MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Na tragicznym przejściu dla pieszych potrzebne światła

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 30 sierpnia 2012, 7:57
Aktualizacja: Piątek, 31 sierpnia 2012, 8:15
Autor: Angela
Fot. Angela
Po piątkowej tragedii, kiedy na jednym z przejść dla pieszych przy ul. Cieplickiej w Jeleniej Górze nieopodal Osiedla Orle, 17–latek śmiertelnie potrącił trzy osoby, okoliczni mieszkańcy apelują o zamontowanie doświetlenia przejść oraz zamontowanie sygnalizacji.

W tej sprawie zadzwoniła do nas mieszkanka Osiedla Orle, która prosiła o anonimowość. Dwa lata temu na jednym z tych przejść cudem uszła z życiem.

- Było już ciemno, przechodziłam przez pasy. Od strony WORD- u wyjechała jakaś kobieta, która mnie zauważyła w ostatnim momencie. Zaczęła hamować, mi cudem udało się uciec. Teraz życie straciły tu trzy osoby. Jako mieszkańcy tego osiedla apelujemy do władz miasta o zamontowaniem na chociaż jednym z tych przejść sygnalizacji świetlnej, by piesi mogli bezpiecznie przejść przez jezdnię – mówiła kobieta.

Pojechaliśmy na miejsce, by zapytać innych mieszkańców o zdanie. Co usłyszeliśmy?

- Te przejścia dla pieszych są za słabo oświetlone. Po zmroku praktycznie nie widać czy ktoś przechodzi, czy nie – mówiła pani Elżbieta Stańkowska. – To pierwsze tak tragiczne zdarzenie, bo zginęły aż trzy osoby, ale nie pierwsze potrącenie, nie pierwszy wypadek. W Jeleniej Górze montowane są nowoczesne latarnie, z których światło pada od góry, dzięki czemu pieszy jest lepiej widoczny. Przydałoby nam się tutaj chociaż jedno tak doświetlone przejście. Tu są markety, nieopodal jest szkoła. Chodzi tu mnóstwo ludzi, a ruch samochodów jest bardzo duży – dodaje pani Elżbieta.

Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze potwierdza, że jest techniczna możliwość, by na jednym z tych przejść zamontować sygnalizację.

- Będziemy starali się znaleźć pieniądze na sygnalizację – mówi wiceszef zarządu dróg - ale koszt takiego urządzenia to około 65- 70 tys. zł – dodaje.

W ostatnim czasie miasto wykonało natomiast dwa nowe doświetlenie przejść dla pieszych, które zamontowano przy al. Wojska Polskiego przy skrzyżowaniu z ul. Grottgera oraz przy skrzyżowaniu ul. Wolności i Mickiewicza. Urządzenia montowała firma ISPA z Mysłakowic. Kosztowały one 53 tys. zł brutto.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pamięci poległych

Śmierć na żwirowni

Dachowanie w Radomierzu

Komentarze (61) Dodaj komentarz

~ 30-08-2012 8:17
Zdjecia wszystkich przejsc na orlim tylko nie tego na ktorym doszlo do nieszczescia.... i o ktorym mowa w artykule
~HaHa 30-08-2012 8:23
Panie Bigus, a co jest ważniejsze? Kasa, czy bezpieczeństwo mieszkańców? Ile jeszcze razy musi dojść do tragicznego wypadku na Osiedlu Orlim, żeby zostało zamontowane tam lepsze oświetlenie przejść dla pieszych oraz sygnalizacja?
~Kabanix 30-08-2012 8:27
Za parę halogenów 53 tysiące. To jest tylko w Polsce możliwe. Sygnalizacja to durne rozwiązanie. Dla jednej osoby co naciśnie guziczek zatrzymuje się dziesięć samochodów. Koniecznie trzeba doświetlić przejścia bo po zmroku mają miejsce potrącenia.
~17sqandal 30-08-2012 8:58
sa i przejścia oświetlone i pasy i sygnalizacja a i tak giną ludzie na przejściach , jedyne to tylko ograniczenie szybkości dla samochodów i rozwaga kierowcy jak i pieszych czy to tak wiele ?
~cd 30-08-2012 9:03
Przejścia dla pieszy doświetla się nie dla poprawy bezpieczeństwa tylko dla wygody kierowców. Żeby "biedni" kierowcy nie musieli przed przejściami zwalniać, ani rozglądać się. Dzięki takim rozwiązaniu uczy się kierowców, że nie muszą jeździć wolnej i bezpieczniej, bo przecież pasy są dodatkowo oświetlone. Więc można jechać szybciej! Jedynym rozwiązaniem jest tworzenie wyniesionych przejść dla pieszych. Profil takiego przejścia można dobrać tak, aby można było po nim jeździć 40 km/h. Niestety u nas nie jest ważne bezpieczeństwo, tylko wygoda kierowców.
~J24 30-08-2012 9:18
Czy mam rozumieć że śmierć trzech osób jest mniej warta niż 65-70 tyś.????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 30-08-2012 9:24
I na przejściach z sygnalizacją też giną ludzie. Wywalić tam jeden żółty fotoradar, odrobinę zmodernizować przejście i będzie więcej pożytku niż ze świateł.
~*chipo 30-08-2012 9:36
To przejście nie leży na jakiejś drodze krajowej, tylko na terenie osiedla, więc wystarczy podnieść poziom przejścia tworząc z niego tzw wyniesione przejście dla pieszych, stosuje się już takie rozwiązania nie tylko za granica, ale również w Polsce. Zaletą dodatkową takiego rozwiązania jest to, że przejście takie jest bezobsługowe, nie ponosi się przy jego eksploatacji takich kosztów, jak w przypadku świateł, czy doświetlenia, a poziom bezpieczeństwa pieszych zdecydowanie wzrośnie.
~bmw 30-08-2012 9:43
Lepiej wydać pieniądze na znak ograniczenia prędkości 40km/h i trzy znaki informujące o fotoradarze za 50m ,100m ,150m - naprawde jest wtedy o wiele bezpieczniej !!!
~dde 30-08-2012 9:46
Wobec powyższego jasno wynika, że WINNYM ŚMIERCI 3 OSÓB JEST ZARZĄD DRÓG I MOSTÓW to oni powinni odpowiadać za wypadek - 17letni chłopak miał nieziemskiego pecha bo przejście dla pieszych jest niewidoczne a do tego dochodzi BEZMYŚLNOŚĆ ludzi starszych, którzy nagminnie wymuszają pierwszeństwo na pasach.
~no!!!!!! 30-08-2012 9:51
na spółdzielczej dalej nie ma to tam wam zrobią ?? chyba śmieszni jesteście.......
CН.W.D.P. 30-08-2012 9:54
JA UWAŻAM, IŻ W TEJ KWESTII MIARODAJNĄ BYŁABY OPINIA Vikusi z Niemiec. ZWŁASZCZA, IŻ TO OPINIA SKOPIOWANA Z CZELUŚCI INTERNETU...
~ 30-08-2012 9:58
Niebezpiecznie jest szczególnie na przejściu od Netto w stronę Rataja. Jak się jedzie od strony Sobieszowa to naprawdę ciężko wyhamować przed kimś kto zbiega z parkingu przy Netto i pędzi nie patrząc na nic do autobusu stojącego na przystanku.
~WORD 30-08-2012 10:02
Od kilku lat WORD sygnalizuje konieczność budowy małego ronda przy skrzyżowaniu ul. Rataja z ul. Cieplicką, które w prosty sposób zmusiłoby kierowców do zmniejszenia prędkości. Poza tym wjeżdżając na ul. Cieplicką jest bardzo słaba widoczność pomimo ustawienia lustra. Zamiast budować drogą sygnalizację świetlną, którą trzeba konserwować należy wybudować wreszcie rondo, tak jak to się dzieje w całej Polsce !!!
~do bmw 30-08-2012 10:03
Fotoradary są większym zagrożeniem. Jak ktoś zobaczy znak fotoradar 500m a inny kierowca jedzie dajmy na to 90 km|h to pierwszy hamuje drugi gwałtownie albo jak nie zdąży wypadek i może się skończyć tragedią.A co do świateł zły pomysł bo nie ma tam dużego ruchu.Na ul. Wolności jest większy i nie wszystkie przejścia posiadają sygnalizację świetlną.
~jeżozwierz1 30-08-2012 10:07
Co znaczy 70 tys. zł wobec życia, które jest bezcenne.
~*chipo 30-08-2012 10:08
@~dde zarząd dróg i mostów nie jest winien tej tragedii, tylko kierujący, to oczywiste. są znaki ograniczenia, są wymalowane pasy dla pieszych, gdyby kierujący się do nich stosowali, a nie jeździli, z ich zdaniem, bezpieczną prędkością to nie mielibyśmy wypadków. Niestety ignorowanie oznakowania pionowego i poziomego leży już chyba w naszej polskiej tradycji, więc trzeba wymyślać inne sposoby na kierowców, by ograniczali prędkość z jaką się poruszają po drogach. Potrzebne są więc spowalniacze, zwężenia, ronda, gdzie chcąc nie chcąc kierowca ZMUSZONY JEST do zdjęcia nogi z gazu...
~ryszard64 30-08-2012 10:15
Żadne światła,żadna sygnalizacja nie pomoże póki będą jezdzić durnie,którzy za nic mają przepisy.Przecierz jest przepis który mówi o tym,że w mieście jeżdzi się 50km/h.To wystarczy w tych miejscach o których ostatnio mowa.Trzeba też myśleć za kółkiem a do takich wypadków nie dojdzie.Prawdę mówiąc,to ta kobieta która zleciła młokosowi usługę powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności.
~Jeloneczka* 30-08-2012 10:19
Bzdura! Przejście nie jest tragiczne, jest takie jak każde inne czyli normalne. Tragiczny jest bandytyzm drogowy!!! Bez sensu jest doświetlanie każdego przejścia. Takie walenie ostrym światłem po oczach kierowcy - jak na ul.Wojska Polskiego - to jest dopiero tworzenie niebezpiecznych sytuacji.
~oi 30-08-2012 10:36
sami obroncy wielkiego budynku.3 trupy no i moze bede swiatla
~... 30-08-2012 10:53
Dlaczego wszyscy nazywają tego 17-latka kierowcą? Przecież on nim nie jest. Kierowca to osoba posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdem a ten chłopak takich uprawnień nie posiada... Poza tym po co sygnalizacja w takim mało uczęszczanym miejscu? Codziennie tamtędy jeżdżę i nigdy jeszcze nie było potrzeby zatrzymywania samochodu aby przepuścić pieszego... Ja uważam, że wystarczy porządnie doświetlić przejście... Poza tym po zmierzchu powinno się nosić jasne ubrania i elementy odblaskowe (szczególnie dzieci i osoby starsze) a ludzie nadal mają tendencje do ubierania się na czarno co skutkuje tym, że ich nie widać...
~ja 30-08-2012 11:00
To nie tylko na Orlim tak jest. Wystarczy przejechać przez centrum jeleniej to wszędzie jest ciemno jak w d... u murzyna. A jak jeszcze pada deszcz to już w ogóle nic nie widać...
CН.W.D.P. 30-08-2012 11:05
PRZEDE WSZYSTKIM ZAKAZAĆ!! TAK JAK ZAKAZANO LUDZIOM JEŹDZIĆ NA SKUTERKU BEZ KASKU NA GŁOWIE, TAK TEŻ ZAKAZAĆ LUDZIOM WSTĘPU NA PAS DROGOWY BEZ ZAWIESZONYCH NA CZTERECH STRONACH CIAŁA ŚWIATEŁEK ODBLASKOWYCH. ZRESZTĄ SĄ JUŻ W POWSZECHNYM I TANIM UŻYCIU DIODY LED I NIC NIE STOI NA PRZESZKODZIE ZAOPATRZYĆ SIĘ W TAKOWE OŚWIETLENIE, GDY WSTĘPUJE SIĘ NA DROGĘ PUBLICZNĄ.
~ 30-08-2012 11:05
Nikt nikomu nie może dyktować jak ma sie ubierać, pewnie, jasne ubrania, pewnie zimą, kiedy jest ciemno juz o 16.00 - ubierajmy sie w białe płaszcze dla kierowców! Bzdura!! Poza tym chyba naprawdę nie wiesz, co mówisz - "mało uczęszczane miejsce!!" Chyba jednak jesteś tu bardzo rzadko! Ja natomiast tu mieszkam i codziennie muszę przechodzić przez tę niebezpieczną ulicę i czekam nadaremno, żeby jakis samochód sie zatrzymał i przepuścił pieszych. Zaraz zaczyna się rok szkolny i horror dla dzieci i rodziców maluchów, idących codziennie ta drogą do szkoły. Tylko sygnalizacja świetlna lub inna mądra modernizacja przejścia może zapobiec w przyszłości takim tragediom!!!! Czy będziemy czekać na kolejne nieszczęścia? Jesli czegos nie zrobi się natychmiast, zaraz wszystko pójdzie w zapomnienie.
~zSobieszowa 30-08-2012 11:23
Światła? Latarnie tak,ale po co światła?wystarczy tylko nauczyć się przechodzić przez ulice jak człowiek a nie jak *-rozgladamy sie a nie wlazimy pod kola samochodu.nie pije tu akurat do ofiar ortatniej tragedii bo tu winny byl kierowca malolat i stara *-wlascicielka samochodu.
~ 30-08-2012 11:31
ChuWDuPe- plyta ci sie zacina, co? brak biznesplanu na dalsze deptanie po pietach? pogadjmy o pogodzie, o milosci albo o hodowli bydla....
~doryc 30-08-2012 11:40
Żadne światła nie oświetlą głupoty ludzkiej i brak ostrożności bez względu nato czy to kierowca czy pieszy
~ 30-08-2012 11:42
Hehe to za takiego pieniadze to sam im poskładam. Myślę że byłoby taniej - ale pod warunkiem że nie od znajomego w firmie i bez prowizji...
~malkontent 30-08-2012 11:52
Swięte słowa, oj święte!!! Żadner światła nie oświetlą ludzkiej głupoty i braku ostrożności. Niedługo wszędzie gdzie dojdzie do wypadku(tragedii) będziemy stawiać światła... tylko zastanówmy się do czego to doprowadzi???
~ 30-08-2012 12:03
LEPIEJ ZAMONTOWAĆ JESZCZE ZE 20 ZNAKÓW I SZLABAN
~Marcyś 30-08-2012 12:20
Pan Bigus mówi 65-70 tyś.zł , a montują za 53tyś.zł brutto-to jak to jest?!
~? nikt 30-08-2012 12:57
Ludzie co Wy wypisujecie przeczytaj to co napisałeś pięć razy zanim to wyślesz (nie do wszystkich się to tyczy )doświetlić tak myśleć przechodząc przes pasy trzeba (to nie boli) a jak są wyznaczone przejścia to nie znaczy że idziemy jak (św krowy ).P.S. czym bardziej zardzewiały złom to jedzie super furman . Pozdrawiam.
~rumcajs54 30-08-2012 13:10
Przede wszystkim to należałoby przyciąć gałęzie, które dość skutecznie okrywają lampę nad tym feralnym przejściem. Co do przejścia przy Netto NA ZAKRĘCIE !!! to istotnie jest tam b. niebezpiecznie, mimo że jest też ograniczenie do 40 km. A przy okazji: w trybie NATYCHMIASTOWYM trzeba odsłonić znaki drogowe i światła na skrzyżowaniach poprzez zdecydowanie przycięcie drzew. Przy porannym słońcu w twarz jazda przez miasto jest poważnym wyzwaniem.
~ 30-08-2012 13:16
Bo polscy kierowcy niestety sa jak bydlo, ktore zawsze pcha sie i nie patrzy przed siebie. Pasy dla pieszych jak sama nazwa mowi sa dla przechodzacych z jednej na droga strone ulicy i to kierowca ma obowiazek zatrzymac sie i ich przepuscic. Niestety w POlsce kierowca czuje sie jak swieta krowa, ktorej wszystko wolno a policja ma gdzies co sie dzieje przed przejsciami i nie kontroluje samowoli zmotoryzowanych. W sytuacji kiedy zmotoryzowani nie respektuja zasad ruchu drogowego to i pieszy przchodzi gdzie chce bo ryzyko wypadku jest takie same jak na zebrze bez swiatel sygnalizacyjnych... Czeste kontrole i wysokie kary pieniezne z utrata prawka lacznie moga zmienic nawyki i zapobiegac wypadkom na pasach bo kierowca nie jest jedynym bioracym udzial w ruchu drogowym, sa piesi, rowerzysci itd.
~xd 30-08-2012 13:46
to chyba pomyliły wam sie miejsca..
~popieram 30-08-2012 14:58
"Bo polscy kierowcy niestety sa jak bydlo, ktore zawsze pcha sie i nie patrzy przed siebie. Pasy dla pieszych jak sama nazwa mowi sa dla przechodzacych z jednej na droga strone ulicy i to kierowca ma obowiazek zatrzymac sie i ich przepuscic. Niestety w POlsce kierowca czuje sie jak swieta krowa(...)" YES YES YES YES
~JELENI_OGÓR 30-08-2012 15:05
NIE TYLKO NIE ŚWIATŁA wystarczy że jakiś d...l je ustawił koło pkp między tunelem a fenixem oraz na wogóle nie używanej odnodze za mostem na Bobrze zresztą był o tym artykuł jakiś czas temu
giersdorf 30-08-2012 15:37
Mogę wtrącić: 1)Na zdjęciach są wszystkie możliwe przejścia dla pieszych, tylko nie to na którym stała się tragedia - przejście koło kiosku ruchu Orle. Ostatnie dwa zdjęcia - przykład oświetlonych przejść, takie jakie powinny być na tej ruchliwej drodze z Jeleniej Góry do Sobieszowa i dalej do Piechowic. 2)Jakiś rok temu zginęła tam starsza pani (ale nie przechodziła na samym przejściu tylko bliżej zjazdu na oś Orle). Czyli w tym rejonie 4 osoby poniosły śmierć. 3)Te przejścia dla pieszych w ogóle nie są oświetlone! 4)Przydały by się takie oświetlenia jak na dwóch ostatnich zdjęciach. Nie tylko na tym pechowym, ale również na pozostałych, tam gdzie prowadzi droga do szkoły. 5)Dyrektorka Szkoły Podstawowej walczy o sygnalizację świetlną (na przycisk) od paru lat. 6)Kasiora... to się liczy?
~ALE JAJA 30-08-2012 16:37
trzy osoby do piachu, albo do spalenia, a ci sobie tutaj pogawędki tworzą,ale mądrale, do sejmu proszę, nastepne panie barany i panowie baranowie, ale jaja, ale jaja!żałujcie gówniarza co ma 17 lat i wiezie się bez prawka!!!ale jaja!!!!
~szofer 30-08-2012 16:54
Światła nie rozwiążą problemu,bram patroli mobilnych POLICJI,a może reaktywować coś na wzór ORMO,takie ORPO,nieraz ciężko utrzymać szybkość 50 + - 5 ,noale jak pędzą 80 a nieraz 100 to takich ścigać .To skrzyżowanie koło NETTO jest fatalne!!!
~xyz 30-08-2012 16:55
i na xxlecia by się światła przydały... co kilka miesięcy niebezpieczne stłuczki i potrącenia!
~bez sensu 30-08-2012 17:12
Bez sensu jest stawiac sygnalizacje. Ktoś za budowe dostanie w łape a i tak problem nie zostanie rozwiazany. Zdarza sie że ludzie wciskaja przycisk, przechodza na czerwonym a później auta muszą stać mimo ze nikt nie przechodzi. Po za tym to nie kierowca spowodował wypadek a jakiś łepek bez uprawnien. Skoro wsiadł do samochodu bez uprawnien to znaczy ze nie przejmue sie przepisami wiec też nie obchodzi go oznakowanie. Kto wie czy nawet jakby była tam sygnalizacja to by na czerwonym nie przejechał. Powinien zostać ukarany tak aby nikt wiecej nie odważył sie powtórzyć takiego czynu.
Vikusia z Niemiec 30-08-2012 18:24
A u nas w Niemczech... Ale co wy polacy mozecie o tym wiedziec.
~zenek1 30-08-2012 18:38
tam w nocy jest problem z widocznascia bo przejezdżajac obok mega oświetlonego orlenu i skody wjezdza w ciemniejsza alejke i róznie oko człowieka na takie zmiany reaguje jedni szybciej sie przyzwyczajają inni wolniej swiatło nad pasami powinno być duzo jasniejsze od tych co oswietlają skode
~szofer 30-08-2012 18:50
Oświetlenie przejść swoją drogą ,przestrzeganie prędkości to dwa,ale idzie jesień wieczory wcześniej zapadają dlaczego piesi wstydzą się nosić odblasków.Przecież są takie opaski na rękę ,nogę .Piesi ubierają się w ciemne kolory to też jest utrudnienie .
~devilek 30-08-2012 19:14
moim Skromnym zdaniem nie ma sensu montowac drogiej (naprawdę, gdy sie pomnoży przez olość "zebr) sygnalizacji świetlnej. Oświetlenie pasów owszem, warto także (jak u zachodnich sasiadów) zamiast zakładać byle gdzie progi zwalniające, wykonać podwyższone przejścia dla pieszych w niebezpiecznych miejscach. przez taką zawalidroge nie da sie przejechać szybciej niż 40-50 bez uszkodzenia auta. i tyle wystarczy. na wysepki nie ma miejsca, doświetlić by sie zapewne dało (wystarczy mysleć podczas planowania ustawienia latarni, lub teraz modne i nowoczesne ledy z panelem słonecznym (zupełnie juz nie drogie rozwiązanie i eksploatacja darmowa). I co zawsze na tym portalu powtarzam: POLICJA powinna pilnować ruchu i przestrzegania przepisów w miejscach niebezpiecznych, zamiast czaić sie w krzakach .
~olo 30-08-2012 19:41
a ja uwazam tak.kierowcy jada za szybko a piesi nawet nie popatrza jak wchodza na przejscie.niestety zdrowego rozsadku i ograniczonego zaufania brakuje
~dje 30-08-2012 21:34
Z najwyzszym szaconkiem dla Tych ,ktorzy zgineli ale nic nie pomoga zabespieczenia jesli wylaczony jest , rozum , myslenie i przewidywalnosc . Bardzo czesto PIESI chodza BEZMYSLNIE po ulicach ,a samochodu nie da sie zatrzymac w ulamku sekundy ,.
CН.W.D.P. 30-08-2012 22:00
ZAKAZAĆ!! PRZEDE WSZYSTKIM ZAKAZAĆ!! PO CO W OGÓLE POZWALAĆ LUDZIOM NA COŚ, CO MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNE I SKUTKIEM TEGO SYSTEM FINANSOWY PAŃSTWA MOŻE STRACIĆ FUNDATORA... ZDECYDOWANIE ZAKAZAĆ WSZYSTKIEGO...
~z-Cieplic 30-08-2012 22:03
Wobec zbyt szybkiej jazdy nie pomoże ani doświetlenie przejścia, ani odblaski. Mimo to, jeśli ktoś podpowie, gdzie w niewielkich ilościach można kupić dla pieszych opaski odblaskowe to na pewno wiele osób będzie je nosić. W Cieplicach w tym miejscu jeździ bardzo dużo samochodów a przy przejściu koło NETTO jadą z trzech stron, przy czym z dwóch stron od ul. Cieplickiej wyjeżdżają nagle zza zakrętów i któryś może nie zdążyć się zatrzymać i potrącić kogoś wolniej chodzącego. Niestety pieszy z samochodem nie wygra i najwyższy czas na zmiany w tym miejscu.
~z cieplic 30-08-2012 22:42
to co robicie z tymi pieniędzmi ?.
~koń polski 30-08-2012 22:53
Furman gapiący się do tyłu podczas jazdy (tak napisano w *) pewnie aby komuś odpyskować to ŻENADA i totalne bezmózgowie. Żadne przepisy czy oświetlenia nie pomogą na głupotę.
~tutaj 30-08-2012 23:27
Firma ISPA? Nie ma takiej w wykazie firm w Mysłakowicach. To jakieś UFO ? Czy pani redaktor nie pomyliła programu ISPA z firmą ISPA. Byłoby wskazane to wyjaśnić, tutaj w jelonce.
~ 31-08-2012 4:57
no co wy ludziska to teraz będziecie chcieli świateł w każdym miejscu w którym komuś coś się stanie, opamiętajcie się
~szofer 31-08-2012 5:18
http://www.odblaski.net.pl/kontakt i jeszcze jedno w czasie wszelkich,akcji prowadzonuch w szkołach na tem. bezpieczeństwa policja /chyba/ rozdaje takie opaski.
~zewsii 31-08-2012 6:59
Większości tragicznych wypadków można by uniknąć, gdyby dostęp do uzyskania Prawa Jazdy przed ukończeniem 25 lat był znacznie utrudniony. Najwięcej śmiertelnych wypadków powodują wyrośnięte dzieci, którym się wydaje ... . Ich nie obowiązują ograniczenia prędkości i szacunek dla innych użytkowników dróg. I nie tylko. Pobłażliwość rodziców, sąsiadów, policji - upewnia ich w przekonaniu, że są bezkarni. Niestety, tylko do czasu.
~Irena Hrynce 31-08-2012 9:21
Dożywocie mordercom drogowym !
~AP 1-09-2012 8:25
Wyjasniam -ISPE-www.oswietleniemiasta.pl
~gość123456 1-09-2012 17:27
Światła nic nie dadzą! Jest tyle znaków i jakiś t...k nie zwolnił to i światła by nie pomogły. Dać tam fotoradar i dawać wysokie mandaty i dać nauczkę palantom nie potrafiącym jeździć!
~ 3-09-2012 4:14
zamiast remontować ścieżki w parku niech oświetlą drogi....na co komu żwirek w parku jak w drodze do niego giną ludzie .....
~ 22-10-2012 15:10
To jest skandal. Dlaczego nie ma tam pomiaru prędkości i jesteśmy przepędzani przez kierowców jak zające? Wracaliśmy z mężem wieczorem. Na tym samym przejściu dla pieszych jadący z prędkością ok. 100 km biały citroen zabiłby nas oboje. Brakowało centymetrów. Mój wózek inwalidzki miał stosowne odblaski. Od tamtej pory nie korzystamy z tego przejścia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Są dopłaty do lasów

Rozmowy o Kowarach

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1076
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%