MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Na starówce będzie ładniej za rok

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 21 lipca 2011, 7:12
Aktualizacja: Piątek, 22 lipca 2011, 7:54
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Plac Ratuszowy i staromiejskie uliczki to z pewnością perła tej części stolicy Karkonoszy. Niestety: ze skazą. Obszar ten szpecą tandetne budki, miejsce zabierają brzydkie ogródki piwne, a przy ratuszu „straszą” jarmarczne urządzenia. Czy tak ma wyglądać centrum największego miasta Kotliny Jeleniogórskiej?

O uporządkowaniu Rynku i jego okolic mówi się dużo od kilku lat, ale na tym się kończy, bowiem centrum starego miasta jest niezmienne. Poza plenerowymi imprezami, kiedy całość nabiera klimatu, jest tu przaśnie i bez stylu. Plac Ratuszowy przypomina raczej fragment wesołego miasteczka, a nie reprezentacyjną część stolicy powiatu i miasta aspirującego do roli stolicy całego regionu.

Bałagan w wyglądzie zarówno Placu Ratuszowego, jak i okolicznych uliczek nie wynika jedynie z niewyremontowanych i pomazanych markerami murów kamienic. Brak jest jednolitego zagospodarowania przestrzeni w Rynku i okolicy. – Stragan owocowo-warzywny przysłania częściowo witryny Biura Wystaw Artystycznych, a naprzeciwko ze straganów sprzedawane są spodnie. Oczywiście nie chodzi o zakaz handlu, w miejscu gdzie od lat spotykają się sprzedawcy z klientami. Chodzi jedynie o rozsądne rozmieszczenie stoisk oraz ich wygląd – mówi pani Barbara, mieszkanka Zabobrza.

Samorządowcy mają jednak pomysł na częściowe rozwiązanie tych problemów.
– Są plany zagospodarowania przestrzeni Rynku. Najważniejsze jest aby rozstawiane stoiska były stylizowane i mniej więcej jednolite. Rynek niedawno zmienił swój status i nie jest już traktowany jako pas drogowy, na którego terenie mógł każdy wystąpić o zezwolenie na handel, i władze miasta wtedy nie mogą odmówić – usłyszeliśmy od Cezariusza Wiklika, rzecznika jeleniogórskiego magistratu.

– Teraz miejsce do handlu można dzierżawić, ale władze Jeleniej Góry mogą odmówić tej dzierżawy, jeśli uznają, że nie jest to odpowiednia forma handlu lub stoisko ma wygląd sprzeczny z panującym stylem. Dlatego chcemy zakupić stylizowane stoiska, na których projekt zostanie ogłoszony konkurs, aby handlowcy nie musieli specjalnie kupować nowego straganu, a żeby mogli je wynajmować. W przyszłym roku na jeleniogórskim Rynku pojawią się już takie stoiska stylizowane, choć już teraz na różnych imprezach kulturalnych staramy się, aby stoiska te przybierały ciekawe dla oka formy – dodał C. Wiklik.

Wszelkie pomysły i zmiany zagospodarowania przestrzeni w Runku muszą być konsultowane ze wspólnotami mieszkaniowymi, ponieważ to do nich należą podcienia kamienic, gdzie często stawiane są stoiska handlowe. W tej chwili ogródki piwne zajmują znaczną część Placu Ratuszowego i mogłyby być również wystylizowane w oryginalny sposób. Na razie jedyny kolorystyczny akcent to parasole i reklamy na płotkach.

Sonda

Jakich zmian potrzebuje plac Ratuszowy?

Oddanych
głosów
777
Wystarczy kompleksowy remont kamieniczek.
16%
Trzeba zadbać o stylowy wystrój całego Rynku.
62%
Nie należy pozwalać na handel i inną objazdową działalność.
22%

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstanie obwodnica Kaczorowa

Spotkali się z Beatą Kempą

Nadbrzeżna gotowa

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~władza 21-07-2011 7:35
a może byście urzędasy wystylizowali nasze dziurawe drogi by nabrały charakteru stolicy regionu a nie podkładacie kłody ludziom którzy płacą podatki na wasze utrzymanie
~albo 21-07-2011 8:10
Albo zapewnili mieszkancom darmowe parkowanie pod swoim mijscem zamieszknia, a nie bilety, a sami pod ratuszm i dookola zwolnieni z opłat!!!!!
~Gość 21-07-2011 8:21
Lepiej żeby tam stały te jarmarczne urządzenia niż nic ,ogródki też nie są takie złe jak opisuje tu p.Wiklik bo to co nasi radni bez radni robią to śmiech na sali ,tu do tego miasta turystów trzeba przyciągnąć ,tylko ja pytam czym ,galeriami .marketami a może tym naszym placem ratuszowym żenada jak tam smród ,bród i nic nie ma ,monitoring niby jest a ściany pomazane jak na jakimś blokowisku ,zrobią remont i za pare dni to wszystko zaś obleci wyblaknie i po co wywalać pieniądze na tych nic nie robiących urzędasów.
~galla 21-07-2011 8:34
w stylowym stylu wyplywaja pieniadze z budzetu miasta, na poprawienie samopoczucia rady miasta ze cos robia, tylko co?
~cymus 21-07-2011 9:26
ogródki piwne są takie same jak w każdym mieście i nie rozumiem czego się czepiają niezaRADNI. zamiast czepiać się wszystkiego co jest na pl. ratuszowym może wyremontujecie główny trakt miasta, bo któregoś pewnego dnia tynk z rozsypujących się budynków zwyczajnie w świecie zabije któregoś z turystów, któremu nawet nie będzie dane dość do Waszych wytwornych stylizowanych budek
~Janosik2 21-07-2011 9:53
We Wroclawiu uzywaja takich samych ogrodkow i miasto/rynek wyglada super! I nie dlatego, ze sa to piekne stylizowane konstrukcje a dlatego, ze kamieniczki dookola sa wyremontowane, jest pelno imprez kulturalnych, koncertow, knajpek i jest duzo pracy dla mlodych ludzi, ktorzy wypelniaja te ogrodki. Nie moge uwierzyc, ze za spotkanie o stylizowanych straganach i ogrodkach piwnych ci ludzie biora pieniadze!
~ookkoo 21-07-2011 9:54
wystilizujmy na nicosc, mamy juz mały Zurych - czyli same banki ...to ma byc atrakcja turystyczna?...pan prezydent wczesniejszemu zarzucał ze pod UM jedzie wlasnym autem a w zeszlym tygodniu sam uciekalm spod jego kół. Orwell mial racje ....wszystkie zwierzeta sa rowne ...ale niektore rowniejsze...to napiszmy na UM. szkoda ze okoliczne wioski maja festyny i imprezy a my ... staruszkow i margines mieszkajacy w rynku ktory wszystko blokuje !!! wies tanczy i spiewa
~ 21-07-2011 9:55
HM.OGRÓDKI PRZESZKADZAJĄ ? CIEKAWE GDZIE PAN PREZYDENT I RESZTA BEZRADNYCH BĘDĄ SIĘ SPOTYKAĆ NA KAWKĘ I OBIADKI OCZYWIŚCIE ZA PIENIĄDZE PODATNIKÓW.MOŻE PO PROSTU NIECH ZWINĄ ASFALT I WTEDY NIKT JELENIEJ GÓRY NIE ODWIEDZI I BĘDĄ MIELI PROBLEM Z GŁOWY !
~piwosz 21-07-2011 10:00
..na jednym ze zdjec ladnie widac "piwną drewutnie" hotelu BARON. nie tylko ze ten pan nie posiada knajpy w rynku, nie posiada toalety dla wlasych klientó, to sprzedaje piwno wez stosownych dokumentow. prawo mowi iz ogrodek aby byl legalny to musi byc w bezposrednim sasiedztwie knajpy ... ale nie w tym przypadku. najochydniejszy ogrodek piwny, wbrew przepisom, bez toalety i zezwolenia....dlaczego? moze dlatego ze radni w baronie pijają kawke i robia spotkania? ten ogródek to jakiś zart !!! najochydniejszy w rynku i na jakiej podstawie? ale miasto sie zgodziło !!!!
~gigus jacek 21-07-2011 10:04
...nie ...ogrodek barona nawiązuje stylistycznie do JG....wiocha az miło!!!! Jaki pan taki kram hehehehe
~gigus jacek 21-07-2011 10:14
...nie ...ogrodek barona nawiązuje stylistycznie do JG....wiocha az miło!!!! Jaki pan taki kram hehehehe
~ab 21-07-2011 10:14
Cały ten długi tekst jest jak wata wypełniająca karton z jedną bombką. Cały sens i główny cel jest zawarty w jednym zdaniu: "Dlatego chcemy zakupić stylizowane stoiska (...) aby handlowcy nie musieli specjalnie kupować nowego straganu, a żeby mogli je wynajmować." I po co ta cała demagogia, że chodzi o jakieś lepsze dobro ratusza?
~sabotage 21-07-2011 10:20
dobrze, że coś się dzieje tylko szkoda że nie to co powinno. wyobraźcie sobie, że dzieci nie mają co jeśc a matka kupuje nowe ciuchy: matka to miasto a dzieci to mieszkańcy. pociągi odwoływane, drogi dziurawe, półroczne kolejki do lekarza a urzędasy o stylu. toż to sabotaż!
~BRJ 21-07-2011 10:31
Pamiętam obrazek z włoskiego miasteczka o poranku, gdzieś z zaplecza wyjeżdżają ruchome stoiska z metaloplastyki na kółkach i instaluja się w rynku, jest tu sprzedawca oowców, który myje i pakuje owoce, jest sprzedawca drożdżowych bułeczek, jest handlujący pamiątkami i rękodziełem, sa kaapelusze i okulary słoneczne NIE MA KAPCI, MAJTEK BIUSTONOSZY I GACI - tym handluje się na rynku opodal. Rynek jest centrum turystycznego miasteczka i handel słuzy turystom.
~............ 21-07-2011 10:49
Na innych miejskich rynkach też są budy, ale one nie zajmują całego rynku, jak na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Budy mogłyby być wzdłuż ulicy Wojska Polskiego, może zasłoniłyby te szkaradne walące się budynki. Na placu Ratuszowym ogródki, ale nie piwne lecz kawiarniane, lodziarnie, cukiernie, herbaciarnie... I ten brak toalet... Jak się pije piwo to się potem sika... Pijany piwosz nie szuka lokalu, gdzie będzie musiał płacić...
~dosia 21-07-2011 10:50
ta lepiej zainwestowac w plac ratuszowy i jakies nowe ulepszone pomysly. a dziury w drogach dalej beda!!! przez takich ludzi dzisiaj kolo przebilam na tych waszych "pieknych" drogach!!! ;/ mi nikt za to nie zaplaci ;///
~ 21-07-2011 11:51
Najpierw przeznaczcie pieniądze na edukacje młodych ludzi i wbijcie im do zakutego łba żeby nie malowali ścian i dbali o miasto, nauczcie ludzi kultury i poszanowania.
~Jeloneczka 21-07-2011 12:46
Dlaczego na urzędników rzucza się inwektywy typu "urzędasy". To może na lekarzy zaczniemy mówić "konowały", na prawników... nawet nie wiem jak, na sprzedawców "sprzedawczyki" a na autorów głupich wpisów... dajcie propozycje! I tak będziemy się walić po wirtualnych pyskach ;/
7777777 21-07-2011 13:04
...klikoduracy lud ...wpisogłąb albo... klikfjuu a może -puste banie com...?
~ 21-07-2011 13:09
urzędasy... pragnę zauważyć, że decyzje w tym mieście podejmuje 10 urzędasów - szych - plus kilku ważnych radnycha reszta urzędasów, czy to UM, Starostwo Powiatowe czy UMWD, albo pracownicy Urzędu Pracy czy MOPSu - też niby urzędasy - zasuwają za grosze a wiesza się na nich psy... smutne.
7777777 21-07-2011 13:12
... a propo klikoduraka... kto ma uczyć kultury i wychowywać??? ULICA?
~Sir Galahad 21-07-2011 13:24
A może wystylizujecie estetykę elewacji panowie radni? W końcui pan prezydent usuwał w czasie kampanii osobiście wandalizacje... To chyba ma jakiś pomysł na politykę estetyczną, żeby przynajmniej Trakt Miejski/Majówka, Plac Ratuszowy łącznie z podcieniami oraz Plac Piastowski nie były pomazane? Bo jest przecież monitoring to służby mogą reagować, a szkody powinny być szybko naprawiane prawda państwo "politykierstwo"?
7777777 21-07-2011 13:27
...gtunt to klikanie na temat.! - K L I K O T O K !!! ...PORZĄDKI OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ, MOŻE BYĆ OD RYNKU. oby sięgnęły również innych urokliwych miejsc naszego miasta. C Z E K A M Y... Bo Jelonka na Rynku się nie kończy, a dopiero zaczyna. Po tym poznać europę, że jest WSZĘDZIE po europejsku...
~dundersztyc 21-07-2011 14:04
Coś mi mówi, że stylizowane stoiska, będą nawiązywały wyglądem do punktu o którym w tekście nie ma ani słowa. Tak więc, gdy gacie i skarpety będziemy kupować w tramwaju, winogron bezpestkowy poda nam konduktor, a kierpce zachwalał będzie motorniczy, to łza się w oku zakręci na wspomnienie, gdy plac Ratuszowy żył do późnych godzin wieczornych,turyści przyjeżdżali na festiwal teatrów ulicznych, a miejscowi, którzy mieli pracę i było ich o ponad 10 tys. więcej niż obecnie, tłumnie oblegali ogródki lokali. No ale to było dawno, dawno temu.
~do 13.09 21-07-2011 16:58
mylisz pojęcia urzędas to darmozjad ,pierdzistołek mianowany z klucza partyjnego nie mający pojęcia o niczym dbający o interesy swojej sekty czyli partii i kolesi ,urzędnik to człowiek wychodzący na przeciw potrzebom ludzi pomocny w załatwianiu ich spraw i problemów jest takich wielu w wymienionych prze Ciebie instytucjach
~Karo1 21-07-2011 17:32
Od kąd pamiętam kolejne ekipy inwestują w ratusz inwestują i inwestują, no i wciąż taka sama deprecha na tym placu ratuszowym i nie tylko na placu, bo niemal w całym mieście. Nigdy nie zagłosuje już na polityka czy polityków, no chyba,że się wykażą robotą, np tak jak Dutkiewicz we Wrocławiu. Byłem ostatnio we Lwówku na lecie Agatowym tłumy ludzi i to takie jakich u nas przez kilka lat nie uświadczysz. strategia Jeleniej Działa, trzeba trupa powiesić na placu ratuszowym kukłę i napisać na rogatkach miasta jak się wjeżdża, aby każdy wiedział gdzie wjeżdża: Chu...owa Góra!!!
~ 21-07-2011 18:07
Brawo Marcin!
~ 21-07-2011 18:25
Więcej kamer na placu.
~były jg 21-07-2011 22:38
Jacy wyborcy to i takie napisy!
~ziiomuś 2011 21-07-2011 22:38
Rozumiem, że każdy orze jak może ale te \"jarmarczne urządzenia\" to już przesada. Wiocha na maxa. Ni jak komponuje się z otoczeniem. Nie wiem co za k...n dał na to pozwolenie. Może ktoś komuś w łapę dał.. ?? A najlepiej Zmienić nazwę dla Jeleniej na Jelenią dziurę bo miasto wyludniało ludzie powyjeżdżali za pracą a spora część bogaczy co się na ludzkiej biedocie dorobili pobudowało swoje domki na obrzeżach i siedzą sobie na domowych ogródkach i w d.. mają ogródki na mieście
~Och... 22-07-2011 2:22
Wracam po dłuższej nieobecności do Jeleniej Góry przeglądam Jelonkę i czytam wasze posty pod różnymi artykułami i o zgrozo stwierdzam , że potrzebny tu jest jakiś EGZORCYSTA !!! Pod każdym mnóstwo krytyki, pretensji. Nawet oberwało się dziennikarzom Jelonki. Ludzie co się z wami dzieję, co was opętało ?! Przecież przez te czarnowictwo, ściągacie jeszcze większe zło !!!
~Do Och 22-07-2011 7:10
To nie ludzie rządzą, tylko politycy, oni są jak z sekty i dla sekty wyrabiają, jak wyrobnicy profity. Więc, to żadne czarostwo, tylko zwyczajnie ludzie nie są na tyle zakłamani,że jak jest totalny Bangladesz i zero progresu w tym mieście w najważniejszych sektorach, to czego wymagać od ludzi,że będą chwalić, w imię czego się pytam poprawności, albo,żeby władza była zadowolona a komplementowania??? Lub dziennikarze mieli frajdę,że coś napiszą i ludzie dostają spazmów ochów i achów, o czym się tu pisze ,a o pierdołach bo nic poważniejszego w tym mieście się nie odbywa, brakuje tylko wisielca na placu ratuszowym i będzie jak w bajce o Jeleniej Górze, co to się dźwiga i podźwignąć nie może od 25 lat:)
~??? 22-07-2011 8:20
Dawno temu pod arkadami stały sobie bajkowe,drewniane rzeżby-ławki ,jedna pani z urzędu zdecydowała,że gdzieś zniknęły-ciekawa jestem co się z nimi stało?
~kk 22-07-2011 11:17
Ile to razy ja wracałem do jeleniej:) Gdy wracałem np. z Francji i widziałem przykładowo jak ludzie stoją na zapyziałym przystanku, albo wulkanizację koło Ronda i te koszmarne rozmaite ulice, to był szok. Gdy wracałem z Rumunii z objazdu po niej, to wydawało mi się, że nie jest tu źle. ostatnio wracałem z polskich miast z Legnicy, Wrocławia ,a nawet z Lwówka z lata agatowego, bo przecież w Jeleniej takiej imprezy nie ma i długo długo nie będzie i jak wracam, to się zaszywam jak na jakiejs głuchej zabitej dechami wiosce, myślę,że inni ludzie i mieszkańcy miasta też ta czynią, bo tu nie ma co robić tak się tu rządzi czy lato czy zima ,albo inne pory roku, to śmierdzi tu trupem!!!
~baba jaga 22-07-2011 11:28
niedługo to na placu ratuszowym wywalać się będzioe cyrk jak przyjkedzie i słonie z niego będą s...ć na te wesołe miasteczko i ogródeczki
~do kk 22-07-2011 14:34
Masz rację, że wracając z innych miejscowości do Jeleniej Góry człowiek widzi ogólny bałagan.Ale wiesz nie wszystko zależy od władzy ! Pytanie, kto np niszczy przystanki autobusowe, kto nie sprząta po swoich pupilach i wszędzie pałętają się ich odchody, kto maluję po murach, zanieczyszcza rzeki, rowy i okoliczne lasy itd ?! Niestety nasza obojętność i przyzwolenie na to powoduję, że tak a nie inaczej prezentuje się nasze miasto.Tu powinna być współpraca władza - mieszkańcy.
~ 22-07-2011 22:54
Tematem tygodnia mógłby być tekst o zatrzymanych Ukrainkach, bo ukazuje ważny społeczny problem, a nie ten wyświechtany do granic możliwości temat placu Ratuszowego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Drastyczne billboardy

Posypały się mandaty – słusznie?

Śmieci zaleją gminę Podgórzyn?

Trwa rozbudowa SOSW

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1287
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%