Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10088
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na Zabobrzu będą robić modelowe makiety

Piątek, 28 kwietnia 2023, 7:21
Aktualizacja: 7:26
Autor: MJr
Jelenia Góra: Na Zabobrzu będą robić modelowe makiety
Fot. Filip Tkacz
Na Zabobrzu, przy wylocie na Kapelę, naprzeciw marketu budowlanego znanej sieci, powstaje duży obiekt. Siedzibę znajdzie tam modelarnia, w której będą powstawać makiety głównie dla wrocławskiego Kolejkowa.

Kolejkowo, które obecnie posiada dwie lokalizacje: we Wrocławiu i Gliwicach, planuje otworzyć wystawy makiet, głównie kolejowych (stąd nazwa), w Warszawie i Gdańsku, a docelowo w największych miastach Polski. Kolejkowo to miniaturowe miasteczka a główne ich elementy: jeżdżące pociągi, samochody, tramwaje, pływające statki i ruchome, interaktywne scenki będą powstawać w modelarni w Jeleniej Górze. Docelowo znajdzie tu pracę nawet 20 modelarzy, których wspomagać będą nowoczesne urządzenia.

Twórcą Kolejkowa jest pochodzący z Karpacza Jakub Paczyński. Mało kto pamięta, ale to on 10 lat temu stworzył Muzeum Ducha Gór "Karkonoskie Tajemnice". Równocześnie hobby z dzieciństwa, czyli tworzenie miniatur, udało się mu się przekształcić w duży biznes. Obecnie dwa Kolejkowa, we Wrocławiu i Gliwicach, odwiedza rocznie ok. 300 tys. gości. Wbrew pozorom to głównie dorośli, a nie dzieci, które stanowią tylko ok. 30 % odwiedzających. Dlaczego? Ano dlatego, że większość scenek z życia pochodzi sprzed lat i ich znaczenie sytuacyjne czy sentymentalne rozumieją głównie dorośli. Dzieciom natomiast makiety i figurki się po prostu podobają.

Okazuje się, że Kolejkowo to wielki biznes. Pół roku temu, jako jednym z niewielu w regionie udało się zebrać od ludzi z całej Polski podczas zbiórki crowdfundingowej aż ponad 2 mln zł! To m.in. dzięki tym pieniądzom pod koniec tego roku planowane jest uruchomienie oddziału Kolejkowa w Warszawie. A figurki, które tam się znajdą, będą powstawać właśnie w Jeleniej Górze. Albowiem jest to żmudna praca, a stworzenie tylko jednej postaci czy małego pojazdu, zajmuje kilka godzin. Jeśli chodzi o niewielkie proste budyneczki to ich "produkcja" zajmuje kilka dni. Skomplikowane i znane obiekty powstają tygodniami, a nawet miesiącami przy zaangażowaniu kilku osób, mnóstwa wosku, silikonowych form i farbek. Potrzeba również kilkudziesięciu fotografii, a wszystko jest oczywiście bardzo kosztowne.

A dla turystów dojdzie kolejna gratka. W hali modelarni powstanie mini trasa i będzie można zobaczyć jak powstają makiety. W planach są także warsztaty dla dzieci i dorosłych. W przyszłości na terenie wokół powstanie park miniatur kolejowych, ale większych, takich którymi będzie można już... jeździć.

Twoja reakcja na artykuł?

87
76%
Cieszy
10
9%
Hahaha
2
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
6%
Złości
9
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
465
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Jechali powoli, a i tak kolizja
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group