MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Na ratunek domom przysłupowym

Wiadomości: REGION
Czwartek, 19 sierpnia 2010, 9:33
Aktualizacja: 9:33
Autor: Przegląd mediów
Bogatynia straciła podczas niedawnej powodzi swoją największą atrakcję. Żywioł zniszczył jedne z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska – domy przysłupowo–zrębowe.

O zamiarach samorządu informuje Polskie Radio Wrocław. Fala powodziowa zniszczyła niemal 140 domów przysłupowych, wizytówki miasta. Stan większości z nich jest fatalny: ruiny trzeba rozebrać. Dotyczy to około 50 budynków. Bez charakterystycznych budowli łużyckie miasto straci klimat – co do tego są zgodni zarówno samorządowcy jak i mieszkańcy.

Władze miasta, które najbardziej ucierpiało podczas żywiołu, zamierzają jednak stworzyć w Bogatyni Bulwar Łużycki, gdzie znajdzie swoje miejsce wyremontowana zabytkowa zabudowa. Samorząd będzie poszukiwał środków na realizację swoich planów – donosi rozgłośnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dzieci gościły u pograniczników

Proces sprawców tragedii drogowej

Nowa dyrektor w Starostwie

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Sic 19-08-2010 9:52
Swietnie, ze ktos o tym pomyslal bo juz sie balem, ze w ich miejsce powstana przepiekne domy z bali tudziez dworki mazowieckie...
Ryba 19-08-2010 11:48
Latwiej bedzie slupy przystawic do calych domow ;)
Piipi Jelonkowa 19-08-2010 12:47
.. i dobrze ! Pani Elżbieta Lech-Gottchard przeniosła z wioski Wigancice ..do miasta Zgorzelca ..cały domek przysłupowy zwany "Domem Kołodzieja" ! ~BRAVO !! ..za odważny pomysł !
~Jacek 19-08-2010 15:56
Bez nerwówki i żywiołu z tymi wyburzeniami !!! Dziś uzyskałem infromację z Urzędu Ochrony Zabytków, konkretnie od szefa Delegatury UOZ Wojciecjha Kapałczyńskiego, że jej eksperci wizytowali ten dotknięty nieszczęściem obszar i w ich ocenach do bezwzględnego wyburzenia kwalifikują się bodaj 4 "domy przysłupowe". To jednak nie 50 ! Ale tym bardziej potrzebna jest duża mobilizacja i pomoc skąd to tylko możliwe dla gminy Bogatynia i dla mieszkańców tych obiektów, tą katastrofą dotkniętych. W sprawę włączyło się już kilka organizacji pozarządowych, dla zainteresowanych: napewno dobrą skrzynką kontaktową może być Samorządowe Forum "Pogranicze" z Lubania. Jacek Jakubiec
ρiiρi 19-08-2010 16:05
~Ryba .. a *Ty co ? ..znowu *marzysz o ~WIELKIEJ wodzie ? ~PA.*piipi
~hm? 19-08-2010 16:58
Mam słupa przydomowego. Czy to oznacza, że w tym samym momencie mój dom jest przysłupowy?
~TAAA.....K. 19-08-2010 20:16
tak....jeśli słup jest przydomowy , to dom jest przysłupowy...jak dom jest w ogródku , to "OGRÓDEK Z DOMEM" czy "DOM Z OGRODEM"?....AJ!
~misianio4 31-08-2010 8:45
oby tak było że zabroni sie wyburzania domów przysłupowych tylko skad wezma pieniądze na ich remonty napewno ja wszystko w naszym kraju duzo sie mówi mało sie robi ale takie zycie , zapewne bedą stały puste i nadal niszcza ły jak do tej pory, nikt sie nimi nie interesował a właściciele robili co chcieli bez zgody zarządcy tak to jest z tym gadaniem

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Chcą powtórki wyborów!

Jak skutecznie walczyć ze smogiem  

Dolny Śląsk przejmuje następne linie kolejowe od PKP

Niszczą ulicę Szymanowskiego

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
577
Tak
21%
Nie
69%
Nie wiem
9%