MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Na scenie rządzą najmłodsi

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 1 kwietnia 2009, 15:17
Aktualizacja: Sobota, 4 kwietnia 2009, 16:21
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Porywającymi spektaklami „Parasolki” i „Tuwimowo” wyróżnił się pierwszy dzień IX Forum Teatrów Dziecięcych, które do piątku odbywa się w Osiedlowym Domu Kultury. W sumie zaprezentuje się 27 zespołów z całego Dolnego Śląska.

W pierwszym dniu prezentacji pokazało się osiem grup zamiast zapowiadanych dziesięciu. „Wypadła” ekipa z Młodzieżowego Domu Kultury ze Świdnicy. IX Forum Teatrów Dziecięcych rozpoczęli młodzi aktorzy z teatrzyku „Wesoła Trzynastka” (z jeleniogórskiej szkoły podstawowej nr 13) sztuką „Zamieszanie w krainie bajek”. Ciekawymi mini-scenkami zapowiadali każde przedstawienie Justyna Lach i Wojciech Sałaputa.

Spośród dzisiejszych przedstawień były takie, które z całą pewnością wykraczają poza standard sztuki typowego szkolnego kółka teatralnego. Angażują widza i wzbudzają w nim wiele emocji i przemyśleń. Wielkie brawa dla dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 10, czyli teatrzyku „Epidemia”, którego opiekunką jest Katarzyna Mackiewicz.

Fenomenalna etiuda „Epidemia” to poruszający spektakl, w którym słowo wycofane jest na dalszy plan. Młode aktorki grają wyraźnym gestem i choreografią wspierając się muzyką Yanna Thiersena (autor ścieżki dźwiękowej do „Le fabuleux destin d’Amelie Poulanc”). Idea sztuki to symboliczne ukazanie ludzkiej egzystencji i skarbów z nią związanych. W sztuce rekwizytem są także parasolki, które zdają się ochraniać przed tym, co w życiu nie jest pożądane.

Euforię wśród publiczności wzbudzili pierwszoklasiści z Karpacza, którzy wystąpili w sztuce „Tuwimowo”, barwnej wiązance złożonej z wierszy Juliana Tuwima. Dzieci bardzo lubią utwory tego poety, czego dają wyraz na scenie, która zamienia się we wnętrze wagonu z „Lokomotywy”. Tu nie ma gry! Tu jest autentyczne przeżywanie tuwimowskiego humoru połączone z ekspresją i spontanicznością siedmiolatków. Przedstawienie opracowała Irena Panowicz. Wielkie brawa!

Uznanie należy się też złożonemu z przedstawicielek płci pięknej teatrowi Imperium z Wojcieszowa za sztukę „Gdzie jest król?”. To ciekawa refleksja o władzy i jej mechanizmach rozumianych przez młodzież. Bardzo trafnie zresztą. Wszystko podparte odniesieniami do historii i podane ze sporą dawką humoru, czasami czarnego, ale to sztuce robi tylko dobrze. Przedstawienie wyreżyserowała Antonina Sikorska.

W ODK można było obejrzeć dziś także teatrzyk „Kasia i spółka” z Kowar w przedstawieniu „Bajka kołowrotka”, prezentacje grup dziecięcej i młodzieżowej w jeleniogórskiego MDK „Jelonek” („Podróż stracha na wróble i szalonej krowy” oraz „Śmierć w teatrze”). Dzisiejsze prezentacje zakończyły dzieci z grupy „Zabawowo 11 (SP nr 11), które sztuką „Smocze perypetie” udowodniły widzom, że smoki to nie wytwór fantazji.

Jutro i pojutrze kolejne prezentacje. Wśród zespołów zabrakło w tym roku ubiegłorocznych laureatów „Teatru Burzy” z Centrum Kultury w Kamiennej Górze. Nowym elementem Forum są warsztaty teatralne prowadzone przez Violettę Woźniak-Rybkę, która jednocześnie – obok Irminy Babińskiej (przewodnicząca) i Krzysztofa Rogacewicza zasiada w jury. To ono wskaże spektakl, który wygra wyjazd na ogólnopolski przegląd teatrów dziecięcych „Dziatwa” w Łodzi. Swój werdykt wyda także czteroosobowe jury młodzieżowe: Bartek Kalinowski, Paulina Porczyńska, Paulina Puchalska oraz Malwina Stochaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Mobilizacja przed II turą

Dla odnowy wsi

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ago od kosmosu 1-04-2009 18:16
„Le fabuleux destin d’Amelie Pulanc” czyli po prostu "Amelia"
~mjk 1-04-2009 19:59
moim zdaniem i tak najlepsi byli aktorzy z metafory
~Klaudia 2-04-2009 10:26
Epidemia mnie zachwyciła. Gratulacje! Ale Imperium też było świetne:]
~Fanka 2-04-2009 14:57
Epidemia najj zgadzam się z ~Klaudią
~sprostowanie 2-04-2009 15:50
Epidemia to nazwa grupy, natomiast "Parasolki" to nazwa spektaklu. ;) ale przemiło czyta się takie recenzje [;
~blanka1234 2-04-2009 16:40
widziałam tylko dwa spektakle \'Śmierć w teatrze\' i \'Parasolki\', ale tylko próby. Oczywiście to drugie jest zdecydowanie lepsze ;)) Pani Kasia Mackiewicz jest znakomita !
~Fanka 2-04-2009 17:29
Do sprostowanie wiem to ale mówiłam o nazwie grupy:) że ona mi się najbardziej podobała. I z kąd to wiesz?
~Fanka 2-04-2009 17:47
Oj myślałam że to "sprostowanie" było do mnie ale się myliłam:))
~lalola 2-04-2009 17:49
Ja jestem za Epidemią!:))
~Ami 2-04-2009 18:03
Obejrzalam wszyskite te spektakle..Epidemia jest niesamiowiata!
~kaas 2-04-2009 19:43
wypada dodać, że w sztuce Tuwimowo wystąpili młodzi aktorzy ze szkoły niepublicznej 707 z Karpacza.
~kaas 2-04-2009 19:43
wypada dodać, że w sztuce Tuwimowo wystąpili młodzi aktorzy ze szkoły niepublicznej 707 z Karpacza.
~`fanka 3-04-2009 14:22
ja zawsze podziwiałam , grupę "Epidemie " już s tamtym roku mnie zachwiciili . I fakt Pani Kasia Mackiewicz jest wspaniała.
~ktoś . q ; 5-04-2009 9:33
Epidemia powinna wygrać . ! Byli znakomici , i to przedstawienie ... takie dojrzałe . ; )) Jestem na wami .
~E.... 5-04-2009 13:08
EPIDEMIA WYGRAŁA!!!! :DD Ale do Łodzi nie pojadą, co jest nie fair ;/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przystań w śmieciach

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Trwa budowa punktu widokowego

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Ulica Nadbrzeżna już w nowej odsłonie  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2134
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%