MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Napisali o Romach

Wiadomości: KOWARY
Poniedziałek, 14 czerwca 2010, 8:13
Aktualizacja: 8:13
Autor: RED
Fot. ....
Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach wydał romski podręcznik pod tytułem „Amare Roma – Nasi Romowie”.

W książce zawarte są zarówno wątki historyczne, jak i współczesne. Przeczytać można więc o wędrówce Romów, jak i problemach współczesnych. Odbiorcą pozycji są nie tylko jej bohaterowie. Zgromadzony na kartkach materiał może zaciekawić wszystkich czytelników i zachęcić do zbliżenia i poznania kultury cygańskiej. Podręcznik został wzbogacony o ilustracje wykonane przez kowarskiego artysty Romana Tryhubczaka, który precyzyjną kreską odtwarza scenki z życia Romów na przestrzeni dziejów.

Książka jest pracą zbiorową pod redakcją Jacka Kunikowskiego. Współautorami są Irena Kawałek, Adam Drogomirecki, Mariusz Suchy i Anna Pisulska. Została wydany w ramach programu „Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi” i w całości sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Mały Strażak dla jednostek OSP

PSZOK tylko bez zaległości

Komentarze (51) Dodaj komentarz

~łysy 14-06-2010 9:24
c...nie odwieczny problem co by tu znimi zrobic.....
~RALLYACTION 14-06-2010 9:40
Ja mam tylko pytanie: DLACZEGO ONI NIE PRACUJĄ? Czy zabrania im tego jakiś wewnętrzny kodeks? Jeżeli dowiem się tego z tej książki,to KUPUJĘ w ciemno!
~mim 14-06-2010 9:50
Unia dala -nasi wzięli, a c...nie zadowoleni, że za unijne pieniądze pisze się o naszych "wyjątkowych" obywatelach miasta. Byłem wielokrotnie w komisjach wyborczych w czasie różnych wyborów. Frekwencja obywateli narodowości cygańskiej była żenująco niska. W 2009 r. w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie zjawił się w mojej komisji żaden z "Amare Roma". Kto będzie naszym posłem w: Sejmie, Europarlamencie i kto prezydentem RP , zwisa obojętnie naszym- rozpieszczanym szczególnie przez kowarskie władze -współobywatelom.
~olo 14-06-2010 9:59
„Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi” i tu jest pies pogrzebany Ci niezwykli ludzie to twórcy takich książek, programów integracyjnych, kursów muzycznych, projektanci Cygańskiej Wyspy...........To Oni znaleźli sposób na unijną kasę i tylko Oni z niej będą czerpać zyski a c...nie jak to c...nie dalej tworzyć kowarskie slumsy, dalej będą brudni, śmierdzący i leniwi. Wiadomo Kowary
~pik-pok 14-06-2010 10:35
Ciekawe czy napisali, ze wylewaja fekalia i wyrzucaja smieci do rzeki ??
~jax210 14-06-2010 10:37
Jacy nasi??? Nie życzę sobie żeby ktokolwiek wiązał mnie i moja rodzine z c...nami ... Jak autorzy uważaja , że to są "ich" romowie to niech sobie ich wezmą do domu.Już dawno powinno się ich stąd wyrzucić ... Zanim pojawili sie w Kowarach ulica ogrodowa była piękna i czysta a teraz ... smród i ubóstwo ... Nasi Romowie ... to jakaś kpina!!!
Szczypek 14-06-2010 11:37
problemy współczesne? pewnie o tym jakby tu wyciągnąć od państwa kasę na wszystko nie robiąc przy tym nic. nie mam nic do romów jako romów, ale nierobom mówimy stanowcze WY****DALAĆ!!! :P
~piotR 14-06-2010 12:28
Ciekawe czy ci "nasi" romowie tez są tacy chętni do poznania POLSKIEJ, NASZEJ kultury i do wydawania książek nasi POLACY ?! Naprawdę pieniądze, które są przeznaczane na tych nierobów i wylęgarnię przestępców,dzieciarni można było by spokojnie przeznaczyć na odbudowę starej części miasta ! Lepiej niech urząd miasta i prezydent kowar puknie się w łeb zamiast dawać im pieniądze za siedzenie i śmierdzenie bo będzie powtórką z Detroit gdzie czarni zrobili co chcieli a teraz jest tam syf !
~Lili28 14-06-2010 12:51
Wędrówkach c...nów :-) chyba po Kowarach w tą i z powrotem... Problemach - tak mieszkańcy Kowar mają z nimi wiele problemów! A co do zbliżenia do nich, to ja dziekuję! Kradną, śmierdzą i nic nie robią! Ale po co, jak to nasi bohaterowie Kowarscy i książki się o nich pisze! Taki apel do władz Kowarskich: ZAJMIJCIE SIĘ DROGAMI W KOWARACH, SZKOŁAMI I INNYMI BARDZIEJ POŻYTECZNYMI RZECZAMI, BO WSZYSCY MŁODZI LUDZIE STĄD UCIEKNĄ, A NIE W KÓŁKO SŁUCHA SIĘ O c...nACH - ONI SOBIE PORADZĄ - ZAPEWNIAM!
~kowarzanin 14-06-2010 13:03
W następnych wyborach samorządowych załosuję na tego kto przeciwstawi się lizaniu d...y c...nom przez władze kowarskie
~fegh 14-06-2010 13:18
a napisane jest czemu kradną albo wciskaja tombak zamiast zlota?
~olo 14-06-2010 14:08
Mam pomysł jak w unii kasa się przelewa to napiszmy program Uwolnić c...na kupmy im za te pieniądze wozy kolorowe (żeby Maryla miało o czym śpiewać) i puśćmy c...nów wolno , bez prawa powrotu. Ja dołożę się do pierwszego wozu, szukam chętnych
~Gosć1136 14-06-2010 15:52
~gość 1136 14-06-2010 15:59
Nigdzie nie pracują bo nie musza jak wszystko maja za darmo. Dlaczego my rodowi Polacy,gdzie nasi przodkowie przelewali krew za wolność tej ojczyzny,zyjemy w skrajnej nedzy,bez pracy ,bo cały przemysł w Kowarach zlikwidowany.Dlaczego nikogo nieobchodzi los wilu rodzin których niemaja gdzie mieszkać,nie stać ich na kupno książek do szkoły dla swych pociech. I jak ktoś mi powie że to nasi Romowie,to odrazu maże abym został komendantem obozu,wówczas mogli by być moji
~Nett 14-06-2010 16:05
Ciekawe czy autorzy książki ,,...Nasi Romowie" uwzględnili wylęgarnię wszy i smród które to za sprawą Romów właśnie, już niebawem staną się główną wizytówką Kowar
~gośc1136 14-06-2010 16:06
Mieszkańcy miasta Kowar poinni zrobić referendum i zrobić raz na zawsze z nimi porzadek i z władzami Kowar.Burmistrz i jego świta powinni razem zamieszkać wspólnie z c...nami.Musi sie wkońcu skończyć to całe dziadostwo.Powinnismy ich wygonic stad razem z władzami miasta. Doprowadzili nas Polaków do skrajejnego ubustwa ,zabrali nam prace, zabrali nam przyszłość,nadzieje.Dość tego.
~Gosć1136 14-06-2010 16:19
Stałem kiedyś w sklepie,przedemną wiekowa staruszka opowiadała ze łzami w oczach. ...Patrz Pani dostałam emeryture i nawet nie stać mnie na lekarstwa,moja rodzina zgineła w czasie wojny,ojciec walczył na froncie,matke wywiezli na roboty i już nie wróciła.Kiedyś złapali mnie niemcy i byłam przsłuchiwana,bito mnie strasznie,ale to nic w porównaniu jak trzymano mnie przez dwa tygodnie do szyji w wodzie....łzy kapały jej z pod powiek.Potem drżacymi dłońmi sięgneła do portfela szukajac jakis drobnych aby uregulować dług za kilka pomidorów i cebule. Potem poszedłem do innego sklepu po tytoń,kupuje ten najtańszy bo na inny mnie nie stać.Przedemna stoi trzech c...nów i kazdy kupuje po wagonie Malboro.
~ANTY 14-06-2010 16:46
To dlaczego jak kazdy jest przeciwny c...nom nikt nie probuje nic robic ?! Przeciez KUR*** jestescie wiekszosc i macie cos chyba do powiedzenia w SWOIM miescie ?! Moze naprawde przydalo by sie zrobic wjazd przed urzad miasta i pokazac ze oni sa nie potrzebni a nawet przeszkadzają !!!
~ciekawe co na to pipi 14-06-2010 16:52
ciekawe co na to pipi
teessi 14-06-2010 17:51
Do ANTY - Taki "wjazd" przed urząd trąci pogromem mniejszości narodowych. Porządek należałoby egzekwować w cywilizowany sposób. Jeśli to brudasy, to powinien do nich trafić SANEPID z tamtejszym odpowiednikiem kogoś z ZGL i ze strażą miejską, a jeśli takiej nie ma, to z policją. Strażnicy w Jeleniej Górze łupią kary właścicielom posesji za nie przystrzyżony trawnik przed domem lub za nie wygrabione liście albo nie uprzątnięty śnieg zimą. Ci ludzie powinni być karani za zanieczyszczanie środowiska, za śmiecenie itp. Jeśli kar pieniężnych nie można wyegzekwować, to są przecież kary zastępcze. Do pik-pok - jak czynia takie rzeczy, to należy ich sfotografować i przekazać te foty Policji. Myślę, że tam będą wiedzieli, co z tym zrobić.
teessi 14-06-2010 17:58
Najlepiej piszcie pisma do tych trzech instytucji, będą zmuszeni zareagować na zgłoszenia o nieporządkach. Od tego są.
teessi 14-06-2010 18:03
A ksiażka może być naprawdę ciekawa, bo ich obyczaje są całkiem inne niż Polaków. Można ich nie rozumieć, ale dowiedzieć się tego i owego nikomu nie zaszkodziło. Jednak jeśli jest to sfinansowane w całości z funduszy unijnych, to powinno być dostępne BEZ ODPŁATNOŚCI.
teessi 14-06-2010 18:26
A najlepiej, jakby zamieszkali na placu Ratuszowym. W Jeleniej Górze. Oni na pewno nie narzekaliby na hałasy.;-)
~bang 14-06-2010 18:34
NO TO NA WYBORY!!! I WYBRAĆ PARTIE ORAZ PREZYDENTA KTÓRY UCINA DOTACJE ORAZ RÓŻNEGO RODZAJU ZAPOMOGI DLA TAKICH GRUP ETNICZNYCH!!!...
~ufo 14-06-2010 19:52
ale jaja dajcie im jeszcze mieszkania na 1go maja albo na osiedlu
~ 14-06-2010 19:59
Gdyby ktoś z wypowiadających się tu wielkich mądrych obywateli, zanim napiszę jakieś durnowate zdanie wysilił się i poszperał w internecie na temat romanipen czyli kodeksu Romów, to znalazłby odpowiedzi na wszystkie pytania odnośnie zachowań tej mniejszości. Są tacy nie dlatego, że robią na złość nam wspaniałym nietolerancyjnym Polakom, ale takie mają zasady bycia. A nieczystości w rzekach? Wystarczy poczytać o rytualnej czystości i zjawisku skalania.
~Brzydki Ziutek 14-06-2010 20:03
Ludzie dajcie już spokój z tymi c...nami !!! Ja sam mieszkam w Kowarach od czterdziestu lat i jakoś mi oni nie przeszkadzają..Po prostu żyją sobie z boku..Wyłazi z Was nietolerancja i uprzedzenia rasowe..Nie ma co - Europejczycy pełną gębą..A ktoś tu wyżej napisał,że to wylęgarnia przestępców..Bez przesady..Jakoś tak się składa że przestępstwa w naszym mieście popełniane są przez Polaków.Nie pamiętam kiedy jakiś c...n dokonał u nas zabójstwa,włamania czy gwałtu.A Polak i owszem.Więc może zanim zacznie się naprawiać i oceniać innych,najpierw powinno się popatrzyć na siebie,na swoich rodaków.
~ 14-06-2010 20:42
c...n nie dokona przestępstwa bo tego zabrania mu właśnie romanipen. nie zgwałci kobiety bo kobieta od pasa w dół jest nieczysta i wtedy jednoznacznie zgodziłby się na rytualne skalanie, czyli stałby się nieczystym, a to łączy się z tym, że jest źle postrzegany przez pozostałych członków kasty.
~ 14-06-2010 20:50
Romowie maja to do siebie, ze nie garna sie do pracy. Tak juz jest na calym swiecie. A komu to przeszkadza? Za moje nie zyja. Ale wole ich, bo sie ich nie boje. Nie napadna, nie najada po pijanemu, nie zaciupia w ciemnej ulicy. Chodza sobie i leniuch...ja.Czasami te panie c...nki sa namolne, bo chca wrozyc. Ale reszta wam tez przeszkadza? Taka ich natura! troche tolerancji. Dajcie im spokoj, omijajcie z daleka i juz. Ja sie w ciemnej ulicy na Zabobrzu nie boje "c...na", a "kogo innego"-tak, jak najbardziej.....
~ 14-06-2010 20:56
...ktos pisze, ze trzeba ich wyrzucic...dokad? utworzyc c...nowo? jak juz kiedyc utworzono Izrael dla Zydow? i co z tego wyszlo? chodzicie , biegacie do kosciola-nie wstyd wam tak pisac? jestescie nietolarancyjni i obrzydliwi. Zydzi, Romowie, czarnoskorzy, innowiercy, geje sa w tym kraju biedni. Zapytajcie sie ksiedza w niedziele, czy tak wolno.Czytam te wypowiedzi i robi mi sie slabo.
~ 14-06-2010 21:06
Za każdym razem, kiedy czytam znakomitą książkę Adama Bartosza pt. „Nie bój się c...na”, frapuje mnie zawsze jedno jego stwierdzenie - że Romowie, będąc w Polsce od dobrych kilkuset lat, stanowią dla nas nadal jedną z najbardziej nieznanych polskich mniejszości. Niewiele wiemy o ich kulturze, wartościach czy honorze. Wyszło parę znakomitych prac na ten temat autorstwa Jerzego Ficowskiego, Lecha Mroza czy Andrzeja Mirgi. Ale to chyba nadal za mało, by zmienić wizerunek tej grupy w społeczeństwie polskim. W dodatku Romowie są grupą niezwykle hermetyczną, niechętnie udzielającą informacji na swój temat i często karzą w sposób dotkliwy „informatorów” z własnego środowiska. Problemy rozpoczynają się już od samej nazwy tej społeczności (czyli jej etnonimu). W tekście stosuję określenie "Romowie", od czasu do czasu posiłkując się nazwą "c...nie". W Polsce na skutek nacisku samych organizacji romskich od tej drugiej nazwy się odchodzi, gdyż ma ona zdecydowanie negatywny wydźwięk (przypomnijmy czasownik „c...nić”). Ale niektóre europejskie grupy cygańskie nie identyfikują się z nazwą Romowie (np. niemieccy Sinti i Manusze), godzą się natomiast być objęci nazwą "c...nie". Dlatego często w literaturze na tematy romskie spotykamy się z następującym pełnym określeniem tej grupy w Europie: „Romowie/c...nie oraz Sinti i Manusze”. Ma to zadowolić każdą ze stron przywiązaną do własnej nazwy. W Polsce liczebność Romów możemy określić na około 25 tys. Według samych stowarzyszeń romskich jest ich ponad 30 tys., zaś źródła obcojęzyczne podają liczbę 50-60 tys. Romowie stanowią obecnie największą mniejszość narodową w Europie, liczącą ponad 8 mln osób (niektóre źródła mówią o ok. 12 mln). Trudności z policzeniem się dotyczą zresztą prawie każdej mniejszości narodowej i etnicznej. Dodajmy, że z ogólnej liczby dwie trzecie grupy romskiej zamieszkuje kraje Europy Środkowej i Wschodniej (przede wszystkim Czechy, Słowację i Węgry) i Południowej (Rumunię, Bułgarię oraz państwa byłej Jugosławii). Ten fakt jest ważny, gdyż wskazuje, że problem Romów jest „przypadłością” głównie naszej części Europy.
~gość1136 14-06-2010 21:07
Do samych c...nów osobiście nic nie mamy.Chodzi o sprawiedliwośc!!! Oni mieszkają tu od wielu pokoleń i są takimi samymi obywatelami jak my.Tylko my polacy jesteśmy dyskryminowani we własnym kraju!!! c...nie dostaja za darmo wyremontowane mieszkania!!!Mają za darmo edukację!!!dzieci maja za darmo pomoce i ksiazki do szkoły!!!Co miesiac państwo im płaci!!!Na zime dostaja deputat na opał!!!Więc PYTAM SIĘ DLACZEGO MY POLACY JESTEŚMY GORZEJ TRAKTOWANI OD c...nÓW!!!!
teessi 14-06-2010 21:43
Do 14-06-2010 20:42 | ~ Ale zauważ, że c...nie stosuja romanipen wyłącznie wobec siebie, a nie wobec "gadzio". Mają w tym zakresie podwójną mo...lność. Temu nikt nie zaprzeczy. Oni nas też za bardzo nie tolerują, już samo określenie nie-Romów tym ww. pogardliwym mianem o tym świadczy. Współczuję natomiast ich kobietom, które są u nich traktowane jak przedmioty.
~ 14-06-2010 22:00
Do 14-06-2010 20:56 | ~ Kobieto, a jak Niemcy traktują c...nów u siebie? Tam szybko zrobili z nimi porządek. Wygodnie z innego kraju popisać sobie o c...nach, zwłaszcza, jak się sporą część wypowiedzi skopiuje z internetu za wikipedią albo innym źródłem, a w wygodnym zaciszu, z dala od tego narodu, oskarżać Polaków o nietolerancję. Pomieszkaj trochę w Kowarach, blisko c...nów, a wtedy pisz co chcesz. Wejdź latem do autobusu pełnego "Romów", zobaczysz ile czasu w nim wytrzymasz.
~do znawcy????sic! 14-06-2010 22:04
Szczypek 14-06-2010 22:30
"c...n nie dokona przestępstwa bo tego zabrania mu właśnie romanipen" to super, albo powyłudzać pieniądze 'na głuchoniemych' albo zatrzymywać samochody na środku drogi 'bo są z turcji i skończyło się paliwo' (zaoferowałem że podjadę im na stację i przywiozę trochę, nie chcieli ;P) to już im nie zabrania :P a czy czasem romanipen nie zabrania im też pracować? takie odnoszę wrażenie...
~ 14-06-2010 22:59
szczypek poczytaj o tym w internecie naprawde sporo jest informacji o kulturze i tradycji romskiej. znajdziesz odpowiedzi na wszystkie trapiące Cię pytania. Gość1136 mnie to też boli, co sama bardzo chętnie przyjęłabym od państwa mieszkanie i dopłaty do wszystkiego, ale nie stanowię mniejszości narodowej więc nic nie dostanę. I tu właśnie pretensje powinny być kierowane do państwa nie do Romów. Nie stawia im się żadnych warunków odnośnie otrzymywanej pomocy socjalnej, a przecież jak dają to się korzysta.
~ 14-06-2010 23:02
A co do kultury Romskiej. Nie mnie ją oceniać.
~ 14-06-2010 23:54
Moje spotkanie z c...nmi to szkody 2 wybite szyby i złodziejstwo koszt ok 18oo zł.
~ ..do 16:52 !! 15-06-2010 0:23
~Pani pochodzenia romskiego postawiła mi karty,a ..*tam wyczytała ! ..stracę "nicka" !
rymcycymcy 15-06-2010 0:48
To ja już rozumiem czemu piorun gwizdnął w centrum Kowar ! ...:)
~ 15-06-2010 8:21
Do 22:00 piszesz dyrdymaly. Niemcy nie robia z nikim "porzadku". c...nie, Turcy, Jugoslowianie itp., ktorzy nie maja pracy siedza na socjalu (Hartz IV). Niemcy siedza cicho i placa-ja tez, bo przeciez place podatki. Tak juz jest i nie da sie tego zmienic. O JAKIM porzadku ty piszesz? widac nie masz pojecia, jesli tak gryzmolisz.Tutaj takie wypowiedzi, jak w jelonce o "c...nach" nie przeszly by przez "eter". Nikt by tego nie wydrukowal. Panuje tu o wiele wieksza tolerancja (=chociaz paru idiotow i tu sie od czasu do czasu wychyli ale szybciutko ucieraja im nosa) . Nie zapomnij, ze minister spraw zagranicznych tudziez burmistrz Berlina to geje i nikomu to nie wadzi. Wyobrazasz sobie w Polsce taka sytuacje, ze pan Kaczynski wszem i wobec oglasza :"jestem gejem". Zaciukali by go. Opowiadasz bajki. Byles 2 razy na zakupach w Görlitz i tyle wiesz o Niemcach.
~do 22:00 15-06-2010 16:58
maluczki jestes...i co z tego, ze wiadomosci i internetu? a ty nie czytasz? nie informujesz sie? nie szukasz? a to szkoda....doksztalcanie-nawet internetowe- nie zaszkodziloby ci....bo te wiadomosci "z twojej glowy" :niczym nie potwierdzone BZDETY sa takie zalosne... A to o tolerancji: http://www.rp.pl/artykul/17,88470.html
~ 15-06-2010 17:26
do 15-06-2010 08:21 | ~ Przejedź się autobusem pełnym Romów letnią porą, ale tutaj, u nas - z Jeleniej Góry do Kowar lub z Kowar do Jeleniej Góry. I nie wysiadaj na pierwszym lepszym przystanku. Spróbuj się z nimi zaprzyjaźnić. A wtedy pisz co chcesz.
~ 15-06-2010 18:23
Do 08:21 - A gdzie w moim poście jest jakakolwiek wzmianka o gejach? Nie dośpiewuj sobie. Co do "Romów" - przejedź się autobusem pełnym "Romów" z Kowar do Jeleniej Góry i z powrotem, a najlepiej latem, jak jest upał. I nie wysiadaj na pierwszym napotkanym przystanku, wytrzymaj do końca. A potem opisz swoje odczucia.
~ 15-06-2010 19:03
...no to wyrzuccie ich z Polski do c...nOWA. Jak juz kiedys Zydow "przesiedlili" (=niby dobrowolnie) do Izraela. I co z tego wyszlo? Czasami trzeba cos wytrzymac (ten autobus), bo tak juz w zyciu jest. W Niemczech trzeba "przetrzymac" tez pare tym podobnych zjawisk. Zycie nie sklada sie z samych zapachow...a menele w Cieplicach (rodowici rodacy) wam nie przeszkadzaja? A Polacy za granica? czy wiesz, jak ONI sie zachowuja??? Jesli widzisz pijanego na ulicach Londynu mozesz byc pewny-to Polak. Nie zajmujcie sie p...lami. Nie traccie energie na blahostki-sa wazniejsze sprawy. A na nos w tym autobusie zaloz...klamerke.
~ 15-06-2010 20:07
Do 19:03 - Ja rzadko odbywam trasę między Jelenią Górą a Kowarami, ale współczuję kowarzanom tego, co muszą znosić. Przy kilku poprzednich artykułach opisywali to co widzieli na własne oczy. Nie chcę pisać, aby czytającym nie zrobiło się niedobrze. Zobacz jak traktują swoje kobiety, w jakim wieku one rodzą swoje pierwsze dzieci. O tym pisała prasa i pokazywała to telewizja. To są jedenasto- i dwunastoletnie dziewczynki. Co do klamerki - sama ją sobie załóż. ;-)
~ 15-06-2010 20:10
do 19:03 - To, że Żydów przesiedlili do Izraela w 1968 r., jest haniebne, nie było to dobrowolne, ale nie uczynił tego naród polski lecz rządzący reżim komunistyczny, i doskonale o tym wiesz.
~ 16-06-2010 8:08
...o jenyyyyyyyyyyy...czy ja napisalam, ze Zydow przesiedlili Polacy???? ludzie, Niemcy tu tez maja Turkow, Jugoslowian itp. MILIONY!!!! Procentowo zyje w Niemczech obcokrajowcow bez porownania wiele wiecej . I trzeba to wytrzymac, bo nie ma innej rady. PO PROSTU NIE MA. Tak jak c...nie maja prawo do pobytu i zycia w Polsce, tak i Turcy...itp. w Niemczech.Zyja tu na roznych prawach. Mozna sie wkurzac i pisac dlugie posty na ten temat, ale...to nic nie da.W Polsce jest zbyt duzo powaznych problemow (alkoholizm, bezrobocie, kiepska sluzba zdrowia, slabowita oswiata i edukacja, opieka socjalna w oplakanym stanie), zeby uczepic sie c...nskiego smrodku w autobusie. A kiedy dzieci rodza-to ich sprawa. Znam tutaj (w Niemczech) Turczynke, ktora w wieku 14 lat miala juz 2 dzieci. I nikt sie tym nie denenrwuje. Jest takie przyslowie: "samemu zyc i komus pozwolic zyc" .....Szkoda waszej energii na p...ly.
~ 16-06-2010 18:15
To po co wypisujesz tutaj swoje pseudomądrości? Nie szkoda tobie energii na to?
~ 16-06-2010 20:08
Wipisuje je, bo mam ciagle nadzieje, ze moze dotrze. Jesli jeden na 1500 czytelnikow zastanowi sie po przeczytaniu mojego komentarza nad swoim postepowaniem i chorymi, nienawistnymi myslami- to mam juz sukces. I tak bede trzymac. Nie podoba ci sie= nie czytaj. Zasada prosta jak drut...a poza tym pisze sie: "nie szkoda CI energii...itd". Polecam slownik zasad gramatycznych. Niedrogi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przystań w śmieciach

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Remont hali sportowej

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
713
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%