MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Nasi strażacy na mistrzostwach Polski z dobrym wynikiem!

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 12 lipca 2013, 7:50
Aktualizacja: Sobota, 13 lipca 2013, 7:20
Autor: Mea
Fot. PSP Jelenia Góra
Trzech strażaków z Jeleniej Góry wzięło udział w piątych Mistrzostwach Polski Toughest Firefighter Alive & Firefighter Combat Challenge HUSQVARNA POLAND. – Zadania wymagały wielkiego wysiłku i świetnej kondycji, a my postanowiliśmy sprawdzić swoje umiejętności – mówił Dominik Gabruś, strażak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Trzydniowe zawody rozegrano w dwóch formułach: Toughest Firefighter Alive (TFA) i Firefighter Combat Challenge (FCC). W zmaganiach wzięło udział pond 300 strażaków m.in. z Anglii, Francji, Litwy, Kanady, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Czech, Stanów Zjednoczonych oraz Węgier. Nowością mistrzostw były starty w tandemach oraz sztafetach. W konkursie już po raz drugi wystartowali strażacy z Jeleniej Góry: Kamil Hartwig, Dominik Gabruś oraz Paweł Ślimakowski.

Wszyscy zawodnicy wystartowali w formule FCC, która składa się z pięciu konkurencji - etapów. – W pełnym uzbrojeniu bojowym, czyli w hełmie, kurtce, spodniach oraz specjalnych butach, trzymając dwa zwinięte węże pożarnicze oraz z podpiętym aparatem ochrony dróg oddechowych, trzeba było wbiec na trzecie piętro wieży. Sprzęt ważył kilkanaście kilogramów, a przy wchodzeniu trzeba było postawić nogę na każdym ze schodków.

Następnie musiałem wciągnąć na górę przy użyciu liny, pakiet odcinków węża – opowiedział Dominik Gabruś.
- W kolejnym zadaniu trzeba było uderzając ciężkim młotem w ciężarek przesunąć go o 1,5 metra. W czwartym etapie biegłem z nawodnioną linią gaśniczą i po przekroczeniu drzwi wahadłowych podałem prąd wody w wyznaczony do strącenia cel. Na zakończenie musiałem podnieść manekina, który ważył ok. 80 kg i przenieść go 30 metrów – dodał.

Najlepsze miejsce w formule FCC z Jeleniej Góry uzyskał Paweł Ślimakowski, który z czasem 2:33:21 zajął na 300 startujących 159 miejsce w kategorii Open i 126 w kategorii M18. Dominik Garbuś z czasem 2:34:43 zajął 165 miejsce w kat. Open i 131 w kat. M18. Natomiast Kamil Hartwig z czasem 2:59:12 zajął 219 miejsce w kat. Open i 171 w kat M18.

- Na zawodach była przemiła atmosfera, wszyscy wzajemnie sobie dopingowali. Poznaliśmy wielu życzliwych strażaków m.in. z Węgier. Z roku na rok jest coraz więcej wspaniałych zawodników, co nas cieszy – zaznaczył Dominik Gabruś.

Najlepszych 180 strażaków, w tym dwóch z Jeleniej Góry, wzięło udział w drugim etapie TFA, który składał się z takich zadań, jak m.in: rozwinięcie, podłączenie i zwinięcie węży gaśniczych, 100 uderzeń młotem, bieg z pojemnikami w tunelu, przeniesienie 70 kg manekina 50 m, przejście przez 3 m ścianę, przystawienie do ściany drabin o długości prawie 5 m, wniesienie na drugą kondygnację 15 kg pojemników i wciągnięcie węży przy pomocy liny oraz wejście na wieżę ratuszową z dwoma wężami gaśniczymi.

Jeleniogórscy strażacy uzyskali w TFA następujące wyniki: Paweł Ślimakowski – 9:14:30, miejsce 73 w kategorii Open i miejsce 57 w kategorii M18, a Dominik Gabruś – 12:57:30, miejsce 159 w kategorii Open i miejsce 126 kategorii M18.

- Wszystkie konkurencje wymagają bardzo dobrego przygotowania zawodników, szczególnie kładąc nacisk na sprawność fizyczną. Strażak powinien być nie tylko silny i wytrzymały, ale również bardzo dokładny i odporny na stres. Jesteśmy dumni z naszych kolegów i cieszymy się z ich bardzo dobrych osiągnięć – powiedział Andrzej Ciosk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Jeleniogórscy strażacy już przygotowują się do przyszłorocznej edycji zawodów i chcą poprawić swoje wyniki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Minka na sobotni wieczór

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 12-07-2013 12:52
Panie Andrzeju, dlaczego strażak powinien być silny,wytrzymały, bardzo dokładny itd.? Według mnie ma taki być, a niestety, dla wielu z nich te pojęcia są obce, za to papierosek i mocniejsze trunki są tym co kochają.
~ 12-07-2013 13:36
Endriu ! Gratulacje z okazji przyjęcia do służby w policji! Nie wiedziałem, że przeszedłeś do KMP :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Miastu na urodziny

Skalne ławki pod Szrenicą

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Opieka nad seniorem – darmowe szkolenie

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
282
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%