MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nagroda Grand Prix festiwalu przyznana

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 21 lutego 2016, 11:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 lutego 2016, 8:31
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę (20.02) poznaliśmy laureatów 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Zoom – Zbliżenia”, w tym najważniejszego – zdobywcę nagrody Grand Prix za najlepszy film! Jury pod przewodnictwem Cezarego Harasimowicza wyróżniło w ten sposób „Amerykę” Aleksandry Terpińskiej. Finałowa Gala odbyła się w Kinie Lot.

Sobotnie wydarzenia w ramach 19. edycji festiwalu rozpoczęły projekcje ostatnich filmów biorących udział w konkursie. Następnie przyszedł czas na „Rok diabła” znanego czeskiego reżysera Petra Zelenki, z którym miłośnicy kina niezależnego mogli spotkać się i porozmawiać. Wielokrotnie nagradzana na festiwalach opowieść o czeskim muzyku Jaromirze Nohavicy spotkała się z pozytywnym odbiorem. Licznie zgromadzona publiczność dyskutowała z reżyserem o problemach jakie dotknął w swoim dziele – o alkoholizmie, mistyfikacji, a także kultowym czeskim muzyku, który był bohaterem muzycznego dokumentu fabularyzowanego.

Przed finałową galą jeleniogórzanie przenieśli się do Jeleniogórskiego Centrum Kultury, gdzie na scenie sali widowiskowej wystąpił Krzesimir Dębski z zespołem. Niezwykłe poczucie humoru słynnego kompozytora oraz jazzowe aranżacje znanych melodii, jak chociażby utworów z seriali „Rancho”, czy „Klan” sprawiły, że sala JCK-u była wypełniona po brzegi... pozytywnym nastrojem.

Z lekkim opóźnieniem rozpoczęła się Gala Festiwalowa, na której poznaliśmy zwycięzców poszczególnych kategorii (dokument, animacja, fabuła konkursu głównego, jak i młodzieżowego, gdzie jurorami byli wolontariusze z Centrum M.A.K.). Jak się okazało, do Jeleniej Góry nie przybył żaden z nagrodzonych twórców, ale ich dzieła można oglądać dzisiaj (niedziela, 21.02 od godz. 11:00) w Kinie Lot.

- Było intensywnie i pracowicie, olbrzymia liczba filmów ogarniała cały świat. Poziom był bardzo wyrównany – ocenił przewodniczący jury Cezary Harasimowicz. - Mieliśmy rekordową ilość nadesłanych filmów – niemal 1000 więcej niż w poprzednich latach. Ciężko jest wymienić kraj, z którego film nie został zgłoszony. Oczywiście nie wszystkie się zakwalifikowały, ale reprezentacja jest bardzo szeroka – powiedziała organizatorka festiwalu Sylwia Motyl-Cinkowska.

O znaczeniu imprezy, która wrosła w kalendarz wydarzeń jeleniogórskich mówił prezydent Marcin Zawiła. - Jeżeli mamy chętnych od Malezji przez Stany Zjednoczone i Iran, to znaczy, że on żyje wśród twórców. Przede wszystkim najważniejsi są mieszkańcy, którzy przychodzą nawet na te bardzo wczesne – ranne – przeglądy konkursowe. Chwała organizatorom – stwierdził prezydent Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

O rozpadających się górach

Unikatowa wystawa

Wirtuozi jazzu

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~goście 22-02-2016 8:33
Jak się daje nagroda mniejsze niż cena biletu lotniczego to nie można mieć gości z Malezji Panie Prezydencie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Marcin Wyrostek patriotycznie

Karkonoskie witraże

Ruszył Krokus Jazz Festiwal 2019  

Radni KO przeciw kupcom?

Oni pięknie grają muzykę dawną

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
913
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%