MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Nadal szukają chętnych na urzędnika wyborczego

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 12:09
Aktualizacja: Wtorek, 21 sierpnia 2018, 7:25
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Wybory samorządowe już 21 października, a nadal brakuje chętnych na stanowisko urzędnika wyborczego. Dlatego delegatury Krajowego Biura Wyborczego ponawiają apel o zgłaszanie się osób zainteresowanych, zwłaszcza, że w ostatnim czasie kryteria naboru zostały złagodzone.

W II połowie lipca weszły w życie przepisy nowelizujące kodeks wyborczy, które m.in. poszerzyły krąg osób mogących wykonywać pracę urzędnika wyborczego. Jest to reakcja rządzących na dotychczasowy słaby nabór na to stanowisko. W sumie w Polsce taki korpus urzędniczy ma liczyć ok. 6 tys. osób.

- Oprócz osób, które dotąd mogły ubiegać się o tę funkcję, czyli pracowników urzędów obsługujących organy administracji rządowej i samorządowej oraz jednostek im podlegających i przez nie nadzorowane, mogą to być obecnie osoby, które mają przynajmniej 5-letni staż pracy w tych urzędach i jednostkach. Co to oznacza? Oznacza to, że na urzędnika wyborczego można powołać np. emeryta, bądź osobę, która obecnie nie pracuje w urzędach czy jednostkach, ale wcześniej w swojej karierze zawodowej wykonywała takie obowiązki – tłumaczy Agata Rycyk, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Jeleniej Górze.

Jednym z podstawowych zadań urzędnika wyborczego będzie przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, pod kierownictwem komisarza wyborczego. To ważna funkcja, dlatego tym bardziej martwi fakt, że na naszym terenie nadal brakuje około 12 takich osób.

Nabór trwać będzie aż do momentu powołania wszystkich urzędników. Jeśli nie uda się tego zrobić do wyborów, znowelizowane prawo zakłada możliwość wykorzystania jeszcze jednej szczególnej procedury.

- Szef Krajowego Biura Wyborczego będzie mógł w takim przypadku powierzyć wykonanie funkcji urzędnika wyborczego osobie niespełniającej wymogów dotyczących miejsca zamieszkania i miejsca pracy. Jest to zupełnie wyjątkowa sytuacja i chcemy, aby nabór zakończył się teraz, aby do niej nie dopuścić – kończy A. Rycyk.

Wszystkie informacje dotyczące naboru można znaleźć na stronie internetowej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Twoja reakcja na artykuł?

7
39%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
7
39%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Podgórna zarośnięta

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ugu 20-08-2018 21:57
Obciach, wstyd zostać urzędnikiem wyborczym za niby rządu pis !!!!
~ 21-08-2018 5:36
Tyle urzędasów "pracuje" za nasze pieniądze i nie można oddelegować paru z nich ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Promesy dla strażaków  

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Marszałek Sejmu w Kowarach

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
754
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%