MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Napad z bronią w Sobieszowie – to były ćwiczenia

Wiadomości: Region
Piątek, 5 grudnia 2014, 8:46
Aktualizacja: Sobota, 6 grudnia 2014, 7:11
Autor: Mea
Fot. Mea
– Napastnik postrzelił ratowniczce kolano – wołano podczas akcji przy Transgranicznym Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie. Na szczęście to tylko jeden z przypadków podczas Manewrów Medycznych „Zima”, które odbywały się wczoraj (04.12.) na terenie regionu jeleniogórskiego.

W manewrach brało udział ok. 200 strażaków, energetyków i pracowników firmy farmaceutycznej z 42. ekip ratowniczych m.in. z Warszawy, Wrocławia, Bogatyni, Legnicy, Poznania, ze Szczecina, Jeleniej Góry oraz z Czech. Są to ćwiczenia dla grup z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

- Uczestnicy mieli wyznaczone miejsca m.in. w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, czy Jeleniej Górze, gdzie musieli wykonać zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Przy trasie biegowej w Sobieszowie zmierzyli się z urazami kończyn, powstałymi na skutek upadku, z wychłodzeniem oraz urazami głowy – mówił Tomasz Trusewicz, młodszy aspirant z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, który na manewrach pełnił funkcję koordynatora.

- W kolejnych miejscach, m.in. przy kościółku Wang w Karpaczu, udzielali pomocy osobom z zatrzymaniem krążenia, a w jeleniogórskiej firmie Zorka, mogli przećwiczyć działania na terenie zakładu przemysłowego – dodał.

Z pierwszym zadaniem musieli zmierzyć się ratownicy z firmy farmaceutycznej US Farmacja z Wrocławia. – Nasza grupa działa kilka lat. Już trzeci raz jestem na manewrach w Jeleniej Górze, które są świetnie organizowane i można się tu wiele nauczyć – mówiła Nina Giczela.

- Zadanie nas zaskoczyło, bo napastnik zaczął grozić pistoletem naszej koleżance i „przestrzelił” jej kolano. Okazało się, że to nie było tylko zadanie ratownicze, w którym musieliśmy udzielić pomocy osobie z urazem miednicy, ale również zareagować na atak osoby z bronią, co nie było łatwe – stwierdziła Joanna Rogóż z Wrocławia.

Podczas manewrów instruktorem był również Wojciech Dziuba z Zakładu Karnego we Wrocławiu, który uświadamiał ratownikom, w jaki sposób powinni zachować się wobec człowieka, który posiada broń.
- Strażacy nie są przygotowani do takich działań, dlatego wprowadziliśmy do programu manewrów zadanie z bronią - wyjaśniał .

Uczestnicy różnie reagowali na niebezpieczną sytuację. - Obezwładniliśmy napastnika, który jednak postrzelił naszego kolegę. Musieliśmy opatrzyć mu ranę i zatamować krwotok, który zagrażał jego życiu. Cieszę się, że mogę poprzez praktykę doszkalać się - stwierdził Mariusz Bobel ze Straży Pożarnej w Legnicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ewakuacja w Szklarskiej Porębie

Wpadka fałszerzy

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Komentarze (20) Dodaj komentarz

Ryba 5-12-2014 9:51
Na Chojniku odbywają się turnieje rycerskie. Apeluje o szkolenie na wypadek napaści rycerza.
~ 5-12-2014 11:53
Tomek zdjęcia ci z bliska robią a ty takie nieogolony ;)
~Nitro 5-12-2014 12:13
To Talib na pewnu jest mu zimno
~myk 5-12-2014 12:16
Śmiech na sali...cwiczenia....jak by to było naprawde to by się osrali.
~lukasz_sz 5-12-2014 12:24
„Transgranicznym Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie” hehehe... dobre sobie... Jedyne granice jakie to „Centrum” przekracza to granica KPNu i granica absurdu.
~XoIoX 5-12-2014 12:57
Ale u was w Polsce to chyba z krucyfiksem sie atakuje ludzi ?
~0-0 5-12-2014 13:33
Przystojny ten "napastnik"
~mieszzkaniec 5-12-2014 18:48
To do tego teraz służą otwarte z wielkim hukiem trasy do narciarstwa biegowego pod Chojnikiem? No tak, druga zima bez śniegu więc nawet przysłowiowy pies z kulawą nogą tam nie zagląda (przysłowiowy, bo właśnie mieszkańcy z psami zostawiającymi po sobie kupy to jedyni użytkownicy tych tras). Proponuję, aby w następnej kolejności zorganizowało tam swoje ćwiczenia Kółko Rolnicze Siedlęcin. Ćwiczenia w łataniu dziur, które już są w asfalcie po nieco ponad roku po oddaniu tras do użytku.
~44 5-12-2014 19:05
Wielki pusty parking i mała grupka reanimująca na środku jednego człowieka. Jedyny przejaw ludzkiej aktywności jaką to śmieszne Centrum widziało od miesięcy. Przerażające, jak wywala się w Polsce w błoto publiczne pieniądze.
~ 5-12-2014 19:19
absurdem to jest całe te "Transgraniczne" Centrum Turystyki Aktywnej. Nie dość że bzdurna inwestycja w parku narodowym to jeszcze teraz organizuje się jakieś festyny żeby w ogóle coś tam się działo. Czy jest choć jedna osoba w KPN która myśli ?
~oczywiście że tak 5-12-2014 20:22
Pompatyczna nazwa, wielki pusty parking i ogromny budynek wybudowany nie wiadomo po co i wiecznie zamknięty na trzy spusty. Tak się w Polsce wywala w błoto unijne fundusze. Wybudować za unijną kasę łatwo, ale potem trzeba to jeszcze utrzymać. Dyrektor KPN powinien teraz płacić z własnej kieszeni za swoje fanaberie. Bezdennie głupia gigantomania!
~plus dodatni 5-12-2014 23:08
plus jeszcze ile łądnej kostki :) kto za to zabacalował?
~Wiocha 6-12-2014 4:42
A jaka tajemnica !!! Nawet nie podali w mediach ;) po co może jeszcze by się ktoś czegoś nauczył , dzieci ze szkoły poszły by sobie na pokaz 👀 połączony z nauką Ale po co ? Szybka akcja , obiadek :) i do domciu na wesoło
~Sobieszów City 6-12-2014 13:55
Nie ma to jak pompatyczna nazwa na kawałek parkingu z już wyłażącą trawą pomiędzy kostką i 1,5 kilometra dziurawego asfaltu. Transgraniczne Centrum Turystyki Aktywnej - koń by się uśmiał.
~do Wiocha 6-12-2014 14:41
W mediach było wcześniej podane, a dzieci ze szkół też były. Żadna tajemnica.
~ 6-12-2014 17:53
Nie żeby bronić dyrektora KPN ale to centrum od 7 boleści to nie inicjatywa jego. W kategorii głupie pomysły mamy też kilku innych miejscowych znaffcow.
~ 6-12-2014 21:15
Dyrektor KPN też za nią odpowiada, skoro dzieje się to na terenie KPN. Czyja inicjatywa, to już sprawa drugorzędna. Już sam fakt, że trasy do narciarstwa biegowego powstały w miejscu gdzie prawie nigdy nie ma śniegu, pokazuje że tego pana zdrowo pогąbało.
~do 21:15 6-12-2014 22:56
A tobie z myśleniem, to nie po drodze.Te trasy nie tylko służą narciarzom , w Sobieszowie o tym nawet dzieci wiedzą, a ty na okrągło to samo :(
~ 7-12-2014 0:47
Do 22:56: O, "klient.box" znowu ujada - etatowy troll z Karkonoskiego Parku Narodowego. Widać nawet pan panie rzeczniku KPN nie wie, że te trasy miały poczatkowo służyć m.in. narciarzom biegowym, np. planowano nawet je ratrakować. Za chwilę znowu zaczniesz pisać jako "mama", "gimnazjalistka", "zawodnik123" i Bóg wie jakich jeszcze nicków używasz, próbując zagłuszyć krytykę i obrażając niewygodne osoby? To przykre, że w taki sposób działają dzisiaj rzecznicy w mediach. Cóż, jaka firma, taki jej rzecznik - co wam innego pozostaje?
~liczyrzepka 7-12-2014 18:17
No cóż, Karkonoski Park Narodowy pod wodzą obecnego dyrektora tylko w pijarze jest dobry. Tymczasem efekt jest odwrotny od zamierzonego. Kolejna wyasfaltowana dorga, kilka uśmiechów do kamer z tej okazji i myślą, że ukryją fakt, że ta instytucja to jedna wielka patologia. Wystarczy np. zajrzeć do książki adresowej parku i widać, jak rządzi tam nepotyzm.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Doczekają się ronda

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Nietypowy finał Ligi Rocka

Burza po interwencji w autobusie miejskim

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%