MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Nabór a symulacja – szkoła walczy

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 11 lipca 2018, 8:16
Aktualizacja: Piątek, 13 lipca 2018, 7:09
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Zespół Szkół Przyrodniczo–Usługowych nie ma szczęścia do podejmowanych lub planowanych decyzji władz miasta. Ogromna mobilizacja uczniów i grona pedagogicznego pozwoliła w lutym br. uniknąć likwidacji placówki, którą miał ratować dobry nabór, ale gdy ten okazał się bardzo dobry – Wydział Edukacji i Sportu ma inne zamiary.

W lutym prezydent miasta chciał zlikwidować szkołę przy ul. Leśnej w Jeleniej Górze - stosowny projekt przedłożył Radzie Miejskiej. Wówczas odbyło się spotkanie ze społecznością szkolną - pełne emocji, łez i merytorycznych argumentów, a my przeprowadziliśmy sondę wśród radnych i wyszło na jaw, że nie ma szans na poparcie większości dla pomysłu Marcina Zawiły. Wycofując się z nietrafionej propozycji podkreślano, że placówkę może uratować dobry nabór. Jak się okazało ZSPUiBS mimo wielu chętnych na rozpoczęcie nauki w zawodach żywieniowych, weterynarii i leśników - nadal ma pod górkę.

Po minionym roku szkolnym placówkę opuściło 32 absolwentów, z kolei w pierwszym naborze pojawiło się 66 chętnych, którzy złożyli już komplet dokumentów, a więc są zdecydowani na edukację przy ul. Leśnej. Znaczna część z nich to osoby spoza Jeleniej Góry. Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta przeprowadził jednak symulację, po której chce się zgodzić na przyjęcie części pretendentów.

- Jesteśmy po etapie symulacji, a przed nami jest publikacja list osób zakwalifikowanych do poszczególnych szkół. Uczniowie, którzy nie zostaną przyjęci mają jeszcze możliwość skorzystania z rekrutacji uzupełniającej, która potrwa do 21 sierpnia. Minimalną liczbą uczniów na jedną klasę jest 28, ale dopuszczamy mniejsze klasy. 24-25 to minimum przyzwoitości - powiedział Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu, który zdecydował, że w pierwszym naborze zostanie przyjętych 14 osób na żywienie, 14 na weterynarię i 28 na leśnika, czyli zupełnie inaczej, niż wynika ze złożonych dokumentów (odpowiednio 24-22-20).
- W wyniki kilku kolejnych symulacji okazało się, że najbardziej optymalne jest złożenie dwóch klas. Musimy pilnować kosztów ponoszonych przez Miasto - stwierdził naczelnik. Na pytanie o sposób rozstrzygania, które 14 osób ze zgłoszonych 24 zostanie przyjęte i co będzie decydować o selekcji, naczelnik zapewnia, że decydująca będzie deklaracja uczniów. - Jeżeli okaże się, że tych uczniów będzie powyżej 20, dopuszczamy możliwość otwarcia kolejnego oddziału - dodał P. Domagała, który obawia się również, że po kilku latach będzie jeszcze mniej uczniów w poszczególnych klasach (ktoś może nie zdać lub zmienić szkołę w trakcie edukacji, co zdarzało się w przeszłości).

Ograniczenie naboru w pierwszym etapie spotkało się ze stanowczą reakcją społeczności szkolnej. O sprawie zostały powiadomione związki zawodowe i jeleniogórscy radni. Na specjalnie zwołanym briefingu prasowym szef klubu radnych PiS opowiada się za otwarciem trzech klas w ZSPUiBS.

- Zdziwienie budzi fakt, skąd pan naczelnik weźmie 28 osób do technikum leśnego skoro złożono 20 podań, a po drugie na jakich kryteriach naczelnik będzie dokonywał podziału. Kto ma więcej do powiedzenia - rodzice i ich dzieci, czy pracownicy Urzędu, którzy będą kształtować szkoły według własnego widzimisię - powiedział Ireneusz Łojek. - Od lat mówiono nam, że dopłacamy do oświaty m.in. dlatego, że jest mało dzieci, a jak mamy możliwość zwiększenia dzięki staraniom tej szkoły, to Miasto mówi "nie". To całkowicie niezrozumiałe dla nas - dodał radny.

W Urzędzie Miasta pojawia się dwugłos - zastępca prezydenta pod nieobecność Marcina Zawiły zapewnia, że zrobi wszystko, aby szkoła nadal istniała, bo ma szansę być jedną z lepszych w Jeleniej Górze.

- Rozmawiałem z dyrektorem ZSPUiBS w piątek (6.07) i powiedziałem mu jednoznacznie, że jeżeli będą oryginały świadectw tych 66 osób do jego szkoły, to te trzy oddziały powinny powstać - zapewnia Jerzy Łużniak, pierwszy zastępca prezydenta miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Stalowe rumaki w Karpaczu

Węzeł przesiadkowy na Osiedlu Orlim gotowy

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~Tylko 11-07-2018 9:27
No to może dla p. Naczelnika czas najwyższy pożegnać się z urzędem. To nie republika bananowa a Polska o nikt za nasze dzieci nie będzie decydował w jakiej szkołę mają się uczyć. Zdecydowanie mówimy nie. Poza tym państwo radni zaintetesujcie się tym szerzej,bo złożyliśmy także podanie do bursy i czekamy na wynik rekrutacji bo ilość miejsc tam jest ograniczona a chętnych dużo. To skoro miasto liczy na napływ dzieci z innych miast to gdzieś tę dzieci muszą mieszkać. Kiedy usłyszeliśmy,że nasz syn może nie mieć miejsca w bursie nasunęło nam się jedno proste pytanie,dlaczego pół budynku,w którym jest internat nie zostanie wyremontowane skoro jest takie zapotrzebowanie. W rozmowie z pracownikami usłyszeliśmy,że to organ prowadzący podejmuje decyzję a szkoła nie ma na to funduszy. W następnym roku będzie więcej dzieciaków i przy takiej polityce oświatowej tego miasta nie trafią do Jeleniej Góry te z innych miejscowości bo miasto nie zapewni im miejsca zamieszkania
~marianek 11-07-2018 11:59
do: ~Tylko (9:27)
Racja, Domagała to porażka od lat! Łużniak sam nic nie zrobi bez dobrego naczelnika!!
~pracownik 2 11-07-2018 9:34
Informuję , że chętni do naszej szkoły są nadal.Na dzień dzisiejszy stan złożonych oryginalnych dokumentów wygląda następująco: technik leśnik - 21 osób technik weterynarii - 22 osób technik żywienia i usług gastronomicznych - 25 osób Czekamy na chętnych w II naborze.
~Hala 11-07-2018 9:58
Chory ten nasz urząd miasta. Przecież jeśli nawet będzie mniej osób w klasie to chyba lepiej, bo nauka będzie efektywniejsza. Domagała zapomniał wół jak cielęciem był. Te kilka osób w tę czy we wte. Dla mnie jest w ogóle niepojęte że może nie być pieniędzy na edukację. Chory qrwa kraj.
~ten on 11-07-2018 10:04
może Leśna się przyzna skąd ma taki "dobry" nabór na żywienie? widać, że robią wszystko żeby przetrwać .. szkoda tylko że kosztem nieczystych zagrywek względem innych szkół, Pan Dernoga "Ten najlepszy dyrektor" jak się sam mianuje długo tak nie pociągnie
~Gdeu 11-07-2018 10:12
do: ~ten on (10:04)
A to już jest pomówienie,jak masz dowody to podaj a nie rzucaj w eter bezpodstawnych oskarżeń,co żal D...ściska
~ten on 11-07-2018 10:19
do: ~Gdeu (10:12)
o leśna już na posterunku :) to nie w moim interesie rzucanie dowodami, żałuję tylko że takie rzeczy są niepotrzebnie zatajane, co do stylu Twojego komentarza to jak zwykle brak kultury, nie nie nic mi nie ściska, gratuluję kadry co operuje bogatym słownictwem
~Nauczyciel 11-07-2018 12:05
do: ~ten on (10:04)
Nabór jest wynikiem promocji szkoły - ciężkiej pracy wszystkich nauczycieli! Szkoła otrzymała też ogromne wsparcie rodziców uczniów i samych zainteresowanych - wspaniałej młodzieży! A jeżeli ktoś jest zazdrosny i nie może się z tym pogodzić, proponuję zakasać rękawy i zabrać się do pracy tak, jak to się robi na Leśnej!
~AQ 11-07-2018 10:43
Do Ten On. Jak byś miał trochę rozumu to byś pomyślał że to jest do sprawdzenia i nie pisał bzdur, a Pan naczelnik kosztem ZSPUiBS chce ratować szkołę na 1go Maja. A poza tym ciekawi mnie kto się szykuje na te budynki szkoły, do zobaczenia przy urnach wyborczych
~Uczeń 11-07-2018 10:59
Paweł Dernoga był moim wychowawcą i zawsze o sobie mówił ten najlepszy, bo taki był. Innego nie mieliśmy i to o to mu chodziło. Zawsze stał za nami murem. Podpisywal się tak w smsach albo na fb. Nikt nigdy nie miał o to pretensji. Teraz szkołą zarządza i wydaje mi się, że najlepiej jak umie. Ktoś musi śledzić fb szkoły skoro wyciągnięto taki podpis. Nieczyste zagrywki? To nie w jego stylu. Ale jesli to zrobił bo władza uderzyła mu do głowy, to niech się tym odpowiednie służby zajmą. On sobie poradzi. Panie profesorze jestem z Panem. Reszta klasy pewnie też!
~Ten, który widzi 11-07-2018 10:59
Dyrektor potrafi porwać młodzież, ich rodziców, oraz kadrę szkoły do walki. Nauczyciele i uczniowie lubią się nawzajem. Młodzież najwyraźniej chce do tej szkoły chodzić, a bieżący jej uczniowie i ich rodzice są zadowoleni - czy nie tak powinna funkcjonować każda szkoła?? Otóż zdaniem wydziału oświaty i Jego Jaśnienieoświeconej Ekscelencji Naczelnika PD wcale nie! Zastanawiam się jakie korzyści zaproponowano wspomnianemu za ostateczne rozwiązanie kwestii szkoły na Leśnej, bo takowe muszą wchodzić w rachubę. Chyba, że chodzi o jakieś supportowanie zaprzyjaźnionych szkółek - jakieś takie podstołowe układziki. Co się tyczy osoby dyrektora tej szkoły, to nie wiem czy jest najlepszym dyrektorem na świecie, ale znam gościa prywatnie od bardzo wielu lat i jest jedną z najbardziej uczciwych i sprawiedliwych osób jakie znam, a znam ich całkiem sporo (i całkiem sporo z nich jest naprawdę uczciwych). W związku z tym, kwestia nieczystych zagrywek Pana Pawła to albo jakieś nieporozumienie, albo bardzo niesmaczne insynuacje. Powodzenia życzę!
~HIIIIIIII 11-07-2018 10:59
Ten naczelnik to powinien do likwidacji. Nieudacznik i marioneta.
~Liliana 11-07-2018 11:23
Dyrekcja szkoły pod względem organizacyjnym jest bardzo słaba. W szkole bywali lepsi dyrektorzy, którzy awansowali. Natomiast Pan Dyrektor robi ładne zdjęcia.
~M 11-07-2018 11:34
do: ~Liliana (11:23)
A gdzie ci lepsi awansowali? Niezwykle ciekawe...
~Xyz 11-07-2018 11:30
Dyrektor jest ze wszystkim SAM bo miasto zaluje kasy na zastepce. Ma pod soba szkole i burse. Czesto jednoczesnie powinien byc w 3 miejscach jednoczesnie co jest nierealne. Chyba nie ma innego tak obciazonego dyrektora w JG. Kiedys Pan Domagala opowiadal jakim sentymentem darzy weyerynarza , wychowal sie w nim a teraz robi wszystko aby go zniszczyc. No coz Panie Naczelniku... nieladnie, bardzo nieladnie. Ciekawe jakie bajki teraz bedzie Pan opowiadal.... i jeszcze jedno - mowiac cos o szkole warto by bylo ja znac, przygotowac sie do wypowiedzi. W Lesnej nie ma kierunku technolog drewna.. no chyba, ze Pan wie cos wiecej ?
~mm 11-07-2018 12:41
do: ~Xyz (11:30)
od września jest planowany technik papiernictwa
~33 11-07-2018 11:35
Pan Paweł Dernoga, to bardzo dobry dyrektor, świetnie sobie radzi na tym stanowisku, a szkoła ma pod górkę już od przenosin do Sobieszowa. Dlaczego władze miasta mają decydować za uczniów i rodziców, dzieciaki mają marzenia, nie zabierajcie im wyboru. A jeżeli chodzi o osoby, którym się noga powinęła w ciągu roku to ich jest nie wiele, 1-2 osoby a czasami żadna. Ta szkoła ma swój wyjątkowy klimat dlatego młodzież chce się tam uczyć. Już w Sobieszowie wśród uczniów była pogłoska, że ją zamykają i to się ciągnie do dziś. Ile lat niepewności i przerzucania.
~Marzena Owsiana-Czepiel 11-07-2018 12:03
Przede wszystkim dziękuję władzom za kolejny stresujący rok i - jak widać także urlop. Pracuję w tej szkole ( przenoszonej i łączonej) 25 lat,od co najmniej 15 walczymy o przetrwanie,zmagamy się z władzą,reformami, niżem i coraz bardziej niezrozumiałymi decyzjami. Mimo to młodzi ludzie i ich Rodzice wybierają naszą szkołę,a w lutym tego roku pokazali, że jest dla nich ważna,że mają do nas - nauczycieli i dyrektora zaufanie,że lubią tę szkołę. Jak można spokojnie pracować,skoro każdego roku zastanawiam się,czy we wrześniu będę miała pracę? Roztrzasacie Państwo kwestie ekonomiczne (wielokrotnie sugerowano, że budynek naszej szkoły został już na coś przeznaczony-jesli tak,to proszę jasno postawić sprawę), a czy komukolwiek przyszło do głowy, że szkoła to nie książki na półce,które wg własnego widzimisię można przestawiać,a nieatrakcyjne wynieść do piwnicy albo spalić? Szkoła to żywi ludzie, uczniowie, rodzice i pracownicy - nie tylko nauczyciele. Dlaczego tak wiele się robi w tym mieście dla skłócenia ze sobą nauczycieli różnych szkół, dlaczego słyszymy, że jak nas zlikwidują, to nikt nas nie zatrudni? Po co zdobywamy nowe kwalifikacje, po co staramy się tworzyć miejsce, w którym nie tylko my będziemy się dobrze czuli, ale przede wszystkim uczniowie,po co Panie Naczelniku? Panie Prezydencie? Państwo Radni? Osobiście mam serdecznie dosyć,pewnie nie tylko ja, po 25 latach mam ochotę spakować książki, zabrać torebkę i wyjść... Pozdrawiam serdecznie, spokojnych wakacji i obyśmy mieli do kogo wracać... Nie tylko w tym wrześniu (przepraszamy za literówki,ale trochę ślepa jestem)
~aa 11-07-2018 12:10
Handlowka widać walczy wszelkimi metodami. Po trupach aby do celu. Trzeba było bardziej się starać a nie teraz płakać i uciekać sie do starych metod i znajomości. Pan Naczelnik zawsze powtarza że szkoły same walczą o nabór i ta która sobie nie poradzi to będzie zlikwidowana. Handlowko czas się chyba pogodzić z nieuchronnym...
~boy 11-07-2018 12:30
Panie Naczelniku to może te dwie pierwsze klasy Handlowki przenieść na Leśną i wygaszac Handlowke? To na pewno będzie bardzo ekonomiczne rozwiązanie dla Miasta ;-)
~Marzena Owsiana-Czepiel 11-07-2018 13:15
Drodzy Intetnauci, konfliktowanie nas z Handlówka, czy jakąkolwiek inną szkołą, to właśnie to, o co chodzi władzy. Po co? Takie wpisy odbijają się na wszystkich, no chyba, że jawnie - bardzo proszę,będzie wiadomo, kto i po co jątrzy. Pamiętam, że wiele razy współpracowaliśmy, nauczyciele z Handlówki uczyli u nas, p. Dyrektor "podsyłała" nam uczniów- czy nie może być w tym mieście normalnie? Przecież dwie szkoły tego samego typu mogą być atutem, zdrowa rywalizacja jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Skończcie Państwo, kimkolwiek jesteście, bo to słabe jest po prostu.
~Wyborca 11-07-2018 16:17
do: ~Marzena Owsiana-Czepiel (13:15)
Handlowka lepi pierogi panom z Ratusza. Ot ,cała prawda w tym temacie.
~boy 11-07-2018 13:54
Nie ma miejsca na dwie takie szkoly. Widać po naborze. Handlowka będzie miała ledwie dwie klasy. Leśna się broni, bo ma też inne prodile. Tu nie chodzi o skłócanie, taka jest prawda. Handlowka musi mieć nowy pomysl na siebie, bo inaczej będzie źle.
~... 11-07-2018 15:17
do: ~boy (13:54)
Pomysł jest taki, aby kierunek technik żywienia w Handlówce ratować zabranymi chętnymi z Leśnej, skoro z 24 osób (pełna klasa) chce się zostawić 14 osób i dołożyć 14 weterynarzy.
~boy 11-07-2018 15:46
do: ~... (15:17)
Ale to i tak jest pomysł na krótką metę. Za rok znowu będą problemy z naborem w Handlowce.
~Marzena Owsiana-Czepiel 11-07-2018 15:56
do: ~... (15:17)
Tak się właśnie stało... Co warte są słowa sprawujących władzę? No właśnie mlodzi ludzie uczą się - żywa lekcja wos-u, a może czego innego... Żal "dzieci złote" Waszego zmarnowanego,jak się okazuje, czasu.
~Wi3cej 11-07-2018 13:58
A ja mam propozycję najlepszą dla wszystkich. Panie jeszcze prezydencie niech pan zrobi jedną dobrą rzecz w tej kadencji i odwoła tego szkodnika jeleniogorskiej oświaty z urzędu.chociaż po tym część jeleniogróżaniec może coś dobrego o panu powie. A najlepiej obaj panowie oddajcie swoje dyplomy nauczycielskie bo przynosicie wstyd i hańbę tej profesji
~UczennicaZSPUiBS 11-07-2018 14:47
Nie ma co wszyscy są bardzo chętni by pomagać nam w normalnym rozwoju i funkcjonowaniu. Już raz walczyłam o tą szkołe i nadal nie mam zamiaru jej oddać. Nie jestem komodą żeby mnie przestawiać z kąta w kąt. A szukanie "pieniędzy" w szkołach jest po prostu żałosne. Teraz potrzebni są tacy jak my- technicy, zawodówkowicze bo są braki w prostych zawodach. Pan Dyrektor- ten najlepszy był tak określany w lutym przez uczniów i rodziców. Robi wspaniałą robote w kierunku pomocy szkole, rozwoju i promocji. Jestem częścią tej szkoły i wspieram ją. Wy tam wszyscy w urzędach zostawcie nas w świętym spokoju, nie damy się. Szukajcie gdzie indziej. Byleby nie w innych szkołach
~ 12-07-2018 11:36
Jeśli wygra Krzysztof Mróz, to zastępcami będą Hubert Papaj i Wojciech Leszczyk. Ten drugi ma odpowiadać za oświatę i z tego co wiem, nie da rozwiązać swojej byłej szkoły o której tutaj jest mowa.
~bk 12-07-2018 13:54
Ale tu nie powinno chodzić o interesiki partyjki jednej, czy drugiej!!! Nikt się nie posługuje rozumem, bo rządzą słupki poparcia!!!! Co to znaczy, że X lub Y ma sentyment do szkoły, to będzie lobbował na jej rzecz!!! Gra się na emocjach, a to jest niedopuszczalne!!!
~do bk 12-07-2018 14:21
Nie zostanie zlikwidowana bo ktoś ma sentyment. Najzwyczajniej w świecie kształcenie zawodowe jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania danej społeczności. Skoro ma być realizowany plan rozbudowy Dzielnicy Centralnej, to ta szkoła leży w idealnym miejscu. Chyba, ze likwidacja ma na celu sprzedaż budynków wraz z terenem, komuś kto się tym już interesuje.
~Nauczycielka 12-07-2018 18:39
Nie potrzebne są nikomu te spory. Szkoły zawsze współpracowały z soba i zyly w dobrym kontakcie. Nie potrzebna ta cała nagonka na jedną czy druga placówkę.
~Aaaaaaa 12-07-2018 22:13
Przy takich naciąganych klasach to Żerom z Norwidem otworzą po 15 oddziałów i reszta będzie pozamiatana!!!!
~Aaaaaaa 12-07-2018 22:18
Placówkę opuściło 33 absolwentów, czyli jedną dobrą klasa lub dwie kiepskie. Maturę zdało pewnie z 10 -15 osób. O czym my mówimy ??
~dane 14-07-2018 10:04
do: ~Aaaaaaa (22:18)
Skoro posiadasz dane o szkołach w mieście, to może ujawnij, jaki był pierwszy nabór do Handlówki...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Trwa handel biletami

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Znowu auto na chodniku

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
736
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%