MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Na obwodnicy giną zwierzęta

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 lutego 2013, 6:33
Aktualizacja: Piątek, 8 lutego 2013, 8:20
Autor: Angela
Fot. Czytelnik
– Na odcinku nowo wybudowanej obwodnicy Jeleniej Góry, od ul. Sudeckiej do Wincentego Pola, notorycznie dochodzi po potrąceń dzikiej zwierzyny – pisze pan Darek, nasz Czytelnik i dodaje: jest to zagrożenie dla zwierząt, ale i kierowców, dlatego powinny być tam ustawione znaki ostrzegawcze. Służby drogowe zapewniają, że takie znaki tam są i apelują do kierowców o większą ostrożność.

Nasz Czytelnik poza e-mailem z apelem o zamontowanie znaków przesłał nam kilka drastycznych zdjęć potraconych saren. Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów przyznaje, że poruszony problem jest mu znany. Do zarządu dróg wpłynęły bowiem już trzy wnioski o odszkodowanie z tytułu uszkodzonych pojazdów właśnie podczas takich potraceń zwierząt.

- Mimo, że pierwotnie w projekcie budowlanym obwodnicy nie było znaków ostrzegawczych, ustawiliśmy je tuż po zakończeniu budowy drogi zarówno od strony ul. Sudeckiej, jak i od ul. Wincentego Pola – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora MZDiM. – Same znaki nie rozwiążą tam jednak problemu. Potrzebna jest wzmożona czujność i ostrożność kierujących. Jak na każdym odcinku drogi, w pobliży której są tereny zadrzewione, warto zwolnić, bo zwierzęta wyskakują na drogę z zaskoczenia i nie sposób ich ominąć – dodaje wiceszef zarządu dróg.

Jednym z rozwiązań stosowanych przy takich drogach jest ustawienie siatek ochronnych, ale jak mówi zastępca dyrektora zarządu dróg, to spory koszt, na który obecnie miasta nie stać.

- Tej dzikiej zwierzyny jest coraz więcej i nie pomagają ustawione przy drodze bariery dla pieszych, dlatego na przyszłość trzeba będzie pomyśleć o takich siatkach, ale w tym roku z pewnością nie będzie na to pieniędzy – dodaje Jerzy Bigus.

Ogłoszenia

Czytaj również

Doczekają się ronda

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Komentarze (65) Dodaj komentarz

~dzida 7-02-2013 7:26
moze jak ktos zginie wtedy znajda sie pieniadze na siatki ochronne
~koraa 7-02-2013 7:53
jak się buduje obwodnice w miejscu gdzie te zwierzęta żyły i biegały na codzień, to taki jest skutek, od tego buduje się im tunele a przy drodze stawia ogrodzenie!!!
~abc 7-02-2013 7:59
dlaczego ma ktoś zginąć,są znaki nie ma odszkodowania wystarczy zwolnić ale u nas w kraju znaki drogowe dla kierowców to ozdoby przydrożne poza tym coraz więcej terenu zabieramy zwierzynie
~ 7-02-2013 8:03
Dokładnie, przy budowie obwodnicy takie siatki powinny być od razu wliczone w koszta! Ale to jak zwykle w naszym durnym kraju, na potrzebne rzeczy nie ma pieniędzy, ale dla tych jest ich pełno w urzędach, siedzą za biurkiem-i nie ma z nich żadnego pożytku, to dla nich pieniądze są!PARANOJA...Znowu musi stać się jakaś tragedia, aby tym się zajęli.
~ 7-02-2013 8:06
Z własnego doświadczenia jak i rozmów z innymi wiem, że nawet przy nie dużej prędkości można potrącić zwierzę i grozi to wypadkiem.Można jechać ostrożnie i patrzeć na boki, ale nie jesteśmy w stanie temu zapobiec! Takie siatki były by bardzo pożyteczne uniknęło by się dzięki nim potrąceniom tych zwierząt i wielu wypadków. Ale zawsze co słyszymy, to że nie ma pieniędzy..
~kfncks 7-02-2013 8:07
Niestety jest to również wina urzędników do których obowiązku należy dopilnowanie alby takie tereny zabezpieczyć, aby przeznaczyć na to środki ale oni tylko podpisują papiery, że wszystko jest OK, a w rzeczywistości takie skutki... Tylko tych zwierząt szkoda, bo co one w tym wszystkim winne... Zabrało się im teren, więc to normalne, że przebiegają w poszukiwaniu pożywienia, próbując wrócić na swoje rejony... Aż przykro patrzeć...
~emce 7-02-2013 8:12
Ale włodarze nie rozumieją problemu. Chodzi o znaki ostrzegawcze dla zwierząt a nie dla kierowców.
~kfncks 7-02-2013 8:15
Jeszcze niedługo ktoś powie, że to nie ich wina, tylko zwierząt, że nie znają przepisów i są głupie...
~nan 7-02-2013 8:22
Powinny być siatki zabezpieczające, w niemczech tak jest, i nie wybiegają na drogę, tylko u nas ciąglę jakieś problemy. Smutne
~ 7-02-2013 8:25
Miasto wybudowało obwodnicę na terenach, gdzie codziennie można było zobaczyć stada saren, a teraz się dziwi, że ciągle są wypadki z ich udziałem. Uważam, że nieuwzględnienie siatek w planie budowy to skandal i chyba trzeba będzie zaprosić program typu Uwaga TVN, aby naprawdę zajęto się problemem, o którym mieszkańcy już dawno alarmowali inwestora i miasto, ale mamy jak mamy...i jeszcze wszyscy pędzą po tej obwodnicy jak na wyścigach F1...bez pomyślunku, że w każdej chwili może im wyskoczyć jakies zwierzę. Swoją drogą ciekawe jak miała wyglądać obwodnica Maciejowej bięgnąca w 100% po terenach dzikiej zwierzyny...aż strach pomyśleć...
~Ryś z Klanu 7-02-2013 8:27
Oczywiście przydały by się i znaki ostrzegawcze i siatki zabezpieczające.Niestety wiąże się to z wydatkami a na całą tą inwestycję przeznaczone było jedynie 86 milionów zł, więc skąd wziąć resztę?
~j23 7-02-2013 8:38
Problem jest znany wszystkim i włodarzom miasta jak i budowniczym obwodnicy. Nawet gdyby zamontowano siatki ochronne to musiałyby one być podłączone pod wysokim napięciem bo znalazłyby się mendy, które by tę siatkę zdemolowały, i skutek byłby taki sam jakby jej nie było. Więc nie rozumiem po co ta cała awantura przecież jesteśmy narodem dziczy i niby chrześcijańscy potrafimy zachować wszystkie nawyki nabyte na zachodzie ale nie u siebie w kraju.
~17sqandal 7-02-2013 8:42
..... no < obrońcy przyrody > gdzie jesteście? teraz zimno to siedzicie sobie w ciepełku a gdzy przyjdzie wiosna to wtedy lenie ( zieloni > zaczniecie protesty. A Ci co projektowali obwodnice to teraz gwizdki i gwizdać żeby odstraszyć zwierzyne. Paranoja !!
~obwodnica 7-02-2013 8:46
o co tyle szumu to nie jest zadna "OBWODNICA" obwodnica miasto z naswy obwodzi a nie idzie po teranach zabudowanych - patrz ograniczenie do 50 przy "oplu" gdzie misiaczki nagminnie susza bo przejscie dla pieszych jest.... To jest paranoja... zrobic ograniczenie do 40 i bedzie spokoj.... a zarzadzajacym, projektanta i innym wielce wyuczonym proponuje wybrac sie do zachodnich sasiadow i zobaczyc jak wygladaja ich ringi w kolo miast czy to duze autostradowe czy male ekspresowe... nie ma na nich przejsc ograniczen czy innych udziwnien... PRAWDA JEST TAKA ZE W JELENIEJ NIE MA KAWALKA OBWODNICY....
~RALLYACTION 7-02-2013 8:48
Naturalną konsekwencją tego artykułu będzie wymiana znaków ograniczenia prędkości z 80km/h na 60km/h. Po co stawiać siatkę....łatwiej zmienić znak...
~emce 7-02-2013 9:09
Ale włodarze nie rozumieją problemu. Chodzi o znaki ostrzegawcze dla zwierząt a nie dla kierowców.
~okoloko 7-02-2013 9:21
...znaki nie rozwiążą problemu.Giną zwierzęta,niebawem stanie sie krzywda ludziom.Odszkodowania za zniszczony samochód nikt nie dostanie...Osoba za zaprojektowanie i odebranie obwodnicy powinna poniesc surowe konsekwencje ale zaraz okarze sie ze to jakaś rodzina obecnych władz...i tak az.....
~portek 7-02-2013 9:36
Nie dość, że to "obwodnica" donikąd, organizacja ruchu od W. Pola bez sensu kompletnie (będąc na "głównej" i tak trzeba prawie do zera wyhamować przed zakrętem) to jeszcze nie uwzględnienie na etapie projektu zapór dla zwierzyny zakrawa na kompletną bezmyślność. I tak się to u nas robi. Nieważne, że funkcjonalność co najwyżej średnia, ale za to jakie wyniki w statystykach! Ho ho!
~EE 7-02-2013 9:37
WSZYSCY SA WINNI TYLKO NIE KIEROWCY
~jjjuyt 7-02-2013 9:46
A wystarczyłoby rozciągnąć siatkę, Aby tworzyła barierę. Po Sudeckiej tez biegaja i jakoś nie ma tylu potrąceń. Nie trzeba jeżdzic jak wariat! To jest obwodnica, a nie tor wyścigowy.
rymcycymcy 7-02-2013 9:47
Jelenie nie noszą kamizelek ! :) ...surowe konsekwencje powinien ponieść gajowy ! :)
~portek 7-02-2013 9:48
Ciekawe, co zrobisz, jak Ci sarna wyskoczy 2 metry przed maską.
rymcycymcy 7-02-2013 9:48
...ale to pewnie rodzina kogoś z władz ...(zapomniałem dodać !) ..;)
~jjjuyt 7-02-2013 9:51
Proponuje by wladze i ich miliony doradcow od siedmiu boleści zrezygnowali z 13 pensji. Zaraz znalazly by sie środki na 5 rzędów siatki!!!
~JelonekJG 7-02-2013 9:59
Bigus, a na premie macie...
~ 7-02-2013 10:35
w każdym cywilizowanym kraju jak się buduje drogi to od razu stawia się siatki na skraju lasu , dla poszkodowanych rada, odszkodowanie można uzyskać , od ZDiM
~Bambo 7-02-2013 10:45
A gdzie byli ekolodzy?....
~Karpatka 7-02-2013 10:52
A ZAWIŁA nie może wyżymać jakiejś kasy? AAAAAA nie może bo oddał wszystko na pensję swoją i tego Kusia. Co to za CHORE miasto z wstrętnymi ROBALAMI toczącymi naszą kasę!!!!!!
~znawca 7-02-2013 10:53
Teraz przez ten artykuł postawią znaki ograniczenia do 50 zamiast 80 jak jest do tej pory. Będzie miała straż miejska nowe miejsce do wspomagania budżetu miasta.
~ 7-02-2013 10:53
....bo to Polska wlasnie......
~kicikicipies 7-02-2013 11:00
Gadzina jak ludzie: będzie właziła pod koła, będzie ginąć na jezdniach. Takie jest prawo cywilizacji. Stwórca tez nam posyła czasami coś takiego, za tydzień jakiś kamyk wielkości boiska piłkarskiego ma przelecieć obok Ziemi jako ostrzeżenie. A może w coś ciepnie? Tego nie wiadomo, jak i na ulicy. Taki więc nie jęczcie, nie kwękajcie, to jest prawo natury: rozmnażają się, to i prawdopodobieństwo dupnięcia jest większe.
~ 7-02-2013 11:01
Oczywiście, że od razu powinny znaleźć się siatki i tunele chroniące zwierzęta, ale oczywiście to nie tutaj, normalne, dzika Polska. A kierowcy, jeżeli obawiają się o bezpieczeństwo własne i swoich pasażerów, też powinni zachować ostrożność. Wiele razy zdarzyło mi się już zauważyć prędkość rozwijaną przez kierujących na tejże drodze i naprawdę uważam to za skrajnie bezmyślne zachowanie. W Jeleniej dziurze naprawdę wypada jeździć wolniej, bo to nie tory wyścigowe F1. Pozdrawiam!
~a tyłek lata 7-02-2013 11:04
Przy 50 km/h jest minimalne zużycie paliwa, więc ograniczyć prędkość i już. Choć jak ci ... wylezie pod zderzak, to i przy 50 zafundujesz jej poród natychmiastowy. Tak więc najlepiej 30/h. I po problemie. Przy okazji parę radarów postawić. Nie, nie dla pieniędzy. Tylko i wyłącznie po to, żeby skontrolować, jak obywatele się stosują do przepisów.
~Wild men 7-02-2013 11:05
Czyli Obrębalski, to morderca zwierząt
~... 7-02-2013 11:09
...dokładnie!...na premie,bankiety,wyjazdy integracyjne to jest hajs..ale na potrzebe rzeczy nie ma!...przestań Bigos pie^$#ć
~ 7-02-2013 12:05
A może wrócic do czasów jak jezdziło sie na koniach sarna w konia nie uderzy i problem rozwiazany.
~PO 7-02-2013 12:16
do Wild mena z 11:05 Poziom twej głupoty sięga już chyba ponad zenit
~ 7-02-2013 12:27
Biegus? Patrz "Wikipedia" - górą przeleci!
~Zły 7-02-2013 12:41
Macie to czego chcieliście ! Rządzi PO...!!!Pewnie to wina ''KACZORA" bo trzepie skrzydełkami i rozprasza umysły rządzących !!!Mamy zieloną wyspę!Tylko to jest zieleń o odcieniu zgnilizny .........!!! Panu Bigusowi trzeba wypłacić PREMIE , za znoszenie uzasadnionych szykan!!!!!!!
~ 7-02-2013 13:01
Pisałem że tak będzie jeszcze zanim skończono tą chorą budowę, a saren na poligonie zostało już około 4 z całkiem pokaźnego stadka, więc niedługo problem się rozwiąże.... szkoda że w taki sposób, na miarę jeleniej dziuiry
~Ryś z Klanu 7-02-2013 13:02
Ad Zły. Wyluzuj doktorku!Ani Po ani Kaczor nie są winni tylko złe zarządzanie przez konkretnych ludzi.Wszystkie ich działania przypominają "leczenie syfa pudrem". Tak na chwilę a co będzie później/No wiadomo to nie my to Ci przed nami.Tak było i jest i to właśnie należy zmienić.
~lolo2 7-02-2013 13:07
też byłem świadkiem takiego zdarzenia, pytanie po cholerę buduje się obwodnicę gdy z góry wiadomo, że na drodze pojawią się zwierzęta z pobliskiego lasu, a brak pieniędzy na siatkę. Pewnie musi dojść do tragedii aż zginie w wypadku kilka osób i wtedy pieniądze na siatkę się znajdą. A poz tym już widać fuszerkę na tej inwestycji, po przejechaniu po ścieżce rowerowej pługu odśnieżającego na długości kilkudziecięciu metrów popękał asfalt.
~ 7-02-2013 13:28
selekcja naturalna :)
~beee 7-02-2013 13:49
dwoma rękoma podpisuję się pod 13.40. Smakowity kawałek. Amen.
~m11 7-02-2013 14:00
Wy tam nie wymyślajcie głópot ze znakami tylko do roboty i siatka w zdłuż drogi po obu stronach, bo tu chodzi o bezbieczeństwo a wy nic nie robicie tylko bla bla bla a jak dochodzi do tragedi to tylko macie o czym pisać i tak w kółko, wiecie co się może stać jak (nawet) przy 50 km h wpadnie pod maske dzik? (Prawdziwa Jelenia Dzióra)
~damiannn 7-02-2013 15:04
sam bym sie nadział rano na sarne tam jest 80na godzinę ......gdzie siatkiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ochronneeeee !!!!!!!!!!!!!
~paradise 7-02-2013 16:28
Znaki są, sarny tam były od zawsze, ale kierowcy to wyjatkowo tępe stworzenia i nie myślą wogóle, a za kierownicą szczególnie, osobiście jadę tam zawsze bardzo powoli, bo co z tego, ze dwa pasy i chwila prostej, ale trzeba myśleć i przwidywać!
~...piotr 7-02-2013 17:08
To jest najdroższe budowanie w Europie więc ma być inaczej ekstremalnie przy wjeździe na obwodnicę zamiast ronda rosyjska ruleta przypierdzieli czy nie przypierdzieli auto jadące Wicka Pola potem sarenki ,w UE w takich miejscach bez siatek nikt nie zrobi odbioru drogi ale u nas w państwie kacyków partyjnych wszystko jest cacy kolega koledze przysługi nie odmówi
~eco 7-02-2013 17:36
zamknąć w piz... tą obwodnicę, komu to potrzebne, przywrócić zwierzętom ich naturalne środowisko i koniec, albo przynajmniej ograniczyć prękość na obwodnicy do 30 km na godzinę to te świry kierowncy pojadą starą trasą :=)
~22 7-02-2013 17:39
po co w ogółe budować dwupasmówki ? przecież wiadomo, że im więcej pasów, tym większe ryzyko i trzeba jeździć wolniej ! każdy kierowca to wie - jak nie zwolnisz to inni pojadą szybciej a wtedy wypadek gotowy
~bmw 7-02-2013 17:44
trzeba solidarnie ukarać włodarzy, projektantów, wykonawców, kierowców i pierd... zwierzęta, profilaktycznie też ekologów
~jel leń 7-02-2013 17:48
jaaaa 80 km/h, dobrze że tam nie jechałem, to jest droga śmierci
~ 7-02-2013 18:18
Jak wiadomo to nie podniesiono tam predkosci, jest to w granicach miasta i niestey, 50/h. Wiec jak przy tej predkosci i duzej widocznosci mozna potracic zwierze? Tylko piraci trafiaja na przeszkody tego typu. Karac za cos takiego. Najblizszy tor wyscigowy jest w Poznaniu, tam prosze szalec do woli.
~ooooooonnn 7-02-2013 18:25
Lepiej żeby sarny to przeczytały może wtedy zrozumieją żeby nie wychodzic na droge...;)
~ 7-02-2013 20:26
Wiecie co Tęsknie za Obrembalskim !
~xxx 7-02-2013 20:44
Znając nasz kochany kraj to zaraz dadzą na obwodnicy ograniczenie do 50km/h i postawią fotoradar a siatek ani innych barier nie doczekamy się nigdy....
~Karpatka 7-02-2013 23:14
Do końca lutego województwa, powiaty i miasta na prawach powiatu mogą starać się o dofinansowanie na inwestycje drogowe z rezerwy subwencji ogólnej. Bogate miasto Lubin własnie sie stara o tą kasę a w Jeleniej Górze nie ma komu tekstu sklecić!!!!!!!!!!!!!!!!!
~... 8-02-2013 1:38
A ja bym zażądała odszkodowania w imieniu zwierzyny... samochód wyklepiecie a zwierzę nie żyje i to z waszej winy bo jeździcie jak barany...
~do 18:25 8-02-2013 1:41
Słuchaj no, ty niemądry wełniasty stworze... sarny były tam pierwsze a ulica powstała niedawno. Dla zwierząt to my się znowu wepchaliśmy w ich dom i jeszcze je zabijamy więc zastanów się o czym beeeczysz...
~kf 8-02-2013 12:50
malo tego,ze gina sarny i inne zyjatka... najgorsze jest to, ze nikt ich nie sprzata... latem wybralam sie z 2,5 letnia corka na spacer i zastalysmy wlasnie taki widok : scierwo sarenki lekko zalatujace trupem, na wpol zjedzone przez inne zwierzeta... nie musze chyba wspominac, ze juz tamtedy nie spacerujemy, bo dziecko histerycznie reaguje , kiedy tylko znajdujemy sie w okolicy.... poza tym szkoda mi tego miejsca samego w sobie, bo sama spedzilam tam ogromna czesc dziecinstwa, a teraz ledwo rozpoznaje oklice :(
~dziunia 8-02-2013 21:32
a gdzie są instytucje, które rzekomo chronią zwierzaki w tym kraju!!!!!ekolodzy i leśnicy to ślimakami i żabami tylko się zajmują????
~dziunia 8-02-2013 21:39
rannymi zwierzakami też nikt nie chce się zająć - najlepiej poczekać aż z...hną!! kraj bezdusznych tłustych urzędasów !!
~ręce opadają 9-02-2013 23:35
do ~dziunia - śmieszne ten twój wpis...miasto nie wykonuje swojej pracy dobrze, więc obarczasz winą ekologów i leśników ??? To nie do leśnika czy ekologa należy ustawienie siatki, więc zacznij myśleć - to nie boli!
~ 10-02-2013 8:48
Prawda jest taka, kasę na bankiety, zjazdy i inne głupoty mają a na potrzebne rzeczy jak zwykle nie. Wszyscy czuli by się pewnie, gdyby takie siatki po dwóch stronach były.Wypadków mniej i zwierzęta by żyły. W tym państwie jednak mamy gó..wno do gadania i tyle.
~ 10-02-2013 8:50
Obrońcy zwierząt nie mają siły przebicia, bo teraz liczy się tylko kasa jeśli ją masz to wszystko załatwisz!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wysyp grzybów w okolicznych lasach  

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Wizyta profesora

Wraca pomysł łączenia muzeów

Budują chodnik do TCTA

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
734
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%