MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Na ratunek sokołom

Wiadomości: Region
Czwartek, 9 sierpnia 2018, 6:58
Aktualizacja: Piątek, 10 sierpnia 2018, 7:21
Autor: Paweł Guszała
Fot. WFOŚiGW, Paweł Guszała
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosił finał tegorocznej akcji ratowania sokołów wędrownych. W sumie Dolny Śląsk, dzięki programowi reintrodukcji tego gatunku, wzbogacił się w tym roku o 34 skrzydlate drapieżniki.

Kolejne 5 młodych sokołów wędrownych zamieszkało w tymczasowym sztucznym gnieździe na terenie Nadleśnictwa Żmigród. Tego typu rozwiązanie chroni młode przed drapieżnikami, ale i człowiekiem, ponieważ jaja tego ptaka nadal cieszą się dużą popularnością na rynku kolekcjonerskim.

Młode sokoły sprowadzono m.in. ze Słowacji, Niemiec oraz krajowych hodowli. Drapieżniki spędzą w sztucznym gnieździe najbliższy miesiąc, gdzie będą pielęgnowane i dokarmiane. Po tym czasie zostaną wypuszczone na wolność.

Od 2010 roku na Dolnym Śląsku zasiedlono 187 sztuk. Ostatnie trzy lata pod tym względem były bardzo udane. Na wolności wylęgło się 11 sokołów wędrownych. Jednak do ustabilizowania populacji jeszcze daleka droga. W Polsce w latach 60 gatunek ten niemal całkowicie wyginął. Przyczynił się do tego oczywiście nie kto inny jak człowiek, który w tamtych czasach zatruwał środowisko naturalne pestycydami do ochrony roślin. Jak się później okazało chemikalia były zabójcze nie tylko dla szkodników, ale i dla sokoła wędrownego.

Obecnie na Dolnym Śląsku przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” prowadzony jest program reintrodukcji tego ptaka. Działania finansowo wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Twoja reakcja na artykuł?

36
95%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Czarek 9-08-2018 8:08
Piękne ptaszki! Gratulacje Panowie i Panie!
~Pan od 🍸koktajli 9-08-2018 9:53
NAturalne f-16
~JG 9-08-2018 10:49
Chrońmy przyrodę, bo bez niej nie przetrwamy. W lipcu w okolicy Leśnego Banku Genów dłudo strzelano do saren nocami- sezon. Smutno się zrobiło, gdy widać było na spacerze góra tylko dwie. Teraz znowu się zaczęło. Śmieć wątpić, że to myśliwy, bo w lesie przy drodze był wór prawdopodobnie z wnętrznościami- smród okrony. A inna sprawa, że przy ścieżce rowerowej i drodze używanej przez wielu ludzi powinna być informacja o polowaniu- odstrzale.
~` 9-08-2018 10:52
Ostatnio w okolicach kowar spotkałem na swojej drodze po środku nie używanego pola 4 jelonki z obciętymi głowami. Taki myśliwy to ma życie łeb obetnie, człowieka ustrzeli a i tak nie tykalny.
~Brawo 9-08-2018 20:21
Może przetrzebią miejskie stada dachowych zasrańców

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mały Strażak dla jednostek OSP

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Bezpieczne place zabaw

Bestie A. Cieślińskiej w Muzeum Przyrodniczym

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
818
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%