Środa, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Wiktora
Czytających: 11582
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nadajnik na Śnieżnych Kotłach już nadaje „cyfrowo”

Wtorek, 23 lipca 2013, 13:04
Aktualizacja: Środa, 24 lipca 2013, 7:06
Autor: UM
Dzisiaj (23.07.) o godz. 6.00 w jeleniogórskim Ratuszu wojewoda dolnośląski Marek Skorupa wraz z dyrektorem oddziału Urzędu Komunikacji Elektronicznej we Wrocławiu Marcinem Woźniakiem przy udziale prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły dokonał zdalnego odłączenia sygnału analogowego przekaźnika na Śnieżnych Kotłach i włączył sygnał cyfrowy.

- To siódmy i ostatni etap tego przedsięwzięcia – powiedział. M. Skorupa. - Dolny Śląsk zainaugurował tę pracę w pierwszym etapie, w swojej północnej części, wspólnie z Lubuskiem i ten proces finalizuje w ostatnim etapie, w obszarze zbliżonym do b. województwa jeleniogórskiego. Tu jest trudny teren i z tego względu całe przedsięwzięcie jest szczególnie skomplikowane, bo z jednej strony górzysty i pagórkowaty teren utrudnia przepływ sygnału, a z drugiej bliskość Czech i Niemiec powodowała konieczność precyzyjnych ustaleń międzynarodowych, dotyczących częstotliwości, kanałów, itp. szczegółów technologicznych. Ale możemy powiedzieć, że o ile do tej pory ok. 65% mieszkańców tego obszaru odbierało programy TVP Wrocław, to przy cyfrowym przekazie będzie to ok. 95% zasięgu, a dotyczy to 65 gmin i ok. 800 tysięcy mieszkańców.

- Wyrażam satysfakcję i oczekiwanie – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Satysfakcję, że będziemy mieli większe możliwości dowiadywania się nowinek z Wrocławia, a oczekiwanie, że wrocławski oddział TVP powróci do dobrej tradycji usytuowania w Jeleniej Górze swego stałego korespondenta, bo pod Karkonoszami mają miejsce wydarzenia co najmniej tak samo interesujące wrocławian, jak zainteresowani są jeleniogórzanie nowinkami wrocławskimi.

- Cyfryzacja jest szalenie ważnym procesem, ale to tylko technika. Treści przekazu i kierunki przekazu zależą od ludzi. Poza wszystkim jestem przekonany, że symboliczne przełączenie sygnału jest dla starszych mieszkańców okazją do refleksji, bo w czasie życia jednego pokolenia pokonaliśmy trudną do wyobrażenia drogę – od odbioru kilkugodzinnego raptem programu telewizyjnego, nie we wszystkie zresztą dni tygodnia i to w czarno-białej wersji, aż po dziesiątki dostępnych programów kolorowych w jakości, o której jeszcze przed laty nikt nawet nie marzył, nadawanych przez całą dobę – podkreślał M. Zawiła.

„Cyfryzacja” na obszarze Polski rozpoczęła się 7 listopada 2012 r., zakończyła dziś, 23 lipca

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
440
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
 
Polityka
Piechowice – ślubowanie radnych i burmistrza
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group