MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Na państwowym garnuszku

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 2 lutego 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 2 lutego 2007, 10:27
Autor: maj
Fot. Arkadiusz Piekarz
Uzdrowisko Cieplice (10 mln przychodów, dochód 66 tys. zł) Ministerstwo Skarbu Państwa wyłączyło z programu prywatyzacji.

Najważniejsze i najbardziej dochodowe kurorty pozostaną tak jak dotąd spółkami Skarbu Państwa. Do sprzedaży jednak z zachowaniem państwowego pakietu kontrolnego przeznaczono kilka uzdrowisk średniej klasy, a bez żadnych ograniczeń wystawi się na sprzedaż tylko pięć uzdrowisk w Polsce. Są to najmniej znane i niedochodowe kurorty, jak np. Wieniec Zdrój, czy Przerzeczyn.

Kupnem uzdrowisk w Polsce zainteresowani są m.in. inwestorzy z Arabii Saudyjskiej. MSP nie ma rozbuchanych ambicji prywatyzacyjnych, ale koncentracyjne.

Planuje łączenie bardziej dochodowych zdrojów w większe spółki. I tak w przyszłości planuje się połączenie w jedną spółkę Świeradowa i Cieplic a także np. włączenie do Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich Lądka Zdroju.

Wedle oceny ministerialnych speców – najbardziej dochodową działalnością zdrojów jest działalność kąpieliskowa, hotelarstwo i sprzedaż wody mineralnej. Jak wiadomo Cieplice już o dawna nie sprzedają „Marysieńki”, a o planach rozbudowy bazy hotelowej i kąpieliskowej nikt nie słyszał.
– Na razie wciąż remontowane i modernizowane są dawne obiekty zdroju. Te, których budowę przed laty rozpoczęto (duża sala rehabilitacyjna) – pozostają w powijakach – zaznaczają władze uzdrowiska.

To się może zmienić, gdyż jak zapewnia ministerstwo – pieniądze ze sprzedaży uzdrowisk mają być przeznaczone na dokapitalizowanie uzdrowisk pozostających w gestii Skarbu Państwa, a więc dostanie się coś i Cieplicom.

Mit o prywatyzacji na razie prysł, zresztą ku zadowoleniu personelu zatrudnionego w sanatoriach w uzdrowiskowej części miasta. – Na pewno oznaczałoby to zwolnienia z pracy i inne cięcia – twierdzi jedna z pielęgniarek.
Cieplickie uzdrowisko – obok Świeradowa Zdroju, Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich, Buska, Krynicy oraz kilkunastu innych, czyli większości uzdrowisk polskich, pozostaną własnością Skarbu Państwa.

Choć oczywiście nie tylko państwo łoży na utrzymanie choćby cieplickich wód. Od kilku lat zdrój przyjmuje pacjentów komercyjnych, głównie z Niemiec, którzy sami płacą za kurację.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

Remont hali sportowej

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Zibij 2-02-2007 10:30
Może w końcu napiję się wody MINERALNEJ >>MARYSIEŃKA<< . A nie wody źródlanej ,,Kropla bez kitu,,
~cent 2-02-2007 11:14
dalibyscie aktualne zdjecia! a letnie....Areczku - masz ferie wez sie do pracy!
~zenek 2-02-2007 11:17
za co znow spotkal nas taki pech....
~cierpiąca 2-02-2007 12:17
Dolegliwości mam dziś ale do sanatorium mogę dojeżdżać na zabiegidopiero 19 października 2007 r. i jeszcze powinnam być zadowolona,że sie załapałamna ten rok.W prl-u dziś zlecenie jutro zabiegi.Po 9 miesiacach to albo wykorkuję albo pojade do znachora? Zlikwidować wszystkie szpitale i santoria.Nie ma nadzieji jest problem do rozwiązania.
~la ama de casa 2-02-2007 15:03
Spotkało mnie to samo, co "Cierpiącą". Bardzo przykre dolegliwości kregosłupa mogę sobie leczyć od pażdziernika.
~Walenrod 2-02-2007 15:43
Nie dośc, że nie można kupić butelkowanej wody z Ciepli, to jeszcze pijalnia nie jest czynna w weekendy!?!?! W mieście ponoć turystycznym, w jego uzdrowiskowej części?! To może jednak lepiej byłoby sprywatyzować. Przynajmniej kuracjusze b7y skorzystali, a i miasto na turystach.
~Cieplice 2-02-2007 21:57
"Nie tylko państwo łoży na utrzymanie cieplickich wód" i niemieccy kuracjusze, ale także mieszkańcy Jeleniej Góry, dla których nie starczyło miejsc na tzw. kasę chorych i żeby ratować własne zdrowie, zmuszeni są wykupić serię zabiegów!!!
~Cieplice samodzielnym miastem 2-02-2007 23:03
Cieplice to pechowa miejscowość za blisko Jeleniej Góry teraz jeszcze połączenie ze Swieradowem ,to będzie całkowita klapa.Koniec będzie taki ,że wykupi to właściciel niemiecki.Podobnie zroboono to w pałacami w Pakoszowie i Wojanowie. Oni nas nauczą jak gospodarować.Oczywiście zrobią to za nasze pieniądze,a my będziemy pachołkami i tanią siłą roboczą,a emeryturki będą minimalne ,bo oni będą płacić minimalne składki.
~rozlewnia 3-02-2007 9:34
nigdy nikt już nie napije się wody Marysieńka po pierwsze nie ma rozlewni a po drugie zródło nie ma gospodarza a po trzecie ma bardzo małą wydajność i jest zanieczyszczone ......
~Do rozlewnia 3-02-2007 11:18
Mam pytanko-czy wg Twojej oceny naprawdę nie ma szans na korzystanie ze źródła w przyszłości? Pytam przez ciekawość, mam nadzieję że Twoje informacje są pewne. Ciepliczak
~rzs 3-02-2007 14:43
11 stycznia zakonczono zapisy na zabiegi w cieplickim sanatorium na rok 2007.To skandal. rzs
~matrix 3-02-2007 18:36
Bardzo prosze tylko nie arabom...Z gory dziekuje ;))
~Zibij 3-02-2007 18:38
Wszystkie uzdrowiska słyną ze swojej wody MINERALNEJ( leczniczej), nie źródlanej jaka pojawia się w sprzedaży. Szkoda że poprzedni dzierżawcy >>Marysieńki<< tylko eksploatowali źródło, patrząc wyłącznie na własny interes. Jeśli się mylę to proszę o komentarz. A kto był zrządzającym źródłem, w okresie jak można było jeszcze kupić cieplicką wodę mineralną, zwaną >>MARYSIEŃKA<< ?
~Jola 4-02-2007 20:20
A kto się w końcu zajmie wodą dostarczaną Nam przez Wodnik ?. Nie dość , że jest piekielnie droga to i do wody nie podobna .A co najciekawsze , po każdych deszczach gdy jest absolutnie nie zdatna do picia , nic się Nam nie mówi ?. Powinniśmy płacić tylko za ścieki !.
~zocha 5-02-2007 0:15
A może i dobrze. Wiem, bo byłam w Nałeczowie, Nałęczowianka nie ma takich wartości jak nasz była MYRYSIEŃKA, ale oni mają reklamę!!!!. Czy w wypadku Cieplic prywatywacja jest potrzebna np. z Arabami? Mamy bogactwo i trzeba może poczekać... a nie wysprzedawać się byle komu. Uzdrowisko Cieplice trzymajcie się! Może mądra komercja połączona z leczeniem i dofinansowaniem z władz "Warszawskich" pomoże? Zamiast dawać wielkie pieniądze na Świątetynię Op.. /jestem wierząca/ dać pieniądze np. na rozwój Cieplic i leczyć chorych /potzebujących/ też wierzących?
~fankofil 7-02-2007 0:40
Juz nawet nie na uzdrowiska, zamiast na Światynie Opatrzności Bożej, tylko na szpitale. Religa mówi, że pieniędzy na zadłużenie szpitali nie ma i nie będzie. Opracowali jakiś krótkofalowy plan i koniec. Ja nie wiem jak można wywalić 40mln złotych z pieniędzy podatników na świątynię. To jest jawna kradzież. Okradli cały naród. Jest nas mniej niż 40mln, wiec każdemu zabrali milion z hakiem. Prosty rachunek

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

W sobotę zbiórka krwi

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
366
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%