Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 10979
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nad zaporą nie będzie wody

Sobota, 27 grudnia 2008, 10:36
Aktualizacja: 14:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Nad zaporą nie będzie wody
Zdjęcia podczas poszczególnych faz budowy tamy. Spuszczenie wody odsłoni zalane od prawie 100 lat tereny doliny w Pilchowicach.
Fot. wroclaw.hydral.com
Niezwykły widok zobaczą w przyszłym roku odwiedzający Jezioro Pilchowickie. Z powodu planowanej renowacji zapory z akwenu zostanie spuszczona woda.

– Tama sztucznego zbiornika w Pilchowicach jest następna w kolejce do remontu po renowacjach przeprowadzonych w obiekcie nad Jeziorem Modrym (2006 rok) oraz Jeziorem Wrzeszczyńskim (listopad tego roku) – poinformował miesięcznik „Sudety”.

Zapora nie była w sposób kompleksowy remontowana od 1912 roku, czyli od czasu, kiedy powstała. Jej renowacja jest koniecznością. Będzie to wymagało spuszczenia wody z całego akwenu, największego jeziora zaporowego w okolicy Jeleniej Góry. Oczom odwiedzających ukaże się zapewne niesamowity widok zalanej niespełna 100 lat temu wodą doliny pogłębionej w najgłębszych miejscach do kilkudziesięciu metrów.

Jeszcze nie wiadomo, jak zostanie rozwiązana sprawa bytujących w jeziorze ryb. Jest ich mnóstwo i w rozmaitych gatunkach. Przypomnijmy, że dwa lata temu, podczas modernizacji tamy nad Jeziorem Modrym, spuszczenie wody z tego akwenu skutkowało masowym śnięciem rybostanu. Pozostaje mieć nadzieję, że decydentom tamta lekcja posłuży jako nauczka.

Zapora w Pilchowicach powstała po katastrofalnych powodziach, które nawiedzały region na przełomie XIX i XX wieku (największa wydarzyła się 1897 roku). Była to największa inwestycja nie tylko w okolicy. Jej budowie towarzyszyły prace przy powstaniu części linii kolejowej w Jeleniej Góry do Lwówka, w tym postawienie mostu i wykucie tunelu.

Obiekt jest drugim co do wysokości (po Solinie) i drugim co do wieku w Polsce. – Jest to najwyższa w naszym kraju zapora kamienna oraz łukowa. Długość korony wynosi 270 metrów. Zapora Pilchowice została zbudowana z kamieni łączonych betonem. Dzisiaj ta technika budowania została zapomniana, jednak na początku XX w. niemal wszystkie zapory miały taką konstrukcję. - Woda ze zbiornika zasila turbiny elektrowni, znajdujące się w wyglądającym jak dom rodzinny budynku u stóp zapory – wyczytamy w portalu Hydral.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
506
Tak
24%
Nie
41%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Kilometry
Pociągiem do Karpacza już w czerwcu
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group