MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Naprawią dachy barokowych kaplic przy Świątyni Łaski

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 9 stycznia 2012, 9:16
Aktualizacja: 9:16
Autor: RED
Fot. RED
Miasto dostanie prawie dwa miliony złotych z funduszy unijnych jako dodatkowe środki przeznaczone na rewitalizację zabytkowych kaplic grobowych przy Kościele Łaski.

Stosowny aneks do umowy o dofinansowanie projektu ,,Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego” prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła podpisał pod koniec ubiegłego roku.

Pieniądze zostaną przeznaczone na nieujęte we wcześniejszym szkicu projektu prace renowacyjne związane, m.in. z naprawą dachów na kaplicach, budową monitoringu wizyjnego obiektu oraz pracami konserwatorskimi. W sumie miasto dostanie 1 milion 955 tysięcy złotych z funduszy Unii Europejskiej.

Wcześniej zakładano naprawę jedynie instalacji odwadniających, ale w trakcie prac okazało się, że konstrukcje dachów pochodzących z XVIII wieku kaplic są w fatalnym stanie. Postulowano także o przywrócenie obiektom ich historycznego pokrycia dachówką karpiówką. Całość ma zostać odtworzona dzięki dawnym zdjęciom z niemieckich i polskich zasobów archiwalnych.

Pozyskano również środki finansowe na roboty konserwatorskie, obejmujące prace studialne i konserwatorskie na dodatkowych epitafiach, płytach nagrobnych i elementach rzeźb kamieniarskich, odnalezionych na terenie obiektu podczas prowadzenia prac oraz zdeponowanych na Dworze Czarne w Jeleniej Górze.

Wykonanie prac konserwatorskich uchroni wiele cennych historycznie elementów detalu kamiennego sztuki nagrobnej przed bezpowrotnym zniszczeniem i utratą ich dla europejskiego dziedzictwa kulturowego. Zgromadzone w jednym miejscu i wyeksponowanie będą stanowić docelowo Lapidarium Sztuki Nagrobnej Dolnego Śląska. Terenu dawnego cmentarza będzie „pilnowało” sześć obrotowych kamer monitoringu wizyjnego. System ma pomóc w ochronie odrestaurowanych obiektów zabytkowych przed wandalami i złodziejami.

– Zakończenie całości prac renowacyjno-konserwatorskich przy zespole barokowych kaplic nagrobnych, okalających Kościół Łaski wraz z uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenu nastąpi do końca 2012 roku – poinformowano na stronie internetowej miasta, gdzie dokładnie wyszczególniono specyfikację remontów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek przy sądzie

Poświst na "góralu"

Dyski do remontu

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~rafael 9-01-2012 10:29
A czy w funduszach europejskich nie ma przypadkiem programu ochrony ludzi przed holokaustem socjalnym w dobie walki z globalnym kryzysem? Poszukaj Prezydencie czegoś takiego, bo niedługo zabraknie mostów pod którymi będą musieli zamieszkać rozpieszczani przez Ciebie poddani.Wiem, Ty sobie poradzisz, ale oni już ledwo zipią.
~Noel 9-01-2012 18:07
Lepiej by wybudowali nowy most na Bobrze w miejsce istniejącego mostku "garbatego" koło piekarni pana Szymańskiego. Czas najwyższy , aby została udrożniona ta część Zabobrza - tym bardziej, że są tam przychodnie NFZ, apteki, itd. Powinno się ułatwiać komunikację z centrum miasta poprzez Osiedle Robotnicze - co znacznie odciążyło by pozostałe ciągi komunikacyjne do centrum ! Daję pod rozwagę władzom miasta i radnym.
~x 9-01-2012 21:08
brawo! lozcie na klechowski biznes! ciekawe kto podratuje sluzbe zdrowia i biedote? klechy tylko pchaja w poduszki i do rozdetych biskupow a kraj popada w duze klopoty. Czy wladza otrzasnie sie z bezsenownej polityki rynkowej? to droga do zatraty i ubustwa. ciekawe co sprzedadza jak juz nic nie zostanie? Tutaj to juz tylko rozbior kraju miedzy wierzycieli. ostatni zgasi swiatlo i CZESC!
~do Noel 9-01-2012 22:15
Popieram w całej pełni !!!! Bóbr dzieli Jelenią na dwa miasta -stare i nowe.A przed bobrem strefa buforowa , w postaci działek,ruin,wertepów i ogólnego syfu. Wieczorem kilka nikłych lamp. Strach tędy przejść .Każdy tego doświadczył kto musiał późnym wieczorem lub w nocy przejść tą trasą. A można inaczej. Trzy mosty samochodowo-piesze ,zabudowa usługowa i gastronomiczna nad Bobrem ,alejki ,promenady nadrzeczne,trasy rowerowe i spacerowe,piękna iluminacja i oświetlenie, życie ,a nie śmierć.
~XXX 10-01-2012 0:19
A gdzie jest 4 miliony które były na remont tych kaplic, przecież tam zostało bardzo mało zrobione. Czy nikt tego nie widzi że te pieniiądze są w sposób beszczelny rozkradane na prace prowadzone żle i byle jak.Pracowali tam ludzie bez jakiejkolwiek znajomości prac przy zabytkach. Zwykły chłop ze wsi lepiej wyremontuje swoją stodołe. Wstyd dla tych którzy powinni tego pilnować.
~xyz 10-01-2012 4:06
Remont dachu na kościele w Cieplicach kosztował p.podobnie 560tyś,tak Jelonka podawała.To chyba pozłacane dachówki będą.
~grumpy 14-01-2012 8:47
ciekawe ile z tych dwoch baniek zostanie przetransferowanych do prywatnych kieszeni urzedasow, ktos moze wie?
~konserwator 5-03-2012 11:29
Remont kaplic idzie bardzo dobrze. W tych warunkach trudno żeby szło lepiej. Źle przygotowany projekt. Najpierw robi się odwodnienie i dachy a potem elewacje. Mury i kamieniarka są zalewane deszczem, kaplice stoją w wodzie. Ktoś był odpowiedzialny za przygotowanie projektu.
~Spacerowicz 4-09-2012 20:55
A moze by tak ksiadz z garnizonu i sanepid sie zainteresował bo na ziemi z wykopow leżą ludzkie kości a ludzie tu na spacer wypuszczają pieski

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Areszt za ucieczkę

Nabór wniosków na wymianę pieców

Stop marginalizacji średnich miast

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
703
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%