MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Najazd zza Nysy

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 17 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 17 września 2006, 23:08
Autor: rylit
Fot. rylit
Setki Niemców przyjechały w sobotę do Jeleniej Góry. Powód? W gronie laureatów prestiżowej Nagrody Kulturalnej Śląska obok tak znanych twórców polskich jak Tadeusz Różewicz, czy Henryk Tomaszewski, znalazł się niemiecki rzeźbiarz i grafik, Siegbert Amler, urodzony w Jeleniej Górze.

Najpierw uroczystości odbyły się w Filharmonii Dolnośląskiej. Ulicę Piłsudskiego zastawiły auta z niemieckimi numerami rejestracyjnymi. Widać było pracowników ochrony. Nie bez powodu.

W stolicy Karkonoszy zjawił się Uwe Schönemann, minister spraw wewnętrznych i sportu Dolnej Saksonii, który później w Muzeum Miejskim Domu Gerharda Hauptmanna, otworzył wystawę nagrodzonego twórcy. Obecni byli też: Helmut Schöps, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu, K. Rzeźniczek, konsul RP w Lipsku oraz wnuczka pisarza noblisty H. Hauptmann.

Goście zza Nysy oraz samorządowcy z Jeleniej Góry i powiatu w sobotę wieczorem wysłuchali okolicznościowego koncertu w wykonaniu filharmoników dolnośląskich.

Dzieła Siegberta Amlera, grafiki i rzeźby, można podziwiać w salach Domu Hauptmanna przy ulicy Michałowickiej do 30 października. Wystawa jest kolejną z cyklu wystaw przedstawiających wielkich twórców ze Śląska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Udany Piknik Strzelecki

Studium na początek

Nie bądźmy obojętni

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Urzędniczki z ratusza 17-09-2006 18:59
"Najazd zza Nysy" - przecież ten tytuł sugeruje, że przyjazd tylu Niemców (w dodatku na wręczenie nagrody dla ich rodaka; bo należy pamiętać, że Jelenia Góra do 45-tego roku należała do Niemiec) to coś złego. Brawo dla redaktorów za tak wymyślne nagłówki artykułów. Robienie taniej sensacji czasem nie wypada. A treść artykułu nie pasuje (oczywiście na upartego tak - jak w tabloidach) do jego tytułu. Może i komentarz redaktorom jest nie w smak ale takie są nie tylko nasze odczucia.
~IcH 17-09-2006 19:16
Kto dostał ta nagrodę ?
~kazimierzp 17-09-2006 19:49
Nagrodę dostał: Sigbert Amler!;-)
~... 17-09-2006 19:53
Według portalu Sigbert Amler... według nas i wszystkich dobrze poinformowanych: Siegbert Amler.
~woot 17-09-2006 20:24
urzędniczki niech lepiej sie zajmuja swoja praca a nie surfuja po stronach internetowych
~andrzejB 17-09-2006 21:12
.... jakby nie patrzec, w dalszym ciagu istnieje "wielka milosc" do Niemcow, nawet wsrod redaktorow aktualnosci.... ... wstyd!!! i my chcemy w Unii byc powazani? Osobiscie nie przepadam za bracmi z Zachodu, ale... to moja osobista sprawa. Moim zdaniem tego typu zatytuowane aktualnosci to swiadectwo niedojrzalosci tych, ktorzy ten tekst "zmajstrowali".... A fakt obecnosci ochrony w poblizu swiadczy tylko o jednym., nasi sasiedzi zza Nysy nie mieli zbyt duzej ochoty, isc do domu " z buta".... no comments Polak wciaz potrafi...
~do Pań Urzędniczek z ratusza 17-09-2006 21:16
To tylko Pań osobiste odczucia, co ten tytuł sugeruje. Proszę sobie wyobrazić, że pamiętamy, że Jelenia Góra nie tylko do 1945 roku należała do Niemiec, ale i nazywała się Hirschberg. Nam osobiście jest bardzo miło, że Niemcy tu przyjeżdżają. I zrobili bardzo miły najazd w sobotę. Widać, że urzędnicze głowy mają czas na interpretację artykułów, a zwłaszcza ich tytułów. I pewnie na czytanie tabloidów - jak można zrozumieć z zamieszczonego przez Szanowne Panie komentarza. Wbrew pozorom, drogie Panie Urzędniczki, bardzo się z tego komentarza cieszymy! Świadczy on też o Was. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy uśmiechu na ustach i miłej obsługi petentów w ratuszu! Oczywiście po porannej kawce. pozdrawiam Konrad Przezdzięk, redaktor naczelny Jelonki.com
~do Pana Andrzeja B. 17-09-2006 21:32
To przez Pana przemawia jakaś fobia. Nasz redaktor był przy tym wydarzeniu i tekstu nie "zmajstrował". Bardzo prosimy o powsciągliwość w słowach. Jeśli Pan odczytuje ten tekst jako "wielką miłość" do Niemców - to oczywiście Pana sprawa. Jest to po prostu relacja z wydarzenia. Reszta komentarza świadczy o Pana "niedojrzałości" - każda ekipa rządowa ma prawo do ochroniarzy, nie tylko niemiecka, ale i polska. Proszę na przyszłość przemyśleć to, co Pan uprzejmie zamierza napisać Konrad Przezdzięk,redaktor naczelny portalu Jelonka.com
~fantom 17-09-2006 21:33
co w tym złego że ktoś w pracy popija "poranną kawkę" i że ma czas na czytanie artykułów i ich interpretację? zabronione to jest, czy co?
~Wkurzony 17-09-2006 22:43
A jednak tytuły z przed wojny sa ok ? Szybowce - nie ? Adolf - wiadomo, ale do jasnej bądźmy konsekwentni...
~Lotnik 17-09-2006 22:45
Odznaki sportowe są bee, bo są przedwojenne i nie "nasze" nie róbmy wyjątków w tym wypadku.
~DoDo 17-09-2006 22:59
Jako, że dziś niedziela to urzędniczki z ratusza mogą surfować po internecie do woli. W końcu mają czas wolny? W pracy faktycznie powinny zajmować się swoimi obowiązkami, chyba, że do ich obowiązków należy śledzenie internetowych portali regionalnych. Cieszy mnie to, że ludzie z ratusza interesują się co dzieje się w mieście i nie tylko. A żeby wiedzieć co to są tabloidy nie trzeba ich przecież namiętnie czytać. Wystarczy zapoznać się z samym pojęciem i raz na jakiś czas przeglądnąć, by mieć wyrobione zdanie na ich temat. A Pan Konrad Przezdzięk to bardzo ładnie potrafi się wspiąć na wyżyny zawoalowanej uszczypliwości. Pewnie się będzie bronił, że jak to!, że nie! ale wydźwięk odpowiedzi jest jednak wyczuwalny. Upraszam się o zmianę imienia uhonorowanego na poprawne. Dziwię się, że jeszcze tego nie zrobiono. Mimo tego, iż internauci w komentarzach dyskretnie błąd wytknęli. Uszanowanie i pozdrawiam.
~do DoDo i Czytelników 17-09-2006 23:18
Przepraszamy za literowy błąd w imieniu pana Siegberta Amlera.Już został poprawiony. Panie Dodo, wcale się nie będę bronił: opinia pań Urzędniczek mnie nie przekonuje. I nie napisałem, że nie mają prawa surfować po internecie. Proszę uważnie czytać, a potem komentować. Co do dalszej dyskusji proponuję napisać na adres poczty internetowej Jelonki.com - pozdrawiam serdecznie KP
~Robert 18-09-2006 11:22
Byłem jednymz zaproszonych gości na uroczystość wręczenia nagród kulturalnych dla Pana Amlera z Niemiec, który urodził się w Jeleniej Górze w 1929 r., dla Pani Dajewskiej z Polski, a dokładnie z Wrocławia oraz dla Stowarzyszenie im. Edyty Stein. Dobrze się stało,że to właśnie w Jeleniej Górze, a nie we Wrocławiu odbyła się ta uroczystość, to z pewnością jest nobilitacja dla Jeleniej Góry. Szkoda tylko,że przy wielu wypowiedzianych słowach o współpracy między Polską i Republiką Federalną Niemiec i przyszłości w ramach Unii Europejskiej zabrakło młodszych przedstawicieli społeczeństwa niemieciego; średnia wieku gości z niemiec znacznie przekraczała 60 lat. Stąd pytanie z kim mamy współpracować i rozmawiać w przyszłości. Przedstawiciel młodszego pokolenia.
~spostrzegawczy 18-09-2006 20:39
A może przy okazji zafundowaliby tablicę na mojej działce gdzie było gestapo? Byłoby to może lepsze od tego HIRSZBERG.Jelenia Góra ma swoją Polską historię?!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Finał remontu

Odszedł Stanisław Pelczar, przed laty naczelny "Nowin Jeleniogórskich"

Marcin Wyrostek patriotycznie

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

Świętują Niepodległość

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
821
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%