MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Najlepszego pielęgniarkom w ich święto

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Poniedziałek, 12 maja 2008, 8:27
Aktualizacja: 8:28
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Ratują ludzkie życie i pomagają chorych, ale zawód ten nie należy już do najbardziej prestiżowych. Zarobki pielęgniarek są marne, a i niewielu docenia ich pracę. Dziś (12 maja) obchodzą swoje święto.

Kilkanaście lat temu o pracy pielęgniarki wielu mogło tylko pomarzyć. Było to zajęcie dla niemal najlepszych. Dziś szpitalach i przychodniach brakuje pielęgniarek, a te które są, ciągle muszą walczyć o godne warunki.

– Sytuacja jest po prostu tragiczna. Nie ma szpitala czy przychodni w Jeleniej Górze i okolicach, gdzie nie brakowałoby pielęgniarek – mówi Krystyna Demkowicz, przewodnicząca okręgowej izby pielęgniarek i położnych. Jest to oczywiście wynik zbyt niskich płac.

Dolna granica ich wynagrodzenia sięga bowiem tysiąca złotych brutto. Górna niewiele ponad dwa tysiące. Jak mówi szefowa izby najmniej zarabiają pielęgniarki z Kowar i Lwówka Śląskiego.

Pomimo tak trudnych warunków finansowych siostry starają się przez cały czas podnosić swoje kwalifikacje. – Bardzo dużo osób robi studia pomostowe, większość z nich za własne pieniądze, bo izby na to po prostu nie stać – mówi Krystyna Demkowicz. W ciągu ostatnich dwóch lat około tysiąca osób ukończyło takie kursy.

A co dla pielęgniarek robi izba pielęgniarek i położnych? Organizuje międzynarodowe sympozja i refunduje część kursów. Rocznie około 25 osobom.
To zdecydowanie za mało – oceniają pielęgniarki.
Pracownicy izby tłumacza jednak, że utrzymują się ze składek i na nic innego nie mają pieniędzy.

Czego poza pieniędzmi życzyłyby sobie więc pracownicy służby zdrowia w Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek? – Uszanowania naszej pracy i godności, życzliwego szefostwa, sprawiedliwości, stabilizacji zawodowej i finansowej, możliwości rozwoju i jak najmniejszej liczby pacjentów – usłyszeliśmy od jeleniogórskich pielęgniarek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Woda z kranów już czysta

Jeleniogórzanie na zlocie DTMZ

Pożar auta przy rondzie  

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 12-05-2008 9:05
Wszystkiego naj, najlepszego.. Dużo cierpliwości, zdrowia i przyjaznych pacjentów Wam życzę!
~xyz 12-05-2008 9:06
Pielęgniarka powinna zarabiać przynajmniej 4-7tys zł miesięcznie. Jej pensja powinna być punktem odniesienia dla pensji lekarza specjalisty, który powinien zarabiać 5-8 krotność pensji pielęgniarski. Jednocześnie dyrektor i administracja nie powinni zarabiać więcej jak 2/3 pensji lekarza specjalisty. Lekarz niespecjalista nie powinien zarabiać więcej od pielęgniarki. Stażysta powinien pracować za 1/4 pensji pielęgniarki. Oczywiście wszystkie te proporcje są słuszne dla pensji pielęgniarki nie mniejszej od 4 tys. Płace w ochronie zdrowia będzie dążyć do tego stanu proporcji w perspektywie 10-15 lat o ile uda się częściowo sprywatyzować "służbę" zdrowia. Kto na tym najbardziej zyska? Pacjent, który nie będzie leczony przez sfrustrowane pielęgniarki i niedocenianych lekarzy. Czemu takie prognozy? Już dzisiaj zarobki lekarzy wybranych specjalizacji oscylują w górnej granicy wyżej opisanego pułapu. Jednak jest to kosztem pracy do późnych godzin nocnych. W perspektywie 15 lat miejmy nadzieję, praca lekarza będzie zamykać się w czasie spędzonym w szpitalu.
~pielęgniarka 12-05-2008 10:03
Bardzo dziękuję Redakcji Jelonki za to, że pamięta o nas, skromnych pielęgniarkach!!!Zawsze lubiłam i lubię swoją pracę, nie wyobrażam sobie innej ...ale...Niestety każdej z nas latek przybywa, już zdrowie nie to , kręgosłupy zniszczone ale jakoś każda z nas dalej pracuje. I tu przychodzi refleksja- jak nas zabraknie, to kto będzie pracował????Bo nowych, młodych pielęgniarek jakoś nie widać!!Która pani po studiach będzie pracowała za takie pieniądze???Wiadomo jaka jest nasza praca, jacy bywają chorzy. Wizja pustych szpitali powinna prześladować tych, co rządzą w naszym kraju, są odpowiedzialni za reformę służby zdrowia. A przecież oni też kiedyś zachorują?? I kto się nimi zaopiekuje?? Wszystkiego najlepszego wszystkim koleżankom pielęgniarkom!!!!
piipi 12-05-2008 10:08
..po zobaczeniu tego ..ZDJECIa juz nic nie napisze .~Boje sie !!.
HankaOdRumcajsa 12-05-2008 10:51
Wszystkiego naj... dla wszystkich pielęgniarek.
~Greg 12-05-2008 12:51
xyg - 4000-7000 zł / mies? poniosło cię
~k.l 12-05-2008 13:15
kazdy by chciał tyle zarabiac?
~Łowca byków 12-05-2008 13:20
Do ~Greg, ale brutto.
~Roman 12-05-2008 16:12
Izby Pielegniarskie powinny pomagac pielegniarkom w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Zyskają na tym wszyscy, a w szczególności pacjenci. Wszystkiego najlepszego Siostry
~piel. 12-05-2008 16:23
Pielęgniarki obecnie muszą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe bo takie są wymogi( medycyna rozwija się ) z tym związane są szkolenia, kursy, specjalizacje . Musimy za takie szkolenia płacić z własnych kieszeni kosztem i wyrzeczeniami dla własnych rodzin. Obecnie dużo mówi się o środkach unijnych może niech okregowa izba pomysli jak je zdobyć jak pisać odpowiednie projekty na potrzeby swojch pielęgniarek. W innych izbach na terenie kraju są duże dofinansowania do szkoleń i jest dużo moźliwości szkoleniowych a u nas nie .
~NIELUDZKI 12-05-2008 19:50
Dlaczego z wielką łaską lekarz dyżurujący podchodzi do pacjenta w szpitalu??????????????????? Bo pracuje najpierw w szpitalu potem w domu- prywatnue, a niekiedy w szpitalu przyjmuje też prywatnie!!!!!!!!!!!! Niech założą im kasy fiskalne tak jak taksówkarzą!!
~prawda 12-05-2008 22:35
A moja babcia leży od ponad miesiąca w szpitalu... na neurologii pielęgniarki były ok, ale na internie- tragedia!!! wielka łaska że podejdą, cięzko im pacjena nakarmić i zrobić wokół niego, nawet jak się prosi... już na pewno czekoladek nie dostaną! rozumiem, że to ciężka praca (ja bym za żadne skarby nie chciała zostać pielęgniarką), ale trochę szacunku dla pacjentów i ich rodzin się należy, bo wredne odzywki są nie na miejscu!! powinny zarabiać dużo więcej, ale odrobina entuzjazmu też jest wskazana...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jest szansa na miliony

Komunikacja miejska nas łączy

Mirsk pięknieje  

Ostrożnie podczas wędrówki na Okraj

Prezes sądu okręgowego grozi procesami

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
425
Tak
80%
Nie
16%
Nie mam zdania
4%