom, a zacznie zapraszać artystów! Przez Panią Marciniak marnuje się kolejną placówkę kultury... mogłoby się coś dziać, ale to wymaga kompetencji i nakładu pracy, póki co i kuracjusz i mieszkaniec niczego dla siebie nie widzi. Bo gusta mieszkańców i turystów są totalnie inne niż tej Pani.
~Meloman 29-10-2011 20:49
O! I kolejny koncercik na dennym poziomie... Poziom trzeba trzymać lub go podwyższać... w Cieplicach niedługo sięgnie dna...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wystawa po rewitalizacji

Będzie nowy dyrektor

Warsztaty z aniołami

Senator zachęca do głosowania na maszty

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
78
Tak
40%
Nie
51%
Nie wiem
9%