MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Na ratunek zniszczonym grobowcom

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 14:23
Aktualizacja: Wtorek, 21 kwietnia 2009, 7:40
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Mogłyby być perełką architektury i celem pielgrzymek wycieczek zagranicznych, są jednym z najbardziej zaniedbanych zakątków naszego miasta. To kaplice funeralne przy Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. Czy w 300–lecie Kościoła Łaski jest szansa na doprowadzenie obiektów do przyzwoitego stanu?

To jedna z kwestii rozpoczętej dziś w Książnicy Karkonoskiej międzynarodowej konferencji „Kulturowa tożsamość – ochrona europejskich zabytków architektury nagrobnej w aspekcie inauguracji obchodów 300-lecia Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze”. Gości wydarzenia, w tym przedstawicieli strony niemieckiej, a także gospodarza świątyni księdza prałata pułkownika Andrzeja Bokieja powitał Marcin Zawiła, dyrektor KK.

– To ważne wydarzenie, które pozwoli na przyjrzenie się szansom i możliwościom wyremontowania XVII-wiecznych kaplic przy kościele garnizonowym – mówił Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry. Nadzieję taką wyraził też przedstawiciel Konsulatu Generalnego RFN.

Program konferencji jest bardzo bogaty. Goście już wysłuchali referatów tyczących, między innymi, historii ruchu luterańskiego i wspólnot wiernych w Świątyniach Łaski, o czym mówił Horst Berndt. Piotr Oszczanowski opowiedział o dziejach jeleniogórskiej świątyni łaski. Przedstawiono też referat Wojciecha Kapałczyńskiego, kierownika oddziału jeleniogórskiego Służby Ochrony Zabytków o ochronie i konserwacji Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego oraz zespołu kaplic nagrobnych.

Ryszard Hołownia z Muzeum Narodowego we Wrocławiu przybliżył dzieje organów w kościele św. Krzyża, ks. prał. płk Andrzej Bokiej mówił o katolickim rozdziale w historii świątyni, a ks. Wiesław Suchorab z parafii Zbawiciela opowiadał o wspólnotach ewangelików w Jeleniej Górze.
Dziś uczestnicy konferencji odbyli także wizję lokalną przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, kaplicach oraz wysłuchali koncertu organowego.

O tym, skąd wziąć pieniądze na remont podupadających kaplic, goście konferencji będą rozmawiali podczas uroczystej kolacji, która będzie serwowana w zabytkowych wnętrzach Pałacu Łomnica. Zaś jutro zaplanowano dzień objazdowy: wycieczkę szlakiem zabytkowych zespołów pałacowo-parkowych w Dolinie Pałaców i Ogrodów.

Kaplice, pochodzące w większości z XVIII wieku, wymagają pilnego remontu. Zaczęły popadać w zapomnienie jeszcze przed II wojną światową, kiedy zaprzestano pochówków na cmentarzu przy Świątyni Łaski. Ale najgorsze czasy nadeszły wraz z polskimi osadnikami. Kaplice złupiono z części zabytkowych elementów (ozdobne kraty przewieziono do Warszawy, gdzie są do dziś w katedrze polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej). Część epitafiów bezkarnie skradziono, część rzeźb i zdobień – wskutek braku konserwacji – rozsypała się. Kaplice są pobieżnie remontowane, ale pieniądze, które na ten cel się przeznacza, to kropla w morzu potrzeb. Cały teren przy Sanktuarium jest wpisany w tzw. trakt śródmiejski, czyli najpopularniejszą trasę wycieczkową przez centrum Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (13) Dodaj komentarz

piipi 20-04-2009 14:30
~Duchy zyja !!.
~pawels 20-04-2009 14:52
zostawcie nasz garnizon w spokoju ! to jedyne miejsce, gdzie mozna kulturalnie odpocząć i posiedzieć.
piipi 20-04-2009 14:52
C.d..~co zrobimy z NIMI ?.~Mezczyznami,ktorzy tam po prostu robia.."siusiu"?.
piipi 20-04-2009 15:33
..ladne zdjecia.~Ludzie mysla..
~ 20-04-2009 15:39
takie miejsca powinny być monitorowane przez kamery. I to ukryte, po to by wyłapać wandali i fusów i wlepić im takie kary, by do nich dotarło....
piipi 20-04-2009 15:42
..C.d..~Duchy zyja !.Potomkowie tych zmarlych ..?.~WIDZIALAM, ..to bylo w maju.Przed jednym z grobowcow zatrzymala sie grupka ludzi,..modlitwa i zlozenie kwiatow przed grobowcem.Ludzie odeszli i wystarczyla mala chwilka,...a kwiaty ukradl "nasz" jelonkowy. Konwalie te skromne kwiatki...
piipi 20-04-2009 15:47
..DOBRZE,ze dr.ks.plk.proboszcz parafii garnizonowej Andrzej Bokiej o Naszym Papiezu nie zapomnial i wystawil mu *piekny pomnik !. SMUTNE,ze o innych mieszkancach tego miasta ..zapomnial ?.
~weteran 20-04-2009 16:26
dopiero do pokuty, jak już śmierć u d...
~s. 20-04-2009 17:21
Nikt nie jest zainteresowany, bo jak tu "zarobić" na tym ?
~annaz. 20-04-2009 19:04
czas najwyzszy zeby ta sprawe uporzadkowac bo to poprostu wstyd moze nasi radni cos wysuplaja maja z czego razem z P prezydentem
~? 20-04-2009 22:33
A moze kler sam sobie te kapliczki wyremontuje biedny nie jest. Dostali za friko zbyt wiele i ciagle zebraja -to na nowe opony dla ksiedza proboszcza to na wczasy na majorce i tak bez konca . Najpierw nastawiaja krzyzy i innych czytaj swietych budowli a potem panstwo i obywatel ma to utrzymywac .
~ago 20-04-2009 22:44
Pogadają, pojedzą i pojadą, a grobowce jak były zniszczone, tak dalej będą. Ot, zwyczajne zacieśnianie i pogłębianie... ;-)
~do piipi 21-04-2009 1:23
?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przetarg na kolejną stację

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Czyżby Andrzej Duda?

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Trwa nabór do Straży Granicznej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
735
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%