MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

“Nadobnisie i koczkodany" Witkacego u Norwida

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 30 kwietnia 2015, 8:01
Aktualizacja: 17:21
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru
W Teatrze im. C. K. Norwida trwają ostatnie próby przed premierą sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkacego – “Nadobnisie i koczkodany, czyli Zielona pigułka”. Sztuki, która inspirowała zarówno Tadeusza Kantora w krakowskim Teatrze Cricot 2 (1973), jak i Krystiana Lupę, który w Teatrze im. Norwida wybrał na dyplom (1978). Teraz sięga po nią Pia Partum. Premierę zaplanowano na 9 maja.

Legendarna jeleniogórska inscenizacja Krystiana Lupy zdobyła międzynarodowy rozgłos i uznanie podczas tournée na Węgrzech (1978) i we Włoszech (1980), a za reżyserię i scenografię Krystian Lupa otrzymał nagrodę na IV Opolskich Konfrontacjach Teatralnych '78.

- Gorzki i melancholijny dramat Witkacego Pia Partum przenosi do współczesnych realiów – czytamy w informacji o spektaklu. - Reżyserka umieszcza bohaterów w ekskluzywnym klubie Mandelbaumów, miejscu dla ludzi emocjonalnie wypalonych, pustych celebrytów, snobów. Zielona pigułka (wynalazek Sir Granta) to eksperyment wyzwalający podświadomie upragnioną czułość i umożliwiający ciepły, tkliwy…zwierzęcy kontakt…Takiego kontaktu brakuje tym, których wzajemne relacje są wyłącznie wirtualne bądź ekstremalnie powierzchowne, którzy “surfują” po powierzchni rzeczywistości, jak pisze o nich Zygmunt Bauman. Eksperyment jest jednak nieudany. “Działanie jest świetne, ale śmiertelne” – komentuje jedna z postaci. A bohaterowie wracają do punktu wyjścia, stają się znów Mandelbaumami, czyli samotnymi egoistami.

Pia Partum jest absolwentką Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz warszawskiej Akademii Teatralnej na wydziale reżyserii dramatu. Asystentka Mariusza Trelińskiego, Jerzego Jarockiego i Andrzeja Seweryna. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Rządu Francuskiego w Instytucie Studiów Teatralnych IET w Paryżu, stażystka Comédie Française. W jeleniogórskim Teatrze im. Norwida opiekę reżyserską sprawowała nad czytaniem “Pętli” Piotra Rowickiego.

Scenografię opracowała Magdalena Maciejewska. Autorem kostiumów jest Andrzej Sobolewski. Muzykę skomponował Tomasz Mreńca. Grają: Marta Kędziora, Agata Moczulska, Anna Ludwicka–Mania, Robert Dudzik, Jacek Grondowy, Bogusław Kudłek, Piotr Konieczyński, Bogusław Siwko i Tadeusz Wnuk oraz gościnnie: Karol Kadłubiec i Grzegorz Margas. W spektaklu pojawi się także ok. 25 statystów – jeleniogórzan.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Friedrich Iwan – malarz, grafik, pejzażysta…

Bestie A. Cieślińskiej w Muzeum Przyrodniczym

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Ja 30-04-2015 8:28
Pisze się "Nadobniś", a nie "nadobnisi"
~a ja pytam 30-04-2015 16:29
a co się stało z "hejterem" naszego teatru? zajęła się nim prokuratura, że tak nagle ucichł?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Otwarcie Galerii Przechodniej już w piątek

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Czyżby Andrzej Duda?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
817
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%