MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Naleśniki z fantazją miłością podlane

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 26 lutego 2010, 10:12
Aktualizacja: 10:19
Autor: Ania
Fot. Ania
Naleśnikowe sakiewki, torciki i wiele innych ciekawych kompozycji przygotowali wczoraj uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych przy ulicy Leśnej w Jeleniej Górze. Zmierzyli się w kolejnym konkursie gastronomicznym. W jury zasiedli zaś znani i doświadczeni kucharze.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie niebanalnych naleśników. Trzeba przyznać, że udało im się to. Jedna z drużyn przygotowała danie francuskie, z którym związana jest historia miłosna.

– Wykonaliśmy naleśniki Suzette, które są jednymi z najpopularniejszych w całej Francji. Ich nazwa wywodzi się od pięknej Suzette z Paryża, która była ukochaną przyszłego króla Anglii Edwarda VII. Zaprosił on ją do jednej z lepszych w owym czasie restauracji. Kucharz przygotował naleśniki z pomarańczami w likierze pomarańczowym. Niechcący podpalił je, a w związku z tym, że w sali znajdowało się wiele osób musiał podać pięknej pani płonące danie. W pierwszej chwili dama była rozgoryczona, ale później zachwycała się ich smakiem – opowiada Piotr Lipiński, który płonące naleśniki wykonał wraz z Michałem Andrusiewiczem.

Wczorajszy konkurs zapoczątkował cykl, który odbywać się będzie w każdy, pierwszy czwartek miesiąca. Udział w nim wezmą uczniowie, znający niekonwencjonalne przepisy kulinarne. Za każdym razem przygotują potrawy, związane z innym tematem przewodnim. W marcu młodzi kucharze zmierzą się z makaronami.

– Chcieliśmy uaktywnić naszych uczniów. Zależało nam także na nawiązaniu współpracy z doświadczonymi kucharzami. Cieszymy się, że przyjęli nasze zaproszenie – mówi Elżbieta Owczarek, organizator i nauczyciel przedmiotów gastronomicznych.

W jury we wczorajszym konkursie zasiedli: Mariusz Tkaczyk, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników, Piotr Motała – szef kuchni w Pałacu Staniszów oraz Dariusz Wyborski – szef kuchni w Hotelu Mercure w Jeleniej Górze. Panowie należą jednocześnie do powstającego obecnie Sudeckiego Klubu Szefów Kuchni. Młodych kucharzy obserwowali także uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze.

– Wśród uczniów są osoby, które otarły się już o dobrą kuchnię. Młode diamenty wymagają jednak szlifu. Dzięki konkursom, kreuje się je. Chcemy też, żeby najzdolniejsi wzięli udział w ogólnopolskich konkursach. Zależy nam na tym, żeby ktoś reprezentował Jelenią Górę – mówi Mariusz Tkaczyk.

Z organizowanego cyklu konkursów cieszą się również sami uczestnicy. - Jesteśmy zadowoleni z konkursu. Cieszymy się, że wybraliśmy akurat ten zawód. Gotowanie jest dla nas nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. Musieliśmy się zmierzyć, co prawda, z nową sytuacją, bo naszą pracę obserwowało wiele osób. Jest to na pewno jakaś presja, ale było warto i cieszymy się, że oceniali nas tak doświadczeni i uznani kucharze – mówi Natalia Przygoda, uczennica klasy II A.

Ogłoszenia

Czytaj również

Lwóweccy zwycięzcy "Wielkiej Ligi Czytelników"

Czas na egzamin ósmoklasisty

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (15) Dodaj komentarz

nakatomii 26-02-2010 10:34
.....wow MNIAMuśno się zrobiło,dzisiaj na obiadek naleśniorki..;))
~Yeti 26-02-2010 10:44
Oni się naćpali że tak się uśmiechają.
~Piękny Roman 26-02-2010 13:38
Mniam.....Aniu a ciekaw jestem czy popróbowałaś chociaż tych naleśników,czy poprzestałaś tylko na zrobieniu im zdjęć :) Serdecznie pozdrawiam !
diablica 26-02-2010 13:48
otóż to! idę robić naleśniki...
~mniam mniam 26-02-2010 15:44
ale bym zjadła naleśniczka
~ryczaca 40-tka 26-02-2010 19:52
ja wystartuje w marcu mam pyszny przepis z niemiec ma makaron tak owy ugotowac,zahartowac i polac ketchupem, pycha palce lizac,smacznego
~mimi 26-02-2010 19:57
na pl.Piastowskim jest nalesnikarnia ale nie nie wiem czy dobre
~gerwazy 26-02-2010 21:30
Ta ja już wiem jak oni to gotowali... wiele sie dzieje na takich kuchniach. a ta uczennica "pieknie" mowi, ciekawe kto jej to wymysli. nalesniki jak kazde inne. zrobiliby miedzyszkolny konkurs.
rymcycymcy 26-02-2010 21:47
Pamiętam taki komentarz sprzed roku: "...miałeś być naleśnikiem, tylko tato na patelnię nie trafił !" ...to jest właśnie dowód że naleśniki i miłość mają wiele wspólnego ;)
*piipi* 27-02-2010 16:08
~Hi, ..na fotkach *męzczyzni !! ~CIEKAWE ..czy umyli *swoje łapki po wyjśćiu z toalety ??
*piipi* 27-02-2010 16:09
~OJEJ !! ..Nasz *Cycy ..ma znowu *fajny przepis na .. *farsz !!
~*N* 27-02-2010 17:15
Tej uczennicy nikt nie napisał tego ani nie kazał powiedzieć. Ona sama odpowiadała na każde pytania w ten sposób. To, że ktoś młody o takich rzeczach mówi pozytywnie nie znaczy, że miał to napisane na kartce.
~Piękny Roman 27-02-2010 18:15
*piipi* kochane słoneczko,a czy tylko mężczyźni powinni myć ręce po wyjściu z toalety ? Ja akurat jestem za równouprawnieniem :)
*piipi* 27-02-2010 21:44
..do - [~Piękny Roman .. ] ..masz rację !! ..ale pamiętaj ..dziewczynki robią "inaczej" ..**siusiu !
~gerwazy 1-03-2010 19:11
Bo uwierzę... widzę cie często w autobusie i jakoś nie słyszę byś mówiła tak kulturalnie. Bo albo ktoś ci wpycha do ust język albo klniesz. To sam lepiej się wysławiam... A no chyba że do naleśników masz takie uczucia... haha...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Finał konkursu Uczę się bezpiecznie żyć

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Drastyczne billboardy

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1334
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%