MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Nalot miłośników Grunau Baby

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ JEŻÓW SUDECKI
Środa, 19 maja 2010, 8:32
Aktualizacja: 8:38
Autor: Angela
Fot. Angela
Od poniedziałku do Jeleniej Góry zjeżdżają niemieccy, holenderscy i czescy miłośnicy szybowców Grunau Baby, przed wojną produkowanych w Jeżowie Sudeckim. Dzisiaj mają pojawić się już wszyscy uczestnicy tych zlotów wraz z szesnastoma szybowcami. W weekend mieszkańcy będą mogli podziwiać umiejętności pilotów oraz dopieszczone statki powietrzne.

Miłośnicy Grunau Baby spotykają się już po raz trzydziesty pierwszy, w Jeleniej Górze będzie to trzecie spotkanie. Ponad pięćdziesięciu pasjonatów, którzy zjechali do stolicy Karkonoszy całymi rodzinami, zostanie u nas aż do 28 maja.

– Szybowiec Grunau Baby został wymyślony i skontruowany w Jeżowie Sudeckim, ponieważ kiedyś ta miejscowość nazywała się Grunau i ludzie, którzy otworzyli zakłady szybowcowe, postanowili wyprodukować szybowiec, który byłby szybowcem uniwersalnym i dość nowoczesnym, jak na tamte czasy. I stąd też nazwa – „dziecko Grunau” – wyjaśnia Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego.

Na świecie są ludzie, których pasjonuje posiadanie tych szybowców i utrzymywanie ich w takim stanie, że one są cały czas przydatne do lotu. Od pewnego pasjonaci postanowili przyjeżdżać z tymi szybowcami do kolebki, Jeżowa Sudeckiego. Byli tu w 2004 i 2008 roku, z tym że pierwszy raz był to zlot miłośników wszystkich starych szybowców, a w 2008 tylko szybowców Grunau Baby.

W poniedziałek przyjechał już organizator mitingów, do dzisiaj mają dojechać wszyscy z uczestników zlotu.
- Mam nadzieję, że pogoda dopisze i uczestnicy będą mogli złożyć te niezwykle piękne, dopieszczone szybowce, i będą mogli szybować nad Kotliną Jeleniogórską, gdzie bardzo im się podoba – mówi Jacek Musiał.

Od ich ostatniego pobytu zaistniały poważne zmiany estetyczne na Górze Szybowcowej, które mamy nadzieję im się spodobają i za rok znowu do nas przyjadą. Tymczasem mieszkańcy już w najbliższy weekend będą mogli wybrać się na szybowcówkę i podziwiać wydarzenie.

Planowane są loty za holem, wyciągarką, przy starcie z lin gumowych, będzie też wykorzystana ścieżka, która jest nowością. – Sporządziliśmy specjalny taras widokowy, który umożliwi mieszkańcom oglądanie tego, co będzie się działo z bezpiecznej odległości, ale w kontakcie z tym wszystkim. Ten zlot jest bowiem unikatem na skalę światową. Dwa lata temu podczas tych lotów Górę Szybowcową odwiedziło kilkaset osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Parking na... przejściu

Śmierć na żwirowni

Komentarze (5) Dodaj komentarz

rymcycymcy 19-05-2010 10:18
Może zrobić zlot pontonów ...pogoda sprzyja ! :)
~rymcy 19-05-2010 11:25
Tak tak, wyskocz ze swoją dmuchaną motorówką i idź się pobawić na Pilchowice.
~cymcy 19-05-2010 14:34
jakie pilchowice ??? cymcy nawet w kaluzy by sie utopil !
~Robson 19-05-2010 21:06
Miejmy nadzieję, że pogoda się poprawi do weekendu;) Trzeba to zobaczyć!!;D
~oko 19-05-2010 23:49
Połowa tych Grunau Baby rozleci się w czasie transportu przez dziurawe Dudek Crazy...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Walczyli o Puchar Wójta

Czytelniczka: drogo i brudno

Pamięci poległych

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
651
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%