MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Na ratunek domom przysłupowym

Wiadomości: REGION
Czwartek, 19 sierpnia 2010, 9:33
Aktualizacja: 9:33
Autor: Przegląd mediów
Bogatynia straciła podczas niedawnej powodzi swoją największą atrakcję. Żywioł zniszczył jedne z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska – domy przysłupowo–zrębowe.

O zamiarach samorządu informuje Polskie Radio Wrocław. Fala powodziowa zniszczyła niemal 140 domów przysłupowych, wizytówki miasta. Stan większości z nich jest fatalny: ruiny trzeba rozebrać. Dotyczy to około 50 budynków. Bez charakterystycznych budowli łużyckie miasto straci klimat – co do tego są zgodni zarówno samorządowcy jak i mieszkańcy.

Władze miasta, które najbardziej ucierpiało podczas żywiołu, zamierzają jednak stworzyć w Bogatyni Bulwar Łużycki, gdzie znajdzie swoje miejsce wyremontowana zabytkowa zabudowa. Samorząd będzie poszukiwał środków na realizację swoich planów – donosi rozgłośnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bulwar niemal gotowy

Dużo drożej za śmieci

Co z tym SOR–em?

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Sic 19-08-2010 9:52
Swietnie, ze ktos o tym pomyslal bo juz sie balem, ze w ich miejsce powstana przepiekne domy z bali tudziez dworki mazowieckie...
Ryba 19-08-2010 11:48
Latwiej bedzie slupy przystawic do calych domow ;)
Piipi Jelonkowa 19-08-2010 12:47
.. i dobrze ! Pani Elżbieta Lech-Gottchard przeniosła z wioski Wigancice ..do miasta Zgorzelca ..cały domek przysłupowy zwany "Domem Kołodzieja" ! ~BRAVO !! ..za odważny pomysł !
~Jacek 19-08-2010 15:56
Bez nerwówki i żywiołu z tymi wyburzeniami !!! Dziś uzyskałem infromację z Urzędu Ochrony Zabytków, konkretnie od szefa Delegatury UOZ Wojciecjha Kapałczyńskiego, że jej eksperci wizytowali ten dotknięty nieszczęściem obszar i w ich ocenach do bezwzględnego wyburzenia kwalifikują się bodaj 4 "domy przysłupowe". To jednak nie 50 ! Ale tym bardziej potrzebna jest duża mobilizacja i pomoc skąd to tylko możliwe dla gminy Bogatynia i dla mieszkańców tych obiektów, tą katastrofą dotkniętych. W sprawę włączyło się już kilka organizacji pozarządowych, dla zainteresowanych: napewno dobrą skrzynką kontaktową może być Samorządowe Forum "Pogranicze" z Lubania. Jacek Jakubiec
ρiiρi 19-08-2010 16:05
~Ryba .. a *Ty co ? ..znowu *marzysz o ~WIELKIEJ wodzie ? ~PA.*piipi
~hm? 19-08-2010 16:58
Mam słupa przydomowego. Czy to oznacza, że w tym samym momencie mój dom jest przysłupowy?
~TAAA.....K. 19-08-2010 20:16
tak....jeśli słup jest przydomowy , to dom jest przysłupowy...jak dom jest w ogródku , to "OGRÓDEK Z DOMEM" czy "DOM Z OGRODEM"?....AJ!
~misianio4 31-08-2010 8:45
oby tak było że zabroni sie wyburzania domów przysłupowych tylko skad wezma pieniądze na ich remonty napewno ja wszystko w naszym kraju duzo sie mówi mało sie robi ale takie zycie , zapewne bedą stały puste i nadal niszcza ły jak do tej pory, nikt sie nimi nie interesował a właściciele robili co chcieli bez zgody zarządcy tak to jest z tym gadaniem

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kruszwicka z wykonawcą!

Patrole rowerowe Straży Miejskiej

Wielkie cięcia na Polanie Czarownic

Remonty na szlakach

Ratowali bociana

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
912
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%