MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Nagrody i gratulacje dla mistrzów pierwszej pomocy

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 13 czerwca 2013, 6:41
Aktualizacja: Piątek, 14 czerwca 2013, 7:29
Autor: Angela
Fot. Angela
Uczniowie jeleniogórskich szkół kolejny rok z rzędu udowodnili, że potrafią ratować ludzi jak nikt w Polsce. W IX finale konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć” wywalczyli czołowe miejsca. Wczoraj (12.06) za te wyniki odebrali w jeleniogórskim Ratuszu nagrody i gratulacje od prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły.

- Jesteście wielką dumą naszego miasta – takimi słowami do uczestników zgromadzonych w sali obrad zwrócił się prezydent Marcin Zawiła.
I trudno się z tymi słowami nie zgodzić, biorąc pod uwagę fakt, że nie o rywalizację w tym konkursie chodzi, a o zdobycie przez dzieci i młodzież umiejętności ratowania ludzkiego życia i zachowania się w sytuacjach kryzysowych.

Kiedy dochodzi do wypadku, zawału, krwotoku, często dorośli nie widzą jak działać, a dzięki edukacji w szkołach i temu konkursowi oni mają to wszystko w „jednym palcu”.
- Zaczynałem edukację pierwszej pomocy w szkole – mówił obecny na spotkaniu Marian Stebelski, współorganizator konkursu, z doświadczenia którego czerpano podczas budowania zadań kolejnych edycji konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć”. – Program nauczania jest niepełny, a dzięki temu konkursowi młodzi ludzie uczą się kompleksowego działania – dodał Marian Stebelski.
Nic dziwnego, że z finału nasi uczniowie i nasze przedszkolaki wróciły obwieszone medalami, skoro bez problemu potrafią wykonać sztuczne oddychanie, masaż serca, powstrzymać krwotok z nosa.

- To nic strasznego, wiem co robić, więc się nie boję pomagać. Kiedy moja mama miała krwotok z nosa, wiedziałam jak jej pomóc – mówiła Dominika Lackorzyńska ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze.
Basia Barczyńska z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze pierwszej pomocy uczyła się od przedszkola. W konkursie wywalczyła I miejsce w Mistrzostwach Dolnego Śląska. W przyszłości chce studiować medycynę.

- Sporo czasu poświęciłam na uczenie się tego wszystkiego, ale satysfakcja jest ogromna – mówiła po odebraniu nagrody. – Ta wiedza z pewnością mi się przyda. Już się przydała. Kiedy mój brat skręcił nogę, wiedziałam co robić – dodała.

Nagrody z rąk prezydenta Marcina Zawiły, naczelnika jeleniogórskiego wydziału oświaty Pawła Domagały oraz organizatora konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć” Macieja Gałęskiego odebrali uczniowie i opiekunowie. Wśród nagrodzonych za I miejsca w kategorii klas („0”) znalazły się maluchy z Przedszkola nr 27: Maja Kot, Gniewko Mierzwa i Pola Dwojak oraz nauczycielka Katarzyna Jakubczyk i dyrektor Małgorzata Wrotniewska.
Za II miejsce nagrody i gratulacje odebrały przedszkolaki z Przedszkola nr 13: Michał Wetepny, Karolina Grzybowska i Julia Waszkiewicz wraz z nauczycielkami: Arletą Kapacz i Ewą Duziak oraz dyrektorem Lucyną Balińską.

W kategorii klas I-III szkół podstawowych III miejsce wywalczyli: Adrianna Kamińska, Kacper Niklewicz, Natalia Gajda z nauczycielką Małgorzatą Rakowską ze Szkoły Podstawowej nr 11. Gratulacje odebrał też dyrektor szkoły Eugeniusz Sroka. Za IX miejsce nagrodzono również Inez Stradowską z „Dwójki” wraz z nauczycielem Jackiem Kubickim i dyrektorem Beatą Kozyrą.
Równych sobie w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych nie miała „Jedenastka” reprezentowana przez: Kingę Dzik, Karolinę Babczuk i Maję Wrotniewską. Dziewczyny zostały przygotowane przez nauczycielkę Mirosławę Biegus.

Za pierwsze miejsce w kategorii gimnazjum, nagrodę odebrała Barbara Barczyńska, a gratulacje nauczycielka Edyta Dzik i dyrektor szkoły Mirosław Ciesielski.
Słowa podziękowania skierowano również do instytucji wspierających konkurs. Dyplomy odebrały służby ratownicze oraz inne biorące udział w organizacji konkursu, w tym: Komenda Miejska Policji, Straż Pożarna, GOPR, WOPR, Kolegium Karkonoskie, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska, Straż Graniczna, Nadleśnictwo Śnieżka, Zespół Szkół Przyrodniczo- Usługowych i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Patrole w Kamiennej Górze

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Tak nie wolno parkować!

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Uczestnik 13-06-2013 8:23
Barbara Barczyńska jest uczennicą Gimnazjum nr 3. Proszę o sprostowanie błędu.
~Izka 13-06-2013 8:40
Nie ma Kolegium Karkonoskiego w jelonce, tylko Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze, trochę rzetelniej proszę.
~Bob 13-06-2013 8:40
Czy redakcja z uporem maniaka będzie używać nazwy Kolegium Karkonoskie? Nazwa szkoły to Karkonoska Szkoła Wyższa.
~kosanasztorc 13-06-2013 11:12
Jasne. U nas jak ktoś zniósł z ulicy potrąconego psa, to od razu musi zostać weterynarzem, a jak zatamuje krwotok, to idzie na medycynę. A jak wdepnie w psie goowno, to leci do MPO po ŻEBY ZOSTAĆ SZAMBONURKIEM ? Taka misja z nadania ulicznego jest jak widać z artykułu niesamowicie stymulująca.*******************************
selgarf 13-06-2013 18:04
do kosanasztorc ogarnij się człowieku i przestań pisać bzdury bo wychodzi na to że kiedyś strasznie się zawiodłeś na czymś lub na kimś pewnie to byli rodzice którzy zobaczyli że po sprzątałeś po piesku i wysłali cie do pracy przy bydle w oborze ażebyś sprzątał tam łajno a tak dla sprostowania nie wszyscy zostają tymi w dorosłym życiu kim chcieli być za brzdąca z pozdrowieniami SELGARF
~ 13-06-2013 21:14
Panu prezydentowi chyba strasznie się nudzi, bo konkursów w szkolnych, międzyszkolnych i innych są setki, a jednak ten jakoś szczególnie jest opiewany. bezrobociem należało by się zająć !
~mt 13-06-2013 22:53
a gdzie choć słowo o Pani Elżbiecie Lorenc-Mytnik , która trzyma ten konkurs "w ryzach" ?
~do mt 14-06-2013 7:01
nie zapomniano o P. Elżbiecie, nie była na spotkaniu, ale otrzymała list gratulacyjny od P. Prezydenta JG

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Policyjna akcja "Pieszy"

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Tramwaj już po renowacji

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
350
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%