MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Na ratunek przysłupowemu dziedzictwu

Wiadomości: REGION
Środa, 25 stycznia 2012, 10:25
Aktualizacja: 12:07
Autor: Es
Dom Kołodzieja translokowany ze zrównanych z ziemią Wigancic do Zgorzelca, to charakterystyczny przykład budownictwa przysłupowego.
Fot. RED
O wsparcie działań mających na celu ratowanie regionalnej architektury rejonu Łużyc na terenie dawnego województwa jeleniogórskiego zwróciła się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego posłanka Marzena Machałek z Prawa i Sprawiedliwości.

Rzecz tyczy domów przysłupowych, zabudowań o charakterystycznej konstrukcji, typowych dla całych Łużyc, których obszar aktualnie obejmuje tereny Polski, Czech i Niemiec. Po polskiej stronie historycznych Łużyc pozostało zaledwie 600 takich domów. Połowa z nich znajduje się w samym mieście i okolicach Bogatyni. Podczas powodzi w 2010 roku domy te dzielnie oparły się wodzie. - Dzisiaj jednak przegrywają walkę z czasem, brakiem świadomości mieszkańców, niewłaściwie prowadzoną polityką mieszkaniową i brakiem opieki ze strony Państwa – zauważa posłanka Ziemi Jeleniogórskiej Marzena Machałek.

Parlamentarzystka podkreśla także budzącą się świadomość mieszkańców i politykę samorządu lokalnego, który stara się zbywać takie zabudowania na wolnym rynku. Na rzecz ratowania domów przysłupowych w Bogatyni i okolicach działa – we współpracy z samorządowcami – Stowarzyszenie Dom Kołodzieja. Trudno jednak gminie i właścicielom, którzy przejmują historyczne budowl,e udźwignąć koszty ich remontu.

Marzena Machałek prosi ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego o pozytywne rozpatrzenie już złożonych wniosków przez właścicieli domów przysłupowych, a także o finansowe wspieranie zabezpieczenia i rekonstrukcji takiego budownictwa. Parlamentarzystka zauważa, że do tej pory Państwo nie pomogło w ratowaniu charakterystycznej dla regionu zabudowy. Tymczasem w sąsiednich Niemczech i Czechach można liczyć na szeroki wachlarz form wsparcia.

Mieszkańcy regionu upatrują w takich domach szansy na rozwój swojego regionu. Aktualnie w wyremontowanych budynkach przysłupowych z sukcesem rozwijana jest działalność turystyczno-gastronomiczna. Nowym pomysłem Stowarzyszenia Dom Kołodzieja jest także projekt odtwarzania zaginionych wsi, a także upowszechnianie zachowania historycznego stylu w nowobudowanych domach na terenie Łużyc.

W kwietniu rozpisany zostanie konkurs w dwóch kategoriach dla architektów oraz dla studentów na opracowanie koncepcji nowych domów przysłupowych. Wszystko w ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Architektura regionalna Krainy Domów Przysłupowych”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Weekend cudów

To grozi tragedią  

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~? 25-01-2012 11:56
a gdzie "rozpisano" ten konkurs dla architektów? koncepcję pewnie zlecono komuś konkretnemu z informacją by znalazł konkurenta do odrzucenia bo w środowisku jakoś cicho na ten temat,
~! 25-01-2012 16:26
teraz to brzmi sensowniej - rozpisany będzie .........
~Sensinonsens 25-01-2012 17:30
Dlaczego osoby działające po stronie polskiej w Euroregionie Nysa nie podejmują tematu związanego z domami przysłupowymi.Organizacja ta winna wspierać wszelkie działania o pozyskanie funduszy na remont tych domów. Projekty wspierane przez Fundację Współpracy Polsko - Niemieckiej w sprawie utrzymania tych domów,znaczą wiele. Jednak prawdziwa "fundacja "kredytów pienięznych istnieje tylko w Niemczech.
~architekt 25-01-2012 18:29
co znaczy : "konkurs..na opracowanie koncepcji NOWYCH DOMÓW PRZYSŁUPOWYCH"? No to mamy sie skupic na ratowaniu i odbudowie istniejących - zrujnowanych przysłupów? czy stawiać nowe i naśladowac poprzednie epoki! bo chyba czegos nie łapie
~organizator 26-01-2012 15:46
Nie można zmusić nikogo do pokochania starych domów przysłupowych jeśli tego ktoś nie czuje, ale można sprawić, aby ten ktoś zechciał poczuć się w zgodzie z otaczeniem.Efektem finalnym konkursu architektonicznego będzie katalog koncepcji i gotowych projektów budowlanych dostepny za cenę powielenia. Międzynarodowy Konkurs architektoniczny pn. "Dom przysłupowy Nowe możliwości"dla studentów i oddzielnie dla architektów organizowany przez SARP zostane ogłoszony 28.03.2012. Założeniem konkursu nie jest, aby te nowe domy były wiernymi kopiamu starych domów przysłupowych tylko kontynuacją zamierzeń twórców tej architektury. Przy zastosowaniu współczesnych materiałów takich jak metal, szkło i oczywiście drewno

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rok niespełnionych obietnic

Likwidacja szlaku w Jakuszycach

Dzieci gościły u pograniczników

W piątek "odpalą" choinkę

Kiermasz świąteczny – możesz pomóc!

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
575
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%