MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nastoletni studenci w Kolegium Karkonoskim

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 16 listopada 2007, 13:13
Aktualizacja: Sobota, 17 listopada 2007, 7:28
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Zdolni uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum poszerzą swoją wiedzę uczestnicząc w wykładach w ramach Uniwersytetu Dziecięcego. Novum otwarto wykładem inauguracyjnym w czwartek.

Autorkami przedsięwzięcia są Małgorzata Krysiak, dyrektor SP nr 1 w Kowarach i Alicja Tyrawa, jej zastępczyni. Pomysł zrodził się podczas wizyty w zaprzyjaźnionej szkole w Derndorf pod Berlinem. Dowiedziały się wtedy, że część grupy niemieckich uczniów z tej placówki przyjedzie później, bo ma zajęcia w uniwersytecie dziecięcym w Berlinie. Panie skontaktowały się z władzami Kolegium Karkonoskiego, co zaowocowało czterema takimi zajęciami na jeleniogórskiej uczelni w ubiegłym roku i otwarciem pierwszego w Polsce Uniwersytetu Dziecięcego.

W zajęciach uczestniczą dzieci, które wykazują szczególne zdolności w różnych przedmiotach. W tym roku szkolnym młodych studentów czeka aż sześć spotkań. Wezmą w nich udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum nr 1 oraz SP nr 3 w Kowarach. Do akcji przyłączyło się też gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze.

Podczas uroczystego rozpoczęcia w gmachu biblioteki Kolegium Karkonoskiego, najmłodsi studenci otrzymali indeksy, nakrycia głowy i wysłuchali inauguracyjnego wykładu. Zwiedzili też bibliotekę i czytelnię. – Zależy nam przede wszystkim na wspieraniu i rozwijaniu dziecięcych pasji – mówi dyrektor szkoły. Zajęcia na jeleniogórskiej uczelni będą odbywały się popołudniami, a zaliczenia wykładowcy wpiszą do prawdziwych indeksów.

– Cieszę się bardzo, że mogę uczestniczyć w takich zajęciach. To duży zaszczyt. Możemy nauczyć się wielu ciekawych rzeczy i poznać nowych ludzi – cieszy się Kasia Krzykała, uczennica kl. VIa, SP 1 w Kowarach. Jej kolega, Maciej Pułka z VId, na wykłady uczęszczał już w poprzednim roku. – Zajęcia są bardzo ciekawe. Dzięki temu mamy nie tylko okazję poszerzyć swoją wiedzę, ale przekonać się, jak wygląda studiowanie. Chciałabym nauczyć się w tym roku jak np. leczyć różne choroby, bo chcę zostać optykiem, tak jak mój tato – mówi Maciek.

Będzie nauka
Podczas sześciu spotkań (wykłady i warsztaty), nastoletni studenci zapoznają się z następującą tematyką: Ponadczasowość Biblii jako dzieła literackiego (PWT Wrocław, o/Legnica), Niepełnosprawność oczami niepełnosprawnych (Szkoła Specjalna w Jeleniej Górze), Matematyka w kontekście logicznego myślenia (Akademia Ekonomiczna), Europa w regionie dolnośląskim (Kolegium Karkonoskie), Ochrona przyrody a turystyka (Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej przy KP, Szklarska Poręba).

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Długi weekend: zmiany w pracy magistratu

Działo się w Karpaczu!

Nie widać, że to bio?

Kto będzie realizował inwestycje na Polanie Jakuszyckiej?  

Egzaminy gimnazjalne w mieście (mimo strajku) trwają

Kolejne pieniądze na wymianę pieców

ZNP zaprasza na "czarny marsz"

Porażony prądem na słupie energetycznym

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
594
Tak
67%
Nie
30%
Nie wiem
3%