MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Nadmiar reklam zniknie z ulic?

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 5 listopada 2017, 8:28
Aktualizacja: Wtorek, 7 listopada 2017, 7:39
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Władze miasta za pośrednictwem mediów chwalą się wieloma inicjatywami, w tym nawet tymi o małym znaczeniu dla lokalnej społeczności, a projekt tzw. uchwały krajobrazowej, poza publikacją w Biuletynie Informacji Publicznej, w ciszy medialnej przechodzi kolejne etapy. Jak się okazało, projekt był już wyłożony do publicznego wglądu...

Prezydent Miasta Jeleniej Gry obwieszczeniem z dnia 3 października 2017 r. zawiadomił o wyłożeniu do publicznego wglądu projekt uchwały „w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych z jakich mogą być wykonane”. Rewolucyjna uchwała może uporządkować przestrzeń miejską, która podobnie jak w wielu innych miejscach kraju jest zaśmiecona billboardami, banerami i innymi formami prezentowania reklam. Jak się okazało, 19 października miała się odbyć dyskusja publiczna w Urzędzie Miasta przy ul. Sudeckiej, ale najprawdopodobniej z powodu braku informacji (poza BIP-em) mieszkańcy i przedsiębiorcy nie przybyli.

Do 14 listopada 2017 r. osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi dotyczące projektu uchwały, które w formie pisemnej należy składać do prezydenta miasta. Z projektem można zapoznać się w Urzędzie Miasta (ul. Ptasia 6A, pok. 108), w Straży Miejskiej oraz w internecie (Biuletyn Informacji Publicznej).

Co zawiera projekt? Przepisy prawa miejscowego miałyby dotyczyć całego miasta, ale zawierają też w sobie szczególne zapisy dotyczące trzech stref: Śródmieścia, Jagniątkowa i uzdrowiskowej części Cieplic. - Sami widzimy, że mamy nadmiar reklam i one nie spełniają funkcji reklamowej, tylko zaśmiecają nam krajobraz. Nie widzimy pięknej architektury, założeń urbanistycznych czy przyrody. Chcemy to wszystko uporządkować, bo reklam jest za dużo – powiedziała Irena Wergieluk z Wydziału Architektury Urzędu Miasta. - Taką możliwość dała nam ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dzięki której gmina może uchwalić zasady sytuowania reklam, a następnie je egzekwować – podkreśla urzędniczka, która prezentowała założenia uchwały na posiedzeniu Komisji Uzdrowiskowej Rady Miejskiej. - Dotychczas niewiele gmin to zrobiło - można je policzyć na palcach dwóch rąk, a do tego, często są one odrzucane przez wojewodę – zaznaczyła I. Wergieluk, która liczy, że zainteresowani pomogą w wypracowaniu ostatecznej wersji projektu, który następnie przegłosują radni, a wojewoda nie odrzuci.

Jak podkreślają przedstawiciele urzędu, uchwała ma dotyczyć całego obszaru miasta, nie tylko terenów miejskich, ale i prywatnych. - Wybraliśmy trzy jednostki (Śródmieście, Uzdrowisko Cieplice, Jagniatków), które będą miały szczególne zapisy, na co pozwala nam ustawa – mówiła Irena Wergieluk, która przekonuje, że nie mówimy tu o zakazach, bowiem reklama ma swoje miejsce w przestrzeni publicznej, lecz o uporządkowaniu tej kwestii. - Zmieni się ilość reklam, ich format, usytuowanie. Nie będzie reklam na płotach, bo to nie miejsce na reklamę – przekonuje.

Za niedostosowanie się do zapisów uchwały mają obowiązywać kary, które mogą wynosić 40-krotność stawki dziennej za umieszczenie reklamy. Dzięki uchwale m.in. reklamy wyborcze mają zostać usunięte do 14 dni po wyborach (obecnie było to do 30 dni). Ponadto uchwała ma określać miejsca i sposoby sytuowania reklam (m.in. materiały z jakich będą wykonane, ich wymiary, na jakich budynkach, działkach mogą być, a gdzie nie).

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa nabór do Straży Granicznej

Zasiedlono budynek TBS–u

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Leo 5-11-2017 9:45
Słuszna inicjatywa.
~Oby tak 5-11-2017 10:06
I jeszcze natrętne reklamy w internecie też powinny zniknąć, że nie wspomnę o reklamach telewizyjnych, na niektórych stacja 10 minut filmu i 10 min reklam i tak na zmianę. Tfu ..gac się chce.
~ 5-11-2017 10:09
dość tej kolorowej pstrokacizny z pod której nie widać miasta. W końcu miast o jest dla obywateli czy dla firm do k..... nędzy ?
~rumcajs54 5-11-2017 10:19
Może wreszcie zniknie płachta agitacyjna byłego artysty cyrkowego Pana K., która wisi sobie od wyborów przy ul. Korczaka.
~werbung 5-11-2017 11:09
epoka reklam
~ 5-11-2017 11:14
A może Miastu jest na rękę taki układ, bo za niedługo na wielu z tych miejsc będą wisiały reklamy naszych notabli chcących wygrać lokalne wybory i nie będą za to musieli płacić .......
~popieram 5-11-2017 11:27
Chyba nikt nie przebije zalewu reklam panów Miedzińskiego i Papaja, ciekawe skąd wyciągnęli na to pieniądze?
~popieram 5-11-2017 11:29
A kto zajmie się drogami dojazdowymi do Jeleniej Góry. Są miejsca, że gór nie widać.
~ 5-11-2017 11:36
Im więcej widzę reklam danej marki, tym bardziej jej unikam podczas zakupów.
Joanna AdCott 5-11-2017 13:06
To by bylo super. W polskich miastach przestrzen miejska jest tak "zasmiecona" reklamami, ze taka inicjatywa jest jak najbardziej na miejscu. Zebu byc skuteczna, reklama nie musi byc "krzykliwa" (kolory fluo), duza albo w duzych ilosciach.
Jolanta Cudo 5-11-2017 13:11
Tak ważna sprawa dla mieszkańców ,a trzymana w szufladzie,zeby tylko mieszkańcy nic nie zdecydowali.
~Bożena60 5-11-2017 13:38
Reklamy som bardzo dobre bo pokazujom co morzemy kupić zakópić w supermarkiecie i nie rtylko ale i w innych firmach i innych branrzach chandlowych . Jestem za reklamowaniem reklamami w miescie .
~Aby Pi/e/Skom wygoda była 5-11-2017 15:32
tak,tak trza zrobić miejsce na podobizny a kogo ? Wiadomo, startujących PiSiaków. A generalnie, reklamom w każdej postaci jestem przeciwna, podobiznom PiSiaków, Kondomitów,PartiiOszustów, N z kropką za czy przed, też. Wieszajcie je na słupach nisko,żeby nie mój Azor, Puc, Bursztyn i Mikaduchna mogły... no wiecie,co !
~ 5-11-2017 16:36
Super. Miasto wygląda okropnie przez te reklamy.
~sajmon 5-11-2017 16:54
Hmmm... Władze miasta za pośrednictwem mediów chwalą się wieloma inicjatywami nawet tymi do których reki nie przyłożyli :)
~sajmon 5-11-2017 17:03
Hmmm... patrząc na zdjęcia widzę stop reklamie zamek chojnik :) I innych naszych dóbr :( co innego jak to by były niemieckie interesy które by nasi włodarze z wielką chęcią poparli :)
~sajmon 5-11-2017 17:16
Hmmm... lub jak się ma do tego bardzo paliwo żerny samochód MC donalda i do tego namiot i flagi JG czy to nie jest szpecący obraz placu ratuszowego ?? tyle się mówi o smogu :) a tu miasto promuje paliwożerne bestie w dodatku pod obcym szyldem :( hmmm...
~sajmon 5-11-2017 17:20
Zobaczymy jak będą wybory i jak nasi panujący zaśmiecą miasto wyborczymi reklamami :) A że śmietnik twarzy będzie to pewne :)
~Biznesmen 5-11-2017 18:17
Znów urzędasy chcą o wszystkim decydować, na mojej działce, budynku, płocie wieszam co chcę. Dość tych nakazów , handel alkoholem do 22, zakaz handlu w niedziele, zakaz wieszania reklam. Mało jest pustych lokali w mieście , zamknijcie resztę i tak po 17 miasto jest już całkiem puste. Zobaczcie jak przed wojna wyglądało to miasto pełno restauracji, sklepów , hoteli reklamy na placu ratuszowym nawet na 3 pietrze.
~pani 5-11-2017 19:47
Wg mnie UMIAR ze wszystkim. Banery pstrokate NIE. Choćpewnie niektórzy lokatorzy mają z tego kasę na remont elewacji... Jest za ładnym miastem - czystym, ukwieconym, a przede wszystkim - trzeba poprawić DROGI i CHODNIKI. Zamiast drogich imprez - poprawić miasto. .. No to pomarzyłam:)
~Anonim+ 5-11-2017 19:49
Na niektórych kamienicach lepiej niech zostaną, zasłaniają od dawna nie remontowane elewacje...
~jamnik 5-11-2017 22:17
Jak zdejmie się reklamy to piękno jeleniodziórskich kamienic porazi oczy mitycznych turystów. Zwłaszcza, że zbliża się sezon grzewczy i miasto jak zwykle spowije klimatyczny, wielobarwny dym z domowych "eko" spalarni:)
~poiu 6-11-2017 5:18
Brawo! Są w Europie spore miasta, w których jest KILKA bilbordów i na reklamę na nich czeka się w kolejce. A liszaje na ścianach leczy sie położeniem tynku, a nie kolorową płachtą. I jeszcze jedno; absolutny zakaz reklam za pomocą olbrzymich ekranów LED, które są nie tylko zbędne ale oślepiają kierowców i rozpraszają ich uwagę, szczególnie po zmroku.
~ja 6-11-2017 8:36
A kto i na podstawie czego będzie decydował czy kolejna reklama to już nadmiar czy jeszcze nie ? Jestem za uwolnieniem miast z reklam. Chciałabym też spokojnie zjeść obiad po pracy nie słuchając o infekcjach intymnych, płonących konarach, kłopotach z zaparciem lub wprost przeciwnie. Chociaż już już sama nie wiem czy lepsze te reklamy czy pokrętne tłumaczenia dlaczego jedne reklamy są lepsze od innych.
~rumcjas54 6-11-2017 9:26
Byłem dzisiaj na Korczaka - zniknął baner byłego artysty cyrkowego.
~Widzę 6-11-2017 9:56
Reklama reklamą ale w języku ojczystym ,wszystko z angielska . Zlikwidować język polski i wprowadzić angielski.
~Miastowy 6-11-2017 10:14
Miasto też zasłania swoje rudery banerami jak ta ogromna reklama term na budynku na przeciw cmentarza w Cieplicach. Na zdjęciach też jest reklama kolegium które jest państwowe. W centrum miasta nie widziałem aby po odnowieniu elewacji wisiały ogromne bilbordy. To miasto umiera i wkrótce nic nie będzie wisiały ani świeciło.
~ 6-11-2017 13:53
Do 18:17 Ty miasta przed wojną nie pamiętasz a sklepy i knajpy to za komuny wszystko było nawet służba zdrowia działała teraz tylko Biedronki i podobne na mieście jak przydusi to w majtki ładować bo nie ma gdzie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zamknięcie drogi Błażkowa – Lubawka

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Ciepło bardziej eko

Powstaną nowe przystanki i nowe linie MZK

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
885
Tak
45%
Nie
41%
Nie wiem
13%