MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Na rodzinnych warsztatach – pięknie i smacznie

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 17 listopada 2013, 8:09
Aktualizacja: 8:17
Autor: Mea
Fot. Mea
– Szklane mozaiki były śliczne, a zdrowe kanapki bardzo smaczne – mówiły wczoraj (16.11) dzieci towarzyszące rodzicom, uczestniczącym w warsztatach, organizowanych przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze.

W warsztatach „Mozaikowy anioł" uczestniczyły panie, a w zajęciach „Oswoić kanapkę, poskromić słodycze” - ojcowie wraz ze swoimi pociechami. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

- W ODK prowadzę zajęcia z mozaiki szklanej kilka razy w roku. Tym razem wykonujemy witraże połączone z mozaiką w postaci anioła z barwnego szkła. Panie najpierw szlifują dwa szklane elementy tworzące podstawę anioła, dookoła nich tworzą metalowe obwódki, naklejają szklane fragmenty na formę, a przestrzeń między nimi wypełniają fugą. Prace mogą wziąć do domu – mówiła Beata Chlebowska z pracowni witraży z Antoniowa.

W spotkaniu wzięło udział 18 pań. - Po raz pierwszy jestem na warsztatach w ODK, za to moje dziecko chodzi tu często na zajęcia plastyczne. Jest to fantastyczny relaks, można poznać nowe osoby, pobudzić swoją wyobraźnię i wykonać piękną ozdobę świąteczną – powiedziała Izabela Bienek z Zabobrza.

- Przyjechałam specjalnie z Gruszkowa, by nauczyć się robienia witraży. To pasjonująca forma spędzania wolnego czasu – dodała Monika Baran.

W zajęciach „Oswoić kanapkę, poskromić słodycze” uczestniczyło 15. ojców z dziećmi. - Robimy wegetariańskie pasty kanapkowe z różnymi warzywami. Dzieci świetnie współpracują i z chęcią zajadają zdrową żywność. Celem warsztatów jest nauczenie dzieci i tatusiów zdrowych oraz ciekawych form robienia kanapek, czy też deserów – mówiła Małgorzata Sadowska z restauracji wegetariańskiej „Siostry dwie” w Jeleniej Górze.

- Robiliśmy pasty m.in. z soi i fasoli. Były naprawdę smaczne. Na warsztaty uczęszczamy regularnie. Do tej pory były zajęcia z ceramiki, rysunku, tworzyliśmy z wełny – opowiadał Bogusław Gryszko z Karpacza.

- Okazuje się, że nawet pietruszka odpowiednio przyrządzona może dzieciom smakować. Bardzo dobra była też soczewica – podkreślał Marek Bogucki z Jeleniej Góry.

Dzieciom najbardziej smakował deser. - Kulki z kaszy jaglanej i wiórków kokosowych były najpyszniejsze – mówiła Jessika z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Senator zachęca do głosowania na maszty

Był "Krok do sukcesu"

Krzysztof Wiśniewski wiceprezesem DOT

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Utrudnienia na trasach rowerowych

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Nie tylko dla seniorów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
862
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%