MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Na sesji o oświacie i ochronie środowiska

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 26 października 2017, 12:41
Aktualizacja: Piątek, 27 października 2017, 5:30
Autor: WAC
Fot. WAC
Ochrona środowiska oraz szkolnictwo były tematami przewodnimi kolejnej sesji Rady Powiatu Jeleniogórskiego, która odbyła się 25 października.

Podczas obrad radni przyjęli informację Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska na temat stanu środowiska na terenie województwa dolnośląskiego w zakresie dotyczącym powiatu jeleniogórskiego. Przyjęli też powiatowy program przyrody na lata 2017 – 2020, z perspektywą do 2023 roku.

Jak mówiła referująca temat dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego Grażyna Materak, w ubiegłym roku na terenie powiatu jeleniogórskiego przeprowadzono 33 rutynowe kontrole w różnej wielkości firmach i zakładach. Ujawniły one pięć naruszeń przepisów mogących skutkować skażeniem środowiska, wszczęto dwa postępowania administracyjne w sprawie ukarania oraz wymierzono dwa mandaty. Miało również miejsce 26 kontroli interwencyjnych dotyczących uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczenia wód powierzchniowych. - W 2016 roku na zadania z zakresu ochrony środowiska w powiecie wydano około 3,2 miliona złotych – mówi G. Materak. Z tej kwoty 2,2 mln. zł. przeznaczono na zaopatrzenie w wodę i ochronę wód, 900 tysięcy na gospodarkę odpadami, zaś resztę na ochronę powietrza.

W części sesji dotyczącej szkolnictwa, dyrektor Wydziału Oświaty i Zdrowia Sylwester Urbański przedstawił radnym sprawozdanie na temat realizacji zadań przez jednostki oświaty prowadzonych przez Powiat Jeleniogórski. Obecnie takich placówek, różnego typu jest siedem. Największą bolączką powiatowej oświaty jest zbyt niska kwota subwencji z budżetu państwa w stosunku do wydatków jakie ponoszone są na jej funkcjonowanie.

- Według informacji jakie posiadamy, 2018 rok będzie kolejnym, w którym trend ten zostanie zachowany, gdyż dotacja budżetowa na ten cel będzie o 1,1 miliona złotych niższa niż tegoroczna – mówi wicestarosta jeleniogórski Paweł Kwiatkowski. Dodatkowym balastem jest konieczność zwrotu do Ministerstwa Finansów nienależnie pobranej subwencji za lata 2010 – 2011 r., w wysokości 4,8 miliona złotych. Spłata tego zobowiązania została rozłożona na raty i kwota przeznaczona na ten cel musi być zarezerwowana w powiatowym budżecie.

- Mimo tej trudnej sytuacji, w naszych placówkach udało nam się zrealizować pewne zadania inwestycyjne – mówi S. Urbański. Między innymi wykonano remont dachu w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach i kupiono nowe komputery do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Szklarskiej Porębie. - Nasze jednostki ominęła też burza związana z reformą oświaty. Obecnie uczy się w nich 243 uczniów. Liczba nauczycieli nieco się zmniejszyła, lecz dotyczyło to pracowników, którzy przechodzili na emeryturę lub też nie posiadali odpowiednich kwalifikacji pedagogicznych – dodaje dyrektor.

W dalszej części sesji radni między innymi dokonali zmian w budżecie powiatu, uchwalili nowe stawki opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od jego usunięcia i przyjęli uchwałę dotyczącą programu i form współpracy Powiatu Jeleniogórskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w 2018 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 26-10-2017 22:16
"Liczba nauczycieli nieco się zmniejszyła, lecz dotyczyło to pracowników, którzy przechodzili na emeryturę lub też nie posiadali odpowiednich kwalifikacji pedagogicznych – dodaje dyrektor." Ale obłuda.....
~do 22:16 26-10-2017 22:36
skoro tak tracą pracę to czemu nie postulują o 15 osobowe klasy oraz zwiększenie liczby godzin lekcyjnych bez dodawania materiału ??? - dla nauczycieli więcej i łatwiejszej pracy a dla dzieci mniej zadań domowych i lepsza edukacja
~Wx 26-10-2017 23:13
głowki opuszczone przez niektóre postaci. Czyżby wstyd? A pieniążki brać się nie wstydzą?
~Glonor 26-10-2017 23:44
Portal pis-owski a to że dzisiaj kwach był w jelonce to nie piszecie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Uwaga na barszcz Sosnowskiego  

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
736
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%