MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Na urlop obowiązkowo

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 8 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 8 lipca 2007, 6:47
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Słone kary za nieprzestrzeganie kodeksu pracy!

Zmasowane kontrole pracodawców zapowiada Państwowa Inspekcja Pracy. Powód: wielu pracodawców wbrew przepisom nie pozwala pracownikom wykorzystać urlopu wypoczynkowego. Często też sami pracownicy nie chcą wykorzystać przysługującego im wolnego.

To, czy pracownik nie chce wyjechać na urlop od kilku lat, czy pracodawca nie chce takiego urlopu udzielić, dla PIP jest obojętne. Do tej pory kary nie wywierały zbyt wielkiego wrażenia na pracodawcach. Od 1 lipca jest jednak inaczej.

– Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego płatnego co najmniej 20-dniowego, z czego cztery dni należące się pracownikowi na żądanie – mówi Lesław Mandrak, kierownik jeleniogórskiego oddziału PiP.
Za nieprzestrzeganie tego zapisu pracodawca mógł zapłacić od 500 do 5 tys. zł.

Teraz jednak ta kwota zwiększyła się i jej dolna granica to 1000 zł. Pięć tysięcy złotych otrzymają ci pracodawcy, którym udowodni się, że co najmniej dwa lata z rzędu popełnili to samo wykroczenie. Jeśli sprawa trafi do sądu grodzkiego ten może nałożyć karę nawet do trzydziestu tysięcy złotych.

Zdaniem inspektorów PIP niewykorzystywanie urlopów jest zjawiskiem nagminnym. Nie wynika to tylko z chęci osiągnięcia zysku za wszelką cenę, ale z braku pracowników. – Skoro zatrudniam dwie osoby, wysłanie na wakacje jednej z nich oznacza dla mnie prawie paraliż firmy – mówi pragnący pozostać anonimowy szef małego przedsiębiorstwa.
Inny nasz rozmówca ma firmę budowlaną i lato to dla niego szczyt sezonu zamówień. Jeśli jego pracownicy zrobiliby sobie wolne, zarobiłby znacznie mniej.
Często sami pracownicy niechętnie idą na urlop, choć im się to należy.

Inspektorzy zauważają, że przyczyną wypadków przy pracy bywa zmęczenie pracownika. – Trudno się dziwić, skoro niektórzy pracują po 12 godzin dziennie i w dodatku od dwóch, trzech lat nie mieli wolnego – usłyszeliśmy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~socjolog 8-07-2007 7:17
Ja też daję wam miesiąc odpocząć od siebie, za godzinę jadę... do Holandii... za chlebem;–) Pozdrawiam wszystkich serdecznie http://grzegorz–niedzwiecki.blog.onet.pl/
~funfel 8-07-2007 9:38
A co jest kiedy dają urlop wtedy kiedy pracownik go nie potrzebuje,np. w zimie,tak się dzieje w uzdrowisku,człowiek zaplanuje w lecie a i tak go nie dostanie– oczywiście mam na myśli niższy personel.
~pracodawca górą 8-07-2007 13:06
Drogi pracowniku spróbuj wykorzystać kacówkę, juz po pierwszym razie, pracodwaca poszuka ardzo szybko powodu by zwolnić.Podobnie się mam z dnię opieki nad dzieckiem. Owszem prawo do urlopu, w większości firm urlop jest narzucany w danym terminie. Najczęściej jest to 14 dni, ani dnia więcej a reszta jest rozbita, tak że sobie człek nie odpocznie. Kara 1000 zł, pracodowca szybko sobie to odbierze kosztem pracownika
~Radek 8-07-2007 13:50
Dość,ze siedzę za 2 – to jeszcze wpadnie IP i moze stracę pracę–bo to mało intratny oddział firmy....(to nie ze względu na wykonywane przezemnie czynności–ale niechęć jeleniogórzan do wspaniałego produktu;–]) super... swoja drogą ciekawe co i w jaki sposób sprawdzą–skoro niektóre firmy nie mają szefa stale obecnego...
~jo 8-07-2007 15:14
w jelenia plast jest man stale odmawiany urrlop dodatkowe dni wolne sa wpisywane w nadgodziny wbrew woli ludzi ktorzy chca odpoczac a urlopy odwoływane szczegoleni latem dla przykładu w tamtym roku na urlop swoj planowany mogły isc tylko osoby ktore pokazały zaswiadczenie o wykupionym wypoczynku aa ja jak ma przychodzic inspekcja pracy wiecie ta nie przekupna to jakims cudem zawsze o tym wiemy wczesniej:)
~pracownik 8-07-2007 15:38
powinni skontrolowac te małe firmy bo nie daja urlopu i nie płaca urlopówek i to tak od ddddawna i maja w d...prawo!!!
~OLKA 8-07-2007 16:36
Mój mąż pracuje w firmie transportowej,gdzie jest dwóch pracowników. Urlop owszem ma , ale zawsze w styczniu albo w lutym,a w okresie letnim szef nawet nie chce słyszeć o wolnym bo jest ruch, więc jak mamy z dziećmi pojechać nad morze?W zimie ?
~Patol 8-07-2007 18:00
A ja mam urlop cały rok ;–)
~była pracownica 8-07-2007 21:26
funfel, nie wiem kim jestes, ale zupełnie sie z z Tobą zgodze co do tych urlopów w Uzdrowisku. Kiedys tam pracowałam. Pracujesz cały rok, zeby mieć urlop jak jest ciepło, a tu... Łaske Ci robią?????? Bo nie ma komu pracowac... To niech zatrudnią! Szanowna PIP, jesli ktos to przeczyta, to zapraszamy do tej firmy. Mozna porozmawiac z pracownikami. Ciekawe, czy łaskawy zarząd tej firmy nie bedzie miał urlopu...
~bary33 8-07-2007 21:41
dziękuję G.Niedźwieckiemu, za to, że wyjeżdża i zazdroszczę Patolowi...
~wikłacz 9-07-2007 10:37
proponuje w pierwszej kolejności zajrzeć do Drexmajdanka. Hehe, normalnie PIP zakład zamknie jesli wszystkie machlojki wyjdą na jaw. pzdr

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Czyżby Andrzej Duda?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Zamknięty szlak przy Zakręcie Śmierci

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
469
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%