MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Na scenie nie ma miejsca na wstyd

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 12 października 2009, 19:20
Aktualizacja: 21:24
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Warsztaty z Jackiem Grondowym, aktorem Teatru im. Norwida, to kolejna odsłona przedsięwzięcia „Teatr i Szkoła” realizowanego przez placówkę wspólnie z Zespołem Szkół Ekonomiczno–Turystycznych.

Po podzielonych na dwie części zajęciach z dyrektorem TN Bogdanem Kocą, przyszła kolej na zmianę prowadzącego. Dziś z młodzieżą z popularnego „Ekonoma” pracował Jacek Grondowy, popularny aktor, znany także z udanych przedsięwzięć edukacyjnych, choćby z warsztatów „Lato w teatrze” w 2008 roku.

Artysta świetnie rozumie się z młodzieżą, toteż zajęcia upłynęły szybko na ćwiczeniach oraz prezentacji minietiudy aktorskiej. Adepci sceny starali się okiełznać wyobraźnię, do czego skłaniał ich prowadzący. – Wyobraźcie sobie, że idziecie po wodzie, najpierw po kostki, potem po pas, w końcu po szyję – mówił Jacek Grondowy. Potem uświadomił młodzieży, że przekonujące chodzenie po wodzie bez wody wcale nie jest takie proste. – Trzeba wiedzieć, jak nasze ciało zachowuje się w kontakcie z wodą, aby umiejętnie przyporządkować temu ćwiczeniu odpowiednie ruchy – wyjaśnił.

Były ćwiczenia na głos, na rozluźnienie poszczególnych części ciała, na koncentrację. Wszystko w luźnej atmosferze zabawy przeplatanej różnymi anegdotkami, które opowiadał prowadzący. W końcu przyszedł czas na mini-etiudę. Uczestnicy warsztatów TiSz mieli za zadanie zobrazować… klatkę. Pokazali różne klatki: stop-klatę, klatkę piersiową i klatkę schodową. Była też klatka strachu. Jacek Grondowy zwrócił młodzieży kilka praktycznych uwag.

– Aktor nie może się siebie wstydzić. Wszyscy jesteście piękni, jak was matka natura stworzyła. Pokażcie to. Na scenie nie ma miejsca na wstyd – podkreślił aktor. Dał też młodzieży kilka rad, jak dobrze zacząć występ, aby od razu wzbudzić zainteresowanie i „kupić” w ten sposób publiczność. – Może się to wam przydać podczas konkursów recytatorskich czy też innych występów – powiedział.

„Teatr i Szkoła” pod patronatem Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie to pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę zajęcia teatralne w Jeleniej Górze. Młodzi ludzie będą pracowali na scenie przez cały rok szkolny. – Zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu, w poniedziałki. Cel to realizacja widowiska, projektu, który zostanie zaprezentowany na przełomie maja i czerwca podczas ogólnopolskich prezentacji uczestników TiSz w Warszawie. Dzisiejsze zajęcia obserwowała opiekunka młodzieży Elżbieta Astramowicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Remont w ogólniaku

Spór o szkołę w Sosnówce się zaostrza  

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ warsztatowicz 12-10-2009 20:41
a gdzie fotki?
~to_tylko_ja 13-10-2009 23:53
A jak ja chodziłam do szkoły to nikt nie organizował takich warsztatów... A wbrew pozorom było to tylko kilka lat temu. Zazdroszczę :-(
~ 16-10-2009 13:26
Jacek, "czeka na nas świat":)))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Letnie inwestycje w podstawówkach

Trio Vocalis operetkowo w Parku Zdrojowym

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
416
Tak
40%
Nie
55%
Nie wiem
6%